postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » סכנת הקבוצות האמוניות-לאומניות – חלק ראשון משלושה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סכנת הקבוצות האמוניות-לאומניות – חלק ראשון משלושה

נושאים התמונה הגדולה, מדיני-בטחוני ב 20.12.16 1:17

אמנון פורטוגלי בוחן את הסכנות לקיומנו הלאומי הגלומות במשנתם ובמעשיהם של בעלי ההשקפה הלאומנית-אמונית (דתית), בעיקר בהקצנה ובבוז למוסדות המדינה שהנהגת המחנה הלאומני אמוני מחנכת לאורה את בני הנוער בישיבות ובישיבות ההסדר, בסניפי בני עקיבא, ובמוסדות החינוך הממלכתי-הדתי

על מסלול האבדון, גירסת דצמבר 2016

חסד עשה עמנו דורון ניר צבי כאשר פרש לפנינו חלק מהמניפסט הלאומני-אמוני בישראל "דברים שמרים נאור צריכה לדעת" (הארץ 18 דצמבר 2016) וטוב עשה הארץ כשפירסם זאת.  וכפי שכתב עודד בתגובתו למאמר: "הנה מופיע אדם הנוהג ביושר, ומניח לפנינו בגלוי ובמפורט, את מה שאחרים מסתירים כדי להוליך שולל."

אפשר להוסיף עוד מספר עניינים – שלא נכללו במאמר הנ"ל – לרשימה שניר צבי פרסם במניפסט, אסתפק בשניים:
– נחזור ונאפשר למכור את בנותינו לעבדות (שמות כ"א ז')
– נחזור להמית את אלו העושים מלאכה בשבת (שמות ל"ה, ב')

אתייחס לשתים מהנקודות שפרסם ניר צבי במאמרו.
"נמשיך לייחל יום יום ושעה שעה להריסת השיקוץ שעל הר הבית, ולבניית בית המקדש השלישי תחתיו."
"נמשיך להרחיב את גבולות ארצנו "מנהר מצרים ועד הנהר הגדול נהר פרת
" (שמות כ"ג, י"א)"

במאמר שפרסמתי ב"הארץ", לפני כ-15 שנים כתבתי על "מסלול האבדון – ההקצנה האידיאולוגית והדתית עלולה להוביל את המדינה לנקודת אל-חזור".  לפני כשלש שנים כתבתי על כך ב"עבודה שחורה".

מאז פרסום המאמרים ההם חלה התדרדרות שמעמידה בצל את התחזיות הפסימיות ביותר, וההתפתחויות ההרסניות והסכנות למדינה נראות כיום מוחשיות עוד יותר. תנועת מלקחיים סוגרת ומאיימת על המדינה. מצד אחד, קבוצות דתיות לאומניות המוּנָעות מתפיסה דתית של גאולה, מה'חובה' לממש את הציווי האלוהי של ירושת הארץ, המבקשות לישב את הארץ מתוך אמונה כי יישוב הארץ יביא את הגאולה, המאמינות בקדושת הרעיון האמוני ובצִדקת דרכם אף מעבר ומעל קדושת החיים. יחד אתן, קבוצות חילוניות לאומניות, שדגלן הוא ארץ ישראל השלמה מנימוקים בטחונים ואחרים, המאמינות שהקונפליקט בינינו לבין הפלסטינאים/ הערבים/ המוסלמים הוא נצחי, שמה ש'הם' רוצים באמת זה לזרוק אותנו לים, שהצדק הוא כולו עימנו, ושנגזר עלינו לחיות על חרבנו.

