חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דיור ציבורי – התוכניות החדשות והביקורת עליהן

נושאים דיור, תכנון ובניה, עלו ברשת ב 8.03.17 0:14

שרי השיכון והאוצר הציגו תכניות חדשות להגדלת מלאי הדירות בדיור הציבורי. הבעיה היא שההגדלה אינה מבוססת על השקעה מתקציב המדינה. בחלק מהתוכניות טמונות סכנות ממשיות לדיירי הדיור הציבורי

מאת: מיכה רחמן

במסיבת עיתונאים לפני מספר שבועות הציגו שר השיכון יואב גלנט ושר האוצר משה כחלון כמה תוכניות חדשות שנועדו להגדלת מלאי הדירות בדיור הציבורי. אולם סקירה של התוכניות – שאינן כל-כך חדשות, אגב – מעלה כי הן כולן ברוח המדיניות הניאו-ליברלית של האוצר, ואינן כוללות השקעה מתקציב המדינה, ולכן גם זכו להתקבל. על אף כמה נקודות אור משמעותיות, ברצוני להתמקד כאן בסכנות הממשיות הקיימות בחלק מהתוכניות מנקודת מבטן של דיירות ודיירי הדיור הציבורי. כמו כן, חשוב לציין כי אני מתייחס לתוכניות כאילו הן עתידות להתממש, מה שכמובן איננו מובטח כלל אך זה נושא לסוג אחר של ביקורת.

התוכניות המוצעות:

תוכנית א' – עד 5% מחלק מהפרויקטים של "מחיר למשתכן" יימסרו למדינה ויהפכו לדירות של הדיור הציבורי בניהול החברות המשכנות.

תוכנית ב' – גיוס הון (כנראה בשוק ההון) על ידי חברה ממשלתית (עדיין לא נקבע מי תהיה החברה הזו)  לרכישת דירות לדיור הציבורי (זכורה לנו התוכנית הישנה, הדומה לתוכנית זו, לפיה עמידר תגייס הון תמורת ערבויות כאלה ואחרות – כולל דירות הדיור הציבורי עצמן).

תוכנית ג' – "שכירה רוכשת", כלומר הדייר לוקח משכנתא והמדינה משלמת חלק ממנה בסכום שהיום מקבל הדייר כ"סיוע בשכר דירה".

תוכנית ד' – שכירות לטווח ארוך.

לחיוב, ניתן לומר כי מדובר בשינוי מגמה ביחסה של המדינה לדיור הציבורי, וישנם פעילים ופעילות חברתיים המדברים על מהפכה של ממש. עד לפני כניסת שר השיכון החדש לא הייתה בכלל תוספת דירות למלאי הדיור הציבורי, ואילו עכשיו נקנות דירות (עד היום נקנו כאלף דירות). התוכניות החדשות יוצרות דרכים ממוסדות לתוספת קבועה של דירות לדיור הציבורי, ומלבד ההשפעה הממשית של הקטנת התור של הממתינים לדיור ציבורי תהיה לתוכניות אלה, אם אכן ימומשו, השפעה חשובה על היחס לדיור הציבורי. כמו כן, דירות דיור ציבורי בתוך פרויקטים של בנייה למעמד הבינוני תורמות להסרת הסטיגמות הקיימות היום לגבי דיירי ודיירות הדיור הציבורי.

את השינוי הזה אני מייחס למאבק הנחוש של הנאבקות והנאבקים, דיירי הדיור הציבורי והזכאיות הממתינות בתור, כמו גם למאבק הנחוש של הארגונים החברתיים ובראשם פורום הדיור הציבורי.

אולם הנה הבעיות:

תלות שוק. כל התוכניות מהראשונה ועד הרביעית הן תוכניות "תלויות שוק", כלומר תלות בסחורה (קומודיפקציה). הוגי מדינת הרווחה הקלאסית דיברו על הצורך בתוכניות רווחה, כולל שיכון, שיהיו בבחינת זכויות אזרח חברתיות ויקדמו את אי-התלות בשוק. תוכניות רווחה שישחררו את כל האזרחים והתושבים במדינה, ובטח את העניים, מפגעי השוק וסכנותיו. את הדוגמה המובהקת ביותר לסכנות שוק המשכנתאות והדיור ראינו במשבר של 2007-8, כשאלפי דיירים עניים איבדו את בתיהם בארה"ב משום שפותו לקחת משכנתאות זולות. כשלא יכלו לעמוד בתשלומים נמכרו בתיהם, וגם המשכנתאות שלהם עברו הלאה בשרשרת, כאשר בקצה הפירמידה נמכרו ניירות ערך ללא כיסוי של נכס כלשהו. מה שהביא, יחד עם סיבות אחרות, למשבר העולמי.

המשך המדיניות הניאו-ליברלית. המדינה לא משלמת מכיסה על אף אחת מהתוכניות ה״חדשות״ המוצעות. מדיניות ניאו-ליברלית בתחום השיכון שואפת לייצא את מתן השירות של קורת גג אל השוק החופשי, ולהקטין עד כמה שאפשר את העלות התקציבית של שירות בסיסי זה. מנגד, גישה סוציאל-דמוקרטית של מדינת הרווחה הקלאסית גורסת כי קורת גג היא זכות יסוד, זכות אזרח חברתית, שיש לממשה מתקציב המדינה.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.