חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד החינוך – חוזר מנכ"ל לניוד בתי-ספר על-יסודיים בין בעלויות באמצעות מכרזים – חלק ראשון

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 7.05.17 0:05

מנגנון המדדים שיפעיל משרד החינוך להערכת איכות בתי-ספר העל-יסודיים ישמש הכלי באמצעותו יופעל ניוד של בתי- הספר בין רשתות החינוך. לשיפור איכות החינוך נחוצה יציבות. תנועה של ניוד לא תשפר אותו. חוזר מנכ"ל מסביר את נוהל הניוד

מאת: דליה בלומנפלד

חלק ראשון

משרד החינוך – חוזר מנכ"ל לניוד בתי-ספר על-יסודיים בין בעלויות באמצעות מכרזים– חלק שני

הנהלים בחוזר המנכ"ל יתירו שילוב תוכניות חינוכיות במקום תוכניות לימוד בבתי-ספר על-יסודיים. מעמד המורים יישחק. ייהפכו לעובדי כוח-אדם פדגוגי. משרד החינוך ישלוט במינוי מנהלי בתי-הספר. ועוד. מאת: דליה בלומנפלד

לקריאה נוספת

משרד החינוך פרסם לאחרונה הודעה לתקשורת המבשרת כי הפעלת בתי-הספר העל-יסודיים תתבצע על בסיס מדדי איכות של משרד החינוך. לשם כך בנה המשרד מערכת חכמה בה ישתמשו הרשויות המקומיות כדי להחליט אם הבעלויות מנהלות כראוי את בתי-הספר בתחומיהן, או שמא נדרש להחליף את הבעלות בשל מדדים נמוכים מדי. לשם כך גיבש משרד החינוך מנגנון מדדים ובו מספר פרמטרים לפיהן תיקבע  איכותו של בית-הספר והם: זכאות לבגרות, מצטיינים בבגרות, ניגשים ב-5 יחידות מתמטיקה, ניגשים ב-5 יחידות אנגלית, נשירת תלמידים, טוהר בחינות, גיוס ושירות לאומי.

רעיון המדדים, שהובא מארה"ב (על-ידי "הכל חינוך"), אומץ לראשונה על ידי ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, שהודיע בפברואר 2012 כי יפרסם רשימת איכות של בתי-ספר בעיר על פי מדדים שקבע. בראש הרשימה יעמדו בתי-הספר הנחשבים טובים לפי המדדים, ובסופה – בתי-הספר הפחות טובים.

אנשי חינוך הביעו התנגדות לשיטת המדדים מנימוקים שונים: משרד החינוך לא יבחר את המדדים הנכונים, המדדים יגבירו את אי השוויון בחינוך, יגבירו את ההפרטה, יחזקו את התחרות בין בתי-ספר וייצרו שוק בתחום החינוך. המדדים יפגעו באוטונומיה הבית-ספרית וימנעו מימוש גישות חינוכיות שונות בבתי-ספר. גישת המדדים תיאלץ את כל בתי-הספר לפעול לפי מדיניות סטנדרטים שתבלום את החינוך ליצירתיות ולא תשפר את החינוך.

למרות הביקורות הנוקבות נגד רעיון המדדים בחינוך, ממשלת ישראל תתחיל להפעיל אותו בתחום החינוך העל-יסודי. השאלה המתעוררת היא: מדוע מתעלמת המדינה מביקורת של אנשי חינוך שזוהי ליבת עיסוקם ואיכות החינוך עומדת בראש מעייניהם? מדוע מקדמת המדינה את יישום המדדים בחינוך? התשובה לכך נעוצה בהשערה שלא איכות החינוך עומדת בראש מעייניהם של יזמי הרפורמה הזו, אלא העמקת ההפרטה.

מנגנון המדדים הוא הכלי באמצעותו ניתן יהיה לנייד את הבעלויות על בתי-הספר. הניוד יתבצע באמצעות החדרת שיטת המכרזים. אם הציון שיתקבל משקלול המדדים במנגנון יהיה נמוך מדי, הרשות המקומית תחויב להחליף את הבעלות המפעילה את בית-הספר באמצעות פרסום מכרז. כך יניידו את בתי-הספר בין מפעילים שונים וייצרו כביכול מצב של תחרות ותנועה מתמדת של החלפת מפעילים, תנועתיות שלא תתרום ליציבות הנדרשת לחינוך וללמידה וספק אם תתרום לשיפור איכות החינוך.

במרץ 2016 פרסם משרד הפנים חוזר מנכ"ל המציג את הנוהל לבחירת גורם מפעיל או להעברת בעלות של מוסד חינוך על ידי הרשות המקומית. הנוהל נבנה בשיתוף עם משרד החינוך. חוזר זה מנחה את הרשות המקומית איך להעביר בעלות על בית-ספר ממפעיל אחד לאחר. ציון משוקלל נמוך מדי במנגנון המדדים יחייב את הרשות המקומית לפרסם מכרז להעברה לבעלות אחרת.

חוזר המנכ"ל מפרט את הנהלים להעברת הבעלות. הוא מחייב את כל הרשויות המקומיות לפרסם מכרזים לגבי כל בתי-הספר החל משנת תש"פ לכל המאוחר.

במצב כיום יש רשויות מקומיות המפעילות בעצמן בתי-ספר ולא באמצעות גורם מתווך של רשת חינוכית. בתי-הספר המכונים "עירוניים". למשל, עירוני א', עירוני ט'. התהליך המתרחש בשדה החינוך הוא העברת הפעלת בתי ספר מהרשות המקומית לגוף חיצוני. חוזר מנכ"ל זה מחייב את הרשויות לפרסם מכרזים להעברת הבעלות לגוף חיצוני.ומציג את הנהלים שעל פיהם עליה לפעולה בבואה לבחור את הגוף החיצוני  שאליו תעביר את הבעלות על בית-ספר בתחומה. עיון בנהלים חושף מספר בעיות. על כך בהמשך.

לקריאה נוספת על מנגנון המדדים:

רשימת התיכונים הכי טובים נחשפת-דה מרקר ליאור דטל

דירוג התיכונים: מי מוביל בת"א, ירושלים, חיפה – ומי החלשים? דה-מרקר ליאור דטל

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.