עתירות נגד שירות התעסוקה על שלילת גמלת הבטחת הכנסה

הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה הגישה חמישה כתבי תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, במסגרת מוקד למיצוי זכויות אשר מפעילה הקליניקה במשרדי "מען" (ארגון עובדים) במזרח ירושלים, ובשיתוף פעולה עם הארגון

עובדות המקרה התחילו עם פנייה של כארבעים דורשות עבודה למשרדי מען, בגין שלילת גמלת הבטחת הכנסה. בסיוע הארגון הגישו דורשות העבודה ערר. אלא שאז סירב היועץ המשפטי של שירות התעסוקה לדון בעררים שהוגשו באמצעות ארגון העובדים. לאחר חודשים ארוכים של מאבק משפטי, אודות המעמד המשפטי של ארגון עובדים בייצוגן של דורשות עבודה בוועדות ערר, החליטה הועדה להגנת המקצוע בלשכת עורכי הדין לאפשר את הייצוג. למרות החלטה זו, סירבה רשות התעסוקה לדון בעררן  של חמש נשים מתוך הארבעים וזאת ללא נימוק או החלטה בכתב או בעל פה.

למרות הנסיבות הדומות, כל אחד מהמקרים מעלה שורה של פגמים נוספים בהתנהלות רשות התעסוקה, החל מהפניה לעבודה לא מתאימה, אי קביעת וועדה רפואית, אי עמידה על נהלי שירות התעסוקה עצמו ברישום הסירוב ועוד. מכל אלה עולה תחושה קשה של התנהלות פסולה וחריגה מהוראות החוק והדין, תוך ניסיון לנהל מאבק מול ארגון העובדים שייצג את התובעת, על "גבה" של אוכלוסייה מוחלשת של דורשות ודורשי עבודה, אשר להן גמלת הבטחת הכנסה מהווה מפלט אחרון לקיום בכבוד, ובכך מהווה למעשה קצבת קיום.

לפי עו"ד אוהד אמר וורדית דמרי מדר "התנהלות זו אינה מקרית ו/או חד פעמית. תושבי ותושבות מזרח ירושלים סובלים מפגיעה וצמצום בכלל השירותים חברתיים. התנהלות שירות התעסוקה, בתיקים אלה ובמקרים דומים, מלמדת גם על הפרה גסה של המנגנונים המיועדים להבטיח את זכותם/ן של דורשי ודורשות עבודה לקבל את הגנתה של מערכת הביטחון הסוציאלי".

כתבי התביעה נכתבו בסיוע הסטודנטיות גל דבוש וטל פוקס, דן שבל, וואיב עיסא וסופי ממדוב.

לאחד מכתבי התביעה ראו: https://openscholar.huji.ac.il/sites/default/files/clinicallec/files/ktb_tbyh_hqlynyqh.docx

הודעה מאת הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה

Tags: , , ,

Leave a Reply