הבחירות להסתדרות הכללית – אין מועמד טוב משלי יחימוביץ

אין מועמד טוב משלי יחימוביץ בבחירות אלו. היא הטובה מכולם. היא ישירה וחרוצה ופיה וליבה שווים. ההסתדרות – שהפכה מגוף שמייצג עובדים לגוף מתווך בין העובדים למעסיקים ואשר מתפשר על זכויות העובדים – צריכה ניעור

 מאת: ק. טוכולסקי

יחימוביץ, כי אין באמת ברירה אחרת

הבחירות הנוכחיות להסתדרות, מוצאות את הארגון החשוב הזה בשפל. הוצאתה להורג של רשות השידור, המחישה יותר מכל למה הארגון הרקוב הזה שותף. גם בעבר, תחת המנהיגות של הארגון מזה למעלה מעשור תחת עופר עיני ואבי ניסנקורן, קשה לומר שלארגון הזה היו הישגים נדרשים מינימליים לטובת העובדים.

בשנים האחרונות למרות תעמולת הקילוסין המקובלת על ראשי ההסתדרות, מעמד העובדים הלך ונשחק וביחד אתו שכרם וביטחונם התעסוקתי. ההסתדרות החדשה הייתה שותפה לא רק לתהליך שהבשיל, כמו חיסול רשות השידור, אלא גם להקמתם של ונמלים חדשים ומיותרים, שבעוד שנים בודדות יוכלו להחליף, על עובדי הקבלן שבהם, את הנמלים הממשלתיים בהם העובדים מאוגדים.

ההסתדרות לא גילתה סולידריות עם מאבקי עובדים אחרים, כמו חברות וחברי ארגון-המורים וארגון העובדים הסוציאליים וההסתדרות הרפואית.  ההסתדרות גם הייתה שותפה פעילה בשבירת שביתות וועדים שכן ניסו להשיג לעובדיהם הישגים משמעותיים כמו ברכבת ישראל. ההסתדרות הייתה ועודנה שותפה להעסקה של עובדי דור ב׳ והעסקה קבלנית.

לאחרונה התבשרנו גם כי בתמורה לקיצוץ שעת עבודה שבועית אחת, הסכימה ההסתדרות לפגוע באופן קשה בזכויות עובדי המשמרות. בקיצור, אנחנו יכולים לסכם עשור אבוד שבו ההסתדרות הפכה סופית מגוף שמייצג את העובדים לגוף שרואה עצמו כמתווך בין העובדים למעסיקים ואשר מתפשר על זכויות העובדים שהוא אמור לייצג בלי לקבל את אישורם לכך, פעם אחר פעם. זה חייב להיפסק.

אני לא איזה חסיד שוטה של שלי יחימוביץ. כאן באתר זה מתחתי לא פעם ביקורת קשה עליה והיות שאני צופה שבקרוב היא תודיע על תמיכה במיליונר יוצא אגף התקציבים ומשרתו של הטייקון אלוביץ אבי גבאי לראשות מפלגת העבודה, אני מניח שאני אבקר אותה בקרוב שוב ובצורה קשה. אבל הביקורת הזו על מנהיגה סוציאל-דמוקרטית, אינה עומדת בסתירה לכך שאין מועמד טוב ממנה בבחירות אלו. חברת הכנסת יחימוביץ יש לה הרבה מגרעות, אבל היא ישירה וחרוצה ופיה וליבה שווים. העובדה שהבחירות הקרובות להסתדרות עמדו לפני ביטול בגלל סגירת הסכמים בין הסיעות הקיימות היא שערורייה לא פחות מההתנהלות של ההסתדרות בנוגע לרשות השידור, הנמלים וההעסקה הישירה בכלל.

ההסתדרות צריכה ניעור, זעזוע, רעידת אדמה. שלי יחימוביץ על כל מגרעותיה היא לא חיים רמון, היא לא תמכור את ההסתדרות ונכסיה לבעלי-הון. היא מבטיחה שלא יהיו עובדי דור ב ואני מאמין שהיא תגשים. היא מבטיחה שהמנגנון של חלוקת תפקידים וכספים על בסיס סיעתי עומד להשתנות ואני מאמין לה. הייתי שמח לשמוע ממנה על דמוקרטיזציה של ההסתדרות ואני מקווה שזה יגיע.

מה שקורה היום בהסתדרות לא יכול להימשך. העובדים צריכים ייצוג שלא מתבייש להיות פוליטי ומעמדי. שלא רואה עצמו כמתווך בין העובדים, שהוא אמור לייצג, למעסיקים שהוא אמור לעמוד מולם, אלא כמייצג. שלא כופה הסכמים על וועדים ועובדים, אלא משיג אותם בעבודה משותפת ובאישור העובדים עצמם.

צריך הסתדרות לוחמת, סולידרית, מודעת לתפקידה כמייצגת עובדים. אחרת לא צריך אותה בכלל. ההסתדרות צריכה להיות של חבריה אנשי המעמד העובד, למען חבריה אנשי המעמד העובד ובידי חבריה אנשי המעמד העובד. לכן בשבוע הבא, למרות החששות שיש לי, אצביע לשלי יחימוביץ לראשות ההסתדרות החדשה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

4 Responses to “הבחירות להסתדרות הכללית – אין מועמד טוב משלי יחימוביץ”

 1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  אין לי ספק שיחימוביץ תהיה יו"ר הסתדרות הרבה יותר מוצלח\ת מכל היו"רים שהיו משנת 1992-1993 ועד היום.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  אני לא בטוח שהיא תהיה יותר מוצלחת מהברפלד

 3. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  קןרט-איך באמת היית מגדיר תקופתו של הברפלד,לפני השתלטות קומנדו הסירוס וההפרטה של רבין-חיים רמון ועמיר פרץ-על ההסתדרות תחת הסיסמא הניאו-ליבראלית של "חיים חדשים בהסתדרות"?.

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  אני חושב שהיו לו המון כוונות טובות והוא הבין שיש דברים שחייבים להשתנות. אני זוכר איך הוא הודיע שכל ילד ללא ביטוח רפואי יוכל להיות מטופל בקופת חולים של ההסתדרות. אני חושב שאם הוא היה נבחר ההסתדרות הייתה מקבלת את הרפורמה שהיא הייתה זקוקה לה.

Leave a Reply