postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עלות הגז וההצמדה – מה אומר המבקר ומי אחראי?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עלות הגז וההצמדה – מה אומר המבקר ומי אחראי?

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 22.05.17 22:46

 

דו"ח מבקר המדינה עסק בחוזה המופקע שחתמה חברת החשמל מול חברות הגז הטבעי. אמנון פורטוגלי מסביר בכמה באמת זינקה עלות הגז, ומה משמעות של הצמדת המחיר למדד המחירים האמריקאי במקום למדד מחירי הנפט כמקובל

במסגרת הדוח השנתי לשנת 2017, כתב מבקר המדינה דוח מקיף בן 44 עמודים על הסכם הגז של חברת החשמל.  הדוח עוסק בתהליך גיבוש הסכם הגז, לרבות מחיר הגז בהסכם, הכנת התחזיות ששימשו לקביעת הכמויות הנדרשות’ וטיפול רשות החשמל, רשות ההגבלים העיסקיים ומשרדי האוצר והאנרגיה בהסכם  הגז.

במאמר הזה אתייחס בקצרה רק לשתי נקודות מדוח המבקר: העלות של מחדל הסכם הגז  ומנגנון ההצמדה למדד המחירים בארה"ב במקום למחיר הנפט.

העלות של מחדל הסכם הגז 

קרן נויבך בתוכנית 'סדר יום' ב-17 למאי,  סיכמה היטב את הדוח. המבקר קובע כי מדובר באחד המחדלים היקרים ביותר אם לא הגדול ביותר בתולדותינו. עד 2028 זה יעלה לנו כ- 8 מיליארדי שקלים, מיליארד שקל לשנה. כסף שמגיע מהכיס של כולנו, שכל אחד ואחד מאיתנו משלם מדי חודש דרך חשבון החשמל.

 

אלא שבחישוב פשוט על 'הצד האחורי של המעטפה', המחיר שחברת החשמל וחברות אחרות במשק משלמות ותשלמנה, הינו גבוה בלפחות 1.5 דולר ליחידת גז מהמחיר של כ- 4 עד 4.5 דולר ליחידה, שאפשר היה להשיג בהסכם. לדוגמה: לפי החברה לישראל בתרשומת פגישה‏ ברשות ‏ההגבלים ‏העסקיים ‏בינואר 2015

"בשנת 2010 כש- EMG הייתה קיימת. כל הכמות של החברה לישראל עשינו השוואה בין EMG  לבין תמר וכל ספק היה חפץ שכל הכמות תהייה אצלו. הכמות מייצגת את התוצאות המיטביות שניתן היה להשיג במו"מ. בסופו של דבר הגענו למחיר בערך של  4.25 $ ליחידת גז משניהם – לצורך העניין מתמר.

אחר כך התפרסמו תוצאות ועדת ששינסקי וזה טרף את כל הקלפים ותמר הודיעה שלאור התוצאות היא מעכבת את ההסכמות ומה שסוכם נעמוד מאחריו ואחרי זה חזרנו לשולחן המו"מ כשהם היו לבד בשוק ועמדנו בפני מצב שמחיר הגז הוא 5.6 $ ושורה של תנאים שתראו במו"מ."

על התפתחות מחירי הגז בישראל במאמר:

התפתחות מחירי הגז בישראל

מחיר הגז המונופוליסטי הגבוה שגובה שותפות תמר משמעותו כ- 500 מיליון דולר (לפחות) הוצאה שנתית עודפת.  במהלך 15 שנים עד 2018 זה מצטבר לסכום של כ- 7 עד 7.5 מיליארד דולר, כ- 25 עד 30 מיליארד שקל , פי שלשה ויותר מהסכום של  8 מיליארד שקל, שמבקר המדינה ציין בדוח.

מנגנון ההצמדה למדד המחירים בארה"ב

רבות דובר (קבוצת מאבק הגז, אבי בר-אלי בדה-מרקר, שאול אמסטרדמסקי בכלכליסט ואחרים) על המחיר המופקע שמשלמת חברת החשמל למאגר תמר ועל מנגנון הצמדה שרירותי שלא היה כמותו. המבקר מקדיש חלק ניכר מהביקורת לעניין ההצמדה ומציין בין הליקויים העיקריים שמצא בביקורת כי:

"נוסחת ההצמדה של מחיר הגז בהסכם תמר כוללת רכיב תוספתי שאינו מופיע ברוב הסכמי הגז שערכה השותפות עם לקוחותיה האחרים. הרכיב כולל הוספת 1% בשנה למדד המחירים לצרכן בארה"ב עד 2019 והפחתת 1% בשנה ממדד זה בשנים 2020 – 2028, אך ההפחתה אינה מקזזת את התוספות מהשנים הראשונות במלואן. רכיב זה אינו מאוזן ומשקף עלויות עודפות בהיקף מצטבר של 370 – 640 מיליון דולר".

למרות ההשלכות הקשות של שיטת ההצמדה, דו"ח הביקורת הותיר ללא מענה את השאלה מי הגה את מודל ההצמדה, מהיכן צמח הרעיון לנתק את מחיר הגז מההצמדה למחיר הנפט שהיה אז מקובל בכל העולם ובישראל. הצמדה למחיר הנפט נמצאת בהסכמים של תמר לאספקת גז למפעלי התעשייה בישראל ולייצוא.

