חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זכויות מאבטחים – חוקים חדשים על תנאי-העסקה ועל שכר מאבטחים חמושים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 15.02.17 0:42

ועדת העבודה והרווחה אישרה לקריאה ראשונה הצעת-חוק המבטיחה קירוי, חימום, מים וחשמל למאבטחים ושומרים. הצעת-חוק המבטיחה למאבטחים חמושים תנאי-העסקה בסך 80% מהשכר הממוצע תעלה להצבעה היום

אושר לקריאה ראשונה: קירוי, חימום, מים וחשמל למאבטחים ושומרים; עד 200 אלף ש"ח קנס למפר החוק

ועדת העבודה והרווחה אישרה, ביום שני 13 בפברואר, פה אחד לקריאה ראשונה את הצעות החוק של חברי הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)  ואח', לפיהן מעסיק של עובד בענף השמירה והאבטחה יעמיד לרשותו עמדה מקורה או מוצלת המוגנת מגשם ושמש, מצוידת באמצעי חימום או קירור, ולא ימנע ממנו את השהות בה במהלך העבודה, בכפוף לצרכי האבטחה. בנוסף, המעסיק יספק למאבטח מים, גישה לנקודת חשמל ומקום להנחת חפציו האישיים. כמו כן, יספק לעובד ביגוד מתאים לתנאי מזג האוויר.

המפר את הוראות החוק צפוי לקנס של 20 אלף שקלים, ובית הדין לעבודה רשאי להעלות את גובה העיצומים ל-200 אלף שקלים בנסיבות מחמירות. החוק ייכנס לתוקפו חצי שנה מיום פרסומו, למעט במקרים של מעסיק או מזמין שירות של מאבטחים ביותר מ-5 מקומות הדרגה, אז יחול החוק בהדרגה עד שנתיים.

ח"כ מלינו בסקי אמרה בדיון: "לא ייתכן שבישראל של שנת 2017 קיימת פגיעה משמעותית בכבוד האדם ואין התייחסות לצרכים הבסיסיים של העובדים. נחשפתי לכך שמאבטחים במוסדות ובמבנים ציבוריים שונים סובלים מתת תנאים במקום עבודתם – מחסור בצליות ובעמדות המגינות עליהם מפני מזג האוויר, חוסר במיזוג וחימום וביגוד שאינו תואם את תנאי מזג האוויר. תנאים בסייסים אלה היו אמורים להיות מובנים מאליהם״.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף ציין: "אלה אנשים הנושאים תפקיד בעל אחריות רבה. החוק הזה יחליף חוסר רגישות וחוסר אכפתיות של הזולת. מאבטחים ושומרים, המשיכו להיאבק על זכויותיכם ואנחנו נסייע לכם".

יו"ר ההסתדרות החדשה, אבי ניסנקורן, הגיע לדיון והבהיר כי הוא תומך בסנקציות למפירי החוק: "ככל שמורידים מהסכום, יורדת המוטיבציה לאכוף את החוק. ללא הרתעה, החוק הזה יהיה אות מתה". עו"ד מוריה ברבי מהתאחדות התעשיינים: "אלה סכומים עצומים ולא פרופורציונליים. הם יכולים למוטט עסק".

כלכלנית המרכז לשלטון מקומי, הילה זהבי, העריכה בדיון קודם בנושא כי עלות הצעת החוק לרשויות המקומיות היא 16 מיליון שקלים בשנה לפחות. "המדינה מטילה חובות על הרשויות המקומיות חדשות לבקרים, ואין לנו מקור תקציבי לכך", אמרה.

נציג אגף התקציבים במשרד האוצר הפתיע בסיום הדיון, כשהודיע כי משרדו מתנגד להצעת החוק בשל העלויות המוטלות על המעסיק. חברי הוועדה דחו עמדה זו, וציינו כי היא אינה מתיישבת עם דעותיהם של שר האוצר ו-ועדת השרים לחקיקה.

הודעה מאת אורי מיכאל, דובר ועדת העבודה והרווחה

הצעת חוק המאבטחים החמושים ("שכר מינימום למאבטחים חמושים") תעלה היום להצבעה

היום, יום ד', 15 בפברואר, תעלה להצבעה הצעת חוק המאבטחים החמושים של ח"כ עמיר פרץ. הצעת החוק מגדירה לראשונה את תפקיד המאבטח החמוש ומבטיחה למשרתים בתפקיד זה תנאי העסקה הוגנים (80% מהשכר הממוצע במשק כשכר מינימום).

