חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות בגלל חקירות

נושאים דעות, פוליטי ב 20.03.17 1:17

אם יתקיימו בחירות, הן יהיו בשל חקירות ראש-הממשלה. אנו נלך לבחירות כי נהוג שלא ממשיכים בחקירת ראש ממשלה בזמן בחירות. מפלגות השמאל ישמרו על כוחן או יתחזקו מעט, אך לא יהיו מסוגלות להרכיב קואליציה

מאת: ק. טוכולסקי

ליו"ר הספ"ד בגרמניה מאז 2012 זיגמר גבריאל היו טרוניות. למה הם לא אוהבים אותי ולמה אני לא פופולארי, חזר ורטן באוזני מקורביו. הבאתי להישגים, שכר מינימום פדרלי בפעם הראשונה, הורדת גיל הפנסיה, ועוד כמה וכמה הישגים בממשלת האחדות האחרונה. הוא עדיין רוטן אבל מה שחשוב הוא התפטר, בוועידה האחרונה הוא הפתיע ופינה את מקומו כיו"ר המפלגה ומועמדה למשרת הקנצלר בבחירות הקרובות למרטין שולץ הפופולארי ממנו, שמדבר על צדק חברתי ועל הצורך בחלוקת נטל צודקת ופרוגרסיבית יותר בגרמניה. מאז הספ"ד נוסקים בסקרים. עם גבריאל הם עמדו על 19-22% עם שולץ הם עומדים על 31-34% עם גבריאל הם יכלו מקסימום להיות שותפים זוטרים בממשלת אחדות, עם שולץ הם יוכלו לפי חלק מהסקרים להקים ממשלה בעצמם.

זיגמר גבריאל היה רוב כהונתו כיו"ר הספ"ד די חיוור, גרסה גרמנית של בוזי הרצוג, עם חברים בגרמניה ובארץ היינו עושים השוואת של מי יו"ר חיוור יותר של מפלגה סוציאל-דמוקרטית גדולה. אחרי שהוא פינה את מקומו בראשות המפלגה, (במקביל גם לפרנסואה הולנד), נאלצו הגרמנים להודות שיצחק בוז'י הרצוג ניצח, הוא היו"ר החיוור ביותר של מפלגה סוציאל-דמוקרטית גדולה במערב ואולי אפילו בכדור הארץ כולו.

יש ריח של בחירות באוויר, זה יכול להיות ספין, זה יכול להוביל באמת לבחירות. לבחירות אם ילכו עכשיו ילכו מסיבה אחת והיא לא קשורה לא לתאגיד השירות הציבורי וגם לא לרשות השידור, אפילו לא לעובדה שהפעלת טיל החץ בסוריה בסופ"ש האחרון הוכיחה כי הקונספציה של ביבי בשאלה הסורית קרסה, ואחרי 5 שנים של בואו לא נעשה כלום. קיבלנו את איראן חיזבאללה ובן בריתם אסאד חזקים מתמיד על גבול הגולן. אנחנו גם לא הולכים לבחירות בגלל משבר הדיור המתמשך, הפערים הצומחים בין קומת עשירים לכל השאר והקריסה של מערכות החינוך הבריאות והרווחה, אנחנו הולכים לבחירות כי נהוג שלא ממשיכים בחקירת ראש ממשלה בזמן בחירות. יותר מכך, ביבי מסתכל סביבו ורואה שמבחירות עכשיו הסיכוי שהוא לא יהיה ראש הממשלה הבא אפסי אז מה יש לו להפסיד.

פרשנים פוליטיים צריכים להתפרנס כמו כולנו וכמו כל עיתונאי הם מעדיפים לפתוח מהדורות חדשות ולא להיות קצת לפני התחזית. לכן יספרו לנו הפרשנים הפוליטיים שהכול פתוח ושאין לדעת מה יהיה. זה שקר, אני מבין שהם צריכים להתפרנס ולשחק את המשחק, אבל זאת פשוט שטות גמורה. היות שמפלגת העבודה ביחד עם המשותפת ומרצ לא עומדת לקבל 61 מנדטים לפחות, הממשלה הבאה שתקום תהיה ממשלת ימין-מרכז-ימין כמו כל קודמותיה מאז 2001. יאיר לפיד יכול לקבל 25-30 מנדטים, אבל אין לו ממשלה ביד למעט שותפות עם הליכוד. כחלון, ליברמן, בנט, יעלון (עם הטרמפיסטית הכמעט בטוחה אורלי "בואו נשב בקואליציה ונצעק על פקידים זה עושה לנו יופי של שם" לוי אבקסיס) ישחקו משחק כסאות סביב שולחן ממשלת הימין הבאה במקרה שהליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו והחרדים לא יוכלו לבד להקים ממשלה של 61 מנדטים.

