postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הדבוראים נגד כריתת עצי-אקליפוטוס על-ידי רשות הטבע והגנים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדבוראים נגד כריתת עצי-אקליפוטוס על-ידי רשות הטבע והגנים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, עלו ברשת ב 9.01.17 0:52

בסוף דצמבר 2016 התקיים כנס חירום של דבוראי ישראל נגד כריתת עצי אקליפטוס על-ידי רשות הטבע והגנים. האקליפטוסים מספקים צוף לדבורים, וכריתתם גורמת מוות למושבות הדבורים. להלן פרטים על הכנס ומכתב העצומה שנשלח לנבחרי המדינה ובראשם נשיא המדינה. חיתמו על העצומה

גזירת הכָּרֵת של רשות הטבע והגנים על האיקליפטוסים בישראל - "משל האיקליפטוס"

רשות הטבע והגנים יזמה כריתה של עצי אקליפטוס המקור, הנפוץ במקומות רבים בארץ. הנימוק לכריתה היא היותו צמח זר, לא ישראלי. היוזמה עוררה חילוקי דעות בין מומחים בתחום. אורי רוזנברג יצר  על כך סרט בשם הסמלי: "משל האקליפטוס". האיקליפטוס הוא משל. מה הנמשל? צפו בסרט היפהפה ותבינו

לקריאה נוספת

מאות דבוראים חתמו על עצומת התנגדות להמשך כריתת עצי אקליפטוס ע"י רשות הטבע והגנים

תחת הכותרת- די לכריתת עצי האקליפטוס בישראל, התקיים ב- 26.12, כנס חירום של דבוראי ישראל, על שם הטייס והדבוראי המפורסם תא"ל זוריק לב, שנפל במלחמת יום הכיפורים. למרות שהכנס התקיים במשרד החקלאות בבית דגן, שר החקלאות אורי אריאל ומנכ"ל משרדו לא הגיעו לכנס החשוב.

במהלך הכנס, חתמו הדבוראים על עצומה המתנגדת להמשך כריתת עצי אקליפטוס ע"י רט"ג (רשות הטבע והגנים), אשר למרות בקשות ומחאות דבוראים, חקלאים ושומרי טבע, ממשיכה בכריתת אלפי עצי אקליפטוס בשנה, ללא תכנית חליפית וללא אישור סטטוטורי על סמך מחקר אחד בלבד, המשרת את מגמת ההרס שלה.

ד"ר מרדכי (קדמון) כהן, לשעבר מפקד בצנחנים ומומחה בתחום ייעור צופני, אמר בכנס, כי שטח עצום של 4.5 מילון דונם, רבע משטחה של המדינה בתוך הקו הירוק, ניתן לרט"ג, כפיקדון ע"י אזרחי ישראל, על מנת לשומרו ולא בכדי להכחיד את הצומח שבו וכי אין לדו"חות שמציגה רט"ג, לגבי האקליפטוס כמין פולש, כל אחיזה במציאות "אין לדו"ח רט"ג מעמד סטטוטורי או אישור של כנסת או ממשלת ישראל המאפשר לרט"ג הכחדת האקליפטוסים שהפכו כבר לפני יותר ממאה שנים לחלק מנוף ארצנו! ולא יתכן, כי רט"ג תקבל על דעת עצמה החלטות קיצוניות שישנו את מפת הצומח בישראל!" אמר ד"ר כהן.

עוד ציין ד"ר כהן, כי 42 מדענים מתחומי הבוטניקה קבעו, כי הם מתנגדים להגדרת כריתת האקליפטוסים והגדירו את האקליפטוס כמין גר אך לא מין פולש וקבעו עוד, כי האקליפטוס אינו מסכן את צמחיית הבר בישראל וכי חובה להפסיק ולכרות אותו.

