מכרה הפוספטים שכיל רוצה להקים בערד – לדיון בבג"צ

עיריית ערד, המועצה המקומית כסיפה וכ-2000 תושבים עתרו לבג"צ כדי למנוע את הקמת המכרה שחברת כיל רוצה להקים אצלן.  ההסתדרות הרפואית פנתה בבקשה להצטרף לעתירה כידידת בית המשפט.  הדיון בעתירה יתקיים בבית המשפט העליון בירושלים ביום שני 20/3/2017 בשעה תשע.  העותרים יפגינו לפני בית המשפט בעת הדיון ומזמינים את הציבור לבוא ולהצטרף
מאת יעקב לקס

ביום שני – 20/3 – בגצ ידון בעתירה (שהגישו עיריית  ערד, מ.מ. כסיפה ועוד ×›-2000 עותרים) נגד קידום מכרה הפוספטים, שחברת כיל רוצה להקים במרחק של 1200 מ' מכסיפה, 3.8 ק"מ מערד ותוך גירוש והריסת הכפר אל פורעה שממשלת שרון החליטה להקימו ושהרשויות מתנכלות לו.

מפה חדשה מרחקים מישובים
העתירה מתמקדת בשני עניינים:
א. המועצה הארצית שגתה בהעדפת כרייה בשדה בריר על פני מקומות אחרים בגלל העדפת ערכי שמירה על הסביבה, החי והצומח.  זאת לעומת ערך חיי אדם הגוברים על ערכי הסביבה הנ"ל;
ב. פרשנות המועצה הארצית והמשרד להגנת הסביבה לחוק אויר נקי, אינה מתאימה ללשון החוק ולכוונת המחוקק שמטרתו להגן על חיי בני אדם מפני זיהום צפוי.
ההסתדרות הרפואית לישראל ביקשה מבית המשפט להצטרף כידידתו ובבקשה הם מפרטים למה מה שנדרש הוא תסקיר השפעה על הבריאות שהוא הרבה יותר מקיף וכולל מתסקיר השפעה על הסביבה ומסקר סיקוני בריאות.

ההפגנה נגד המכרה בערד
ברקע שני סיפורים:
1. כריית פוספטים ומינרלים תעשייתיים הודבקה לחציבת חמרים לבנייה וכבר נשמעה הטענה שאם לא יאשרו את המכלול יחמירו את משבר הדיור.
2. ההבטחה של השר להגנת הסביבה דאז, אבי גבאי ושל שר הבריאות ×—"×› הרב יעקב וליצמן לעריכת תסקיר השפעה חדש "מאפס" שיכלול את כל ההבטים ושהציבור ישותף בהכנת השאלות נוונה בממשלה – על פי תשובת המדינה לעתירה – לתסקיר השפעה שבעיקרו מובל ×¢"×™ משרדי התשתיות והגה"ס ושמשרד הבריאות מקבל בו מעמד של סרח עודף.
הציבור נמחק.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , ,

Leave a Reply