חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחסום ווטש – מאחז חדש ולא חוקי קם בבקעת הירדן

נושאים חדשות, מדיני-בטחוני ב 8.02.17 1:49

מתנדבות מחסום ווטש חשפו הקמת מאחז לא חוקי חדש סמוך לבסיס צה"ל באזור שמורת טבע, ש-30% ממנו בבעלות פלסטינית. הוגשה תלונה למתאם פעולות הממשלה בשטחים ולאלוף פיקוד מרכז

תוך כדי סערת עמונה: מאחז חדש ולא חוקי קם בבקעת הירדן

אום זוקא-צילמה נירית חביב

פעילות ארגון מחסום watch גילו מאחז חדש ולא חוקי שקבוצת מתנחלים בונה בתוך שמורת טבע בבקעה, הראשון שנבנה בשטחים הכבושים מאז סערת עמונה, חוק ההסדרה וההצבעה באו"ם על ההתנחלויות. במאחז מסתובבים חיילים חמושים ומסייעים בבנייתו, לכאורה בניגוד לחוק, וקטינים נושאי נשק. הארגון הגיש תלונה לצה"ל

ארגון מחסום watch – ארגון מתנדבות הפועל נגד הכיבוש בשטחי יהודה ושומרון הכבושים ונגד פגיעה בתושביו הפלסטינים – הגיש תלונה למינהל האזרחי נגד הקמת מאחז חדש ובלתי חוקי לחלוטין בשמורת הטבע אום-זוקא שבבקעת הירדן.

ככל הידוע, מדובר במאחז הראשון שהוקם בשטחים הכבושים מאז הדיון בממשלה ובכנסת על פינוי עמונה, העברת "חוק ההסדרה" וההחלטה במועצת הביטחון של האו"ם נגד ההתנחלויות. לפני כשלושה חודשים קמו שני מאחזים נוספים בצפון בקעת הירדן, גם הם בלתי חוקיים בעליל.

לדברי דפנה בנאי, פעילת מחסום watch שחשפה את קיום המאחז: "נסענו לסיור שגרתי וגילינו לתדהמתנו שמתחת לאפו של צה"ל קם מאחז בלתי-חוקי. מדהים ומכעיס לגלות שחייל במדים משתתף בבניית המאחז – וצה"ל אינו מתערב ואינו מונע את האיוולת המסוכנת וחסרת האחריות".

המאחז החדש נמצא בשלבי בנייה. המאחז נמצא סמוך לכביש 5788 (נ.צ  32 מעלות 16' (N25.7. לפי נתוני מחסום  watch נמצאים בו 11 אנשים, ביניהם שלושה מבוגרים, שמונה נערים וחייל. הנערים, בני פחות מ-18 שנשרו מבתי ספר בהתנחלויות ותיקות ועובדים כיום כרועי צאן, נושאים נשק, ולא ברור אם יש להם רישיון לשאתו.

תושבים פלסטינים המתגוררים באזור סיפרו לפעילות מחסום watch כי יש להם בעלות על 30 דונמים משטח השמורה, אך צה"ל לא מאפשר להם להיכנס לשטחה. רועי צאן פלסטינים תושבי האזור סיפרו כי הנערים מהמאחז פלשו לשטחי המרעה שלהם וסילקו אותם מהם באיומי נשק.

בתלונה, ששלחו פעילות מחסום Watch  למתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי ואלוף פיקוד מרכז, רוני נומה, נכתב: "בימים האחרונים צפינו בהקמתו של מאחז חדש בסמוך לבסיס צבאי ובתוך שמורת טבע המאופיינת על ידי מדרונות עשירים בחי וצומח וקניונים מרשימים…על פי חוק שמורות הטבע יש לנקוט בכל האמצעים לפינוי מחזיקים שלא כדין במקרקעין הכלולים בשטח השמורה ולהימנע מפעולות תכנוניות בתוך השמורה. כיצד מעלימים עין ממאחז חדש, הממוקם בשמורת הטבע, במרחק יריקה ממחנה צבאי? את המעשה הזה יש לחסל, עכשיו ומיד בעודו באיבו".

"כרגע המאחז הבלתי חוקי בעליל עדין בחיתוליו", נכתב בתלונה, "אך רק לאחרונה למדנו שדי באנטנה אחת או קרוואן בודד כדי להשתלט על קרקעות ולהקים מאחזים בלתי חוקיים שלהסרתם נדרשים דיונים אין סופיים בבתי המשפט".

