"פנימה" – כיצד נפסיק לדאוג לבעלי-הון ומשרתיהם ונתחיל לדאוג לעצמנו

בעלי ההון לא מתכוונים שיפתיעו אותם בבחירות. הם התחילו להתארגן. לא בכדי ראינו השבוע, שני גנרלים ושר חינוך לשעבר חוברים לפעילים של עמותות לצורך הקמת תנועה חדשה, שמטרתה להסיט את הבוחר מהצבעה לאינטרסים שלו להצבעה לאחוזון העליון

מאת: ק. טוכולסקי

מעם למעמד, כיצד נפסיק לדאוג לבעלי ההון ומשרתיהם ונתחיל לדאוג לעצמנו

כל התנועות שקוראות לאחדות העם בסופו של דבר הן תנועות נצלניות שמבקשות מה-99% לוותר למען אחדות בשביל האחוזון העליון. אנחנו לא צריכים אחדות של העם, אנחנו צריכים אחדות של המעמד. אנחנו לא צריכים גנרלים שעברו מהצבא למגזר העסקי, או עורכי דין ממולחים שהלכו לפוליטיקה ושירתו את הפלוטוקרטיה של הלאומנות וההון. אנחנו לא צריכים עוד מעצבי דעת קהל מהתקשורת ועסקני-אוויר (לופטגשעפט), שחינכו והתחנכו כמעצבי דעת קהל בתקשורת הימנית של ישראל. אנחנו צריכים מנהיגי עובדים ונתמכים שלמדו על בשרם את מצוקות המעמד.

כאשר אנחנו הולכים להצביע אנחנו צריכים לזכור זאת. אנשי חינוך חייכנים חובשי כיפה, שבהיותם בתפקידים במערכת, שירתו את משטר ההפרטה, וכשהם מדברים על אחדות העם, דואגים היטב להפריד בין קומת מקורבים בעלי זכויות כמוהם עצמם והאנשים שהם משרתים, לבין המון הולך וגדל של עובדי קבלן חסרי זכויות ומנוצלים. גנרלים שהחליפו את המשכורת המכובדת מהמדינה במשכורת מכובדת בשוק ההון, אנשי מגזר שלישי שמדברים גבוהה גבוהה על זכויות וצרכים, אבל מעסיקים בעצמם אנשים בתנאים מחפירים כדי לסחוט כמה שיותר כסף מהמדינה בעבור השירותים שהם נותנים. כל אלו חוברים יחדיו לעוד תנועה שכל מטרתה להסיט את הבוחר, בחסות תקשורת בעלי הון אוהדת, מהצבעה רציונלית למפלגות שידאגו לאינטרס שלו.

לא צריך אפילו לנקוב בשם התנועה, זה לא משנה, ב-1977 קראו לה ד"ש, ב-1999 קראו לה שינוי, ב-2009 קראו לה קדימה וב-2015 קראו לה יש עתיד. היו עוד כמה בדרך וכולן דיברו על "אחדות העם", "לגשר על הקרעים" " לדאוג לילדים" "לטפח את העתיד" אבל בלי לדבר תכלס. סיסמאות זה טוב לכלי תקשורת של בעלי הון אבל הן לא יביאו לתעסוקה ישירה, דיור ציבורי, ביטוח סיעודי. על כל אלו לא תשמעו מכל תנועות המרכז והימין שמדברות על "אחדות העם".

לא בכדי שמענו רק השבוע על חזרתו לפוליטיקה של עו"ד סער, משרי החינוך והפנים הגרועים בתולדות ישראל, איש ימין קפיטליסט ולאומן מאמין, חדור שאיפות ליישם את הקשקושים שביבי רק משמיע וחסר עכבות או מעצורים. לא בכדי ראינו רק השבוע, שני גנרלים ושר חינוך לשעבר חוברים לפעילים של עמותות לצורך הקמת תנועה חדשה לאחדות. הרי אם היו מקימים השבוע תנועה חדשה למאבק בהעסקה קבלנית אולי היינו קוראים על זה בפייסבוק, או באיזה דף אינטרנט שמאלני מעוט קוראים.