אלכסנדר וורשבסקי, מנהל רשות הגז הטבעי, מצביע במכתב ששיגר אל ראש הממשלה, ב-4 לינואר 2015, על האחראים למנגנון ההצמדה.  "המחיר הוצמד למדד המחירים לצרכן האמריקאי בהתאם לדרישת רשות החשמל ומשרד האוצר ובניגוד לדעתם של בעלי תמר, אשר במכתב כוונות עם חברת החשמל קבעו הצמדה למחיר נפט.  ההחלטה התקבלה באותה עת על מנת להקטין את סיכוני התנודתיות של מחיר הגז וכתוצאה גם של תעריף החשמל". וורשבסקי לא מספר לנו מי הם אנשי האוצר ורשות החשמל שדרשו זאת.

 

 

למיטב ידיעתי שאול מרידור, שהיה אז סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר הוא שאחראי למנגנון ההצמדה למדד המחירים בארה"ב,  ויש לזה סימוכין בדבריו בפרוטוקול מס' 906  מישיבת ועדת הכלכלה, 4 ביולי 2012.

"השאלה אם לבחור בנפט או למשל במדד – מדד מחירים לצרכן ישראלי, אמריקני….היא שאלה אם אתה רוצה להיות במדד מאוד וולטילי, כזה שיכול לעלות ל-150 דולר, אחר כך לרדת ל-110 כתוצאה ממשהו באיראן, אחר כך לעלות ל-200 כתוצאה ממשהו בעירק וכו'……..כשאתה מדבר למשל על צרכנים, אז כן יכול להיות לך רצון לא לראות בשנה מסוימת עלייה של 10% בחשמל, אחר כך ירידה של 5%, אחר כך עלייה של 12% אחר כך ירידה של 7%. זה לא דבר תמיד טוב לצרכני החשמל, גם אם בסוף התוצאה היא אותה תוצאה. גם אם אתה משווה מקום היום לעוד 15 שנה, והמחיר הוא אותה עלייה, יש הבדל גדול בין עלייה שהיא מדודה, מתונה וקשורה לאיכות החיים למשל. המדד משקף בסוף איכות חיים…..

ההסכם שאושר פה הוא הסכם שצמוד למדד. אני חושב שההחלטה פה היא בסדר, היא סבירה לחלוטין. אני לא יודע להגיד שהיא יותר טובה, אני אדע עוד 15 שנה לספר לך מה היה, אבל כל אחד מאתנו יכול להניח הנחות לגבי מדד המחירים אל מול מדד הנפט….. " גם שאול אמסטרדמסקי מצביע על שאול מרידור כאשר הוא מסביר את מנגנון ההצמדה החריג, בראיון עם קרן נויבך. לדברי אמסטרדמסקי:  'מי האשמים פה?, זה נעשה בחסות הרגולטורים, למיטב ידיעתו של אמסטרדמסקי, היו אלה נציגי משרד האוצר ברשות החשמל שאול מרידור ואודי אדירי, שדחפו לביטול ההצמדה לנפט ולהצמדה המוזרה הזו למדד המחירים בארה"ב. בשיחות הם אמרו שלא רצו מחיר חשמל תנודתיים מדי אם הוא צמוד לנפט'. 

דברים אלו של אמסטרדמסקי תואמים את דברי מרידור בועדת הכלכלה, ואת דברי וורשבסקי, מנהל רשות הגז הטבעי, במכתב  מינואר 2015.  לפי אמסטרדמסקי,  מרידור מגן על ההצמדה למדד המחירים בארה"ב ואומר:  'אף אחד לא יכול היה לחזות שמחיר הנפט יצלול לשפל אליו הוא צלל. באותו הזמן זו היתה החלטה מתבקשת'.

אלא שהסבר זה של שאול מרידור אינו נכון. גרוע מזה, הוא מורה שלמרידור לא הייה מושג מה התרחש בעולם הנפט והגז בשנים אלו ומה צפוי היה להיות בשנים הבאות. בניגוד לדברי  מרידור היו מומחים, ונכתבו מאמרים שצפו שמחיר הנפט יצלול לשפל אליו הוא צלל. אזכיר שהנוסחה החדשה למחיר הגז, ובה מחיר בסיס המוצמד למדד המחירים לצרכן בארה"ב במקום נוסחת התמחור שסוכמה במכתב הכוונות, הופיעה לראשונה בטיוטת ההסכם התשיעית מה-21 לאוגוסט 2011.  ההסכם עם חברת החשמל נחתם במארס 2012.

יותר משנה קודם לכן, בתחילת 2010 ולבטח עד לחתימת ההסכם, היו ידיעות מוצקות ומאמרים בעיתונות המקצועית על מהפכת הפרקינג בארה"ב, עם תחזיות שהיא תוביל לירידה תלולה במחירי הנפט, תחזיות שהתגשמו. ידיעות ותחזיות אלו היו צריכות, חייבות, להביא את נציגי האוצר שלא לדרוש לבטל את ההצמדה לנפט ובמקום זה להצמיד את מחיר הגז למדד המחירים בארה"ב.  אלא שלא כך היה, ואנו משלמים את המחיר.

 

לדוגמה מספר מאמרים מחול:

 

ומאמרים שפרסמתי בישראל

  • הפקת גז מפצלי גז – מהפיכת האנרגיה העולמית 26.05.11

הפקת גז מפצלי גז – מהפיכת האנרגיה העולמית

 

  • מהפכת פצלי הנפט בעולם האנרגיה 12.06.11

מהפכת פצלי הנפט בעולם האנרגיה

 

  • מהפכת האנרגיה העולמית- תגובה לביקורות 22.06.11

מהפכת האנרגיה העולמית- תגובה לביקורות

 

 

 

 

 

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.