postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מחדלי הדיור הציבורי – פינוי אלים, אי הקצאת תקציב לדיור והקשר להוצאת ילדים מהבית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחדלי הדיור הציבורי – פינוי אלים, אי הקצאת תקציב לדיור והקשר להוצאת ילדים מהבית

נושאים דיור, תכנון ובניה, חדשות ב 15.01.17 0:39

בדיון בוועדת הכלכלה על הפינוי האלים של משפחות מוחלשות מדירות שפלשו אליהן, הוצגו המחדלים בטיפול בדיור הציבורי. חברי-הכנסת דרשו ממשרד השיכון מידע, טיפול במשפחות ופינוי דירות לצרכי דיירים נזקקים

מאת: דליה בלומנפלד

ועדת הכלכלה קיימה ב-10 בינואר דיון מהיר לפי בקשה של מספר חברי-כנסת בעקבות פינוי אלים של משפחות הנזקקות לדיור ציבורי מתאים. בישיבה הוצגו סיפוריהן של שלוש משפחות שפונו באלימות מדירות ציבוריות שפלשו אליהן בשל מצוקתן:

פינוי משפחת בן יאיר על-ידי עמידר

רבקה בן יאיר אם נכה ובתה הילה בעלת צרכים מיוחדים פלשו לדירת קרקע ציבורית בבאר-שבע ופונו ממנה באלימות על ידי המשטרה בימי חורף סוערים של גשם וקור. מדובר במשפחה המתגוררת בדיור ציבורי בקומה רביעית. האם הנכה הנעזרת בהליכון אינה מסוגלת לעלות ולרדת במדרגות. 4 חודשים שהתה האם בדירה עם בתה בעלת הצרכים המיוחדים התלויה באמה בלי לצאת החוצה. דירתן בקומה 4 הפכה עבורן לבית-כלא. הן מאסו בכלא ופלשו לדירת קרקע. זה היה בספטמבר 2016. בינואר 2017 הושלכו מהדירה על ידי המשטרה בטענה של פלישה טרייה המתירה לפנות את הפולשים תוך 30 יום. אך האמת היא שהפלישה לא הייתה טרייה. הן התגוררו בדירה 4 חודשים עד שפונו. המשטרה הפעילה אלימות נגד הבת, אשה בעלת צרכים מיוחדים, בעלת מוגבלות קוגניטיבית. שמו על ידיה אזיקים, שוטר הכה בה באגרופו ושבר לה שיניים. בפינוי של אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, החוק דורש שיתוף פעולה עם משרד הרווחה ונוכחות של עובד סוציאלי. דרישות אלה לא התקיימו בפינוי הבת.

פינוי משפחת אוחיון על-ידי עמידר

שרונה אוחיון, אם חד הורית לשני ילדים התגוררה 5 שנים בדירות שכורות ומקבלת סיוע בשכר-דירה ממשרד השיכון. יש לה בעיה לשכור דירה. היא מחוסרת אמצעים ובעלי דירות חוששים שלא תוכל לעמוד בתשלומי השכירות. היא פלשה עם ילדיה לדירת עמידר ריקה מזה שנה וחצי. בחג חנוכה, ימי חורף קרים וגשומים הגיעה המשטרה לפנותה מהדירה. שרונה בקשה מהמשטרה לא לבצע את הפינוי בחג, בימי החופשה לילדיה. המשטרה לא התייחסה. פרצה את הדלת, שמה אזיקים על ידיה ורגליה של שרונה, בנוכחות ילדיה. היא לא הייתה אלימה ולא הייתה הצדקה לשים אזיקים, ועוד לעיני ילדיה. חפצי המשפחה נזרקו לרחוב.