הקבוצות האמוניות חותרות למדינה תוקפנית ומתפשטת על בסיס הלכתי, חשות תעוב עד שנאה כלפי הדמוקרטיה הישראלית והאזרחים החילוניים, ומהוות איום ברור ומוחשי על קיום המדינה. קבוצות אלו הצליחו להשתלט על רוב מוקדי הכוח בחברה הישראלית. הן מנהלות קרב מסוכן, כמעט ללא גבולות, ע"י נציגיהן בכנסת ובממשלה, נוער הגבעות, וכנופיות תג מחיר, כדי לשמור ולהרחיב את בסיסי כוחם. חלק מדור הרבנים, הבנים והממשיכים של המתנחלים, שגדל וחונך בהתנחלויות, בישיבות ובישיבות ההסדר, בסניפי בני עקיבא, ובמוסדות החינוך הממלכתי-הדתי, חש בוז עמוק כלפי מוסדות המדינה, נבחריה וחוקיה, והוא מיליטנטי יותר מהדור הראשון.  תפישות דתיות שגובשו במשך מאות שנים מקבלות כיום משמעות חדשה, פעמים רבות אלימה וגזענית. המושג "עם נבחר" מתקבל כרשות לנהוג כאוות נפשנו. "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב" נהפך להרשאה הלכתית להתנהגות בניגוד לכל נורמה מקובלת. תורה גזענית משגשגת בקרב הדור השני של המתנחלים שתפישת עולמם מסתכמת בהנגדה מוחלטת בין דמוקרטיה ויהדות, בראיית החילוניים כיהודים המתייוונים, ובעליונות היהודית לעומת נחיתות הגוי בכלל והערבים בפרט. קבוצות אלו קוראות עתה תיגר על הממשלה, הכנסת, והצבא ומכינות בריש גלי (ובמימון המדינה) את המרד הגדול נגד המדינה, ותבאנה בסוף התהליך לאבדן המדינה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

13 תגובות

 1. פוקסי :

  הפוסט מציג חשש שהוא אכן אני חייב להודות , מצוי וממשי בקרב הרבה חילונים . אין לכחד בדבר !! אלא שנשאלת השאלה , האם החשש הזה , הוא רציונלי ? התשובה היא : לא ממש !! רחוק מאוד למעשה מלהיות רציונלי !!

  בארה"ב אומרים : talking is cheap לא עולה הרבה לזיין המוח . ברשות ( רש"פ ) אומרים : מדיבורים , לא עושים ילדים !! אז איזה צבי אחד כתב מה שכתב ? ואפילו לא רק הוא !!

  בסופו של חשבון , הדינמיקה מכריעה , ולא דיבורים . הדינמיקה מתעלת בסוף להתמרכזות , כך היה וכך יהיה !! למה , קצת סבוך , אבל :

  בגין החזיר את סיני , אריק שרון את עזה , ליברמן שר ביטחון , מה קרה ? נתניהו הכריז על שני מדינות לשני עמים , כל החקיקה אגב , הכי הומנית ומתקדמת וביקורתית , הייתה אגב תחת שלטון הליכוד בעיקרון , אין לטעות ( מאז המהפך של 77 ) והנה :

  פעם אחרונה שבדקתי , ליועמ"ש החדש , מנדלבליט , יש זקן וכיפה שחורה ענקית על הראש . נו….. הרי יש הרבה יותר מדי חילוניים , שרק יסתכלו עליו , ובצער ינידו ראש , ברור שהבן אדם מטורף !! והנה :

  התנגד לגירוש , התנגד לעמונה , התנגד לאללה … לא קרה כלום !! למה זה ? סיבות סבוכות , לא נישאר צעירים . בסך הכל :

  הייתי יכול לתאר פה , הרבה מדינות , מדינות שריעה , דיקטטוריות וכדומה ..אבל , בפועל זה לא בדיוק ככה , הן מחוייבות ופועלות על פי עקרונות בינלאומיים ומימשליים כלליים , שהאמינו לי , אין דרך ממשית לעמוד מולם .

