postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הרס אום אל-חיראן – להקים ועדת-חקירה, להפסיק את האפלייה ואת ההסתה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרס אום אל-חיראן – להקים ועדת-חקירה, להפסיק את האפלייה ואת ההסתה

נושאים דיור, תכנון ובניה, זכויות אדם ב 19.01.17 0:54

האלימות שגבתה חיי אדם בהריסת הכפר הבדואי אום אל-חיראן מקוממת אזרחים וארגוני זכויות אדם. ניתן היה להגיע להסדר במשא ומתן ללא אלימות. יש הטוענים כי נתניהו פועל להסתת תשומת הלב הציבורית מהחקירות נגדו באמצעות הסתה נגד הערבים אזרחי ישראל. להלן הודעות מרכז מוסאוא ואמנסטי

רבנים למען זכויות האדם: תכנית פראוור מתממשת

פינויים, הפקעות, הריסות בתים ביישובי הבדואים – כל הפעילויות הללו המתבצעות בשטח מעידות כי תכנית פראוור לפינוי הבדואים מתממשת. זאת במקביל להשקעות למען יישוב קהילות יהודיות

לקריאה נוספת

המערכת המשפטית הישראלית וממשלת ישראל הן האחראיות להרג בכפר עתיר/אום אלחיראן. פסק הדין של בית המשפט העליון, שמאפשר הריסת כפר שקיים כבר יותר מ- 60 שנה על מנת להקים יישוב יהודי על חורבותיו, הינו אחד מפסקי הדין הגזעניים ביותר שהוציא בית המשפט העליון. ממשלת ישראל והעומד בראשה ניצלו את פסק הדין הזה על מנת להמשיך במדיניות ההריסות, תוך שנתניהו מהלל את השימוש של המדינה בכוח כלפי אזרחים ערבים, באום אלחיראן ובקלנסווה. משטרת ישראל, בתורה, מוכיחה שוב שהיא רואה בציבור הערבי כולו כאויב. האצבע של משטרת ישראל מאד קלה על ההדק כאשר מדובר באזרחים ערבים, והשוטרים היורים זוכים לחסינות מצד המחלקה לחקירות שוטרים."

לתושבי הכפר היסטוריה ארוכה של גירושים והריסות ע"י המדינה. בני שבט אבו אלקיעאן, תושבי הכפר עתיר-אום אלחיראן גורשו תחילה מאדמותיהם בח'רבת זובאלה, שאותן עיבדו במשך דורות, וזמן מה הצטוו לעבור ממקום למקום. לבסוף התבקשו, בשנות ה- 50, על ידי המושל הצבאי לעבור לאזור נחל יתיר, ושם הקימו את הכפר עתיר-אום אלחיראן, שאינו מוכר עד היום. בעקבות ההחלטה להקים יישוב יהודי בשם חירן על אדמות כפרם ביקש מינהל מקרקעי ישראל לפנות את כלל תושבי הכפר (כ-1000 נפשות), להרוס את בתיהם ולגרשם שוב, בפעם הרביעית, לאחד היישובים שהוקמו במיוחד לבדווים המגורשים מבתיהם וליישב אוכלוסייה יהודית במקומם ועל חורבות כפרם.

אנחנו קוראים לעיתונאים, לאנשי ציבור ולמערכת הביטחון להימנע מהסתה נגד אזרחי המדינה הערבים. ההרוג אינו איש "דאעש". הוא היה איש חינוך. איך הספיקה המשטרה לחקור ולקבוע כאשר האירוע היה בסביבות שש בבוקר.

אלפי משפחות ערביות משלמות את מחיר הסיגרים והשמפניה של ביבי

אנחנו תוהים איפה שר התכנון והאוצר כחלון

איפה שר הפנים דרעי

איפה השרה לשוויון חברתי גמליאל

איפה שר השיכון גלנט

שתיקת הרוב היהודי על הריסת הבתים מדאיגה.

הזכות לדיור היא גם של הערבים.

מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל

 

תנועת אמנסטי אינטרנשיונל בכל העולם יצאה כבר לפני זמן רב נגד ההחלטה לפנות ולהרוס את הכפר אום אל חיראן ואת הכפר עתיר וקראה לישראל לחזור בה לאלתר מהתוכניות להריסת הכפרים הבדואים.

תושבי הכפרים אום אל-חיראן ועתיר, שעניינם נידון במשך שנים ארוכות בבתי המשפט ובמערכת הישראלית, קיבלו באחרונה באופן פתאומי הוראות לפינוי ולהריסת בתיהם, שעל חורבותיהם מיועד להיבנות – ליהודים בלבד – היישוב "חירן" ויורחב יער יתיר – שכבר עכשיו הוא היער הנטוע הגדול ביותר בישראל. באופן פתאומי, חרף מחאות התושבים וארגוני זכויות אדם בכל העולם, החליטה המדינה ליישם מיידית את התוכנית שהוגדרה כלא-הוגנת על-ידי שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק-ארז.

אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, כמו ארגוני זכויות אדם בינלאומיים ומקומיים אחרים, הודיעה כבר כי ההרס המתוכנן של שני הכפרים הוא בבחינת פינוי בכפייה, אשר מהווה הפרה של זכויות האדם על-פי האמנה הבינלאומית בדבר זכויות כלכליות חברתיות ותרבותיות. אנו מדגישים כי פינוי תושבי עתיר ואום אל-חיראן מהווה גירוש אנשים מבתיהם בניגוד לרצונם, ללא תהליך אשר נדרש להבטחת זכויותיהם, ללא הגנה משפטית, ללא התייעצות כללית עם התושבים וללא הצבת  אלטרנטיבה נאותה ופיצויים.

הכפרים עתיר ואום אל-חיראן, אשר תושביהם אזרחי מדינת ישראל, הם מבין 36 הכפרים הבדואים הבלתי מוכרים בישראל. תושבי שני הכפרים מיושבים במקום מזה שישה עשורים ,בעקבות המעבר הכפוי של שבט אלגיאן מאדמותיו על-ידי הצבא הישראלי. למרות זאת, המדינה סירבה בעקביות להכיר בכפרים ולספק להם תשתיות בסיסיות כגון חשמל, מים זורמים ומערכת ביוב.

אמנסטי אינטרנשיונל ישראל קוראת  לסולידריות בינלאומית עם התושבים ודורשת מממשלת ישראל לעצור את תוכנית העיור הכפוי והגבלת אורח חיי החברה הבדואית במועצה המקומית "חורה". מעבר למספר המוגבל של הזדמנויות התעסוקה שבתוכנית, היא מעבירה את התושבים לאחד האזורים הבעייתיים ביותר בישראל מבחינה סוציו-אקונומית. ראש העיר של חורה אף ציין בעצמו כי אין אדמות במועצה המקומית כדי להכיל תושבים נוספים. יש להדגיש ששיעור התעסוקה של תושבי אום אל חיראן ועתיר כיום הוא גבוה וסף הפשיעה הוא נמוך ביותר. המעבר הכפוי לחורה יחשוף אותם לא רק לתנאי מגורים בלתי נאותים, אלא גם לסכנת אבטלה וחשיפה לפשע.

אמנסטי אינטרנשיונל ישראל דורשת מממשלת ישראל לכבד  את את הזכות  לדיור של הקהילה הערבית הבדואית ולהפסיק לכפות שינויים בשטח על התושבים, ללא היוועצות כוללת ואמיתית עמם. אנו קוראים לממשלת ישראל להימנע מכל רדיפה פוליטית של הקהילה הבדואית, ולהגן על חופש הביטוי של הקהילה במאבקה למען זכויות הדיור שלה ולוודא שלתושבים יש גישה לתשתיות בסיסיות כמו מים וחשמל, בטרם תתכנן את עקירתם.

אמנסטי רואה בתכנון להריסת הכפרים עתיר ואום אל חיראן חלק מהמדיניות המפלה של ישראל נגד האזרחים הפלסטינים שבשטחה, מדיניות שמתעלמת ממשבר הדיור שסובלים ממנו האזרחים הפלסטינים בישראל, בין אם בלוד, ביישובי הצפון או ביישובים הבדואים בנגב.