בועז כנות, יו"ר ארגון מגדלי הדבורים בישראל אמר בכנס: "לא ייתכן שהממשלה תתעלם מהפשע שגורמת רט"ג בכריתת עצים צופניים במדינת ישראל ללא פיקוח וללא החלטת ממשלה. רט"ג שיקרו והונו אותנו ומחסלים כמגמה את האקליפטוסים המספקים צוף לדבורים ובכך גורמים למושבות דבורים שלמות למות. ההשלכות עצומות, זו אינה רק פגיעה ישירה בפרנסת הדבורים, אלא גם בכלל ענף החקלאות. בנוסף הורסת רט"ג את פני הצומח בישראל באין מפריע ומוכרת את העצים של אזרחי ישראל לקבלני עצים בכל שנה לפני החורף, מסיבות השמורות עמה, כאילו הייתה גוף פרטי, בטענת 'בטיחות'.

אנו דורשים ממשרד החקלאות וממשלת ישראל לעצור לאלתר את כל כריתות האקליפטוסים ! כמו כן אנו דורשים לבטל לאלתר את החוק המתיר לרט"ג שימוש בהיתר היסטורי של כריתת עצים שניתן לו ע"י משרד החקלאות בעבר, ללא בדיקה מחודשת ומעודכנת במצב כיום.

עוד הוסיף כנות, כי רק בשנה האחרונה ביצעה רט"ג כריתות יזומות עצומות של מעל אלפיים עצי אקליפטוס בוגרים וכי כתוצאה מהכריתות המאסיביות, נגרם נזק בלתי הפיך לענף הדבש, נפגעו מעל ל- 2,000 כוורות דבורים המוזנות מצוף עצי האקליפטוסים. עץ אחד של אקליפטוס מספק מזון צוף לכוורת שלמה שתפוקתה מגיעה לכמות דבש שבין 30-50 ק"ג! ההפסד כתוצאה מחוסר תפוקת דבש בשנה האחרונה מוערך בכ- מיליון שקלים. "רק לאחרונה פורסם כי ענקית המזון 'ג'נרל מילס' האמריקאית העבירה 4 מיליון דולר לטובת חקר העלמות הדבורים, בהמשך לקריאת נשיא ארה"ב אובמה לחובה על שמירת ענף הדבורים, זאת מאחר והכחדת הדבורים עלולה להיות קטסטרופלית לחקלאות העולמית. 'ג'נרל מילס' גם משקיעה בפרויקט לנטיעות צופניות ברחבי ארה"ב. חבל שבישראל עדיין לא הבינו, כי הכחדת מזונה של הדבורה תשמיד את כלל ייצור המזון ללא אפשרות האבקה. במקום לשמור על הטבע מכחידה רט"ג, האמורה לשמור על הטבע את הבר, הצומח והחקלאות בישראל בחסות כספי ציבור. זו שערורייה שאין כדוגמתה. אנחנו חותמים על עצומה היום ונחתים את כלל הציבור ואת כלל אוהבי הטבע בישראל. לא ייתכן, כי רט"ג תהיה מעל החוק" אומר כנות.

שמוליק רייקין, דבוראי ותיק מרמת הגולן אמר בכנס, כי פקיד היערות מוסר היתרים לכריתה בשל לחץ הרט"ג תחת הכותרת "בטיחות" ורק לאחרונה כשהתחלף פקיד יערות הבין הממונה החדש, כי יש בעיה בתחום, מאחר ורט"ג כורתת ללא בקרה עצים רבים, גם מעבר למה שנכתב בהיתר ההיסטורי. "תחת מסווה הבטיחות כורתים אקליפטוסים יקרים" אמר רייקין.

לקריאת הכתבה המלאה באתר ישראקליק

 

לכב'

נשיא המדינה

יו"ר הכנסת

ראש הממשלה

שר החקלאות ופיתוח הכפר

השר להגנת הסביבה

שרים וחברי כנסת

א.ג.נ.