  נ.ב : גם הימין / מרכז , מלא בסיפורי בדים , על שמאל חולני , על בג"ץ שהוא סניף של אחמד טיבי , הנה ( ראה לינק ) את איילת שקד , הזהירו , שתוך זמן קצר , יתפרו לה תיק במערכת המשפטית , בינתיים , היא עוד עושה חיים משוגעים שם , הנה מצטט אותה מגלובס :

  "כשנכנסתי לתפקיד, אמרו לי שיתפרו לי תיק תוך כמה חודשים, ואני אמרתי שאני לא מאמינה לאגדה הזאת. היום, כשאני מכירה את היועמ"ש, את פרקליט המדינה, את נשיאת בית המשפט העליון ואת כל המערכת, אני יודעת בוודאות שמדובר באגדה אורבנית".

  עד כאן הציטוט :

  זה הרי עוד ספח , מן התיק היוני ואריק שרון , שגרסו שנסוג מעזה , בגלל הפרקליטות והתיק היוני שתפרו לו , סיפורי אלף לילה וקהווה …. ואיילת שקד ? נו , מנהיגה בבית היהודי ….
  כאן :

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001166508

  תודה

 2. פוקסי :

  רק תוספת , כלל לא זניחה ( מבלי להיכנס לסיבוכים ) :

  גם למדינת ישראל , יש אחריות בדבר . אסור לשכוח :

  למן האבות המייסדים , דרך כל הממשלות לדורותיהן , כולם גלגלו שני תפוחי אדמה לוהטים ( גלגלו הלאה ) :

  הראשון : יצירת חוקה במדינת ישראל , שתיתן זהות נוקשה וקוהרנטית , ובכך יימנעו ואקומים אידיאולוגיים וכדומה ..זה הסתבר כאסון ממש !!

  השני : העדר אסטרטגיה קוהרנטית , בכל הנוגע למדיניות ההתנחלות והשליטה ביהודה ושומרון . כך גידלנו קרימינלים ( או מעין ) שבזים למדינה ומוסדותיה , בזים לשלטון החוק .

  אבל , תקצר היריעה , מסיבוכים בלתי נתפסים ממש ….

  תודה

 3. פוקסי :

  רק להמחשות זניחות , לא היינו גומרים בעוד עשורים :

  חוק הגנת הפרטיות , וחוק האזנת סתר , חוקים הומניים , שדואגים לזכויות אדם , וזכויות הפרט , והיוו המסד לחוקי יסוד עתידיים וכדומה … נחקקו , תחת שלטון הליכוד ( 1981, 1979 ) הנה :

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/087_001.htm

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/077_001.htm

  המחשות זניחות ביותר ….אם אני אביא ציטוטים , מה גרסו בשמאל / מרכז עם המהפך של 77 , לא תאמינו …

  תודה

 4. נטע :

  פוקסי – יש לך דוגמאות מעודכנות יותר (בהתייחס לתג' 3 )?

  דרך אגב "העדר אסטרטגיה קוהרנטית , בכל הנוגע למדיניות ההתנחלות והשליטה ביהודה ושומרון . כך גידלנו קרימינלים ( או מעין ) שבזים למדינה ומוסדותיה , בזים לשלטון החוק" .
  מתקופת בגין האסטרטגיה קוהרנטית ועדיין מגדלת "מעין" קרימינלים.

  לפעמים מה שנראה כהעדר הוא בדיוק האסטרטגיה. וזה נחוץ גם כלפי פנים וגם כלפי חוץ.

 5. פוקסי :

  נטע ,

  בהחלט :

  חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, תשס"א-2000

  ועוד :

  חוק זכויות נפגעי עבירה, תשס"א-2001

  ועוד :

  חוק זכויות התלמיד, תשס"א-2000

  וקלאסיקו של קלאסיקו( ממש תחת ממשלת ליכוד ) :

  חוק חופש המידע , תשנ"ח 1998 ( חוק אשר חובת שקיפות ברורה וקוהרנטית , של רשויות ציבוריות , כלפי הציבור ).

  אם תרצי לינקים ועוד בכלל , אין בעיה , יותר מאוחר , רק תשאירי תגובה .

