חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אמנסטי אינטרנשיונל: הרס הבתים בקלנסווה ממניעים פוליטיים; הפרת זכויות אדם והפרות חוק

נושאים דו-קיום, חדשות ב 15.01.17 0:27

בעת הרס הבתים נאסרה כניסת עיתונאים ונציגי זכויות אדם. חלק מהשוטרים היו רעולי פנים, השוטרים על ענדו תגי זיהוי כמתחייב בחוק

המשטרה, האוצר ופרקליטות המדינה הרסו 11 בתים בקלנסווה

המשטרה בשיתוף היחידה הארצית לאכיפת דיני תכנון ובנייה במשרד האוצר ובליווי פרקליטות המדינה הרסו 11 בתים בקלנסווה. תגובת הרשימה המשותפת: זה פשע והכרזת מלחמה נגד התושבים. ראש העירייה התפטר במחאה על ההריסה

לקריאה נוספת

תנועת זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל ישראל הביעה חשש חמור בעקבות התנהלותה האלימה של משטרת ישראל בעת הריסת הבתים בקלנסווה השבוע, שלפי מקורות רבים בשטח אסרה את כניסתם של עיתונאים ונציגי ארגוני זכויות אדם לעיר או עיכבה את כניסתם. לפי אנשי אמנסטי ישראל שהיו במקום ולפי תושבים ועיתונאים בקלנסווה, חלק גדול מהשוטרים היו רעולי פנים ורוב השוטרים ככולם לא ענדו תגי זיהוי כמתחייב בחוק

לפי עדויות אנשי אמנסטי ותושבים במקום, מאות שוטרים כיתרו את שטח הבתים שנהרסו וחסמו את הגישה למקום באלימות, באופן שתושבים וצוותי זכויות אדם תיארו כ"מזכיר שטח צבאי סגור". התנהלות פסולה שכזו מגבירה את החשש מפני פגיעה בזכויות אדם ורצון להסתיר התנהלות לא חוקית. ההגעה בכוחות גדולים מעידה על תכנון מראש של המבצע, והגעתם באופן זה בלי התראה ראויה ובלי צו ראוי מזכירה משטרים חשוכים.

כמו כן יש חשש שמניע פוליטי פסול הוא שהביא לעצם קיומו של המבצע להרס הבתים, חרף ההכרה באי תפקוד הרשויות התכנוניות באזור עשרות שנים. איש אינו מערער על זכות התכנון של המדינה, אבל צווי ההריסה הודבקו על הבתים רק כיממה לפני הריסתם, אך נשאו את תאריך 20 בדצמבר, מה שמעלה סימני שאלה מדאיגים על אופן ההתנהלות של הרשויות. גם לו בית המשפט החליט שלא להתערב או לאשר את הרס הבתים, לא ניתנה לתושבים ההזדמנות אמיתית לעתור בזמן.

תושבי קלנסווה למודי ניסיון בחילוקי דעות בנושא בנייה לפי החוק, שכן ועדת התכנון אינה מקומית אלא אזורית ותוכניות המתאר לבנייה תקועות בה שנים ארוכות. חרף ההכרה בכך על ידי גורמים רבים ברשויות המדינה, נראה כי הוחלט להרוס את המבנים במבצע רחב היקף ויהי מה. לתושבים לא ניתן פרק זמן מספיק כדי לערער על ההחלטה, לעתור לבתי המשפט ולמצות את ההליך החוקי המקובל במקרה זה. עם זאת, התושבים מיהרו לפנות לערכאות בעניין באופן מיידי – וההרס בכל זאת יצא לפועל. בשל הכשל התכנוני המתמשך שצוין לעיל והגידול הטבעי של האוכלוסיה, תושבי קלנסווה נאלצים לבנות מבני מגורים ללא היתר. במשך שנים רבות הנושא טופל באופן מנהלי, התושבים שילמו קנסות וטיפלו בנושא בדרכים אחרות. ההחלטה לקיים את מבצע הרס המבנים באופן כמעט חסר תקדים באזור, חרף הכשלים התכנוניים ובלא הודעה מוקדמת מעלים חשש להתנהלות בלתי חוקית ממניעים פוליטיים פסולים.

הילאל עלוש, ראש קמפיין אפליה באמנסטי אינטרנשיונל ישראל אמר: "ההחלטה להרוס ללא התראה מוקדמת את בתיהן של 11 משפחות שחלקן נותרו ללא קורת גג ומניעת הזדמנות אמיתית לפנייה לערכאות משפטיות נגד החלטה של גוף מנהלי הנתון לביקורת שיפוטית מעידות כי הממשלה מתעלמת ביודעין מחובתה להציע אלטרנטיבה לאזרחים שסובלים מהעדר תכנון מכוון ומחובתה לספק פתרון זמני לנפגעים. הממשלה  בראשות נתניהו ובהובלת השר ארדן מתנהלת כמו אחרון העבריינים, פועלת מתוך שיקולים פוליטיים על חשבון אזרחי ישראל הפלסטינים. יש לעצור את השיגעון הזה".

אמנסטי קוראת לשרים משה כחלון ואריה דרעי לעצור לאלתר את הרס המבנים ״ללא היתר״ ביישובים הערביים ולעמוד בהתחייבות שלהם מול הנהגת הציבור הערבי.

הודעה מאת גיל נוה, ראש יחידת תקשורת ודוברות, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. רפי לאופרט :

  לאסור את כניסת אמנסטי לישראל, עד אשר ילמד לדווח אמת ולאזן את דיווחיו ללא משוא פנים.

  שמחתי לשמוע שלא הותר להם להגיע לאירוע קלנסוואה. חייבים להרחיב את ההגבלות על הארגון בגלל נטיותיו האנטי-ישראליות והשקרים החד- צדדיים שהוא מפיץ.
  הארגון יקבל אותו חופש תנועה וחופש דווח כפי שהוא מקבל ברשות, אצל חמאס, ובמדינות ערביות אחרות – הנמוך מבין כולם…
  שבענו את הצביעות "הבינלאומית"

 2. יפתח :

  למה אמנסטי גזענית? למה אמנסטי דורשת הפקרות בשמירת החוק דוקא בישובים ערביים? האם אמנסטי מתכוונת שהישובים הערביים הם אקס-טריטוריה בה לא חלים חוקי המדינה? האם אמנסטי טוענת שערבים לא כפופים לחוקי המדינה העברית (מאחר שאינם עבריים)?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.