postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אונרא פועלת לשינוי תוכניות הלימוד הפלסטיניות בבתי-הספר שלה בשטחים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אונרא פועלת לשינוי תוכניות הלימוד הפלסטיניות בבתי-הספר שלה בשטחים

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 9.04.17 0:03

אונרא פועלת לשינוי תכניות הלימוד הפלסטיניות בבתי הספר שלה; החמאס והרשות הפלסטינאית מוחים. דוח על כך פורסם בממר"י , המכון לחקר התקשורת במזרח התיכון

 הקדמה

באחרונה דווח על כוונה של סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם (להלן, אונרא) לערוך שינויים בתכניות הלימוד הפלסטיניות הנלמדות בבתי הספר של הארגון בגדה המערבית וברצועת עזה. מדובר בעשרות שינויים בתחום הפוליטי וכן בתחום החברתי-תרבותי במקצועות שונים, שייעשו בשלבים, בכללם השמטת מוטיבים שלדעת אונרא עלולים לפגוע במדיניותו להקפיד על ניטרליות של חומר הלימוד. הכוונה לנושאים כמו מפה של פלסטין מן הים עד לנהר; עיסוק מיותר בנושאים פוליטיים רגישים, כגון גדר ההפרדה בשיעורים שאינם רלוונטיים לכך; ושינויים בתחומי המגדר, כגון החלפת תמונות של בנים או גברים בתמונות של נשים, או בנות או בתמונות מעורבות של שני המינים.

השינויים שאונרא דורשת להכניס בתכניות הלימוד עוררו התנגדות גורפת בקרב הפלסטינים בטענה שהם מסלפים את הזהות הפלסטינית ומשרתים את ישראל המאשימה את הרש"פ בהסתה. כמו כן הועלה החשש כי לשינויים תהיה השפעה מצטברת לטווח ארוך, שכן התכנית עלולה לקבע בקרב התלמידים את תרבות הנורמליזציה והדו-קיום ולהרחיקם מדרך ההתנגדות לכיבוש.

משרד החינוך של הרש"פ יצא נגד כוונת אונרא ואף איים לתבוע אותה. שר החינוך הפלסטיני הצהיר מפורשות: "אנו רוצים חינוך שייצר את השחרור [מהכיבוש]". נוסף על כך, משרד החינוך קיים סדנה בנוכחות בכירים פלסטינים ואישים מקרב ערביי ישראל, שיצאו נגד ההאשמות של ישראל בדבר הסתה הקיימת בספרי הלימוד הפלסטיניים. בסדנה אף טען חבר הכנסת אחמד אל-טיבי כי "לפלסטינים יש זכות להסית נגד הכיבוש", ואילו חברת הכנסת חנין אל-זועבי, הדגישה כי "ההסתה נגד הכיבוש ופשעיו אינה רק זכות אלא חובה אנושית."

גם בכירים בחמאס וכן עובדי אונרא וועדי ההורים בבתי הספר של אונרא הביעו התנגדות להכנסת השינויים בטענה כי הדבר מהווה סכנה חמורה למערכת החינוך הפלסטינית ותואם את האינטרסים הישראלים והאמריקנים. בעזה אף התקיימו הפגנות מחאה נגד שינוי תכניות הלימוד.

דוח זה יסקור את עיקר השינויים שאונרא דורשת להכניס לספרי הלימוד כפי שדווח בכמה אתרים פלסטיניים ואת ההתנגדות שהם עוררו.

בין השינויים: השמטת מפת פלסטין השלמה, תמונות חיילים ישראלים והמילים "כיבוש" ו"גדר ההפרדה"

מהדיווחים בכלי תקשורת ואתרים פלסטיניים עולה, כי הנשיאות הכללית של אונרא בעמאן שלחה לסניפיה בעזה את פרטי השינויים, שבשלב ראשון ייושמו בכיתות א-ד בבתי הספר של אונרא החל מהמחצית השנייה של שנת 2017,  ובשלב השני יורחבו גם לחטיבות הביניים ולבתי הספר התיכוניים.[1]

עוד עולה מהדיווחים כי מדובר בכ-50 שינויים שייכנסו לספרי הלימוד במקצועות שונים ובכללם השפה הערבית, חינוך אסלאמי, מתמטיקה, חברה, מדעים ואנגלית.[2]

עיקר השינויים נוגעים לתחום הפוליטי וכוונת אונרא היא להשמיט מוטיבים המתעלמים מקיומה של ישראל או אלה העוסקים בנושאים פוליטיים רגישים שנלמדים בשיעורים שאינם רלוונטיים להם. כך למשל, הוצגה כוונה להשמיט את מפת פלסטין השלמה המופיעה בכמה ספרי לימוד ולמעשה מבטלת את קיומה של מדינת ישראל. דוגמה נוספת היא מחיקת תרגיל שהופיע בספר מתמטיקה בו הוזכרו המילים הכיבוש, ומסגד אל-אקצא. עוד נדרשים הפלסטינים למחוק שימוש במילים: אסירים, כיבוש, גדר ההפרדה, חיילי הכיבוש וכיוצא בזה.

במקביל, ישנם גם שינויים הקשורים לתחום החברתי-תרבותי, כך למשל, עלתה שוב ושוב הדרישה להחליף תמונות של בנים בלבד שמופיעות בספרי הלימוד בתמונות של בנות או בתמונות של בנות ובנים ביחד, כלומר להציג לילדים בבתי הספר עירוב מגדרי.

אתר עזתי דיווח כי כבר בשנה שעברה התקיימו סדנאות בהשתתפות עשרות מורים בבתי הספר של אונרא כדי להכשירם ולעדכנם בנוגע לשינויים.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.