חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זהבה גלאון ומרצ – על קמפיינים חיוביים ושליליים

נושאים דעות, פוליטי, תקשורת ב 7.03.17 0:55

זהבה גלאון יו"ר מרצ הנוכחית, תקפה את החלטת הממשלה להגדיל שוב את תקציב הישיבות. הקמפיין השלילי שלה הצליח. אם הייתה מנהלת קמפיין חיובי, הוא לא היה זוכה לתהודה כמו זה השלילי. השיח התקשורתי-ציבורי בישראל היום הוא שיח של שנאה שהתקשורת של בעלי ההון מטפחת

מאת: ק. טוכולסקי

הישראליות צרת העין

בשנת 2013 הלכה שלי יחימוביץ לבחירות עם מסר חיובי, יכול להיות פה יותר טוב. יאיר לפיד הלך לבחירות עם מסר של שנאה והסתה נגד החרדים. את התוצאה אנחנו זוכרים, יאיר לפיד קיבל 19 מנדטים, שלי יחימוביץ רק 15. בעבודה מיהרו להדיח את יחימוביץ לטובת הרצוג ולפיד כהן כשר אוצר כל כך גרוע שרוב האנשים אפילו לא הבינו כמה גרוע הוא היה. אני לא חסיד גדול של קמפיינים שליליים, אבל האחרון שניצח בישראל בחירות בקמפיין חיובי היה רבין ב-1992. מאז ועד היום הקמפיינים המוצלחים היו שליליים.

זהבה גלאון יו"ר מרצ הנוכחית, תקפה את החלטת הממשלה להגדיל שוב את תקציב הישיבות. מיד קמה צעקה. אם יאיר לפיד היה עושה את זה, אף אחד לא היה צועק והוא היה מקבל עוד שני מנדטים על חשבון העבודה (אם היה לעבודה עוד מה לתת). את מרצ תוקפים לא משנה מה תעשה, ותחת המנהיגות הנוכחית של גלאון, למנהיגות של מפלגה הליברלית (במובן החיובי של המילה) האחרונה בישראל אין הרבה מה להציע. עד שתיעלם היא תמשיך להרגיז את כל מי שמתקשה להבין שכל מנדט שהולך למרצ ולא למפלגות כמו יש עתיד/כולנו/הגמלאים/קדימה/שינוי יעשה לכולנו רק טוב.

זהבה גלאון אכן טעתה, ברמה העקרונית. עדיף היה קמפיין חיובי, עדיף היה לדרוש שסטודנטים לתואר ראשון ייהנו מהטבות זהות לבני ישיבות. אין סיבה שרוב רובם המוחלט של הסטודנטים בישראל יעבירו את לימודיהם מתוך שהם נאלצים לעבוד בעבודות דחק בתנאים זוועתיים כעובדי קבלן בשמירה/ניקיון/שירותים אחרים, או ימלצרו בתנאי עבדות.

מדינת ישראל צריכה לתת לסטודנטים את אותן התמיכות שהיא נותנת לתלמידי הישיבות. לא צריך להיכנע לישראליות צרת העין מבית מדרשם של מי ששולטים פה באמצעות הפרד ומשול כבר כמעט 40 שנה. צריך לדרוש שיפור זכויות לכולם. כל סטודנט וסטודנטים צריכים לקבל תמיכה. כל בית כנסת באוניברסיטה או מכללה צריך לקבל פטור מארנונה, כל סטודנט שהוא נשוי/הורה צריך לקבל תמיכה מוגדלת. במקביל צריך לעודד גם את מי שלא הולכים ללמוד במגזר החרדי והחילוני כאחד, גם הם, מי שבגילאי 19-25 מגיעים ישר לשוק העבודה ,צריכים לקבל מהמדינה תמיכה, מס הכנסה מופחת, קורסים של הכשרה מקצועית וחינוך מקצועי למבוגרים חינם, השלמת לימודים למבוגרים חינם, גם לעובדים מגיע, לא רק ללומדים. כך גם לנתמכים, כולם צריכים ליהנות ממדינת רווחה מרחיבה. זה מה שזהבה גלאון הייתה צריכה לדרוש, לא פחות לחרדים בישיבות אלא יותר לכל.

הבעיה היא שאם זה מה שזהבה גלאון הייתה דורשת, הפוסט שלה היה זוכה לעשירית מהשיתופים שהוא זכה להם, ואף כלי תקשורת לא היה מדבר על זה. השיח התקשורתי-ציבורי בישראל היום הוא שיח של שנאה שהתקשורת של בעלי ההון מטפחת. מפלגה כמו מרצ שאם תהיה בעמדת כוח עשויה לדרוש פחות הטבות מס לתאגידים וטייקונים ויותר השקעה ציבורית ברווחה לא תקבל לעולם סיקור תקשורתי הוגן בתקשורת הנוכחית. לכן יו"ר מרצ בוחרת בקמפיין שלילי שיביא לה כותרות כי בסופו של יום, היא מנסה לזנב בבוחרים של לפיד שמודאגים מהתחנפותו לחרדים ואולי יצביעו למרצ. בזמן שבמרצ אילן גלאון מנהל קרב על מדיניות רווחה מרחיבה במאבקו למען העלאת קצבת הנכות וקוצר על כך כותרות, מחפשת גלאון את מקורות התמיכה שלה. זה עצוב, אבל מציאותי.

הכישלון של הקמפיין החיובי של יחימוביץ ב-2013 או זה של עמיר פרץ ב-2006, או של מצנע ב-2003 ושל מרצ החברתית ב-2003 אינם סיבה להפסיק עם קמפיינים חיוביים. צריך אבל להבין את המציאות, זהבה גלאון, יו"ר של מפלגה על סף היכחדות, חושבת שאין זמן לחנך את הציבור הישראלי להאמין שמשהו טוב יכול לקרות, זה עצוב אבל מציאותי. אנחנו צריכים מנהיגות שלא תפחד לאצת בקמפיין חיובי, אנחנו רק צריכים להיות מודעים לכך שמאז בחירות 1992, והקמפיינים של העבודה, מרצ וחד"ש דאז, לא ניצחו בחירות בישראל בעזרת קמפיין חיובי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.