postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חקירות ביבי – עיתונות צבועה מכורה ומנותקת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חקירות ביבי – עיתונות צבועה מכורה ומנותקת

נושאים דעות, תקשורת ב 17.01.17 0:01

התקשורת בארץ כבר הרבה שנים במצב ירוד והסיפור שנחשף על המשא-ומתן בין ביבי ונוני לא צריך להפתיע אף אחד. עיתונות לוחמת למען האינטרסים של הציבור, לא יכולה להיות בבעלות של טייקונים. נחוצה תקשורת נקייה מפניות

מאת: ק. טוכולסקי

לכתיבה באתר כמו "עבודה שחורה" יש לא מעט חסרונות, אף אחד לא משלם לך, גם לא למי שעורך אותך. קוראים באלפיהם מדי יום אין, תגובות ודיונים סוערים אין כמעט וגם כשיש אין יותר מכמה עשרות בודדות של תגובות. מה שכן יש יתרון ברור לכתיבה ב"עבודה שחורה", אתה לא משרת אף אחד בכתיבתך מלבד המעמד. איש לא קונה אותך, איש לא מכתיב לך, שום מו״ל שמבחינתו חברה מסחרית זמר שמואשם בפדופיליה או פוליטיקאי שמוכן לשלם, הם מוצר שהעיתונאים שלו צריכים לשווק. אין לך גם מו״ל שיודע מהיום הראשון שהעיתון שלו הוא עלון תעמולה. כן, אולי "עבודה שחורה" היא לא כלי תקשורת המוני, אבל הוא גם כלי תקשורת שלא נמצא בכיס של אף אחד.

אין הרבה כלי תקשורת כאלה בישראל, גם לא אלו כמו "הארץ"/"דה מרקר", שחוגג כבר כמה ימים טובים את פרשת ביבי/נוני. תחנות-הרדיו האזוריות, ערוצי-הטלוויזיה, כל העיתונים הכתובים, כולם נמצאים בכיס של בעלי אינטרסים. ורשות-השידור המסורסת והחבולה, מובלת אל מותה ומוחלפת בידי תאגיד שייתן ייצוג לכל הדעות כל עוד הן לא יהיו של שמאל מהותי כמובן. התקשורת בארץ היא כבר הרבה שנים בדיחה והסיפור שנחשף על המשא-ומתן בין ביבי ונוני לא צריך להפתיע אף אחד.

אף עיתונאי בידיעות לא עשה חשבון נפש, והחוצפה של אנשי דה מרקר שב-.2008 איש מהם לא טרח להכות על חטא, כשהבורסה שהם סגדו לה, קרסו. הם האחרונים שיכולים לדרוש מאנשי "ידיעות" ליטול קורה מבין עיניהם.

כדי להיות היום עיתונאי, ב-99% מהמשרות אתה צריך להיות משרת של ההון והשלטון. אנשי אולפן שישי שמשרתים את ההון בישראל ומעוותים את תמונת המציאות בישראל לאורך שנים ארוכות חגים מעל "ידיעות" המוכה כאילו הם שונים.

יש מעט מאוד עלי תאנה בתקשורת הישראלית, קרן נויבך, שאול אמסטרדמסקי, רביב דרוקר, אור קשתי, ועוד מעטות ומעטים. רוב העיתונאים בישראל מבזים את המקצוע שלהם. מי ששואל את עצמו למה התקשורת גוססת, צריך להבין בראש ובראשונה שלאנשים נמאס. נמאס לקרוא שהקפיטליזם עובד, שהבחירה שלו היא בין המועמד בעל הון X לזה של לבעל הון Y  שאם הוא כבר חייב להצביע נגד שלטון הימין מרכז, אז שיצביע לא למפלגת אופוזיציה מהותית אלא למפלגת המרכז הבאה (כמו ש"ידיעות" עושה כבר שנים מד״ש ועד "יש עתיד") תקשורת עלובה, שמשתפת פעולה בהסתרת המציאות, בעיוות המציאות, היא לא משהו שאנשים יהיו מוכנים לשלם עליו לאורך זמן. התקשורת גוססת כי אנשים כבר לא מאמינים לזבל שהיא מוכרת.

העיתונות הכתובה בעברית בישראל נדרשת לחשבון נפש עמוק ויותר מכך, היא נדרשת לאלטרנטיבות לכלי התקשורת של בעלי ההון. אוליגרכים ובעלי-הון זרים שמושקעים ב"הארץ", אנשי -עסקים מקומיים ששולטים ב"ידיעות" ו"מעריב" וכמובן החינמון שממומן בכספי הימורים שהופך למונופול בתחום העיתונות הכתובה.  מהעיתונים האלה לא תצא תשובה, לא יינתן מענה למה שהציבור רוצה: עיתונות שלא מעלימה בעיות ומשווקת את המציאות של כניעה להון כאלטרנטיבה היחידה. עיתונות לוחמת למען האינטרסים של המעמד, לא יכולה להיות בבעלות של טייקונים. עיתונות אמתית לא יכולה להיעשות בגוף תקשורת שמוכר פרסומות ולמפרסמים יש יכולת לקבל כתבות שהן  בעצם תוכן שיווקי. עיתון שמתחיל למכור ידיעות במדור הרכילות עובר לכלכלה ועובר לפוליטיקה באותה שיטה והעובדה שיש בו  כמה עיתונאים בעלי יושרה לא מכסה על שום ערווה.

לא חסרות דוגמאות לאיך עושים תקשורת נקייה מפניות. מה שמשותף לכולן הוא הימנעות מהתבססות על בעלות פרטית ועל פרסומות. הטורקים הצעירים בארצות-הברית, חיים על מנויים ותומכים קטנים, מגייסים בגיוסי המונים את מה שנדרש להפעלת הערוץ (ערוץ החדשות הטוב ביותר כיום על פני כדור הארץ ומומלץ ביותר). אם נשקיע נקבל תמורה, ל"חינם" ול"זול" יש מחיר. גם ל"איכות" היקרה שמספקים לנו בעלי הארץ.

וקסמן המדבירהקריקטורה מאת יונתן וקסמן. פורסמה ב"כלכליסט" ב-1.11.16

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    ראו את הפוסט של תמר בן-יוסף
    https://tamarbenyosef.com/2017/01/16/%D7%9C%D7%A4%D7%A8%D7%A7-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%9C-%D7%94%D7%A0%D7%99%D7%90%D7%95-%D7%9C%D7%99%D7%91%D7%A8%D7%9C%D7%99-%D7%94%D7%95-%D7%97%D7%95%D7%A4%D7%A9-%D7%94%D7%A2%D7%99/

  2. ק. טוכולסקי :

    לא מספיק להאבק בחינמונים, גם עיתונים של בעלי הון שעולים כסף זאת סכנה. צריך להרחיק את ההון מהתקשורת או לפחות להעמיד אלטרנטיבה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.