חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

את מחיר נבואות הכזב של משיחי השקר משלמת החברה כולה

נושאים דעות, פוליטי ב 21.02.17 0:40

ההיסטוריה רוויה במשיחי שקר רבים שאנשים נהו אחריהם וגרמו נזקים כבדים  לחברה כולה

מאת: ק. טוכולסקי

משיחי שקר הם לא תופעה זרה לאנושות בכלל וליהדות בפרט. לאורך ההיסטוריה האנושית, מאז שיש דתות בכלל ודתות שמבטיחות גאולה/אחרית ימים/שובו של ה-X  לצורך קיום ה-Y, יש מי שניסו בכל דת ודת להיות המשיח בן דויד/מהדי/אימם נעלם/גלגולו של הנביא W, מימי בית שני זכורים לא מעט משיחי שקר שהוליכו את הנוהים אחריהם לאתר בעל משמעות סימבולית כמו הירדן, והבטיחו כי בהגיעם לשם, הירדן יתבקע והעם שיעבור בחרבה יביס את הצבא הרומי ויגאל את ירושלים.

כאשר המשיחים האלו היו מספיק מושכים כדי שהקהל הנוהה אחריהם יהיה משמעותי, זה היה נגמר בדרך כלל בטבח של המון מאוכזב בידי הצבא הרומי על גדות הירדן בזמן שה"משיח" מוקע על הצלב או מאבד את ראשו. המקרה הקיצוני הוא של בר כוכבא (בן כוזיבא) שמאחורי התקוממותו ברומאים עמד גם חלק מהממסד הרבני ואשר הביא שואה על עם ישראל וחורבן ליישוב היהודי ביהודה.

משיחי שקר ,שבמבט לאחור אנחנו בדרך כלל תוהים מה גרם להמונים ללכת אחריהם, מאותם נביאים ומשיחים אלמונים לכל מי שלא שקד לאחרונה על קריאת החלקים המתאימים של דברי ימי עם עולם לשמעון דובנוב, דרך בר כוכבא ועד שבתאי צבי, יעקב פרנק ושאר מי שטענו לעטרת המשיח, לא היו אנשים חדלי אישים ודהויים. היותם שקרנים פתולוגיים פסיכופטים או סובלים ממחלות נפש אחרות, היו רק הנלוות לכריזמה, יכולת רטורית, ידע נרחב בתולדות עמם ואמונותיו. הם יכלו למשוך אחריהם בזמני משבר, אבל לא רק, את המוני בית ישראל בעם היהודי, או כל קבוצה אחרת של אנשים בני עמים דתות ולאומים בכל העולם ולהציע להם כאמת משמים שתביא גאולה, שקר מוחלט שהביא לאסונם.

כיהודי וישראלי אעדיף להתמקד בבעיה הפתולוגית הזו בעם שלי, ואציין שוב, שנופי ארץ ישראל, גדות הירדן המוריקים, פסגות הרים במדבר, בנגב ובגליל ידעו לא מעט משיחי שקר, יהודים ושומרונים שהצליחו בעיקר בעתות משבר לגרור אחריהם מאמינים רבים וזה תמיד נגמר רע.

משיחי שקר מצליחים בדרך כלל כי הם מדברים אל ההמונים בשפה שההמונים מבינים, בסמלים ודיאלקטיקה שגם הממסד משתמש בה. רק מה, הם לוקחים את העסק לקצה. העובדה שאחרי חורבן בית שני, אבלו היהודים על חורבן הבית וקיוו להקמתו מחדש הייתה הכר הפורה עליו יכול היה משיח השקר בן כוזיבא להנביט את האסון שהמיט על שארית הישוב היהודי בארץ.

הציפייה לגאולה אחרי גלות ספרד ופרעות תח' ותט' באוקראינה הייתה הכר הפורה עליו נבטה השפעתו של שבתאי צבי.

בזמן הפינוי מגוש קטיף היו אלו רבנים שהבטיחו שלא יהיה פינוי להמונים שהאמינו להם. שימוש במסגרות מיינסטרימיות לכאורה, בקיאות בשפתו של הממסד הדתי/לאומי ויכולת רטורית מרשימה ,באמצעותה יכול משיח השקר להבטיח כי מה שביום יום נתפס כמשהו שגם אם אנחנו מאמינים בו ולא רק נותנים לו מס שפתיים בגלל קודים חברתיים, הוא בר השגה ואנחנו אם רק נלך אחריו נשיג אותו עכשיו. כשהאסון קורה, משיח הקשר משלם את המחיר, הוא מוקע, מוצא להורג/נרצח או נכנע כניעה גמורה לאותה מסגרת נגדה הטיף. בר כוכבא נפל בקרב, שבתאי צבי התאסלם, משיחי שקר לא מעטים בימי בית שני הוצאו להורג.

הבעיה היא שניחא אם הטירוף הכוזב הזה היה גורם לכך שרק מי ששיקר להמונים היה משלם את המחיר. אבל משיחי השקר הביאו חורבן על ההולכים אחריהם ובמקרים קיצוניים כמו זה של בן כוזיבא, גם על העם והארץ. אי אפשר באמת לדעת האם הטירוף המשיחי הוא תוצאה של שקרנות פתולוגית, פסיכופתיות, מחלה/הפרעה/נכות נפשית כזו או אחרת, אבל התוצאות של משיחי שקר מוצלחים הרסניות.

מה שקורה לאחרונה בימין המשיחי בישראל, טומן בחובו את אותן סכנות. קשה לומר שבימין הדתי בעיקר אבל לא רק הפנימו את הסכנה שבמשיחיות אחרי הנסיגה מרצועת עזה, הם רק העמיקו בפנטזיות משיחיות והפכו את אירועי קטיף מפינוי לגיטימי של אנשים בחזרה למדינתם לעקירה וגירוש במסגרת חבלי משיח.

עכשיו בעיוורון מוחלט נוהה המיינסטרים של הציבור הדתי לאומי אחרי משיח השקר נפתלי ואמונתו העיוורת בהבלים שהוא אומר הופכת לאמונתם. שום דבר לא מבלבל את משיח השקר מהבית היהודי ואת הנוהים אחריו ובכל דבר הם מוצאים פעמי משיח וסימני גאולה. האכזבה תהיה קשה ההתפכחות אכזרית ושתיהן, נקווה, יגיעו בלי מחיר נוסף. גם כך את מחיר הכיבוש וההתנחלות שהציבור הימני-לאומני-משיחי כפה עלינו נשלם שנים רבות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.