הנדון: זעקת עץ האקליפטוס

אנו הח"מ פונים אליכם ומבקשים שתפעלו כדי להפסיק לאלתר את מלחמת החורמה שהכריזה רשות שמורות הטבע והגנים נגד עץ האקליפטוס, במטרה לכלותו עד האחרון שבעצים, בשמורות טבע, נוף וגנים לאומיים.

בישראל נכרתים מדי שנה אלפי עצים למטרות של פינוי שטחים לבניה ותשתיות, אך רשות שמורות הטבע והגנים שהיא הגוף הכורת הגדול ביותר בישראל, הגדילה עשות, וכורתת אלפי עצים בשנה תחת הכותרת של מאבק ב"מינים הפולשים". ברשימה זאת מצויים כ- 250 מיני צמחים, ביניהם עץ האקליפטוס, שלא התקיים לגביה שום דיון ציבורי ושקיים ויכוח גדול בין המדענים לגבי תקפותה המדעית של הגדרה זאת, במיוחד ביחס לאקליפטוס(ראה מנשר מצ"ב).

האקליפטוס הוא עץ גדול ויפה שהובא לישראל עוד במאה ה- 19, התאזרח כאן והפך להיות חלק מהמורשת, התרבות וההיסטוריה של הציונות, כמי שתרם לייבוש הביצות וייפה את נוף ארצנו. יקשה היום לתאר את נופה של ארץ ישראל ללא עץ האקליפטוס שנבחר גם כעץ האהוב על ילדי ישראל.

יתרה מכך, עץ האקליפטוס הוא הקטר המוביל והספק הגדול ביותר של צוף ואבקה לענף הדבש. בעולם שבו הולכת דבורת הדבש ונעלמת ומדינות רבות, עושות מאמצים מיוחדים לחפש דרכים לשמרה ולהצילה, עלולה פעולה זאת של רשות שמורות הטבע והגנים להאיץ את תהליך העלמות הדבורים ולזרז את הכחדתם. אם תעלם הדבורה, שנחשבת כחרק המפרה החשוב ביותר של ענף החקלאות וצמחיית הבר, יגרם  נזק בל ישוער לחקלאות ולטבע בישראל.

אנו פונים ומבקשים שתעשו כל מאמץ להפסיק פעולה קיצונית ומיותרת זאת של רשות שמורות הטבע והגנים, שקיבלה את הזכות מהעם להגן על שמורות הטבע אך לא לפגוע בהן.

אנא עיזרו לנו לשמור על קיומו של עץ האקליפטוס ברחבי מדינת ישראל.

לחתימה על העצומה היכנסו לאתר וחיתמו

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. חגי :

  תומך במאבק

  לא לוותר להם.

 2. יפתח :

  אלו מינים מיובאים

  שני המינים, האקליפטוס והדבורה הם מינים מיובאים. האקליפטוס מאוסטרליה והדבורה מדרום אירופה (המין המסחרי קרוי דבורה איטלקית). למה שרט"ג תשקיע בשימורם? הדבורה מופצת באלפי כוורות ודוחקת את מיני המאביקים הטבעיים של ארץ ישראל.
  האקליפטוס הובא לארץ, כאמור במאה ה-19 כגידול חקלאי. ייבוש הביצות נעשה במאה ה-20 ע"י המנדט הבריטי, באמצעי ניקוז ותיעול. אין קשר בין הציונות לאקליפטוסים
  אם הדבוראים רוצים צופניות חורפיות שיזיזו את התחת! אנחנו חיים במזרח התיכון! עונת החורף היא העונה הירוקה שלנו ומרבית פרחי הבר הטבעיים שלנו פורחים בעונה זו. הבעיה שבחורף הדרכים בוציות וצריך למקם את הכוורית ביד, בלילה וזה קשה. ולכן עדיף שמישהו אחר יקים חורשות מנוקזות, יבשות ומוצלות על חשבונו ולמי אכפת מהמטיילים שכבר לא יכולים להשתמש באותן חורשות?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.