הקרן החדשה לישראל – קופה לעזרה בתביעות השתקה

 ראובן בן שמעון, עובד לשעבר בחברת "בינוי ושיכון סולל בונה", מספר על תביעת ההשתקה שחטף מהחברה לאחר שייסד את "הפורום למניעת תאונות עבודה" שנאבק בתופעת פועלי הבנין שנהרגים ונפצעים מדי שנה. קופה מיוחדת שייסדה הקרן החדשה לישראל תמכה בייצוג המשפטי של בן שמעון בסכום של 50,000 ש"ח ועזרה לו לנצח במשפט. ראיון

"אנחנו כמו שוברים שתיקה של ענף הבניה", מכריז בגאווה ראובן בן שמעון בהתייחס ל"פורום למניעת תאונות עבודה" שהוא ייסד. הרעיון להקמת הפורום צץ בראשו לאחר שפוטר מתפקיד סגן מנהל מחלקת הבטיחות בחברת "שיכון ובינוי סולל בונה", וזאת בעקבות תלונות שהגיש להנהלת החברה בנוגע לתאונות עבודה של פועלים שהתרחשו בתקופתו שם. "בפורום חברים פועלי בנין, עובדים בענף הבניה ועורכי דין", מסביר בן שמעון, "ומטרתו להציף מעל פני השטח ולפרסם מקרים של עבירות בטיחות ופציעות של פועלי בניה שאינם מדווחים. בדומה לשוברים שתיקה, גם אנחנו לא חושפים את זהות האנשים שבאים אלינו ומספרים על פגיעות ופציעות של פועלים, וזאת על מנת להגן עליהם".

לאחרונה ניצח בן שמעון במשפט שהתנהל בינו לבין שיכון ובינוי סולל בונה. החברה הגישה נגד בן שמעון תביעת השתקה (SLAPP) במטרה שיפסיק את פעילותו בפורום למניעת תאונות עבודה. אלא שבית הדין לעניני עבודה דחה על הסף את תביעת החברה, קבע שמדובר בתביעה שאין מאחוריה דבר מלבד הרצון להשתיק ופסק שהחברה תפצה את בן שמעון בסכום של 360,000 ש"ח ובעוד 100,000 ש"ח נוספים עבור הוצאות משפט. בן שמעון יוצג ע"י שני עו"ד- עמית גורביץ' וישראל אסל, כשהקרן החדשה לישראל תמכה במימון הייצוג המשפטי שלו בסכום של כ-50,000 ש"ח. התמיכה הגיעה מקופה מיוחדת שהקרן ייסדה שמטרתה לתמוך בנתבעים של תביעות השתקה בתחומים שונים. עד כה סייעה הקופה לכ-12 נתבעים נוספים מלבד בן שמעון.

"בעקבות החשיפה התקשורתית הגדולה שהסיפור שלה גרר פנו אלי נציגי הקרן החדשה והציעו עזרה", מספר בן שמעון. בנוסף לסכום שקיבלתי מהקרן נהניתי גם מ-8500 ש"ח שאספו עבורי פועלי בנין שונים מרחבי הארץ, כל אחד שם 50 או 100 ש"ח, מה שיכל. בלי העזרה שלך הקרן והחברים שלי לא הייתי יכול לעמוד בהוצאות המשפט ולהילחם על הצדק".

לטובת מי שלא מכיר את הביטוי תוכל להסביר מהי תביעת השתקה ולמה המקרה שלך הוא כזה?

"הכוונה לתביעה שנועדה למנוע פעילות ציבורית או חברתית של פעיל פרטי באמצעות תביעה כספית גדולה ומופרזת. תביעת השתקה תמיד מגיעה מכוון של חברה או גוף גדול ועשיר ומכוונת כלפי אדם פרטי שאין לו עשירית מהאמצעים הכספיים של החברה העשירה, ואת זה היא מחפשת לנצל. מי שקבע שהמקרה שלי הוא תביעת השתקה קלאסית היה השופט דורי ספיבק שכתב ש"אחת ממטרותיו של ההליך הינה להרתיע את המשיב, כמו גם עובדים אחרים, מהשמעת דברי ביקורת או חשיפת האמת. דהיינו, יתכן שלפנינו 'תביעה אסטרטגית להשתקת פעילות ציבורית' (SLAPP)".

להמשך קריאה

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Leave a Reply