מחסוםwatch  היא תנועת נשים ישראליות, המתנגדת לכיבוש הישראלי בגדה המערבית ולשלילת זכותם של הפלסטינים תושבי השטחים לחיות ולנוע באופן חופשי על אדמתם. הארגון קם בינואר 2001 ומפעיל מאות פעילות הנמצאות מדי יום ברחבי השטחים ומתעדות את מראה עיניהן ומשמע אוזניהן בזמן אמת בדו"חות המתפרסמים באינטרנט וחושפים את המציאות הקשה והבלתי אנושית בשטחים הכבושים. הפעילות מנסות לסייע לפלסטינים, בגלוי ובמידת האפשר באמצעות תיעוד, הפצת מידע ופנייה לרשויות.

הודעה מאת: תני גולדשטיין ותום וגנר

בתמונהלמעלה :  אום זוקא. צילום נירית חביב

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. רפי לאופרט :

  לא חוקי בעיני מי?

  בעיני מי שרואה את גבול הביטחון של ישראל, בכל מקרה, בבקעת הירדן, בהתאם למתווה אלון המוכר והידוע היטב, זה מהלך נכון וחיוני.
  באין תהליך שלום אקטיבי באשמת סרבנות הפלשתינאים, אין שום סיבה לקבל עמדה חסרת שחר, שלפיה עושים הפלשתינאים בשטחי A ו-B ככל העולה על רוחם, וישראל מתחשבת יתר על המידה בדעותיהם של יריבים ואויבים או במחאותיהם של חוגים הזויים, ומוכי סנוורים.
  שמחתי לקרוא את הדיווח ולוואי וכך ירבו.
  אם יש דרך לנסות ולהציל מהלך שלום כלשהו, בהסדר פשרה אמיתי ולא במהלכי כניעה לעקשנות הערבית הבלתי-מתפשרת, פעולה אקטיבית לעיצוב קווי המיתאר של גבולות הביטחון העתידיים היא הדרך.

 2. דליה :

  חוק הוא דבר אובייקטיבי, לא תלוי בעיני בעיני המתבונן

  רפי
  לא חוקי בעיני המדינה. השטחים הם שטח כבוש, תחת שלטון צבאי. פעל לשינוי החוק, ספח את השטחים ואז הבנייה בשטחים תהיה חוקית. כל עוד אין חוק סיפוח, המאחז שהוקם הוא לא חוקי.

 3. מערכת עבודה שחורה :

  מידע נוסף שפורסם ב"שיחה מקומית"

  "מרשות הטבע והגנים נמסר היום לשיחה מקומית כי המאחז החדש אינו על שטח שמורת הטבע. זה כמובן לא הופך אותו לחוקי, משום שהקמת כל התנחלות חדשה – גם על אדמות מדינה – אסורה על פי חוק. בנוסף יש לציין כי סמיכות המאחז ל-30 הדונם שבשולי השמורה, שעל פי טענות הפלסטינים הן אדמות פרטיות, מעלות את החשש הסביר כי גם המאחז הזה הוקם על אדמה פרטית. "גם אם המאחז הוא לא על שטח השמורה" אומרים במחסום watch, "אין ספק שמדובר במאחז לא חוקי שלו הוצאו כבר צווי הריסה, כך על פי הודעת צה"ל".
  במינהל האזרחי מאשרים את הדברים, ואומרים לשיחה מקומית כי אכן הוצאו צווי הריסה. "המנהל האזרחי באזור יהודה ושומרון נוקט באמצעי פיקוח ואכיפה נגד בנייה בלתי חוקית ונגד המבנים המדוברים הוצאו צווי הפסקת עבודה", נמסר מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, "נדגיש כי המבנים אינם נמצאים בתחום שמורת טבע ואכיפה נגדם תבוצע בכפוף לשיקולים המבצעים".
  אך למרות זאת, על פי טענת המועצה האזורית בקעת הירדן, המאחז הוקם בהסכמת כל הגורמים הרלוונטיים. ראש המועצה דוד אלחייאני אומר לשיחה מקומית כי "זה לא מאחז ואפילו לא חוות בודדים, זו חקלאות מרחבית והקמנו אותה בהסכמת כל הגורמים. יש שתי נקודות כאלה, אחד סמוך למחולה והשני ליד חמדת".
  במנהל אומרים שהוציאו לזה צווי הריסה.
  "זה מה שאומרים במנהל. אני אומר לך שעשינו את זה בתיאום מלא עם כל הגורמים"
  עם מי לדוגמה?
  "אני לא רוצה להיכנס לזה. כולם יודעים. קיבלנו את ההסכמות של כולם"."
  https://mekomit.co.il/%D7%A2%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94-%D7%90%D7%A7%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%A1-%D7%9E%D7%AA%D7%A0%D7%97%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%A7%D7%99%D7%9E%D7%95-%D7%9E%D7%90%D7%97%D7%96-%D7%97%D7%93%D7%A9-%D7%91%D7%91/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.