חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלטון כושל משתמש בהסתה וב"אויבים מבית" כדי לשלוט

נושאים כלכלת בית, תקשורת ב 6.05.17 23:59

כיום במדינות כארה"ב, טורקיה, הונגריה, רוסיה וישראל, במקום שהשלטון ידאג לרווחת האזרחים, הוא מעביר את הישגי מדינת הרווחה מהעם אל הקומץ בעזרת התקשורת ובאמצעות הסתה והוקעת המבקרים את השלטון כ"אויבים מבית"

מאת: ק. טוכולסקי

הגדרת "אויבים מבית", נשקו של שלטון מושחת וכושל

ככל שהשלטון יהיה כושל יותר, ככל שמצב האזרחים יורע, ככל שהשחיתות של המנהיגות תהיה ברורה יותר, כך תמיד יימצאו "אויבים" מבית להטיח בהם האשמות שווא. זה נכון בהונגריה של אורבן, זה נכון ברוסיה של פוטין, זה נכון בטורקיה של ארדואן, זה נכון בארצות הברית של טראמפ, וזה נכון בישראל של ביבי.

בארצות הברית מיליוני אזרחים יאבדו את ביטוח הבריאות שלהם. בהונגריה ובטורקיה של ארדואן, השחיתות האישית והניהול הכושל של הכלכלה גורמות לירידה ברמת החיים ובטיב השירותים שהמדינה מספקת. בפדרציה הרוסית, שהחליפה תוך 25 שנים מדינת רווחה אפורה ומקרטעת במדינת עולם שלישית בעלת תשתיות מתפוררות לרוב המוחלט, שקומץ אוליגרכים בוזזים את כל מה שאפשר. ישראל הולכת ומידרדרת בדירוגים של המדינות המפותחות בכל הקשור לפערים, תשתיות והשקעה ציבורית. בכל המדינות הללו השלטון המושחת ומשרת ההון לא יתמודד, לא ייקח אחריות, לא יטרח אפילו להודות שיש בעיה ולהציע פתרונות. בכל מקום ימצא השלטון מישהו להסית נגדו ובכך להסיט מעצמו את האחריות על המציאות.

והתקשורת תשתף פעולה. התקשורת המיינסטרימית, מדורת השבט, ששייכת ברובה לבעלי הון פרטיים, משדרת גם ככה לציבור הרחב שיש שתי בחירות לגיטימיות, ימין קיצוני או ימין מרכז, כל מה שלא שייך איכשהו לאחד מהמחנות האלו, לא יזכה לשום סיקור חיובי, הוא בחזקת אויב. אתה יכול להוציא לרחובות אלפי אנשים בירושלים, תל אביב, נצרת, חיפה ובאר שבע להפגנות למען העסקה ישירה סביב האחד במאי – לא יהיה שום סיקור. השמאל מוזכר בתקשורת רק כשמסיתים נגדו וכך מעוצבת התודעה. המחנה היחיד שמסוגל לתת פתרונות לצרכים של ה-99%, מוסתר, מגומד ומוגדר כאויב.

ממשלות ימין לגווניהם, עוסקות בכל העולם המפותח בעושק של העם, בהעברת פירות הישגי מדינת הרווחה בעשורים שלאחר מלחמת העולם השנייה  או רכוש המדינה במדינות הקומוניסטיות לשעבר מידי ההמונים לידי הקומץ. כל זה נעשה בחסות סיקור לא הוגן של תקשורת ימנית ברמה הגלובלית. מה שמוזס, ושוקן עושים ברמה המקומית, רופרט מרדוק, שלדון אדלסון ואקסל שפרינגר עושים ברמה העולמית.

לא לחינם כאשר בודקים במדינות מערביות רבות את אופי ההצבעה של צעירים, שלא צורכים תקשורת מיינסטרימית כמו הוריהם ולא נוטים להאמין לה, רואים שהשמאל חזק יותר בקרב צעירים מאשר בקרב מי שהתרגלו שבעיתון כתובה אמת. הם גם לא קונים מהר את ההסתה נגד אויבים מבית, לא נגד הקהילה הגאה ברוסיה, לא נגד הכורדים בטורקיה, לא נגד המוסלמים בארצות הברית, לא נגד השמאל בישראל ולא נגד ארגוני זכויות האדם בהונגריה.

ההסתה היא נשקו של הימין, אין לו הישגים שיוכלו לתרום לו בוחרים. טייקונים יש מעט והמונים, שמצבם הולך ונהיה רע, יש הרבה. לכן, השלטון משקיע יותר ויותר מזמנו גם בהסתה, גם בהגברת האחיזה הישירה שלו כשלטון בתקשורת או בחיסול התקשורת הציבורית וחיזוק השליטה של ההון בתקשורת.  לכן, השלטון משקיע בצמצום הנגישות לידע ורידוד ההשכלה, כדי שאנשים לא יחשבו קצת על הסיסמאות שאמורות להיות תחליף לביטחון סוציאלי ואישי בחברה שהולכת ונהיית מעורערת.

אמני תעמולה כמו ארתור פינקלשטיין, שניהלו קמפיינים מוצלחים מבוססים על הסתה ושקרים, במדינות כמו ישראל והונגריה ומקביליהם, משלימים את עבודת ברוני התקשורת בשירות שהם נותנים למעמד בעלי ההון. בכל העולם הסכנה הולכת וגדלה ומאפייניה דומים.

פעם אויבים מבית היו מי שהואשמו בבגידה במובנה הפלילי, היום כל מי שיש לו ביקורת על המשטר מוצג כאויב מבית. המשטר מוצג בידי שופריו כקדוש. הביקורת אינה לגיטימית. הצגת אלטרנטיבה אינה לגיטימית. גם אם פעם בכמה שנים הולכים לבחירות, הקרקע לבחירות נחרשת כל הזמן באמצעות תעמולה והסתה, באמצעות טיוח והתקפות שלוחות רסן, שהולכות ונהיות אלימות. ככה הימין עובד וככל שכישלונו האובייקטיבי בשלטון מובהק יותר, כך גם ההסתה שלו יותר אלימה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. החגב עמד יציב :

  הגיג ללא שום ביסוס

  בדומה לרב כתיבתך מר טוכולסקי זהו הגיג סתמי ללא ביסוס לטענותיך המשונות.
  אתעכב על נקודה אחת כואבת והיא הזכרת "99%" תאוריה הגורסת כי 1% מאוכלוסיית העולם מרכז בידיו את כל העושר והללו אויבם של שאר ה "99%".
  ובכן ראשית זה לא נכון שכן בעולם החופשי מתאפשרת מוביליות חברתית וגם בקרב אותם "1%" יש תנועה פנימה והחוצה, זהו אחד מפרות השוק החופשי והקפיטליזם- האפשרות לבנות הון ולהתקדם בחיים (חומרית ורוחנית).
  והדבר החמור ביותר הוא שתאוריה פופליסטית זו בתצורתה מחוץ לישראל מלווה לרב באניטשמיות קלאסית המתכתבת עם מסמכים בזויים כגון הפרוטוקולים של זקני ציון.
  אבל אני מניח שאין מה להתפלא לגביך, אדם אשר בחר בשם עט כשלך , המזכיר משומד אשר בחר להפנות את ערפו לבני עמו מתוך ניסיון להתקבל בחברה הלא יהודית (וללא הצלחה כמובן).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.