בעלי ההון, לא מתכוונים שיפתיעו אותם, לא מחכים בנחת למערכת בחירות שבה מפלגות השמאל מרכז והשמאל יציעו בשורה שאולי תעניין את הבוחרים. הרי אם עד סוף השנה השמאל ימצב את עצמו כאלטרנטיבה, האוליגרכיה צריכה להיות מוכנה. דמיינו מערך חדש בראשות עמיר פרץ ואילן גילאון שכורתים ברית עם הרשימה המשותפת ורצים לבחירות על כרטיס של שינוי חברתי אמתי ועשיית שלום. סכנה אמתית לשלטון ההון ולאליטות הלאומניות והקפיטליסטיות שלו.

בבחירות 2013, שנתיים אחרי ה"קיץ החברתי" התייצבה שלי יחימוביץ בראשות מפלגת העבודה והציגה אלטרנטיבה. היא אמנם הצליחה לשפר במעט את תוצאת הבחירות של מפלגת העבודה ואפילו כמעט להכפיל את גודלה של הסיעה, אבל קמפיין תקשורתי שלאורך כל הדרך לעג לה, הציג אותה כלא רציונלית וכמי שרוצה רק להיות שרת העבודה בממשלת ביבי הבאה חסם אותה, הבוחרים הצביעו יש לפיד, רשימה נבובה של משרתי הון שבניגוד למה שהפרשנים סיפרו לא היה אלטרנטיבה לביבי, אלא חבר אליו וביחד הוקמה ממשלה גרועה וערלת לב. מיד לאחר מכן הודחה יחימוביץ מראשות העבודה ומשרת ההון הרצוג הועמד במקומה ואחר אף חבר למשרתת הון נוספת כדי להבטיח שמהמפלגה הזו לא תצא בשורה.

הימין עובד. לפעמים ישירות דרך מפלגותיו המתופפות שנאה, שטנה ורעל באוזני בוחרים שחושבים, שרעפים אדומים של וילות בשטחים, זה תחליף טוב ליום לימודים ארוך, ביטוח סיעוד, או שמירה על אדם, נתמך וסביבה. לפעמים הימין עובד בעקיפין, דרך מפלגות הלוויין שלו, הממקמות עצמן במרכז, ומדברות בנופת צופים על אחדות וקירוב לבבות, אבל חוברות רק לימין ומשרתות כסוכנות ישירות של בעלי הון.

עלינו, מי שכפעילים ומי כבוחרים, להיות מודעים לכך. להסביר לאנשים את המציאות שהם לא יוכלו ללמוד עליה מהתקשורת של ההון, לפזר את המיסוך שיוצרות האליטות של הלאומנות וההון, להראות לאנשים שהאינטרס המעמדי הוא אמתי ושלהם, ואילו אינטרסים של אחדות הם תמיד האינטרסים במסגרתם ה-99% נדרשים להקריב למען אחדות עם מי שרוצעים אותם.

כן אנחנו צריכים אחדות, אחדות מעמדית, אחדות עובדים ונתמכים, אחדות של מי שנאבקים על קיום בכבוד ורוצים לשפר את רמת חייהם. לא שי פירון ולא גדעון סער, לא רמטכ"לים לשעבר ולא אנשי עמותות בהווה, לא יגאלו אותנו ולא יטפלו בבעיותינו, באמצעות סיסמאות ריקות שמשרתות את ההגמוניה הקיימת של שלטון הלאומנות וההון.