 

הודעה מאת: גיל נוה, ראש יחידת תקשורת ודוברות, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. רפי לאופרט :

  להפסיק את הקשקושים

  נראה שהבדואים בחסות "אמנסטי אינטרנשיונאל לשקרים מאורגנים", סבור שהחוק במדינת ישראל מחייב רק יהודים, ורק טיפשים. הגיע הזמן שיחשבו אחרת, עם או בלי "אמנסטי…".
  שמירה על החוק איינה המלצה, ואיננה תלויה במה שקורה או לא קורה עם עבריינים אחרים. כל מקרה לגופו נדרש למלא את חובתו, או לשלם על אי-מילויה את המחיר החוקי.
  אינני רוצה להשתמש בנימוק שהבדואים משחקים עם מדינת ישראל משחקי "תופסת" בלתי מתקבלים על הדעת. אבל אין ספק שהם משתלטים על קרקעות מדינה לא להם. השאלה אם יש להם תביעות או לא איננה רלוונטית. את התביעות יש לברר בבתי משפט ולא בשיטת "חטוף ואכול" כרצונך.
  אולם התופעה החמורה ביותר היא הצריף החדש שהם מנסים להפעיל נגד המדינה: תחילה בניה בלתי חוקית, ואח"כ אלימות בכדי למנוע אכיפת החוק. את זה יש להפסיק לאלתר, ואם נחוץ אזח בהפעלת כוח.
  אילו היה הדבר תלוי בי, הייתי מגרש מישראל לעזה כל מי שמנסה לקבוע עובדות גיאוגרפיות בשטחי ישראל הריבונית, כשלוחה של ההזיה הערבית לחזור ולהשתלט באופן זה על קרקעות המדינה ; לא בא בחשבון, יהיה המחיר אשר יהיה.
  אפשר מאוד שבין כל התוענות והשקרים המלווים את תרגילי ההשתלטות על אדמות מדינה, יש גם תלונות ראויות ומוצדקות. המקום לברורן הוא בבתי המשפט, ואם התהליכים שם אינם מתקיימים במסגרת שווה לזו שמיוחדת לנושאים אחרים, מותר לנהל על כך מאבק ציבור, אולם ללא אלימות.
  הח"כים הערבים המגלים אקטיביזם אנטי-שיפוטי, אנטי-דמוקרטי, ואנטי-חוקי באופן שיטתי וגורף, יכולים לעזור גם לבדואים לקדם תהליכים במוסדות הממלכתיים, אולם הם בוחרים בליבוי יצרים ואלימות – זה לא!
  את תופעת "הכיבוש הערבי החדש" של אדמות מדינת-ישראל יש לחסל בעודו באיבו, או קרוב לכך ככל האפשר.
  השאלה איך רואה אמנסטי את מערכת היחסית הפנים ישראלית, איננה מעניינת איש. אילו היה הדבר בידי הייתי אוסר את פעילותו בישראל עד אשר ילמד לנהוג בהגינות, וגם אז אין התחייבות שישראל תקבל את פסיקותיו. אין שום היתר בעניין זה מדאורייתא, ומותר גם לא להסכים עימו. הקדשים המתחזים לקדושים, אינם המדד האולטימטיבי למוסר עלי אדמות. כדאי שנבין זאת פעם ולתמיד. הם עוד מכשיר פוליטי לקידום מטרות של ממציאיו ותומכיו.
  אני מציע לארגוני זכויות האדם שיקחו חופש זמני מעיסוק בישראל ויתפנו לשם שינוי לעסוק ביתר אינטנסיביות בסוריה, עירק, איראן, אפגניסטן, לוב, לבנון ומדינות אחרות. נראה את פועלם שם, ואולי נשתכנע שהם מסוגלים להועיל גם כאן.
  אני מציע לכותבי המאמרים כאן כאשר הם נדרשים לפסיקות של בית המשפט העליון, להידרש לפורום המוסמך שלו ולא לדעות פרטיות של שופו כזה או אחר, בטרם ייעשה כמותם למשל בנושא הגדרת איו"ש כשטח כבוש.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.