  לגבי אסטרטגיה :

  לא מבין , אם כך , את גורסת שהעדר אסטרטגיה , היא דבר נחוץ . ואם כך , את גורסת שמצבנו טוב ? לא הימין , ולא השמאל , ולא המרכז גורסים כך !! לא מובן , למה את מתכוונת ? את יכולה לפרט ? קטונתי מלתפוס !!

  תודה

 6. פוקסי :

  רק תיקון :

  חוק אשר מייצר חובת שקיפות ברורה וקוהרנטית ….ולא :

  " חוק אשר חובת שקיפות ברורה וקוהרנטית "

  תודה

 7. נטע :

  לא אמרתי מצבנו טוב.
  אבל מה שנראה כהעדר אסטרטגיה יכול להיות אסטרטגיה.
  מה פה לא ברור?

  בעצמך ציינת (לא בטוח שאתה לגמרי צודק) אבל לצורך ההבהרה: "מדינות שריעה , דיקטטוריות וכדומה ..אבל , בפועל זה לא בדיוק ככה , הן מחוייבות ופועלות על פי עקרונות בינלאומיים ומימשליים כלליים , שהאמינו לי , אין דרך ממשית לעמוד מולם".
  כאשר "צריך" – משתמשים בהטעיות למיניהן, מצגי שווא למיניהן, וסומכים על כל מיני אינטרסים שיכסו על הערווה.

  נו, באמת.

  ולהזכיר בגין הכריז על כך שיקומו עוד הרבה אלון מורה – וראה זה פלא – מפעל ההתנחלויות מתחיל לפרוח בתקופת הליכוד.
  כשמשווים עם תקופת המערך ניתן לזהות בקלי קלות את שינוי האסטרגיה. (למשל, התנחלויות לפי מתווה אלון עד 77 והנחלות באזורים צפופי אוכלוסיה פלסטינית מ- 77 ).

  גם השטיקים השתנו.
  זה הרי נוגד את המוסכמה הבינלאומית – או – מוצאים דרכי עקיפה, ואלה רבות ומגוונות.

  חוץ מזה שאין לי לדעת מה גילך אבל ממרום גילי ראיתי את בני עקיבא בתקופות שונות – אין ספק שהם הולכים ומקצינים בקו ישר מאוד, עד כדי כך שבוגרים וותיקים מסתכלים ועיניהם כלות.

  וכן אשמח לקבל דוגמאות נוספות (כי ארכיאולוגיה זה בפוסט אחר 🙂 ).

 8. פוקסי :

  נטע ,

  לא מבין , כתבת :

  " וזה נחוץ גם כלפי פנים וגם כלפי חוץ …. "

  אז את גורסת שזה נחוץ באופן כללי , אבל , לא נחוץ לך אישית ? לא מבין , את מסתלבטת עלי !!

  הרי העדר האסטרטגיה נובעת לא מחישוב פרטני וקוהרנטי , אלא :

  מחידלון , חוסר אונים של עשרות שנים , מבלבול , מחוסר יצירתיות :

  הרי הסכמי אוסלו מעידים על כך . האינתיפאדה הראשונה הביאה את אוסלו . משמע : 20 שנה אחרי הכיבוש ב – 67 , רק ילדים שזרקו אבנים , גרמו לממשלת ישראל לפעול בכיוון כלשהוא . ואחר כך :

  נתניהו עצמו , מכריז על שני מדינות , לשני עמים , פיתרון מדיני , משא ומתן וכדומה … אבל , בפועל הרי , ברור שיש קיפאון בכל מובן שהוא . כך גם הימין :

  הימין הרי גם מסכים , שהמצב בו אנו נמצאים , לא סביר כלל וכלל , ויש לפתור המצב . אז חלק מהם , גורסים , לספח שטח סי ( בלי קשר לחוכמה או האיוולת במעשה ) .

