דיור ציבורי – הוועדה לביקורת המדינה דורשת פתרון מערכתי לבעיית הממתינים

לא די בכוונות טובות הקיימות במשרד השיכון ואצל השר – חייבים פעולה נמרצת למען ממתיני הדיור הציבורי", דורשת יו"ר הועדה לביקורת המדינה קארין אלהרר. שר השיכון יואב גלנט: משפחות רבות זכו לקורת גג. מתחילת הכהונה הנוכחית רכשנו 900 דירות ושיפצנו 600 נוספות, כ-80 מהם לנכים מוגבלים בניידות

 הוועדה לביקורת המדינה, דנה ביום רביעי 8 בפברואר בפעם החמישית, בתור הממתינים הארוך לדיור ציבורי. יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) קראה להגדיר לוח זמנים ברור, כולל הליכים משפטיים, לפינוי דירות תפוסות. פתרונות פרטניים הם טובים אך יש למצוא פתרון מערכתי. "לא די בכוונות טובות הקיימות במשרד השיכון ואצל השר – חייבים פעולה נמרצת למען ממתיני הדיור הציבורי". ממתינים רבים לדירות, חלקם נכים או עם ילדים נכים, התלוננו בדיון כי הם ממתינים לכך עשרות-שנים.

שר השיכון, יואב גלנט, השיב ×›×™ "קצב בניית הדירות לא מדביק את גידול האוכלוסייה. בממשלה הקודמת רכשו ב-2014 רק 6 דירות כאלו, ואילו מאז תחילת הכהונה הנוכחית רכשנו למעלה מ-900 דירות ושיפצנו עוד 600 – כך שמשפחות רבות זכו לקורת ×’×’, מהם ×›-80 דירות לנכים מוגבלים בניידות. 156 אלף משפחות מקבלות סיוע בשכר דירה, העולה למדינה ×›-1.6 מיליארד ₪ מדי שנה – ובעיני כולם הם זכאי דיור ציבורי. 363 דירות, רובן בתל השומר ומיעוטם באסף הרופא, הוגדרו כדיור ציבורי – ומכירתן תביא לרכישת דירות חדשות. ×›-300 דירות ששימשו משרדי ממשלה שונים מתפנים בימים אלו, כמה עשרות דירות, מושכרות לסטודנטים, בעיקר בבאר שבע, ואחרים לשימושים קהילתיים ועוד. במשך ארבעים שנה איש בממשלה לא רכש דירות לדיור הציבורי או עסק בפינוי לצורך כך, אך משפחות מצוקה לא יפונו, ולא אעביר האחריות למשרד אחר". גלנט נטש את הדיון אחרי כחצי שעה.

מנכ"ל המשרד, אשל ארמוני, הוסיף כי כל התקציב הייעודי לרכישת דירות עבור הדיור הציבורי, נוצל, אוכלסו דירות ריקות, ונערכו שיפוצים נרחבים בדירות קיימות – אך תהליכי פינוי הדירות המאוכלסות, לשימושים שאינם דיור ציבורי, הם מורכבים וארוכים. לדבריו, יש עשרות הליכים משפטיים כאלו, אך פתרון מידי לזקוקים לדיור לא נמצא במלאי הזה.

אלעזר במברגר, היועץ המשפטי למשרד, הוסיף את נכונות משרדי הממשלה והרשויות המקומיות לפנות כ-350 דירות ציבוריות שבשימושם, וכ-60 דירות ישובו לדיור הציבורי במהלך השנה הקרובה. הוא הוסיף כי השכרת דירות לסטודנטים אינה הכרעת המשרד – אלא נובעת מהחלטת ממשלה, ע"פ תבחינים ברורים.

לדברי ח"כ אורלי לוי-אבקסיס "עמידר משכירה לערוץ 7 דירות ציבוריות בניגוד לנהלים ולהנחיות היועץ המשפטי לממשלה, ובשכר דירה כאילו היה מדובר בזכאים – ובתמורה מקבלת מאותו ערוץ, פרס על "עשייה חברתית". דב חנין (הרשימה המשותפת) קרא לאנשי מבקר המדינה להיפגש עם ממתיני הדיור הציבורי, ולאבחן מדיניות ממשלתית בהתנהלות איתם.

לדברי רונן כהן, סמנכ"ל האכלוס, בשנה וחצי האחרונות אוכלסו 3,500 דירות, ונעשית פעולה נמרצת להגדיל את המאגר כל העת. בכל אזור ביקוש – נדרשת הדירה חזרה לאלתר.

לדברי ראובן קפלן, מנכ"ל עמידר, הדירה שבשימוש ערוץ 7 הוא בשכירות-משנה מתוך דירות שהושכרו לישיבת "סוכת עובדיה" בבית אל, ואין שום קשר לפעילות החברתית הנעשית בהיקף של כ-20 מיליוני ₪. לא החברה מחליטה למי להשכיר את הדירות, אלא מדובר בהחלטה היסטורית.

הודעת הוועדה לביקורת המדינה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

One Response to “דיור ציבורי – הוועדה לביקורת המדינה דורשת פתרון מערכתי לבעיית הממתינים”

  1. רפי לאופרט הגיב:

    מדינת ישראל לא הוכיח במשך עשרות שנים בהם טיפלה בדיור הציבורי שהיא יודעת כיצד לעשות זאת כהלכה. אין שום צורך לחזור על הניסוי להפסיד כספים ענקיים ושוב להוכיח אותו דבר.
    המדינה אינה צריכה לנהל את המשק הלאומי, אלא לצור את התנאים להתפתחותו, שימורו יכולה וחייבת ללמוד להיות רגולטור טוב יותר, מפני שזה תפקידה האמיתי. היא לא תלמד טוב יותר מאנשי המקצוע שעוסקים בענפי הבינוי וניהול נדל"ן עשרות שנים, לעשות את מלאכתם טוב מהם. אסור ליצור מציאות קונפליקטואלית בין תפקיד המדינה כרגולטור לבין תפקידה כבעל-עניין עסקי בשיווק וניהול דירות או מבני ציבור מסחריים. התמחות, התמקצעות, והתייעלות הם פונקציה של מיקוד העיסוק – ×’'ק אוף אול טריידס, כפי שמכנים זאת באנגלית, הוא מעכער, שנשאר תמיד מעכער, ואיננו זקוקים לכך.
    מעכריות היא קרקע פורייה לשחיתות, פרוטקציוניזם, אפליה ובזבוז, לא לכך מייחל כיום הציבור.

Leave a Reply