postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » המדינה מוכרת את הקרקע, הדיירים נותרים להתמודד עם היזמים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המדינה מוכרת את הקרקע, הדיירים נותרים להתמודד עם היזמים

נושאים דיור, תכנון ובניה, שיכון ושלטון מקומי ב 26.02.17 23:13

סיפור אחד שמספר על שיטה: דיירים בדיור ציבורי או בדמי מפתח מגלים שהקרקע עליה הם מתגוררים נמכרה, והם נותרים ללא מי שיגן עליהם מפינוי

מאת מערכת עבודה שחורה

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) האחראית על ניהול קרקעות המדינה מוכרת קרקעות ליזמים לצורך פיתוח ובנייה. במקרים רבים על קרקעות אלה מצויות דירות בדיור ציבורי או בדמי מפתח. ואז היא מוכרת את הקרקע עם הדירות הללו ליזם ומטילה עליו את פינוי המשפחות הללו תמורת התחיבות מצדו לפצות את המשפחות. כך נופלות משפחות, שהן מוחלשות מיסודן קרבן, לידיהם של קבלנים, יזמים, או סוחרי נדל"ן כשאין להן לא יכולת ולא ממון כדי להתמודד נגדם. במקום שהמדינה תגן על אוכלוסיות מוחלשות, היא מפקירה אותן לחסדי הבעלים החדשים על הקרקע.

סיפורו של שמואל כהן מלוד הוא דוגמא הממחישה תופעה זו. שמואל כהן מתגורר בדירה בדמי-מפתח בלוד. רמ"י מכרה את הקרקע עליו נמצאת הדירה. הקבלן שרכש את הקרקע הגיש נגדו תביעת פינוי.

הדירה נרכשה על ידי אמו של שמואל בדמי-מפתח בשנת 1962. בשנים 1990 1995 פנתה האם במכתבים לעמידר, שניהלה את קרקעות רמ"י, בבקשה לרכוש את הדירה. עמידר סירבה בנימוק שמדובר בשטח גדול 11 דונם והוא יימכר במכרז. מכרז יצא בסופו של דבר על 2.7 דונם בסביבות השנים 2004 2005.

שמואל כהן עבר להתגורר אצל אמו בשנת 2005 לאחר שהתגרש. הוא שלח מכתב לעמידר והודיע שהוא מתגורר בדירה. האם נפטרה ב-2011.

ב-2005 מכרה רשות מקרקעי ישראל את השטח שעליו הדירה למי שהיה ממונה על המחוז במשרד הפנים ולאזרח נוסף בסכום של כ- 500 אלף ₪. הם מכרו את השטח ב-2010 לקבלן בגיבוי של עמותה, מנכ"ל העמותה ועוד אזרחית הקשורה לעמותה וכן לקבלן ולבן של ח"כ לשעבר. כך מדווח שמואל כהן. תופעה זו מעידה על תופעת המסחור בקרקע. במקום לדאוג שהקרקע תשמש לפיתוח ובנייה, היא נמכרת מיד ליד, תוך צבירת רווחים למוכרים בתקופה שערך הקרקע הולך ועולה.

בשנת 2011 הגישו הבעלים תביעה נגד שמואל כהן לפינוי הדירה. הם טענו שהוא שוהה בדירה באופן בלתי חוקי, שהרחיב את הדירה באופן בלתי חוקי ודרשו תשלום שכר דירה חודשי בסך של 3000 ₪. המשפט מתנהל 5 שנים. בית המשפט הציע גישור ובמו"מ שהתנהל הציעו הבעלים לשמואל 400 אלף ₪ תמורת פינוי הדירה.

שמואל כהן מכחיש שהרחיב את הדירה. הוא לא שינה בה דבר. בידיו נמצא המסמך המקורי בו כתוב גודל הדירה משנת 1967 עם המפה של עמידר. לטענתו, התובעים הגישו מסמך מזויף, ורשמו אותו כ"תוספת בנייה".

לאור המחלוקת בדבר הפיצוי עבור מסירת הדירה מינה בית-המשפט שמאי שיעריך את מחיר הדירה. שמואל כהן שילם לו את סך השומה בתשלומים. השמאי הודיע שיעביר את מסמך השמאות לאחר שיקבל את כל הסכום. לכן הדיון המשפטי מתעכב.

לדברי שמואל כהן, לתובעים אין באמת עילת פינוי. הוא לא שינה דבר בדירה. יש לו על כך מסמכים. מאחר שאין היתר בנייה לשטח, תביעת בעלי הקרקע נגדו נועדה למטרה מסחרית בלבד: למכור את השטח הזה כשהוא ריק מדיירים. כך על קרקע שנועדה למגורי אנשים מתנהל מסחר העברת בעלויות תוך ניסיון לנשל אזרחים מוחלשים.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  הקפיטליזם חי על סרסרות, ככה זה עובד.

 2. לקסי :

  זוכרים את הפרטת הקרקעות?

  זו התוצאה!
  במטרת ריסוק החברה בישראל של ראש הממשלה נתניהו, יש מקום מכובד ל"רפורמת הקרקעות".
  הסיסמה היתה שחרור תושבי ישראל מ"עולו" של מינהל מקרקעי ישראל.
  מ"הבירוקרטיה הקשורה בסגירת מרפסת".
  הרפורמה הכי אנטי יהודית – לא שמענו את קהל שומרי המצוות בעניין הזה – "והארץ לא תימכר לצמיתות, כי לי הארץ" (ויקרא כ"ה, כ"ג).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.