הפתרון הוא מעמדי ובסופו של יום, כפעילים ובוחרים זה בידיים שלנו, להסביר את זה, להילחם על זה ולצאת מעבדות לחירות, משקר התפיסה של האחדות הלאומית לשחרור המעמדי.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , ,

6 Responses to “"פנימה" – כיצד נפסיק לדאוג לבעלי-הון ומשרתיהם ונתחיל לדאוג לעצמנו”

 1. עודד גלעד הגיב:

  הם משרתים את ההון ולא את המעמד כי ההון חזק יותר. הסיבה לחוזקת ההון היא שהוא מאוחד ברמה העולמית, והסיבה לחולשת המעמד היא שהוא מוגבל לרמת המדינה המקומית וההון עושה לא 'הפרד ומשול'. עד שלסוציאל-דמוקרטים לא תהיה תשובה עולמית (ולא 'בין-לאומית') לאחדות ההון העולמי, ההשגים שלנו יהיו מעטים ומרים.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  צריך להתחיל מאחדות מעמד פה והושטת יד לשותפים למעמד בעולם. הכל במקביל.

 3. צ'×” הגיב:

  טוכולסקי צודק כמו שצדק אז בגרמניה.
  פירון שר החינוך הגרוע ביותר שהיה בישראל. מורשתו המעוותת היא: לימוד שואה מגיל 3 שזה מעשה מטורף ומכירת פרויקט הוראת ילדים חולים לחברה שמקבלת מיליונים ולא עושה את תפקידה. כדאי ששחיתות זו תיחקר כ"צוללות" של פירון ובנט

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  המתקפה על שלי החלה מיד אחרי שנבחרה לתפקיד.
  פניתי אז באופן אישי לחלק מהתוקפים ונדהמתי מהטיעונים שלהם.
  במחשבה נוספת הבנתי שלא היה מקום לתדהמה.

  שנים אני מנסה להסביר לחבר טוב את ההבדל בין מטרה לבין הדרך.

  הדרך הקצרה והישירה ביותר היא לפעמים הדרך שמובילה למבוי סתום.

  אבל, אין – העניין ×”×–×” פשוט לא חודר.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  רק כדי לסבר את האוזן – באיזה ספר הדרכה כתוב שאם × × ×™×— אנחנו רוצים לסיים את הכיבוש – הדרך הטובה לכך היא לעמוד כל יום שישי בחולצות שחורות באיזה מקום במרכז העיר ולקרוא – "די לכיבוש"?

 6. החגב עמד יציב הגיב:

  הי טוכולסקי, כתבת "עלינו, מי שכפעילים ומי כבוחרים, להיות מודעים לכך. להסביר לאנשים את המציאות שהם לא יוכלו ללמוד עליה מהתקשורת של ההון, לפזר את המיסוך שיוצרות האליטות של הלאומנות וההון, להראות לאנשים שהאינטרס המעמדי הוא אמתי ושלהם "

  להסביר את המציאות- אולי "האנשים" רואים ומבינים את המציאות היטב ללא התיווך שלך?

  "התקשורת של ההון"- האם כל התקשורת בישראל היא "משרתת הון" זו גישה מעניינת וקונספירטיבית (בדומה להרבה מהגיגך)
  אם ארצה לצרוך תקשורת "כשרה" (כלורמ שמסכימה עם דיעותך) האם תוכל להפנות אותי למקרות מידע טובים?

  "לפזר את המיסוך שיוצרות האליטות וגו'" – ×–×” כמו במטריקס לא? צריך לקחת גלולה בצבע נכון…

  "האינטרס המעמדי הוא אמיתי ושלהם" – ניתוח העולם בפריזמה מעמדית אליבא מרקס ×”×™×” כנראה מופרך ב 21.02.1848 לא הרבה השתנה בתחום ×–×” עד 2017, אלה דברי הבל ושטות.

  בסוף ראיית העולם הסוציאליסטית מובילה לאותו מקום: פטרונות, שלילת החירות, כפייה ואלימות, זוהי דרככם אין לכם כלי אחר בארגז הכלים…
  "Don't follow leaders and don't pay parking meters "
  רוברט צימרמן

Leave a Reply