לפיד יעלים את ה"מחנה הציוני" מהמפה, יגרום למפלגת העבודה להגיע לשפל חדש, גדול אפילו מזה של 2009 אבל הוא לא מסוגל להקים ממשלה. הוא יטנף על ביבי בבחירות וירוץ לשבת אתו אחר כך. שניהם משרתים את אותם האדונים ואת אותה השקפת עולם סופר קפיטליסטית. בנט, ליברמן, כחלון, יעלון יכולים לשבת בכל ממשלת ימין. פרשנים כמו רביב דרוקר יספרו לנו שהם מתים להעיף את ביבי, מתים לממשלה אחרת, אבל אין להם ממשלה אחרת ואת הסיפורים האלה שמענו מפיו של דרוקר  ועמיתיו גם אחרי שהקלפיות ב-2015 נסגרו. ביבי יכול להרוויח כמה חודשים מול החקירות ואחר כך להקים ממשלה עם לפיד שייתן לו אצטלה של מכובדות (כן כן החברה הישראלית עד כדי כך מפגרת שלפיד שוטה כפר בסגנון טראמפ יכול להעניק מכובדות למישהו).

אם אכן הולכים עכשיו לבחירות צריך לקוות ששני אנשים יתפטרו מיד, בוזי בעבודה וזהבה גלאון במרצ. צריך לקוות שעמיר פרץ יתפוס את ראשות העבודה ואילן גילאון את ראשות מרצ וששניהם יכרתו בריתות עם כוחות סוציאליסטים וסוציאל-דמוקרטים במפלגותיהם וינהלו קמפיין חברתי אגרסיבי. צריך לקוות שהמשותפת תיגש לבחירות ותגייס בעוצמה את הציבור הערבי על בסיס העבודה הטובה שהיא עשתה למענו וצריך לקוות שכשאבק הבחירות יתפזר, המפלגות שמחזיקות היום 42 מנדטים, תהיינה חזקות יותר ולא פחות. סביר להניח שגם אם הן תנהלנה קמפיין חכם ונכון, יידרש עדיין נס מול מכונת התעמולה של התקשורת הימנית של ישראל כדי להצליח אפילו להגיע לאותו מספר מנדטים. הרשימה המשותפת יכולה להגיע ל-15 מנדטים, מרצ יכולה להגיע ל-7-8 מנדטים והעבודה במקרה כזה אפילו רק תשמר את כוחה או תעלה קצת וכבר תהיה לנו אופוזיציה מהותית וחזקה. כי בואו נגיד את האמת, גם אם יקרה הנס וכל הדברים שקיוויתי שיקרו יקרו, התקשורת של בעלי ההון תמשיך במאמציה שהבוחרים יבחרו או בביבי או בלפיד והרי גם אם השמאל יצליח להחזיק במה שיש לו או להתחזק מעט, כל שאר הגורמים יחברו בלי בעיות לקואליציה של ימין-מרכז-ימין שתמשיך לכתוש את הציבור הרחב ולהעשיר את המעטים.

אם אכן אנחנו הולכים לבחירות כדי שביבי יוכל להתחמק לעוד כמה חודשים מחדרי החקירות, אין לנו יותר מדי למה לקוות. אבל אם השמאל ישכיל להיות שמאל, הוא עשוי להצליח למרות כל מאמצי התקשורת משרתת הימין וכוחם של בעלי ההון לשמור על כוחו רק בהרכב איכותי יותר ולהתגבש כאלטרנטיבה לממשלה הרשעה הבאה שתקום עם ביבי-לפיד-בנט-כחלון-ליברמן-יעלון או ביבי-בנט-ליצמן-דרעי-כחלון-ליברמן-יעלון.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  בין הכותרת שנתנה בידי המערכת לתכנו יש מעט מאוד קשר.
  הכותרת היתה צריכה להיות בחירות בגלל חקירות. להערכתי הסיכוי שהשמאל ישמור על כוחו נמוכה והיא תהיה נס ותלויה בכך שתבחר מנהיגות ראויה.

 2. דרור :

  למה דוקא עמיר פרץ ?

  למה לא אבי גבאי ? לפי דעתי יש לו סיכוי הרבה יותר גבוה מול לפיד

 3. ק. טוכולסקי :

  אבי גבאי הוא נער אוצר לשעבר, איש עסקים לשעבר ועשיר בהווה. בדה מרקר הוא המלך, לא יביא בוחרים כיו"ר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.