חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרהורים על שולי עידן השפע

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 15.03.17 0:16

עידן השפע של מדינת-הרווחה הסוציאל-דמוקרטית תם לאחר תהליך ממושך של התקפה על המודרניזם, על הישגי מעמד העובדים, ועליית הימין הנ-או ליבראלי. במקום שנתקדם לעבר עולם של שפע לכל, אנחנו נכנסים לעידן שבו עצם ההישגים שלנו מאוימים. בשנה זו מוכרז לראשונה רעב

מאת: מיה פאול

אנחנו חיים בתקופה של שפע, לא הראשונה בהיסטוריה וניתן לקוות גם לא האחרונה. אבל מה שאנחנו נוטים לשכוח או לא רוצים בכלל לדעת זה לא תמיד היה שפע. אנחנו לומדים המון על השואה כעל תקופה של מחסור ולא מבינים שגם בלי השואה אנשים רעבו ונידונו לחיים עלובים אם רק היו נולדים בזמן ובמקום הלא נכון כמו רוב האנשים.

אנחנו חיים בתקופת שפע. זה לא אומר שאין אנשים עניים או רעבים. כל עוד הקפיטליזם ימשול, תמיד יהיו אנשים עניים ורעבים. תקופת שפע קפיטליסטית אינה תקופה שבה כולם נהנים מהשפע, אלא תקופה שיש בה מספיק כדי לכלכל את כולם, אם זה רק היה מתאפשר באמצעות שינוי השיטה הכלכלית, מבנה ההגמוניה, אופן החלוקה.

אנחנו חיים בתקופת שפע קפיטליסטית בה לאחד יש יותר מדי ופחי האשפה שלו נגדשים, בזמן שאחר נאלץ להתקיים בדוחק. תקופה שהבריאות של הדורות הבאים מתערערת לטובת צריכה זולה מוגזמת. אנחנו מבזבזים את האפשרויות שניתנו לעולם לאחר מלחמת העולם השנייה ועשויים למצוא את עצמנו באותו מצב שבו היה העולם ערב תום תקופת השפע הקפיטליסטית הקודמת זו של ערב מלחמת העולם הראשונה. גם אז היה שפע ועושר ושלווה וזה נגמר בתבערה גדולה.

הולכים ומתרבים הסימנים לכך, שאנחנו קרבים לסוף תקופת השפע הנוכחית. ראשית, בחלקים הולכים וגדלים של העולם אין שפע כבר שנים ארוכות והמציאות של התקדמות למודרניזציה הולכת ונעלמת. זה לא משהו מקרי או חד פעמי, אלא תהליך ממושך של התקפה על המודרניזם ועל הישגי מעמד העובדים, עליית הימין הניאו-ליבראלי באירופה ובארצות הברית, נסיגת ברית- המועצות מאפגניסטן ועליית הטאליבן בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת, נפילת ברית המועצות ושקיעת סומליה באנרכיה בתחילת שנות ה-90.

המשבר הכלכלי המתמשך, עליית הימין החדש, משבר השמאל-מרכז – כל אלו הביאו אותנו לנקודה שבה עידן השפע של מדינת-הרווחה הסוציאל-דמוקרטית, הקומוניזם והפוסט-קולוניאליזם תם. מאז שהוא תם, החידלון של המחנה הפרוגרסיבי, לנוכח עליית הימין החדש, הביא אותנו לנקודה בזמן שבה כל הישגי המעמד, מאז המהפכה האמריקאית והמהפכה הצרפתית, עומדים בסימן שאלה.

לימין נוח לסמן מיעוטים/מהגרים/אחרים בחברה כשהוא קורץ אל הציבור הרחב, אבל המטרה של הימין היא חיסול הבסיס הדמוקרטי של החברה וחזרה לפוליטיקה מעמדית. לא הצלחנו להגשים את הדמוקרטיה בעידן הניאו- ליברליזם כי אין דמוקרטיה בלי סוציאליזם ועכשיו המתקפה כנגד הדמוקרטיה ממשיכה.

במקום שנתקדם לעבר עולם של שפע לכל, שלום והעדר גבולות, אנחנו נכנסים לעידן שבו עצם ההישגים שלנו מאוימים. זאת לא הפעם הראשונה בהיסטוריה, זה תהליך שמתרחש מאז תחילת עידן המהפכות. על כל השג והתקדמות מאיימת ריאקציה, על כל שחרור מאיים שעבוד מחדש. בכל פעם שאנחנו מתקדמים, יש מי שהאינטרס שלו נשאר רגרסיה.

בעולם שלנו, במאה שלנו, בשנה זו מוכרז לראשונה רעב. מזה מספר לא מבוטל של שנים והרעב אינו גזירת שמיים. במדינות העשירות זורקים לפח 40% מהתוצרת החקלאית, מתפילים מי-ים לשתייה ובקרן אפריקה ילדים מתים מרעב וצמא בהעדר מזון ומים. במדינות העשירות מייצרים אנרגיה מרוח ושמש ובעולם השלישי הזיהום הולך וגובר. זה לא מצב שיכול להימשך. בסוף, אם לא נמגר עוני ורעב הם יתפשטו ויגיעו גם למקומות השבעים והעשירים. עידן השפע בו אנחנו מדמיינים את עצמנו חיים כבר רחוק משיאו ויום אחד הוא עוד עשוי להסתיים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  תקופת השפע- בזכות הישגי השיטה הקפיטליסטית

  שהיא האמצעי המוצלח ביותר בהיסטוריה להילחם בעוני ולהעלות את רמת החיים של הפרט

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לפי שיטת החגב השיטה הבולשביקית בברה"מ דווקא הוכיחה את עצמה:

  חיסול מהיר של האנאלפבתיות.
  הרחבה גדולה מאוד של השכלה.

  שיפור תנאי הדיור והתברואה.
  שיפור הנגישות לבריאות.

  חימום 24 ש' בחורף בעלות מצחיקה – ובלי הפסקות חשמל.

  חיסול הרעב.
  מעבר מהיר לחברה תעשייתית ועבודה לכל אזרח.

  אי אפשר להגיד שהחזרת השיטה הקפיטליסטית לברה"מ "האיצה" את השיפורים האלה.

  אז מה היתה הבעיה? שזו לא היתה דמוקרטיה.
  יש עוד דוגמאות רבות כאלה של דיקטטורות "יעילות".

  רווחה בתנאים של דמוקרטיה הצליחה רק במדינות עם משטר +- סוציאל דמוקראטי.

  ודרך אגב, המעמד הבינוני בארה"ב אכן מתרושש לפי מספר פרמטרים בהתאמה.
  תביא אתה מקורות רצינים שמצביעים על ההיפך.

 3. החגב עמד יציב :

  הבעיה

  מה הייתה הבעיה? ובכן אנונימי יקר הבעיה הייתה שזו הייתה דיקטטורה טוטליטרית ורצחנית שגרמה למותם של עשרות מיליוני אנשים ואלה שלא הרגה חיו תחת דיכוי ושלילת חירויות הפרט, תביא אתה מחקר היסטורי שטוען אחרת.

  ובדרך גם תבסס את טענתך הגורסת כי "המעמד הבינוני בארה"ב מתרושש לפי מספר פרמטרים…"
  מיהו ג'ון גאלט?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.