חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שחרור הרסן באישור תכניות בנייה במזרח ירושלים

נושאים חדשות, מדיני-בטחוני ב 29.01.17 0:10

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר כי בכוונתו להסיר את ההגבלות על קידום תוכניות בנייה בירושלים. "עיר עמים" פרסמה נייר עמדה על תוכניות הבנייה של הממשלה

השבוע הצהיר ראש הממשלה כי הוא מתכוון להסיר את מגבלות הבנייה במזרח ירושלים. לאחר כשלון שיחות קרי האטה ישראל את קצב הבנייה במזרח ירושלים.

מכיוון שברור לכולם שבכל הסדר, תהיה ירושלים המזרחית בירתה של המדינה הפלסטינית, הרחיבו לאורך השנים ממשלות ישראל השכונות היהודיות אל שכנותיהן הפלסטיניות, והעמיקו את הנוכחות היהודית באגן ההיסטורי בכדי למנוע חלוקה כזו בעתיד.

כעת מבקש ראש הממשלה לשחרר לגמרי את הרסן. בנייר העמדה שפרסמנו השבוע מוצגים המסמרים האחרונים שהכינה הממשלה לאורך השנים על מנת לנעוץ בארון – שורה של תכניות בנייה בשלבי אישורים שונים. המרכזיות שבהן: גבעת המטוס שיחד עם תכניות הר חומה מנתקות את ירושלים המזרחית מהגדה, ו E1 שמבתרת את הגדה לשתיים.

להלן נייר העמדה המלא:

אחת התוצאות הצפויות של הרוח הנושבת מהבית הלבן תחת נשיאותו של טראמפ ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני היא שחרור הרסן המסוים שעמד בפני קידום פרוע של תכניות בניה במזרח ירושלים. ברוח זו, הצהיר רה"מ נתניהו כי בכוונתו להסיר את ההגבלות המדיניות על קידום תכניות בניה בעיר אמנם, בתקופת כהונתו של הנשיא אובמה ישראל קידמה תכניות בניה בהיקפים גדולים ביותר, אולם מאז כישלון שיחות קרי חלה האטה ניכרת באישור תכניות ושיווק מכרזים, לצד מימוש בניה נרחבת באזורים רבים על בסיס תכניות שכבר אושרו.

להלן פירוט תכניות שעד היום נעצר קידומן משך שנים ועלולה להיות להן השפעה הרסנית על האפשרות בעתיד למימושו של פתרון שתי המדינות, על כינונה של בירה פלסטינית בירושלים ועל שמירת רצף פלסטיני בין ירושלים לבין הגדה (פירוט התכניות יבוא על פי הסטטוס שלהן בהליכי האישור בצירוף השלכותיהן. מהתכנית המתקדמת והחשובה ביותר בהליכי התכנון והלאה):

  1. גבעת המטוס א (תכנית 14295) – תכנית ליצירת שכונה ישראלית חדשה מעבר לקו הירוק בירושלים, לראשונה מאז בניית שכונת הר חומה. התכנית היא בהיקף של 2,600 יחידות דיור. בניית השכונה החדשה ממזרח לבית צפאפא כמעט ותשלים את יצירתו של רצף ישראלי בנוי (מהר חומה, דרך גבעת המטוס ועד לגילה) לאורך הגבול הדרומי של מזרח ירושלים תוך ניתוקה מבית לחם ודרום הגדה. כמו כן בניית השכונה תהפוך את שכונת בית צפאפא למוקפת בשכונות ישראליות מכל עבריה.

התכנית סיימה את הליכי האישור בספטמבר 2014. מרבית השטח מוגדר אדמות מדינה שם יש צורך לשווק מכרזים בידי רמ"י לבניית יחידות הדיור. כ-10% מהשטח הינו בבעלות פרטית שם בעלי הקרקע יכולים להגיש לוועדה המקומית בקשות להיתרי בניה. למרות הזמן שחלף מאז אישור התכנית לא שווקו מכרזים וגם בעלי הקרקע לא פנו לקבלת היתרי בניה. ככל שההליכים הביורוקרטים להגשת היתרי בניה ושיווק מכרזים יושלמו יוכלו אלו לצאת לפועל בהקדם.

  1. E1  –   התכניות לאזור E1 שבין מעלה אדומים לירושלים כוללות לפחות 3,700 יחידות דיור ו-2,100 חדרי מלון על פני 2,185 דונם. בימים אלו מקודמת הצעת חוק לסיפוח אזור זה יחד עם מעלה אדומים לשטחי ישראל. בניה ב E1 תיצור רצף ישראלי ממזרח ירושלים ועד להתנחלות מעלה אדומים. רצף זה יצור חיץ בין צפון הגדה לבין דרומה וינתק את ירושלים מהגדה במזרח.

אלפי הבדואים החיים באזור סובלים מהתעמרות קשה ומהריסות בתים נרחבות. בניה ישראלית ב E1 תוביל לפינוים של כ-2,000 בדואים החיים שם כיום ולסגירתם של הכבישים היחידים המחברים כיום בין צפון הגדה לדרומה בפני כלי רכב פלסטינים. התכנית קודמה לאחרונה בדצמבר 2012 בתגובה להכרת העצרת הכללית של האו"ם בפלסטין במעמד של מדינה משקיפה. ב-5 בדצמבר 2012 אישרה ועדת התכנון העליונה במנהל האזרחי את הפקדתן של שתי תכניות בהיקף של כ-3,426 יחידות דיור ב E-1 (תכניות מס' 420/4/7 ו-420/4/100). בפועל התכניות טרם הופקדו. קידום התכניות יהיה כרוך בהליך התנגדויות שעשוי להיות ארוך. כמו כן, לפני שהבניה באזור תוכל לצאת לפועל ישראל תצטרך ליצור נתיב תחבורה חלופי לתנועה הפלסטינית מצפון הגדה לדרומה (הכביש המכונה "כביש האפרטהייד"; חלקו הצפוני של כביש הטבעת המזרחי – הנתיב סלול ברובו והשמשתו לתנועה יכולה להתבצע במהירות) ולהשלים את פינויים מהשטח של התושבים הבדואים (תהליך שיכול לקחת שנים רבות בשל הצורך בהכנת תכנית מתאר ליישובם החדש והאפשרות להגיש עתירות נגד המהלך).

  1. גבעת המטוס ד (תכנית 5834ד) – תכנית זו צמודה לשטחה של גבעת המטוס א' (לעיל) ממזרח והשלכותיהן של שתי התכניות דומות. מדובר בתכנית של 1,100 יחידות חדרי מלון אולם יתכן שניתן יהיה לבקש להפוך חלק מהבניה לבניה למגורים (אף בלא בקשה לשינוי ייעוד, על פי שינויי חקיקה שנעשו לאחרונה). התכנית אושרה סופית בוועדה המחוזית  בתחילת שנת 2013 אולם ההליכים הביורוקרטים להפיכת האישור לרשמי לא נעשו מאז (כפרסום ברשומות). הקרקע נמצאת בבעלות פרטית של הכנסיה היוונית, בעלי קרקע פלסטינים ויזמים ישראלים. הליכי האישור יכולים להיות מושלמים במהירות, ולאחריהם יוכלו בעלי הקרקע לפנות לבקשת היתרי בניה.

להמשך קריאה

עוד על מדיניות הבנייה הישראלית במפה האינטראקטיבית שלנו כאן 

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.