  כולם מסכימים , בלי יוצא דופן , שאם מחזירים הגלגל אחורה , לא היה צריך לנהוג כפי שנהגנו ביהודה ושומרון .

  לא מצליח להבין !! ואת כותבת לי : " מה פה לא ברור " ? אני באמת תוהה מה עובר עלייך במהלך הכתיבה . תשתפי אותנו אולי ?

  לא גרסתי כלל שדיקטטורות או שריעות כמובן טובות , אלא , שהן מהוות המחשה , וכר פורה , להבין , את תהליך ההתמרכזות של אישים פוליטים ומפלגות פוליטיות שעולות לשלטון . איך הגעת לזה ? הכתיבה שלך מטאפורית , ותלושה לגמרי !! תקראי בזהירות התגובות !!

  הליכוד בקטע של התנחלויות , המשיך בסך הכל , מדיניות שהתחילה , עוד מלפני קום המדינה , הכל על ידי , השמאל / מרכז . אלו פטפוטי ביצים , ראי תגובותי בלינק להלן בעבודה שחורה פוסט על עמונה .

  ואיזה דוגמאות עוד תשמחי לקבל , בקשר לחקיקה ? כי ממש אין בעיה ….. זה חד וחלק !! מה שהבאתי אמור להספיק , אם את תובענית כל כך , אציף אותך עד לאוזניים .

  עבודה שחורה , עמונה , קראי תגובותי שם :

  http://www.blacklabor.org/?p=58422

  תודה

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  פוקסי, אין שום צורך להשתלח.

  1. מול החוק הבינלאומי, הנהגות טוטליטריות מבינות בדרך כלל את כללי המשחק ומתמרנות. יש כמובן מקרים יוצאים מהכלל כמו צפון קוריאה, ויש דרגות שונות.

  גם דמוקרטיות אף פעם לא מושלמות. אז בסוף כולם מתמרנים. גם ארה"ב מתמרנת. רק לחשוב מה היה המצב שם בשנות ה- 60 של המאה שעברה…

  ישראל מתמרנת בנושא ההתנחלויות – זו האסטרטגיה. אתה חושב שזה: "חידלון , חוסר אונים של עשרות שנים , מבלבול , מחוסר יצירתיות", זכותך לחשוב כך.

  אבל עובדה היא שממשלות המערך התנחלו לפי מפה אחת (תכנית אלון) וממשלת הליכוד התנחלה לפי מפה אחרת א"י השלמה).

  האם האסטרטגיה של הליכוד הצליחה? תלוי את מי שואלים.
  כל הדוברים בשם אי ההפיכות של המצב ואין האפשרות של פתרון שתי המדינות, מניחים שהאסטרטגיה של הליכוד הצליחה.

  לכ אסטרטגיה יש מחיר. האם הוא מצדיק את עצמו?
  גם כן תלוי את מי שואלים.

  2. ומעניין איך קשרת בין האינתיפאדה הראשונה לאוסלו.
  אני מגלה כאן ממש איפוק כדי לא להיגרר לסגנון שלא מכובד לי.

  אוסלו זה תוצאה של מלחמת המפרץ הראשונה. NO קשר לאינתיפאדה.

  זה נכון שהנהגת האינתיפאדה הראשונה (אש"פ פנים) ניצלה את ההזדמנות להוביל את המהלך ואש"פ חוץ נגרר.
  אוסלו גם קשורה לנפילת ברה"מ (שקשורה בעצמה למלחמת המפרץ הראשונה, כפי שהודה סאדאם חוסיין בנאום בוועידת חזית המזרח שהתקיימה בירדן אי שם בסוף שנות ה- 60, שזה קשור למהפכה באיראן, שזה קשור לברה"מ ואפגניסטאן וכן הלאה. כדאי לפעמים להיזהר ממלכודת – אנחנו מרכז העולם והכל תלוי בחידלון/אי חידלון של הנהגה שלנו. אני לדעתי האסטרטגיה של המפא"י ושל הליכוד במה שנוגע לשטחים היתה מוטעית ומבוססת על הנחות שגויות, בין השאר, ההנחה שאפשר לתמרן….).

