חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גירוש תושבי בטן אל הווא בסילוואן וייהוד השכונה

נושאים דו-קיום, דיור, תכנון ובניה, עלו ברשת ב 14.05.17 0:59

בשכונת בטן אל-הווא שבלב סילוואן מתנהל מהלך הגירוש הגדול ביותר של השנים האחרונות במזרח ירושלים, בסיועם ובתמיכתם של הממשלה ובתי המשפט. בואו להכיר את הסיפור של השכונה

שכונת בטן אל הווא, סילוואן – יעד הייהוד הבא במזרח ירושלים

שכונת בטן אל-הווא, סילוואן – יעד הייהוד הבא במזרח ירושלים

בשכונת בטן אל-הווא שבלב סילוואן מתנהל מהלך הגירוש הגדול ביותר של השנים האחרונות במזרח ירושלים, בסיועם ובתמיכתם של הממשלה ובתי המשפט. השקנו היום מיניסייט מיוחד עם סיפורים מהשכונה. אנא שתפו:http://www.btselem.org/batenalhawa/hebrew/

Posted by ‎בצלם‎ on Monday, May 8, 2017

 

בשכונת בטן אל-הווא שבלב סילוואן מתנהל מהלך הגירוש הגדול ביותר של השנים האחרונות במזרח ירושלים. נכון להיום הוגשו תביעות פינוי נגד 81 משפחות פלסטיניות המתגוררות בה מזה עשרות שנים. על פי סקר שערך משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטאריים, מדובר ב-45 אחוזים מסך כל המשפחות הנמצאות בסכנת נישול על בסיס אתני בעיר.

מאז סיפחה ישראל את מזרח ירושלים נוקטות הרשויות הישראליות מדיניות המפלה לרעה את תושביה הפלסטינים, ופועלות בדרכים שונות להגדלת מספר היהודים החיים בעיר ולצמצום מספר תושביה הפלסטינים. זאת, במטרה ליצור מציאות דמוגרפית וגיאוגרפית שתסכל כל ניסיון עתידי לערער על הריבונות הישראלית במזרח ירושלים. בין השאר, הפקיעו הרשויות אלפי דונמים מהאוכלוסייה הפלסטינית ובנו 12 שכונות שנועדו לאוכלוסייה היהודית בלבד, בשטח הכבוש שסופח לישראל. מבחינת המשפט הבינלאומי, מעמדן של שכונות אלה אינו שונה מזה של ההתנחלויות בשאר שטח הגדה המערבית.

בשנים האחרונות – בנוסף למחסור בדיור, בתקציבים, בתשתיות ובשירותים ממנו סובלים כל תושבי מזרח ירושלים – התגייסו משרדי הממשלה השונים ועיריית ירושלים לסייע לעמותת המתנחלים ״עטרת כהנים״ לנשל משפחות פלסטיניות הגרות בשכונת בטן אל-הווא מבתיהן ולשכן במקומן מתנחלים יהודים. בתי המשפט הכשירו את כל ההיבטים של מציאות זו, על אף שמדובר בכסות חוקית לאלימות מדינה מאורגנת שתכליתה בלתי חוקית: העברה בכפיה של תושבים מוגנים מבתיהם בשטח כבוש.

בצלם ערך סקר שכונתי ומיפה את התהליכים המתרחשים בבטן אל-הווא. על פי תוצאות הסקר, השכונה מחולקת לכ-50 חלקות שתשע מתוכן הועברו לידי עמותת "עטרת כהנים" וחמש מהן כבר מאוכלסות במתנחלים. עד היום הגישה עמותת "עטרת כהנים" תביעות פינוי נגד 81 משפחות, שכולן גרות בחלקה מס' 96, המתפרסת על פני 2.6 דונם במרכז השכונה. רוב התביעות הוגשו במהלך שנת 2015. על שתי משפחות נוספות, הגרות בחלקה מס' 84, השיתה העירייה קנסות כספיים והוציאה צווי הריסה לחלקים ממבני המגורים שלהן, בעילה שפלשו לקרקע שבבעלות עמותת המתנחלים. אנשי עמותת ״עטרת כהנים״ כבר מחזיקים בשישה מבנים בשכונה, בהם 27 יחידות דיור, שברובן גרו קודם לכן משפחות פלסטיניות. גירוש מהבתים שבהם חיו מזה עשרות שנים, בטענה שמדובר כביכול באכיפת חוק שכן הבתים השתייכו ליהודים קודם למלחמת 1948, יכפה על חלק מתושבי השכונה לחוות פליטות שנייה, לאחר שכבר גורשו מבתיהם באותה מלחמה.

מנגנון הנישול הממשלתי בפעולה

עמותת ״עטרת כהנים״ החלה לפעול לתפיסת נכסים ולהקמת התנחלות יהודית בשכונת בטן אל-הווא בשנת 2001. שיטת עבודתה נשענת על ניצול תמהיל של שלושה חוקים שחוקקה ישראל מאז 1948, ואשר מאפשר ליהודים בלבד לתבוע מהאפוטרופוס הכללי את זכויות הבעלות של נכסים שהיו בבעלות יהודים לפני 1948, נותרו מחוץ לגבולות המדינה לאחר המלחמה, ומצויים בשטח המסופח: לעתים רוכשים המתנחלים את זכויות הבעלות מהיורשים היהודים ולעתים הם מקבלים – בסיוע רשויות המדינה – את הרשות לנהל את ההקדשות (נאמנויות המחזיקות ומפעילות נכסים לטובת נהנים או למטרה אחרת) שבבעלותן היו הנכסים לפני 1948. לאחר מכן הם פונים לאפוטרופוס הכללי, וזה משחרר לידיהם את הנכס. במסלול נוסף פועלים המתנחלים ישירות מול האפוטרופוס כדי שימכור להם נכסים בשכונה. בדרך כלל מדובר בנכסים שבהם גרים פלסטינים והמתנחלים פותחים בהליכים כדי לגרשם מהבית. כאשר מדובר בנכסים במערב העיר שהיו בבעלות פלסטינים לפני 1948, ישראל אינה מאפשרת כלל לבעליהם לדרוש אותם בחזרה – בניגוד גמור למאמצים הרבים שהיא משקיעה כדי להחזיר נכסים לבעלות יהודית.

להמשך קריאה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.