משרד התפוצות בראשות בנט – תעמולה למניעת התבוללות בארה"ב

באתר "העין השביעית" נחשף כי משרד התפוצות בראשות השר נפתלי בנט  שילם כסף למימון סרט שצולם בארה"ב למניעת התבוללות יהודים בארה"ב

מאת: איתמר ב"ז

משרד התפוצות בראשות השר נפתלי בנט שילם למעלה מ-2 מיליון שקל לחברת קשת לשם הפקת הסרט "נעלמים" בהגשת יואב לימור – ששודר בשעת שיא בערוץ 22 והוגדר בטור ביקורת הטלוויזיה של "ידיעות אחרונות" כ"תשדיר שירות ממשלתי נגד התבוללות". במסגרת העסקה קיבל משרד התפוצות לא רק תשדיר מטעם שהוצג כסרט תיעודי, אלא גם ערוץ ממומן באתר makoo.

הסרט בהנחיית לימור, הכתב הצבאי של "ישראל היום" ומגיש בערוץ 2, צולם ברובו בארצות-הברית ונבנה מתחילתו ועד סופו כך שיקדם את יעדיו של המשרד הממשלתי ואת שותפיו מעבר לים.

"כשחולמים בגדול, תמיד חולמים אמריקה. אולי כי זאת ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות – ואולי כי היהודים עושים שם היסטוריה", אומר לימור בפתח הסרט. "סיפורי ההצלחה הגדולים ביותר – בעסקים, בפוליטיקה, בכלכלה, בטכנולוגיה, על המסך, על הבמה – איפה לא בעצם? – את כולם מובילים יהודים", הוא מוסיף, ונוקב בשמותיהם של מפורסמים ממוצא יהודי.

"יהודים בעמדות מפתח, יהודים משפיעים, והופכים למחוזרים מאוד גם במפה הפוליטית האמריקנית – ואנחנו בישראל נהנים מהתהילה, גאים בשגרירי עמנו, שמחזקים אותנו בתפוצות ודואגים לאינטרס הישראלי. אלא שהטוב הזה הוא זמני. כמה שנים מהיום זה פשוט ייעלם", הוא אומר לצופים על רקע צלילי מיתר דרמטיים, ומציג להם תרחיש אימים: בעוד כמה עשרות שנים ייתכן ש"לא יישארו עוד יהודים מחוץ למדינת ישראל".

בסוף 2015 הקצה משרד התפוצות כ-11 מיליון שקל עבור "פרויקט חיבור ישראלים לתפוצות באמצעות מדיה"

"קהילות שלמות כבר נעלמו מהמפה, ונראה כי יחד עם הקִדמה, ההתפתחות הרוחנית והאינטלקטואלית – משהו הולך לאיבוד", מזהיר לימור. בסוף הסרט, בחלק המוקדש למסקנות, התרחיש המטריד מהפתיח כבר הופך לעובדה: "היהודים נעלמים מהעולם", קובע המנחה. "יש שיגידו שמדובר באיום אסטרטגי ממשי על העם היהודי ועל מדינת ישראל – ואם לא יהיה שינוי מהותי, ימשיכו להיעלם להם מהמפה עוד ועוד בני ובנות הדור הצעיר, דור העתיד".

בהתאם לזהותו של הגורם המממן, הפתרונות שמציג לימור לבעיית התבוללות היהודים הם הפתרונות שמקדם המשרד בראשותו של השר בנט. בשיחה עם אחד המרואיינים, למשל, תוהה לימור שמא פתרון אפשרי לבעיית ההתבוללות באמריקה הוא הזרמת כספים ייעודיים ממדינת ישראל לקהילות היהודיות.

ראש אגף בכיר במשרד התפוצות, חגי אליצור, מתראיין מיד לאחר מכן וחוזר על המסר שלפיו מדינת ישראל צריכה לתמוך באותן קהילות. בהמשך הוא מבהיר שהתמיכה הזאת צריכה להתבטא גם בהקצאת משאבים. מרואיין אחר, מומחה הדמוגרפיה פרופ' סרג'יו דלה-פרגולה, חוזר גם הוא על המסר, וכך גם לימור. האם המנחה גם מאמין במסרים הממשלתיים שהגיש לצופיו? יואב לימור, שכבר צבר ניסיון רב כשותף בקמפיינים ממשלתיים סמויים, סירב לשוחח על כך עם "העין השביעית", ובחר שלא למסור תגובה כלשהי לכתבה זו.

בהתאם למסר הכללי שביקשו להעביר אנשי משרד התפוצות, חלק ניכר מהסרט הוקדש לקידום "פרויקט הרנסאנס של הנשים היהודיות" (JWRP) – מיזם דמוי "תגלית" להטסת נשים יהודיות לישראל לשם חיזוק קשריהן עם המדינה, בין היתר באמצעות הפגשתן עם גורמי ממשלה והפיכתן למפיצות של הסברה ממשלתית באמצעות חשבונותיהן האישיים ברשתות החברתיות. בשנים האחרונות הקצה המשרד 23 מיליון שקל לפרויקט זה – קרוב ל-40%% מעלותו הכוללת.

אחד מהגורמים שהובילו את שיתוף הפעולה עם המיזם האמריקאי-ישראלי הוא חגי אליצור, נציג משרד התפוצות בסרט, שהיה מעורב בהליכים לאישור הקצאת התקציבים לפרויקט הטסת הנשים. פרויקטים אחרים להטסת יהודים לישראל, שאינם ממומנים על-ידי משרד התפוצות, לא זכו להבלטה בסרט שמימן המשרד.

עצם השתתפותו של אליצור בסרט עשויה להיות הפרה של הוראות היועץ המשפטי לממשלה ומשרד האוצר, האוסרים על משרדי ממשלה לשלב שרים ופקידים בקמפיינים פרסומיים.

להמשך קריאה ב"העין השביעית"

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply