הקצבאות כתחליף לעבודה במדינת רווחה

הרעיון של קצבאות מחליפות עבודה וקצבאות בסיס אינו חדש. אבל הרעיון שהוא צריך להיות הבסיס של החברה האנושית, מתחיל לרקום עור וגידים. אדם יכול לבחור בין קיום בסיסי בכבוד לבין (בהתאם ליכולותיו ונכונותו) ללמוד ולעבוד ולקבל יותר.

מאת: מיה פאול

לא כולם צריכים לעבוד

בסוף השבוע נחשף שחברת מי עדן הולכת לייבש את מקורות המים ההולכים גם כך ומתמעטים ברמת הגולן כי המקומות בהן היא שואבת היום כבר לא מספיקים. אני לא יודעת איך הסיפור הזה יגמר, אבל אני די בטוחה שאם יבטלו בלחץ ציבורי את היתר השאיבה, התאגיד ששולט במי עדן בטח יאיים בפיטורי-עובדים אם ההיתר לא יינתן. מעסיקים אוהבים מאוד להשתמש בעובדים שלהם כאמצעי לחץ. הגיע הזמן שלמדינה תהיה תשובה לכך.

בחברה המודרנית אין צורך שכולם יעבדו. הטכנולוגיה בשילוב עם תפיסת מדינת הרווחה הסוציאל דמוקרטית הביאו אותנו לנקודה שבה הקללה האלוהית: ״בזיעת אפיך תאכל לחם״ יכולה להפוך לחלק מהעבר. לא כולם צריכים לעבוד כדי שנתקיים ואפילו בכבוד. אנחנו צריכים מדינת רווחה חזקה וסולידריות חברתית אבל ניסיון העבר מלמד שגם בחברות קפיטליסטיות הזכות לקיום בסיסי (לחם ושעשועים) ניתנה בהן. בהנחה שאיננו צריכים ורוצים לעצמנו יותר יש לנו מדינת רווחה, ואם לא נחסל אותה נוכל להגיד במצב כזה לתאגיד, שרוצה שנבחר בין פיטורים לנזק אחר (במקרה הזה סביבתי): ״אוקי, העובדים זכאים לתמיכה אוניברסאלית מהמדינה שלא יעבדו״.

הרעיון של קצבאות מחליפות עבודה וקצבאות בסיס אינו חדש. אבל הרעיון שהוא צריך להיות הבסיס של החברה האנושית, מתחיל לרקום עור וגידים. אדם יכול לבחור בין קיום בסיסי בכבוד לבין (בהתאם ליכולותיו ונכונותו) ללמוד ולעבוד ולקבל יותר.

מערכת שכזו דורשת מעבר מקצבאות שנותנות מענים חלקיים על צרכי הקיום למערכת שתאפשר קיום בכבוד מקצבאות לאורך זמן ותגרה אנשים לעשות מעבר לכך באמצעות שיפוי. תראו את החברה החרדית, כבר שנים שחלק ניכר ממנה מתקיים מקצבאות שמספיקות לקיום בלי להיות חלק מחברת השפע. תראו את מה שעשו בפינלנד, קצבה בסיסית לכל האזרחים במקום מגוון של קצבאות לזכאים בלבד.

אנחנו יכולים להתחיל מפנסיות גישור באמצעות הביטוח הלאומי שימומנו מתשלומי מעסיקים, ניכוי מהרווחים והדיבידנדים שיבטאו את הצורך לסגור חברה.  משם אפשר גם להמשיך. אנחנו לא צריכים כל כך הרבה עובדים ולא היקפי משרות כל כך גדולים. את שבוע העבודה אפשר לקצר, את גיל העבודה אפשר להוריד, את הקיום בתקופת הלימודים אפשר לסבסד. יש מספיק אוכלוסייה בארץ בפרט ובעולם בכלל לשבוע עבודה של 25 שעות ולתקופת עבודה של 25 שנים.

גם אנחנו בנות ובני מעמד העובדים, שגדלנו על אתוס העבודה ורואים בעבודה שלנו חלק מזכותנו ודבר שבלעדיו אנחנו חסרים, צריכים להבין שאפשר אחרת. היום ההון מנצל את ההזדקקות שלנו לעבודה כדי להבטיח את התלות שלנו בו. זאת לא גזירת שמיים, זה ניתן לשינוי. לא כולם צריכים לעבוד ולא צריך לנהל את החיים במרדף אחרי צריכה מופרזת. לא כולם צריכים לעבוד, לא כולם יכולים לעבוד, לא כולם יכולים וצריכים להיות מועסקים ועובדים. כולם צריכים לדעת שקיומם הבסיסי מובטח ובשביל זה צריך מדינת רווחה חזקה והכנסה אוניברסאלית בסיסית. בסופו של יום זה יהיה טוב יותר לכולנו.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

7 Responses to “הקצבאות כתחליף לעבודה במדינת רווחה”

 1. החגב עמד יציב הגיב:

  מיה, המשפט "אנחנו יכולים להתחיל מפנסיות גישור באמצעות הביטוח הלאומי שימומנו מתשלומי מעסיקים, ניכוי מהרווחים והדיבידנדים שיבטאו את הצורך לסגור חברה" תוכלי להסבירו?
  לא ברור מה אמור לקרות לרווחים ולדיבידנדים של "המעסיקים"? מהו הצורך "לסגור חברה?"

  תודה,החגב

 2. מיה פאול הגיב:

  מי עדן לדוגמא, אם תסגר יווצר מוקד אבטלה, אם תמשיך לעבוד יווצר נזק סביבתי. צריך לדאוג לפרנסת העובדים גם כשהם לא עובדים אם יש בכך תועלת לחברה.

 3. החגב עמד יציב הגיב:

  ובכל זאת לא בדיוק ענית לי, האם המשפט הנוגע ל"רווחים ודיבידנדים" משמעו שמי עדן בדוגמה תמשיך לשלם משכורות לעובדים אשר אינם יכולים לייצר דבר באמצעות הונה העצמי ורווחיה גם ללא היגיון כלכלי?

  כלומר מעסיק אומלל שעשה טעות נוראית והעסיק עובד בישראל הופך לבן ערובה של החובה להעסיקו No matter what?

  מיהו ג'ון גאלט?!

 4. מיה פאול הגיב:

  להיפך חגב, אם חברה לא יכולה להיות לפחות מאוזנת ומחיר המשך הפעלתה הוא נזק מתמשך לסביבה ולחברה עדיף שהיא לא תמשיך לעבוד.
  עדיף שההפרשות מראש לביטוח לאומי וקרנות הפנסייה יוגדלו ויכסו מצב שבו החברה נסגרת.
  מה הטעם שמי עדן תמשיך לעבוד אם היא או תפסיד או תגרום נזק סביבתי?
  שיבחנו מי מעובדיה אינו בר השמה מחדש בשוק העבודה ויתנו לו קצבת קיום ראויה להמשך חייו.

 5. החגב עמד יציב הגיב:

  או משהו ציני יותר.
  האם את בקיאה בהיסטוריה של קרנות הפנסיה בישראל ומשבר קרנות הפנסיה בניהול ההסתדרות אשר חייב מעורבות ממשלתית לאחר שההסתדרות כשלה (מילה עדינה ביותר לנוכח האירוע) בניהול מאזנן של הקרנות?

  האם את מודעת לעתיד הביטוח הלאומי ויכולתו להמשיך ולעמוד בתשלומים בעשורים הקרובים?
  כיצד בדיוק המדינה אמורה לשלם לכל אותם אנשים אשר יוצאים לפנסיה בגיל 30-40?

  וגם מי בדיוק אמור לקבוע שפלוני "אינו בר השמה" ומעתה ואילך הוא זכאי לקבל מימון מלא ע"ח המדינה לכל שיגונותיו?,
  פקיד ממשלתי? מר פופטיץ הנכבד?
  הקיבוץ עבד ככה לא? היו אנשים אשר ייצרו והיו אנשים אשר עסקו ב"הגשמה עצמית" כלשהי ע"ח היצרנים, הכישלון (בשנות ה80 כשהכל התפוצץ) היה קולוסלי לא?

  מיהו ג'ון גאלט?!

 6. מיה פאול הגיב:

  אתה יודע חגב, לפעמים צריך לחשוב מחוץ לקופסא.
  הקיבוץ לא היה כשלון קולוסאלי, למעשה עד שהקיבוצים לא התחילו להמר בבורסה הם לא היו כשלונות בכלל.
  כשם שרופא יכול לקבוע אחוזי נכות כך יכול מומחה בתחום התעסוקה לקבוע מי ניתן להשים ואיפה ולא סתם לקחתי את מי עדן כדוגמא. אם במקום כמו קצרין אין עבודה אחרת במרחק סביר, אין הכשרה מתאימה, אז אפשר לקבוע.
  מאיפה יבוא הכסף? כמו שאפשר לא לקחת כסף, גם אפשר לקחת. מאיפה יש את הכסף לתשתיות? מאיפה יש את הכסף לחינוך? מאיפה יש מצד שני את הכסף לבית פרטי עם 5 דונם מסביב של גינה?

 7. ק. טוכולסקי הגיב:

  בפינלנד התחילו עכשיו משהו כזה, במקום כל מני הקצבאות לזכאים מחלקים סכום קבוע לכל תושב.
  זאת סוגיה מעניינת שיש לה חסידים ומתנגדים בכל מחנה על הרצף סוציאליזם-קפיטליזם.
  יהיה מעניין לראות עוד כמה שנים איך זה עובד.
  ההתנגדות בשמאל נובעת מכך שיש כאן בעצם סכום שלא תמיד עונה על הצרכים של כל נזקק ומצד שני אנשים שלא נזקקים לתמיכה מקבלים הרבה יותר.
  מימין טענו שזה יקר אבל מצד שני זה ביטל מנגנונים ביורוקרטיים של בדיקת זכאות.
  בכל מקרה שווה לעקוב.

Leave a Reply