פינוי משפחת גהסי על-ידי עמידר

עזריאל גהסי, פונה גם הוא בחודש דצמבר מדירת עמידר אליה הוא פלש. עמידר גם במקרה של עזריאל פעלה נגד החוק כאשר הוציאה אותו מהדירה הסמוכה אליה הוא פלש בניסיון להגדיל את 42 המטרים של משפחתו בת 6 הנפשות.
הוא גר כבר שנים בבית קרקע בדירת עמידר, וזכאי לדירה גדולה יותר. הוא בן 66 נכה ויכול ללכת רק בעזרת מקל.  אך כל פעם שהוא פונה לחברת עמידר כדי לממש את הזכות שלו לדירה מרווחת יותר, הם אומרים לו " רוצה דירה גדולה יותר, תעבור לקומות ".
עזריאל חולה סוכרת במצב מתדרדר ולא במצב המאפשר לו לעבור לקומות, החליט לאחר 15 שנה שהדירה הסמוכה אליו ריקה, נטושה, ומוזנחת, לשבור קיר ולפלוש אליה כדי להרוויח עוד חדר לילדיו.
הדירה אליה הוא פלש בת 28 מטר ואינה יכולה להוות באמת פתרון למשפחה, אך היא בהחלט יכולה להיות חדר לשני בניו המשרתים בצה"ל שנאלצים לישון במחסן כשהם חוזרים מהצבא.
במרץ האחרון, לפני שפלש צילם את הדירה: חתולים מתים, אבק והרס ולא סימן אחד לכך שיש כוונות לעמידר לאכלס את הדירה.
בחודש דצמבר, למרות שעל פי חוק אסור היה לפנות אותו ללא צו פינוי, הגיעה המשטרה ופינתה את המשפחה …….
יש לציין כי בביתו של עזריאל יש שטח גדול שניתן היה לבנות בו בקלות תוספת לבית, אך האינטרס של עמידר לקחת ממנו חזרה את הנכס ששווה יותר ממה שהיה שווה בעת שאוכלס, גדול יותר מאשר האינטרס לרווחת המשפחה.
חברת עמידר ממשיכה להתעלל בחסרי הישע, והמשטרה ממשיכה לשתף פעולה עם פינויים נגד החוק.

עד היום חברת עמידר אפילו לא טרחה להחזיר את הקיר המפריד בין שתי הדירות לקדמותו.
(המידע על עזריאל גהסי לקוח מהפייסבוק של פעילת הדיור הציבורי אביגייל ביטון)

עמידר והמשטרה מפרים חוקים

שלוש המשפחות הפרו חוק בפלישה לדירות עמידר. עמידר והמשטרה, ארגונים של המדינה, הפרו גם הם חוק כשטענו שמדובר בפלישה טרייה המאפשרת פינוי משטרתי תוך 30 יום. המשפחות פלשו מספר חודשים לפני כן. עמידר לא דאגה לקבל מבית-המשפט צווי פינוי. היא הפרה חוק. עמידר הפרה חוק נוסף כאשר לא יצרה קשר עם משרד הרווחה. כשמדובר במשפחה המטופלת על ידי רשויות הרווחה, על עמידר לשתף פעולה עמן, במיוחד כשמדובר בבת בעלת צרכים מיוחדים במשפחת בן יאיר.

עמידר הקשיחה את התנאים לקבלת דיור ציבורי

אוכלוסיות מוחלשות רבות אינן זכאיות לדיור ציבורי. משרד השיכון מקצה להן סיוע בשכר דירה. לרוב הוא נמוך משכר-דירה בשוק החופשי, ומשפחות המקבלות סיוע, צריכות להשלים את שכר-הדירה מהכסף שאין להן.

התנאים לזכאות לדיור ציבורי הוקשחו על ידי משרד השיכון. הזכאים לדיור ציבורי הן משפחות עם שלושה ילדים.משפחה עם ילד אחד, עם שני ילדים אינה זכאית לדיור ציבורי.

ח"כ איציק שמולי ציין בישיבה שצריך להגמיש את התנאים לקבלת דיור ציבורי.

עמידר והחברות המשכנות האחרות העבירו דירות ציבוריות לסטודנטים, ישיבות, בתי-כנסת, עמותות ועוד

ח"כ קארין אלהרר הזכירה שדיון על הדיור הציבורי נערך בוועדה לביקורת המדינה, שהיא עומדת בראשה. דירות ציבוריות רבות הועמדו למטרות חברתיות: ישיבות, בתי-כנסת, עמותות, סטודנטים  ועוד. היא בקשה שיפנו את הדירות הללו לצרכי דיור ציבורי לנזקקים. ח"כ אורלי לוי אבקסיס ציינה כי בשתי ערים שומרים דירות לסטודנטים. 55 דירות ציבוריות נשמרות לסטודנטים בבאר-שבע ו-55 דירות נשמרות לסטודנטים בשדרות. המחסור בדיור ציבורי נובע גם כתוצאה מהעברת דירות ציבוריות לסטודנטים. יש להחזיר דירות אלה לצרכי הנזקקים לדיור ציבורי.

יש קשר בין הוצאת ילדים מבתיהם לבין המחסור בדיור ציבורי

ח"כ אורלי לוי אבקסיס ציינה שמדובר במשפחות מוחלשות, שיש להן קשר למשרד הרווחה. כשלאם לילדים אין דירה ציבורית, משרד הרווחה מוציא את ילדיה מהבית ומעביר אותם לפנימיות. להחזיק ילד בפנימייה עולה 10000 ₪. אם היה שיתוף פעולה בין משרד השיכון לבין משרד הרווחה , היו משתמשים בכסף כדי להסדיר את דיור המשפחה, והיו מונעים בכך הפרדה בין ילדים לבין אמם. ח"כ אורלי לוי אבקסיס ציינה שיש צורך בשיתוף פעולה בין המשרדים הממשלתיים כדי להסדיר את בעיות הדיור הציבורי. יש גם צורך בחקיקה בעניין.

רבים היו הדוברים בישיבת ועדת הכלכלה. פעילי הדיור הציבורי הודיעו שלא תהיה ברירה אלא להמשיך בפלישות, לאור מצוקת הדיור בה שרויות משפחות רבות. ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, ביקש מנציג משרד השיכון, חגי רזניק, לקבל מידע על מספר הדירות הציבוריות המאוכלסות, מספר הדירות הציבוריות הפנויות על פי חלוקה ליישובים, מספר הדירות הציבוריות המאוכלסות שלא לשימוש דיירים הנזקקים לדיור ציבורי (סטודנטים, עמותות, ישיבות, בתי-כנסת ועוד). כבל הבטיח לקיים ישיבה נוספת לאחר שיקבל את המידע הזה. כמו כן, ביקש מרזניק לדאוג לשלוש המשפחות הללו שהושלכו לרחוב, וכן לדאוג למשפחתה של אתי חן, שגם השתתפה בישיבה.

ההודעה שפרסמה בוועדת הכלכלה בעקבות הישיבה

שר האוצר משה כחלון המציג עצמו שר חברתי לא הקצה תקציב עבור דיור ציבורי

בתקציב 2017-2018 אין הקצאה לדיור ציבורי. יש הקצאה לפינוי ולפיצוי 40 משפחות בעמונה, אין הקצאה תקציבית למשפחות הזקוקות לדיור ציבורי. יש הקצאה לכספים קואליציוניים. ח"כ מיקי זוהר הפעיל לחצים לקבל כספים. קיבל 40 מיליון ₪. כסף לחברי כנסת יש. כסף לדיור עבור הזקוקים לקורת גג אין בתקציב. שר האוצר כחלון, המציג את עצמו כשר חברתי, לא דאג לתקציב עבור הדיור הציבורי.

מאמר בשם "תקציב 2017 : "אין כסף" לדיור ציבורי" סוקר את מחדלי הממשלה בנושא הדיור הציבורי. התקציבים מופנים להתנחלויות, הדירות מוזנחות ומעטות, אין רגולציה ממשלתית – הדיור הציבורי נשאר מחוץ לתקציב, והמאבק נמשך.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.