postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ניהול עצמי – המלצות "גב לחינוך" למנהל בית-הספר כאחראי על הבטיחות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ניהול עצמי – המלצות "גב לחינוך" למנהל בית-הספר כאחראי על הבטיחות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות ב 15.01.17 0:44

הניהול העצמי הטיל על מנהל בית-הספר היסודי הרשמי את האחריות על הבטיחות. לאחרונה פורסם בתקשורת גזר דינה של מנהלת בית-ספר שנתבעה על תאונה שגרמה למותו של נער במגרש בית-הספר בחופש הגדול. "גב לחינוך" מיידע את המנהלים וממליץ להם

בתי-הספר היסודיים בחינוך הרשמי פעלו עד כה תחת בעלות הרשויות המקומיות. הרשות המקומית הייתה זו שדאגה לענייני הבטיחות בבתי-הספר הללו. המנהל דאג לתחומי הלימוד ולפדגוגיה, הרשות המקומית דאגה למבנה, לבטיחות, להעסקת עובדי מזכירות ושירותים ועוד. עם הנהגת שיטת הניהול העצמי בבתי-הספר היסודיים, הועברה האחריות על כל התחומים, כולל תחום הבטיחות למנהל בית-הספר. אם קורית תאונה עקב מחדל בטיחותי בתחומי בית-הספר, האחריות חלה על המנהל.

לאחרונה נגזר דינה של מנהלת בית-ספר בתל-אביב עקב תאונה שגרמה למותו של הנער אלון רונן. התאונה קרתה בחופש הגדול. המנהלת בניהול עצמי הייתה בשנת שבתון. למרות זאת, הטילו עליה אחריות ודינה נגזר. מתקן הכדור-סל מסוג "בסקט 2000" שקרס גרם למותו של הנער. מתקן מאותו סוג קרס גם בבית-ספר במבשרת ציון. מתברר כי למתקן מסוג זה אין אישור של מכון התקנים. הוא לא תקני.שלושה ילדים נהרגו עקב קריסת סל כזה.

בית-הספר היסודי הרשמי אינו נדרש לרישיון, להבדיל מבית-ספר בחינוך המוכר שאינו רשמי. כתנאי להענקת הרישיון מתחייב בית-הספר לעמוד בכללי בטיחות. מנהל בניהול עצמי בבית-הספר הרשמי אינו מחויב ברישיון ואינו מחויב בכללי בטיחות, אך במקרה של מחדל בטיחותי הוא ייתבע לדין.

אתר "גב לחינוך", המשמש עורף למנהלות (ומנהלי) בתי-הספר,  פרסם מכתב אל מנהלות בתי-הספר בניהול עצמי, המיידע אותן על אחריותן על הבטיחות ועל הדרכים בהם עליהן לפעול כדי להבטיח את הבטיחות בבית-הספר. במקרה של תאונה לא יקבלו גיבוי ממשרד החינוך:

מנהלת יקרה
בימים האחרונים נגזר דינם של האחראים על מותו של הנער אלון רונן ז"ל. אלון, בן 15 בלבד, נהרג באוגוסט 2012 כתוצאה מנפילת מתקן כדורסל מסוג "בסקט 2000" בבי"ס אביב בתל אביב. האירוע התרחש במהלך החופש הגדול.

בתחקיר נפילת סל בסקט 2000 בית ספר דרור מבשרת דצמבר 2015 שנערך עקב נפילת מתקן סל מדגם זהה בבית ספר דרור במבשרת ציון (אירע בחודש דצמבר 2015) נכתב שלמתקן מסוג זה המורכב באלפי מתקני ספורט אין אישור של מכון התקנים. עד היום נהרגו 3 ילדים עקב קריסת סל כזה.

המנהלת – שהייתה בעת המקרה בשנת שבתון ושימשה כ"ש.ג." לצורך המשפט – אמנם לא הורשעה אולם נגזרו עליה 120 שעות לתועלת הציבור. זאת משום שבעבר – 3 שנים לפני המקרה המצער התגלתה חלודה במתקן. המנהלת העבירה באותה תקופה מכתבים ותלונות לרשות המקומית, המתקן "תוקן" בסופו של דבר אך היא הואשמה שלא גידרה את המקום באותה התקופה.

בטיחות התלמידים נופלת בין הכיסאות
חוזר מנכל  תשעה/4(א) 9.3-20 בנושא "הבטחת שלום התלמידים ובטיחותם בשיעורי החינוך הגופני במערכת החינוך" קובע כי האחריות למתקני הספורט הינה של "הבעלות" שבמקרה של בתי הספר היסודיים היא הרשות המקומית. ברם, החלת ה"ניהול העצמי" ללא טיפול יסודי בנושאי הבטיחות טשטשה לחלוטין את האחריות על מתקנים אלו. כמנהלת בית ספר, עלייך לקחת זאת בחשבון.

הנחיות הבטיחות של משרד החינוך
משרד החינוך מפרסם לבעלויות ולרשויות  מקומיות  חוברת  בשם "חוזר רשימה מנחה לעריכת מבדק בבית ספר" בה מפורטות כל הנחיות לבטיחות בבית הספר.
עפ"י חוק הפיקוח על בתי הספר , רק בתי הספר שבמוכר שאינו רשמי (כל בתי הספר העל יסודיים) מחויבים בכל שנה ברישיון – וכפועל יוצא בעמידה בכל הדרישות של החוברת.
עפ"י חוק זה,  בתי הספר היסודיים אינם מחויבים ברישיון, ולכן רוב הרשויות המקומיות אינן עומדות בדרישות אלו.

ברגע האמת – יהיה  עלייך להתמודד לבדך

* במקרה של תאונה, חלילה, לא תקבלי גיבוי ממשרד החינוך
* במקרה של אסון, גם המפקח המעריך מאוד את עשייתך בתחום החינוכי לא יעיד לטובתך.
* כל נזק שייגרם בשל אי-עמידה בדרישות החוזר, יושת עלייך ועל משפחתך.

פעלי כעת בעצמך, והימנעי מהסתבכות מיותרת.
אנו בעמותת "גב לחינוך – העורף של מנהלי בתי הספר" ממליצים לך:

* לתבוע מהרשות המקומית לעמוד בכל הדרישות ולהציג בפנייך בפתיחת כל שנה את כל האישורים הנדרשים

* או, לחלופין – להשתמש בכספים המועברים אלייך במסגרת ניהול עצמי להבטחת התנאים הבטיחותיים הנדרשים למען התלמידים בבית ספרך (בהתאם ל"חוזר רשימה מנחה לעריכת מבדק בבית ספר"), בעדיפות על פני כל מטרה אחרת.

בכבוד רב
ובהצלחה בתפקידך המסור למען ילדנו

גב לחינוך – העורף של מנהלי בתי הספר
www.menael.org.il
menael@menael.org.il

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.