postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הבדואים בחאן אל אחמר הקימו בית-ספר – המתנחלים פועלים להרסו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבדואים בחאן אל אחמר הקימו בית-ספר – המתנחלים פועלים להרסו

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 8.03.17 0:06

תושבי הכפר חאן אל אחמר בנו את בית-הספר בעזרתה של עמותה איטלקית. בית המשפט הוציא צווי הריסה לבית-הספר ולכפר, הנמצאים מול התנחלות כפר אדומים

מאת: דבורה גריינימן

"לפני שנים אחדות עשינו גיחה לכפר אדומים, פרבר מבוסס של בתים צמודי קרקע שיושב על אם הדרך היורדת מירושלים לים המלך, בין מעלה אדומים ליריחו." בתמונה – כפר אדומים. מקור התמונה: Kfar Adumim By יעקב – Own work, CC BY-SA 3.0

על הדרך מכפר אדומים לחאן אל אחמר

לפני שנים אחדות עשינו גיחה לכפר אדומים, פרבר מבוסס של בתים צמודי קרקע שיושב על אם הדרך היורדת מירושלים לים המלח, בין מעלה אדומים ליריחו. כרזה ענקית בכניסה ליישוב הודיעה על העדיפות הניתנת בו לחינוך. ואכן, בכפר אדומים יש בית ספר יפה וידוע שזכה בהכרה ארצית.

גם ביישוב הבדואי הקטנטן והמרופט חאן אל אחמר, שיושב אף הוא על אם הדרך כְּמִטְוָחַי אבן, מכפר אדומים – בהנחה שאתה נמצא למעלה בכפר אדומים – ולא למטה עם הבדואים – יש בית ספר מיוחד ויפה שזכה בהכרה בינלאומית. בניין אקולוגי ומטופח העשוי מצמיגים ישנים וחימר שהופק מהעפר המדברי במקום. בית הספר שווה ביקור, אף שכף רגלם של יושבי כפר אדומים מוקירי החינוך לא דרכה בו. אבל תמהרו: צווי ההריסה כבר ניתנו, ודחפורי הצבא בדרך להריסת בית הספר, ביחד עם היישוב הקטן שבו הוא יושב, כנראה כבר בימים הקרובים – אף שאין לתושבים עוד בית ספר ובעצם אין להם לאן ללכת. ואתם דאגתם לפליטים מסוריה?

ההיסטוריה של חאן אל אחמר

בביקורי הראשון בחאן אל-אחמר, נזירה לבושה בג'ינס וחולצת טריקו, שעבדה כאחות בקרב הבדואים ביישובים הנידחים במדבר יהודה, סיפרה לי קצת על הרקע להקמת בית הספר. הבדואים, ששייכים לשבט הג'הלין, נעקרו מאדמותיהם בדרום מדבר יהודה ב-1951, בעקבות השתלטותה של מדינת ישראל על האיזור. הם עברו צפונה לאיזור שנשלט על-ידי הירדנים, שלא גילו עניין במקום והניחו להם להתיישב שם ולהמשיך באורח חייהם כרועים. כיוון שכך, הם נחשבים פליטים, ואין להם זכויות על הקרקעות שעליהם הם יושבים מזה כ-65 שנה, בעוני מרוד. בעיני החוק הישראלי הם אינם אלא "פולשים", לעומת התושבים החוקיים של כפר אדומים שיושבו כאן מ-1979 והלאה. בעקבות הסכמי אוסלו, האיזור הוגדר כ"שטח C" – בשליטה מלאה של מדינת ישראל, אם כי הרשות הפלסטינית אמורה להיות אחראית על רווחת התושבים הפלסטינים.

כפליטים, ילדי הבדואים כוונו לבית הספר של אונר"א (UNRWA הינה סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים פלסטינים) באיזור יריחו. אולם שום גורם – ישראלי, פלסטיני או של אונר"א – לא היה מוכן לדאוג להסעת הילדים לבית הספר. הם היו אמורים – אפילו הקטנים שביניהם – להגיע ללימודים בתחבורה ציבורית, לאמור, באוטובוס שחלף בכביש הראשי, ללא תחנה, ללא מדרכה ולעתים קרובות ללא עצירה. מקצת הבנים ומרבית הבנות לא למדו כלל, ואחרי שמספר ילדים נפגעו או אף נהרגו בכביש, ההורים זעקו לבית ספר נגיש. אולם באיזור שטח C הפלסטיני, אסור לבדואים הפלסטינים לבנות בנייני קבע.

הרב יחיאל גריינימן בבית הספר של חאן אל אחמר, במחנה הקיץ שאנו מארגנים לתלמידי האיזור משבט הג'הלין הפלסטיני.

להמשך קריאה

  • לקריאה נוספת

ביקור סולידאריות של הרב יחיאל גריינימן בישוב לאור צווי הריסה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.