postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » השריפה בבתי הזיקוק בחיפה – תמרור אזהרה נגד הקמת מפעלי תעשייה פטרוכימית נוספים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השריפה בבתי הזיקוק בחיפה – תמרור אזהרה נגד הקמת מפעלי תעשייה פטרוכימית נוספים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 26.12.16 23:54

השריפה בבתי הזיקוק- תמרור אזהרה כנגד התכנית להקים בית זיקוק חדש  במתחם "קרקעות הצפון" –  צמוד לבתי הזיקוק לנפט- בז"ן

מאת: חנה קופרמן ואלה נווה

"קרקעות הצפון" – תעשייה פטרוכימית והתעלמות מבריאות הציבור

עיון בתוכניות המתאר [i] למפרץ חיפה מלמד על המגמה לבסס תעשייה פטרוכימית גדולה בחיפה, שתוקם לצורך הפקת מוצרי נפט שהתגלה במאגר לוויתן. תעשייה כזו, באזור מוכה תחלואה מזיהום הסביבה, מוסיפה סכנות לבריאות הציבור בחיפה וסביבותיה, אך מתעלמים ממנה. להלן פרטים על תכנית "קרקעות הצפון" מאת חנה קופרמן

לקריאה נוספת

ביום ראשון 25 בדצמבר בשעה 09:30 שוב התרחש אירוע על סף אסון במפרץ חיפה. מכל בנזין "קטן" שבו היו "רק" כ-  1000  קוב- עולה באש. המכל  נמצא ליד מכלי דלק נוספים – צמוד לחוות גפ"ם -גז פחמימני מעובה- נפיץ ביותר-  דבר שעלול לייצר תרחיש דומינו- פיצוץ שרשרת.

בתמונה: צילום השריפה בחיפה

%d7%97%d7%99%d7%a4%d7%94גפג

אם זה מה שקורה כשאלף קוב בנזין נשרפים, מה יקרה בשריפת ענק של 1.28 מיליון קוב  המתוכננים לאחסון בבית הזיקוק החדש במתחם "קרקעות הצפון"?- ביחד עם 1.4 מיליון קוב דלקים ותזקיקים שכבר יש היום בבז"ן? כלומר סה"כ כ – 2.7 מיליון קוב דלקים ותזקיקים? וכל אלו לצד עשרות אלפי טונות של גפ"ם נפיץ – שאינו מוטמן בקרקע- כמויות שכבר אושרו במסגרת התכנית.

את השאלה הזו, העלינו אנו אלה נווה וחנה קופרמן, מ"אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות " ומ"הפורום הישראלי לשמירה על החופים"- במהלך הדיונים בועדות הערר של התכנית "קרקעות הצפון" (חפא"ג 1139/א)– אך נציגי ועדות התכנון סירבו להגיב ולתת תשובה עניינית ומניחת דעת.

תכנית "קרקעות הצפון" תמיט אסון על תושבי מפרץ חיפה – אך היא אושרה מבלי שנבדקו השלכותיה

בתמונה- המכל שעולה באש- מאחוריו- (למעלה בתמונה- בשטח המלבן- חוות הגפ"ם)

%d7%97%d7%95%d7%95%d7%aa-%d7%92%d7%a4%d7%9d

בתמונה הקטנה – נראה מיכל גפ"ם – LPG… בתמונה של השריפה- חוות מכילי הגפ"ם (בשטח קריית אתא) – ממש ליד אזור השריפה

%d7%97%d7%a5-%d7%92%d7%a4%d7%9d

על פי מומחים לתחום, שריפה בהיקפים כאלו של חומרים דליקים ונפיצים – תייצר פיצוץ השווה בעוצמתו לפיצוץ פצצת אטום. אלא שהתכנית אושרה בכל זאת, ועברה גם את ועדת המשנה לעררים אצל המועצה הארצית לתכנון ולבניה, ב- 11.7.2016.  – וזאת מבלי לתת מענה לשאלות רבות , ביניהן סוגיית הסיכונים ופריצתם אל מחוץ למתחם בעת אירוע קיצון.

בשבוע שעבר ב 21.12.2016 הוגשה העתירה היחידה בשם הציבור – כנגד הקמת בית הזיקוק חדש  –  ממש מזרחית- לבית הזיקוק הקיים. את העתירה הגישה אלה נווה, אפידמיולוגית סביבתית, לבית המשפט המחוזי בחיפה בשם תושבי האזור המאוגדים ב "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות" ובסיוע "הפורום הישראלי לשמירה על החופים" (מספר העתירה –  45873-12-16).

