חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ככה לא עושים לגליזציה

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 29.01.17 0:28

ביום חמישי בשבוע שעבר התייצב השר לביטחון פנים גלעד ארדן מול המצלמות ובישר את בשורת אי ההפללה של מעשני המריחואנה. אפשר להבין (למי שמוכן לקרוא אותיות קטנות) שבשורה גדולה אין פה. כך לא עושים רפורמה שמטרתה להטיב עם הציבור

מאת: ק. טוכולסקי

 

בשורה יצאה בשבוע שעבר, השר ארדן, שנמצא במקרה לגמרי במצוקה אחרי שנתפס כשהוא מעליל עלילת דם כשברור שאינו דובר אמת בזמן אמת, טען שהוא יכול לדבר על חקירה בעיצומה, ואז נעלם דום כשעומת עם העובדה שהוא אמר בדיוק ההפך לגבי חקירת ראש הממשלה. וגם נאלץ להשיב לטענות שגם בזמן השרפה בכרמל, הוא הפיץ עלילות דם חסרות כיסוי, מצא לעצמו ספין מגן ומנקה. ביום חמישי בשבוע שעבר התייצב ארדן מול המצלמות ובישר את בשורת אי ההפללה של מעשני המריחואנה (או לפחות זה מה ששמעו מי שמעוניינים בכך, הוא לא באמת הבטיח שום דבר כזה). בזמן שכל הארץ מלאה בשבחי השר הכושל שאחראי על משרד כושל, שכל הקריירה הפוליטית שלו בכלל והמיניסטריאלית שלו בפרט, מלאה ברצף ארוך של כשלים משולבים בפאשיזם, אפשר היה להבין (למי שמוכן לקרוא אותיות קטנות) שבשורה גדולה אין פה.

מה שארדן אמר (ולא הבטיח) שהמשרד בוחן ושהוא ישקול וימליץ עליו אינה לגליזציה של השימוש בקנביס ומוצריו, אלא אי הפללה בלבד. היות שאי ההפללה לא תנקה את האדם מעבירה, אלא רק מהפן הפלילי, לפי הרפורמה (שאף אחד עוד לא הבטיח שבאמת תקרה), מי שייתפסו וברשותם כמות המתאימה להגדרה של שימוש עצמי, ישלמו קנס מנהלי בלבד.

קוראי האותיות הקטנות שמו וודאי לב גם לעובדה שהקנס עולה לפי מספר התפיסה, מה שמבטיח שלמרות האופי המנהלי של העבירה, עדיין יהיה רישום ומעקב אחרי המשתמשים. זוהי בגדול הבשורה שיצאה מפיו של ארדן, שמנסה נואשות להסיח את זעמו של הציבור מתפקודו הכושל והיותו דובר לא אמת סדרתי ומעליל עלילות דם.

ממשלות ימין לא עושות שום דבר למען העם, מפעם לפעם הן נאלצות לרצות את הבוחרים באיזה פרור. מעבר מהפללה לגביית קנסות מנהליים מתאימה לממשלת הימין שמחפשת לעצמה עוד צורות של הכנסה ככפפה ליד. זאת לא הלגליזציה ואפילו לא אי ההפללה אליה מייחלים חסידי הקנביס. כך לא עושים רפורמה שמטרתה להטיב עם הציבור. לא צריך לקנוס את המשתמשים ולאסור את הסוחרים, צריך למסד ולהסדיר את השימוש בקנביס ומוצריו ואת הגידול שלו.

תחת ממשלת שמאל היינו רואים רפורמה פחות או יותר כזאת: ביטול כל ענישה על צריכה של קנביס ומוצריו והסדרת הגידול לצרכים אישיים וכן הגידול החקלאי למטרות מסחריות. חלוקת רישיונות למגדלים והיתרים לבתי מרקחת שבהם יימכר המוצר לכל אדם מעל גיל 21. קביעת הסייגים לשימוש במוצר, למשל, איסור על שימוש במקומות ציבוריים סגורים, בזמן נהיגה או בעת שירות בסדיר ומילואים.

תעשיית הקנביס הייתה יכולה לתת נשימה לחקלאות באמצעות מתן היתרי גידול, לבתי המרקחת הפרטיים – באמצעות מתן היתרי מכירה, ולענף שלם של עסקים קטנים הקשורים בשיווק המוצר ומוצרים נלווים. את ההליך הזה היה ניתן למסות, הירידה במחיר שתביא לגליזציה שכזו, תאפשר לממשלה להטיל מס על המוצר הנמכר עצמו ועדיין הוא יהיה זול יותר מאשר הוא עולה כיום.

עכשיו את כל זה הממשלה לא מתכוונת לעשות. שוטרים שיוכלו לרשום דוחות ברחוב, יטרידו את צרכני הקנביס אפילו יותר מבעבר, הצרכנים ימשיכו לשלם מחיר מופקע של שוק שחור על חומר שאיכותו ומקורו אינם מובטחים, לא תוכל להתפתח תעשייה לגיטימית סביב המוצר והעולם התחתון ימשיך לעשות מהעסק כסף, למה? כי הממשלה היא ממשלת ימין והשר ארדן, שנתפס בקלקלתו מנסה לזרוק פירורים לציבור, לא לעשות רפורמה משמעותית.

הגיע הזמן ללגליזציה, בכל העולם השמאל מבטיח במצעיו שהוא יעשה זאת מהשלטון. מי שרוצה לגליזציה אמתית, עם הסדרה ופיקוח על היצור והמכירה, עם הבטחת איכות ומניעת קטינים משימוש בחומר, עם מיסוי הוגן ומסחר חוקי, לא ימצא ברפורמה הזו את מה שהוא מבקש. ארדן אינו מנהיג ואינו ראוי לשום הכרת תודה על מה שהוא עושה עכשיו, המשטרה והמשרד המופקדים עליה נותרו כושלים ולקויים, ואנחנו ראויים לממשלה טובה יותר לשר ביטחון פנים טוב יותר ולרפורמה טובה ורצינית יותר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.