postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אריה דרעי, פעל להפסיק הגבייה בחוף בית ינאי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אריה דרעי, פעל להפסיק הגבייה בחוף בית ינאי

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 24.01.17 23:45

רשות הטבע והגנים הפכה את החניה בחוף הים למקור הכנסה. תנועת "ים חופשי עמק חפר" קוראת לציבור ללחוץ על שרי הפנים והחקלאות לשים קץ לתופעה

מאת הדר פרנקו גלאור ('ים חופשי עמק חפר')

לכבוד : נציגי ציבור

מאת : פעילי "ים חופשי עמק חפר"

סיוע דחוף נדרש בפעילותנו להפסקת גביית תשלום בחוף בית ינאי בניהול רשות הטבע והגנים

בשנת 2014 הטמיעה רשות הטבע והגנים (רט"ג) מערכת "חניה חכמה" בחוף בית ינאי והחלה בגביית דמי חניה כנוהל עקיף לדמי כניסה 24/7 כל ימות השנה. מסיבות שאינן ברורות, הכנסות רט"ג מתפעול חוף הים לא נזכרות בדוחות השנתיים של הרשות, אך לאחרונה חשף בפנינו גורם בכיר כי לחוף בית ינאי נכנסים מדי שנה 250 אלף רכבים.

חישוב ההכנסה המשוער לרט"ג רק מהפעלת החניון הינו למעלה מחמישה מליון ש"ח, נתונים אלו יש להציג בשקיפות לציבור. נוסיף ונספר כי רט"ג הינה המפעילה הבלעדית של מכירת מזון ושתיה, השכרת ציוד ים, מכירת פחם, גביית דמי ביטוח ממדריכים וקייטנות ועוד. כמו כן, ידוע לנו כי קיימות לרשות תוכניות פיתוח להקמת מסעדה במגרש 4 (80 מטר מקו המים בניגוד לחוק החופים) והרחבת החניון בעוד 800 מקומות חניה. אנו חוששים מהתרחיש אשר רוקם עור וגידים לנגד עיננו ולפיו בעתיד יהיה מי שיאמר כי יש ים חופשי בישראל אך החופים יוגדרו גנים לאומיים ויגבו בהם כסף אסור.

אנא פנו לשר הפנים אריה דרעי, לשר להגנת הסביבה זאב אלקין ולמשנה ליועמ"ש מר ארז קימינץ :

  1. דירשו הפסקת גבייה בחופים שמנהלת רשות הטבע באופן מיידי – כי הם גובים גם בחורף.
  2. דירשו שקיפות ודיווח על הכנסות רשות הטבע והגנים בכל האתרים וביניהם חופי הים שלנו.
  3. דירשו את הרשימה המתוכננת של חופים המיועדים להכרזה כגנים לאומיים (בקיסריה כבר מתנהלים מגעים להכרזה על חוף הקשתות, באשקלון הציבו את עמדת הכניסה לפארק הלאומי כחוסמת דרך חופשית לים…).

מזה למעלה משנה מתנהלת מחאה להפסקת הגביה בחוף בית ינאי ועמדתנו זכתה לחיזוק משר הפנים ומהיועץ המשפטי לממשלה, אך הנהלת רט"ג מסרבת לקבל את ההכרעה שניתנה ב-5.9.2016 על ידי שר הפנים אריה דרעי: "יש לאפשר גישה חופשית לכלל המתרחצים בחוף בית ינאי ופלמחים". זאת לאחר שהחלטת היועמ"ש היתה לבחון אלו חופים עיקר פעילותם חוף רחצה ואלו גן לאומי. בית ינאי אשר סופח לגן הלאומי הוגדר כחוף רחצה.

בישראל יש חוק. קוראים לו חוק הסדרת מקומות רחצה והוא חוזק על ידי בג"צ חופים. לפי החוק אסור לגבות תשלום בכניסה לחופי הים אשר הינם משאב טבע ציבורי. מודגש בחקיקה ובמשפט כי גביית דמי חניה כנוהל עקיף לדמי כניסה, בהעדר דרך ממשית אחרת להגיע לחוף, היא גבייה אסורה. חשיפת סכומי הרווח המשוערים של הרשות הממשלתית מתפעול חופי הים שלנו, מחזקת את טענתנו כי החופים משמשים לעשיית רווח כספי מהמשאב הציבורי תוך חסימת הנגישות לחופים.

הגיע הזמן להעביר מסר לכל זכייני החופים, בין אם מדובר ברשות ממשלתית, רשות מקומית או זכיינים פרטיים : הים הוא משאב ציבורי ולא משאב לעשיית הון ורווח על חשבון הציבור.

השמיעו את קול הציבור והחזירו לנו את הים.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. יפתח :

    לקראת עונת הרחצה הקרובה

    מת"ש עמק חפר יודע להתמודד רק עם שפכים סניטריים. הוא מבצע שיקוע של השפכים וטיהור ביולוגי עד רמה המספיקה להשקיית ההדרים והאבוקדו במטעים. הזרמת שפכי הרשות למת"ש זה, הכוללת שפכים תעשייתיים גורמת לקריסת המתקנים. איכות הקולחין נמוכה ביותר ולא מתאימה להשקיה. השופכין מסונן. הבוצה נשלחת לקבורה בערבה כי הרכב הרעלים והמלחים בה מונע את שפעולה. השופכין המסונן מוזרם חזרה לנחל אלכסנדר.
    במצב עניינים זה יש להרחיק רוחצים מחופי הרחצה בנתניה ובבית ינאי! יש להפנות את הלוחצים לבריכות שחיה ע"י ייקור הרחצה בים עד לעלות הרחצה בבריכות הציבוריות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.