התכנית שמשתרעת על כ-1200 דונם – הוצגה כ"תכנית מיטיבה" לפינוי חוות מכלים ישנות מרחבי מפרץ חיפה- (מקריית חיים, טבעון וחוף שמן) כדי לרכזן ליד בתי הזיקוק, אבל העתירה מוכיחה שאין שום כוונה להעביר את החוות הקיימות- וכי הן רק משמשות כתירוץ לפתוח מתחם פטרוכימי עצום חדש – באופן שימנע את התנגדות הציבור.

בנוסף, מוסתרים הסיכונים וההשלכות האמתיות של שריפה או פיצוץ במתחם, כמו גם ההשלכות מסכנות החיים של אינטראקציות בין החוות החדשות  לבין מתקני בז"ן הסמוכה.

בנוסף- הסתירו מתושבי האזור- שבקרקעות הצפון- יאוחסנו כ- 20,000 טון גפ"ם ליד החווה החדשה- וגם מפעלי זיקוק חדשים- וזה בזמן שוועדה מייעצת לבחינת היערכות וטיפול בחומרים מסוכנים – קראה שלא לרכז סיכונים (ראה דו"ח הרצל שפיר), שלא לדבר על תוספת הזיהום והתחלואה הצפויים הצפויים מעוד מתחם של בתי זיקוק.

כיצד אישרו תכנית בהיקפי חומרים מסוכנים כה עצומים?

דו"חות של מנהל התכנון עצמו מלמדים, כי טווח ההשפעה של אחסון גפ"ם במפעל כרמל אולפינים, הסמוך ל"קרקעות הצפון" – מגיע ל 400 מטר, כלומר פיצוץ שם ישפיע בהכרח על מיכלי הנפט והתזקיקים בשטח התכנית,  וכי לאור העובדה כי במתחם "קרקעות הצפון" מתוכננת גם חוות גפ"ם אדירה – שגם לה קיימות השלכות של נפיצות- המגיעות לכדי כמה קילומטרים מחוץ לשטח התכנית –  מצרף החומרים יחד עשוי להשפיע בתחומים של קילומטרים החוצה משטח החוות.

מהעתירה- עולה תמונה מצב חמורה ביותר – כי לא רק שהסיכונים במפרץ חיפה לא מצטמצמים – אלא אף – שהמדינה מרחיבה משמעותית – ומשלשת את הסיכונים – בניגוד למובטח – בכדי להיענות לצרכים עסקיים ומסחריים המיועדים להגדלת תעשיית הזיקוק של כמויות אדירות של הנפט הלבן- הקונדנסט- המצוי במאגרי "תמר" ו"לוויתן", לטובת ייצוא- ולא לצרכי המשק! זאת,  תוך הקרבת הבריאות וחיי התושבים – ובכל מחיר.

להלן דברים שאמרתי אני אלה נווה:

"העובדה שבמתחם בתי הזיקוק – קורים כל שני וחמישי אירועי חירום, פעם ארובה מטה ליפול, פעם נשרף מיכל "בקטנה", פעם הלפיד של כאו"ל משחיר את המפרץ, – כל אלו מעידים יותר מכל – כי אין מקום לתוספת של עוד חומרים מסוכנים ונפיצים אל לב האזור המאוכלס בצפיפות. על המדינה – לאור נסיבות אלו, לאסור לחלוטין להוסיף עוד חומרים מסוכנים מזהמים ונפיצים לאזור."

להלן דברים שאמרתי אני חנה קופרמן:

"בעוד שבצפון תל אביב היה מאבק איתנים להרחיק 12,000 טון גפ"ם מחוות "פי גלילות", אזי במפרץ חיפה- הרשויות התכופפו ללחצים האדירים של משרד התשתיות והממשלה ליישם את מתווה הגז, ופתחו את הדלת לאחסן ב"קרקעות הצפון"- 20,000 טון גפ"ם שיופקו מזיקוק כמויות אדירות של נפט הקונדנסט מהמאגרים- לטובת ייצוא, תוך התעלמות מוחלטת מהגדלת הסיכונים לאוכלוסייה- דבר שהנו טרוף מערכות".

קישור לסרטון- פיצוץ במכל גפ"מ:

https://www.youtube.com/watch?v=Lr15rPHEmeQ

חנה קופרמן, יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים

אלה נווה, מרכזת "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.