מספר המאבטחים בישראל מוערך במאה אלף איש ומתוכם כארבעים אלף חמושים. תחום האבטחה הנו "ללא אבא וללא אמא" בממשלה ואין שר האחראי לעשרות אלפי העובדים המשרתים בתפקיד רגיש זה. מאבטחים רבים משתכרים שכר מינימום ונדרשים המאבטחים לעבוד שעות נוספות תוך התשה עצמית, שעלולה לסכן את שלום הציבור.

יוזם ההצעה, ח"כ עמיר פרץ: "משטר ההפרטה הקיצוני בישראל התפשט והתקבע אף בתחום הביטחון.

צריך לשים לזה סוף ועל המדינה לקחת אחריות. בסוגיה זו כבודם ורווחתם של העובדים משולבים בצורך ביטחוני מובהק. מאבטחים חמושים שומרים על הביטחון במוסדות ציבור, לרבות בתי-ספר, בתי-חולים ומרכזי קניות גדולים ועל שירות זה מגיעה להם הערכה דומה למשרתי הקבע בצבא, במשטרה ובשאר כוחות הביטחון ולטובת הציבור על המדינה להבטיח את העסקתם".

(הצעת חוק שכר מינימום (תיקון – שכר מינימום למאבטחים חמושים), התשע"ו–2016)

הודעה מאת: טל הריס, דובר ח"כ עמיר פרץ

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  תחום האבטחה הנו "ללא אבא וללא אמא" בממשלה

  נשאלת השאלה למה דרוש למקצוע מסוים "אבא ואמא בממשלה?" האם לאופים יש אבא ואמא בממשלה? או למתכנתים? למורי הגיטרה?.
  האם באמת כל דבר מחייב חקיקה?
  רב המאבטחים שומרים בעמדות קבועות ומסודרות כגון כניסה לבתי ספר, אוניברסיטאות, קניונים ועוד… מיעוט העמדות אינו קבוע ומעת לעת נדרשים לפריסות שטח (כמו בצבא אני מניח).

  בדבר אחד ח"כ עמיר פרץ צודק: "משטר ההפרטה הקיצוני בישראל התפשט" מדינת ישראל הפריטה את הנמלים, חברת החשמל, רשות שדות התעופה ועוד כמה נקודות אסטרטגיות לידיהם הפרטיות של עובדיהן על ועדיהם האלימים והכוחניים וזאת ע"ח יכולת ההנהלות לנהל ותוך העצמת עין מסחטנות ארוכת שנים של כלל הציבור הישראלי.

  מיהו ג'ון גאלט?

 2. שפירא מנדל :

  שכר מאבטח חמוש ותנאי עבודה!

  אני מאבטח בח'G1 כ 17 שנה 13 שנה במקום אחד פיטורים אכב יציאה לפנסיה וחזרה לח' לאחר שנה וחצי וכאת בארך 3.5 שנים נישלכתי למקומות מרוחקים כשהייתי ללא נשק שהנסיה היתה כ שעה ומחצה הלוך חזור עלל כך כיבלתי רק 22 ש"ח לדלק שבכל לא כיסה מחצית הדרך כיום מזה 3 חודשים אני מאבטח חמוש עובד בקניון גירון אשקלון ועדיין מכבל שכר מינימום 29.12 בזמן ש2 מאבטחים שעובדים סך הכול חצי שנה מכבלים 32 ש"ח לשעה! האים זה חוקי שמאבטחים שעוסים אותה עבודה מכבלים שכר שונה במיוחד שאני הרבה יותר ותיק מהם!(ידוע אצלנו שאים נידבר אימצאו אתמלה לפתר אותנו)לשאלתי וזה מוקלט למה כורה כדבר הזה נאמר לי שזה זני חוזים שונים ובחברה שלנו לא מקבל מאבטח חמוש שכר של 32 ש"ח כמו בחברות אחרות אז למה אחרים כיבלו? כמו כן אנו בכלל לא מבצעים עבודה שלשמה נועדנו אלה כול היום בודקים חום ומסחות וסופרים קהל ניכנס ויוצה ומדובר ב כ 1000 איש בכול שער פחות או יותר כלומר כימעת כול דקה בודקים 10 או 12 איש במשך 8 או 10 שעות וכך זה רק כי מנכ"ל הקניון רוצה והמנהלים שלנו מכבלים זאת! (אולי מכבלים על כך שכר) האים זה חוקי? ידוע לי על ניצול מאבטחים בעבודות שלא שיכות לנו…..נא תשובתכם (ונא לא להזכיר שמי כי גם אני חייב לעבוד בכדי להיתקיים)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.