חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חקירות נתניהו – הקשר בין תקשורת, הון ושלטון

נושאים דעות, תקשורת ב 9.01.17 1:04

פרשיות החקירה האחרונות של בנימין נתניהו הביאו לרגע נדיר המבהיר את הקשר הרקוב בין תקשורת, הון ושלטון

 מאת: ק. טוכולסקי

לא נמאס לכם

אני באמת לא יודע מה יעיר את הישראלים, או איפה הם בכלל יוכלו לקבל את המידע כמה המצב גרוע, אבל בסופו של יום זה יחלחל גם אם "ויינט" ו-360, "ישראל היום" ו"ידיעות אחרונות", ימזערו את העסק או יתעלמו ממנו. כבר שנים שמדינת ישראל נשלטת בידי קבוצה קטנה של משרתי-הון שמרוכזים במפלגות-הימין מרכז, המרכז והשמאל מרכז. כבר שנים שאנשים שאמורים להנהיג אותנו ונבחרו בידינו להוביל את המדינה נמצאים עוד לפני שהחלו בקריירה הפוליטית שלהם בכיס של אוליגרך/טייקון כלשהו או אפילו כמה. חלק מהם כמו ראש ממשלה שכבר יושב בכלא, עבדו כפרילנסרים של כל מי שהיה מוכן לשים מספיק כסף. חלק מהם כמו מושא ההערצה של "ישראל היום" נבנו עוד בטרם נכנסו לפוליטיקה בכיס של בעל הון. חלק מהם כמו מנהיג מפלגת-המרכז התורנית שעוסק כבר שנה ומשהו בקמפיין בחירות בו הוא מטיף לכלום, נבנו במשך שנים כפרזנטורים של ההון ושרתו אותו בתקשורת.

הפרשה האחרונה של בנימין נתניהו הביאה לרגע נדיר שבו הקשר הרקוב בין תקשורת, הון ושלטון כל כך ברור, והסיאוב של מערכת שמאפשרת לאנשים שמוצגים כאויבים בתקשורת ומפיקים מכך רווח פוליטי לנהל קשרים של תן וקח במחשכים. אמנם סביר להניח שינסו לעוור את עיננו ולהסיח את דעתנו אבל די ברור עכשיו שהתקשורת בישראל והבעלים שלה מעלו בתפקידם. הציבור מוזן במידע שקרי מוטה ואינטרסנטי כדי לקבל פעם אחר פעם בחירות אחר בחירות החלטות שגויות שפוגעות בו עצמו. זה לא קורה סתם. במערכות-העיתונים הגדולים בארץ, במערכות-החדשות של ערוצי- הטלוויזיה והרדיו לא ישובים שוטים תמימים שפעם אחר פעם מצליחים לפספס את הפואנטה. ערוצי- התקשורת בישראל שייכים רובם ככולם לטייקונים ותאגידים, אין שום הבדל בין החלק במהדורת חדשות בו משדרים פרסומות לבין החלק שבו לכאורה אמורים לשדר חדשות. כלי התקשורת העיקריים עוסקים בדבר אחד בלבד, למכור סחורה עליה מישהו שילם.

כל ערוץ תקשורת מחזיק כמה עלי תאנה, קרן נויבך בקול ישראל, רביב דרוקר בערוץ 10, יגאל סרנה בידיעות אחרונות, מרדכי גילת בישראל היום, אבל עלי התאנה האלה כבר לא מסוגלים לכסות על שום ערווה. תפקידה של התקשורת בישראל הוא למכור לנו פעם אחר פעם את המציאות הנוכחית כמשהו שיש להשלים אתו, או במקרה הקיצוני, לתקן אותו איזה תיקון קוסמטי באמצעות משיח חדש מהמרכז, שאחרי שהאבק מתפזר מסתבר ששיקר לנו או לא אמר שום דבר משמעותי. האדישות הציבורית ההולכת וגוברת כלפי כל מה שקורה, זו שמאפשרת לקבוצות קטנות וחסרות משקל ציבורי סיגולי משמעותי לתפוס יותר מקום בשיח הציבורי, נובעת מהייאוש מכך שאין אלטרנטיבות. זה לא נכון, יש אלטרנטיבות אבל הדיון הציבורי מנווט בידי התקשורת לאלטרנטיבות שימשיכו לשרת את מי ששולטים בתקשורת. מי שקונים פרסום במודעה או מאמר בכסף, לא יאפשרו לתקשורת המיינסטרים להציג תמונת מציאות מציאותית.

תכלס, לאנשים נמאס. האמון במערכת הפוליטית, בכנסת, ובמפלגות בשפל וגם בתקשורת אין ממש אמון. לכן צריך לדבר על אלטרנטיבה לא רק במובן של "הם מציעים את זה, אנחנו נציע משהו אחר", אלא גם על אלטרנטיבה בשיח הציבורי ובאיך היא נעשית. בעידן ה"פוסט אמת" הדרך היחידה לנצח את השקר היא באמצעות דיון ענייני. האלטרנטיבה שלנו לא צריכה להיות זו שמשחקת את המשחק הקיים טוב יותר כי המשחק הקיים הוא מסוכן ורע לכולנו. אנחנו לא צריכים לצעוק יותר חזק ובגסות, ואנחנו בטח לא צריכים אנשים שאומרים כלום יותר טוב ממה שביבי נוהג לומר, או מבטיחות הבטחות שאין להם שום כוונה לקיים. אנחנו גם לא צריכים אנשים שקשורים בהון ולא אנשים עם קשרים בתקשורת. אנחנו צריכים הנהגה אחרת שתדבר לעניין.

לא בטוח כלל שמה שקורה עם נתניהו יוביל לבחירות, או אפילו להחלפת ראש-ממשלה תוך כדי קדנציה, כמקובל בכל דמוקרטיה רצינית במערב, שבה נתפס מנהיג בקלקלתו כך. אבל מה שצריך להיות לנו ברור הוא שאנחנו צריכים הנהגה שתדבר על הנושאים ולא בסיסמאות, שתדבר על הבטחות קונקרטיות ומחויבות. מנהיג שיגיד למשל: מה צריך להיות שיעור שכר-המינימום מהשכר החציוני, ולכמה שעות צריך להוריד את שבוע-העבודה ושבמערכת החינוך לומדים יום לימודים ארוך ומלא, שהעובדים בו הם עובדי משרד החינוך בהעסקה ישירה. מנהיג שידבר על מקורות המימון ויגיד שבעשורים האחרונים שכבה של עשירית האחוז שלמה פחות ופחות מסים וכולנו שילמנו יותר והגיע הזמן שגם טייקונים ותאגידים ישלמו יותר כדי שכולנו נקבל שירותים טובים יותר ונחיה בכבוד.

אנחנו צריכים שיח חדש שלא יאפשר לטייקונים ותאגידים לשלוט בשיח התקשורתי באמצעות ספינים ומניפולציות, ברטוריקה ריקה ובמקסמי שווא. אם נצליח לבחור לעצמנו מנהיגות שכזו, נוכל להיות אלטרנטיבה, לא רק למה שמתיימרים אחרים להבטיח ורק אנחנו יכולים לקיים, אלא לאיך אמור להיות שיח ציבורי במדינת ישראל בפרט ובעולם כולו בכלל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.