מחלוצים לפולשים – בליפתא הגיעו להסדר עם המדינה, מה עם השכונות האחרות?

ב-8 במרץ נערך טקס לכבוד חתימת הסכם בין המדינה לבין תושבים בליפתא. בעיית תושבים אלה נפתרה, אך שכונות רבות עדיין נאבקות כדי להסדיר את מעמדן. על שר האוצר, האחראי על רשות מקרקעי ישראל, לסייע בפתרון בעיות כל השכונות הללו ולמנוע מרשות מקרקעי ישראל לכנותם "פולשים"

מאת: דליה בלומנפלד

[בוקסה=57871]ביום רביעי 8 במרץ 2017 נערך טקס לציון חתימת ההסכם בין המדינה לבין תושבי ליפתא. תושבי ליפתא יקבלו פיצוי עבור פינוי ביתם לצורך הרחבת כביש 1. בטקס השתתפו, נוסף לתושבי השכונה ופעילי שכונות מרחבי הארץ, שר האוצר משה כחלון, יו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם וח"כ יוסי יונה.

ח"כ יוסי יונה המשיל בנאומו את ההסדר עם תושבי ליפתא לפרק אחד שנכתב בספר שצריכים להיכתב בו פרקים נוספים. פרק ליפתא הוסדר. תושבים ושכונות המתגוררים בנכסי רשות מקרקעי ישראל נאבקים כדי למחוק את מעמד ה"פולשים" שהמדינה הדביקה להם, ופועלים כדי להשיב את כבודם האבוד, שהרי הם אינם פולשים באמת, אלא יושבו בבתיהם על ידי המדינה. הם פועלים כדי להגיע להסדר עם המדינה. פרקים אלה עוד צריכים להיכתב בספר שבו יסופר על תיקון העוול שנגרם לתושבים אלה.

מה שהחל בכנס שיזם ח"כ יוסי יונה בכנסת ב-22 במרץ 2016 שזכה לשם: "מחלוצים לפולשים", ובו השתתפו תושבים ונציגים מליפתא (ירושלים) כפר שלם, גבעת עמל, שכונת הארגזים, סומייל, שכונת עמידר (תל אביב), שכונת נס לגויים ושכונת עמידר בבת-ים, נסגר עד כה רק בהסכם עם תושבי ליפתא. יתר השכונות פועלות להשגת הסכם גם איתן.

הפגיעה הגדולה ביותר כלפי תושבים אלה היא התייחסות רשות מקרקעי ישראל אליהם כאל פולשים עבריינים. והיא גדולה יותר מהעוול הכלכלי שנגרם להם כתוצאה מדרישות מקרקעי ישראל לפנותם מבתיהם. דבריהם של שר האוצר, משה כחלון ושל ח"כ דוד אמסלם מעידים שהם הפנימו את בעיית העלבון והם מתקוממים נגדו:

שר האוצר, משה כחלון: "הסיפור של ליפתא הוא סיפור פס הקול של חיי. אני לא יכול לחיות עם הכינוי פולש. לא יכול להיות שכאשר אנחנו צריכים את המתיישבים הם חלוצים וכשאנחנו צריכים את הקרקע הם פולשים. אי-אפשר להפוך אינטרס כלכלי לאידיאולוגיה. אי-אפשר לבוא לאנשים ולכנות אותם פולשים בכדי לצמצם את הפיצוי שמגיע להם. זה עליי לא מקובל. אני מאחל לעצמי כשר האוצר של מדינת ישראל, עבור כל השכונות שעדיין סובלות, שהבשורה תצא מכאן. דבר השם מירושלים יצא".

ח"כ דודי אמסלם, יו"ר ועדת הפנים: "אני שמח שהנושא הסבוך והמורכב בליפתא בא לפתרון. בשנתיים האחרונות מצאתי עצמי שקוע במשימה שנראתה לפעמים בלתי אפשרית, אבל לא הותירה לנו שום אפשרות אחרת. היום, הוכחנו שחלוצים יש לא רק בקיבוצים, אלא ובעיקר בשכונות הוותיקות שהפכו לחצר האחורית של המדינה. לרגע לא הסכמתי שיכנו אותם פולשים. המעמד הזה שבו הם יוצאים מליפתא כחלוצים זה ההישג הגדול של כולנו. אני מודה לשר כחלון, שר חברתי אמיתי, על שיתוף הפעולה בתיקון העוול הזה." (ציטוט דבריהם לקוח מפה)

האם הבנה זו של שר האוצר האחראי על רשות מקרקעי ישראל תוביל לשינוי היחס מצד הרשות כלפי התושבים שמעמדם בבתיהם לא הוסדר? מן הראוי שהרשות תימנע מהגשת תביעות פינוי באמצעות בית-המשפט ותסדיר את מעמד התושבים במשא ומתן ישיר עמם, לא דרך בית-המשפט.

ליפתא

בתמונה: משה כחלון ודוד אמסלם עם ילדות ליפתא בטקס צילום: דוברות האוצר

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Leave a Reply