  תשמע, כשזה נוגע למזרח התיכון החדש והעתיק – זה הבית שלי. אני מכאן.

  ובקשר לחוקים – הרי יש גם דוגמאות נגד ובידוע הוא שספר חוקים מפואר לא מעיד בעצמו על מה שקורה בפועל.
  פה נרצח ראש ממשלה לעזאזל.

 10. נטע :

  תגובה 9 שלי, ואין לי מה להוסיף.
  ישחק כל אחד על הלוח שלו.

 11. פוקסי :

  משתמש אנונימי 9 :

  אני לא משתלח , אם הייתי אכן , הרשת הייתה רועדת , אני קורא לריכוז !! קורא להתעשתות !! אין טעם להימרח , צריך לקרוא בזהירות , ולגלות דיסיפלינה .

  אם אתה כותב על תמרון , אז אתה מסכים איתי במשתמע , על דוקטרינת המירכוז . אז אנו מסכימים !! אלא , שבשבילך העדר אסטרטגיה בא לידי ביטוי רק בהתנחלויות . זוהי ראיה צרה ומצומצמת של מכלול הנושא . אפשר היה לבנות התנחלויות , אפשר לאיו , אבל , אסטרטגיה קוהרנטית כוללנית לגבי השטח , לא היה !! את מזרח ירושלים והשטח הכפרי הסובב לה , סיפחו למשל ( 1967 ) , כך גם את רמה"ג . אבל , יהודה ושומרון , השאירו עם חצי היריון , והתוצאות ניכרות היטב . אין פה שום חלק לא ברור , אין שום חלק , שכל אדם לא יסכים לגביו , מימין , משמאל , מרכז . אם נסובב הגלגל אחורה , אתה רוצה לטעון , שכך היינו צריכים לנהוג . צריך להיות , אהבל אולטימטיבי ממש !!

  ממשלות המערך , התנחלו שם , בשם ביטחון או תוכנית אלון , אחת היא לנו !! מה זה משנה ? לא מבין !! אם הליכוד היה עושה זאת בשם הביטחון , ואפילו על פי תוכנית אלון , לא היית שם אפילו זיעה מהביצים להאמין להם , לא כל שכן לביבי .

  איך קישרתי בין האינתיפאדה הראשונה לאוסלו ? אני תוהה , אולי אתה בקריזה ? אין קשר לפי דעתך ? הייתה יוזמה כך סתם של רבין , להסכם שלום ? האינתיפאדה הראשונה , לא עשתה זאת לפי דעתך ? היא פרצה ב – 1987 , וממש בתכוף , היו שיחות שלום . הנה אצטט לך מוויקיפדיה לגבי הסכמי אוסלו , ואביא לך יותר מאוחר , ציטוטים יותר ישירים , כך :

  " האינתיפאדה הראשונה שפרצה ב-1987 תרמה לשינוי תודעתי בחלק מהחברה הישראלית. יצחק רבין שהיה שר הביטחון בתקופה זו, ציין אירוע זה כמכריע בשינוי עמדתו בייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני. רבין כתב בזכרונותיו שגם תגובת הישראלים למלחמת המפרץ והבריחה ההמונית ממרכזי הערים, שכנעו אותו בכך שהחברה הישראלית איננה יכולה עוד לחיות תחת איום מלחמתי ויש לחתור לשלום.

  לעומתו, בצד הפלסטיני, ראה יאסר ערפאת איום על מעמדו מצד ההנהגה הפלסטינית בגדה המערבית, אשר עד ה"כרוז ה-18" ניהלה את האינתיפאדה במנותק ממנו ומאש"ף בכלל[3]
  [4]. יש הרואים בכך סיבה להתפשרות אש"ף בעמדותיו, מתוך חשש שמנהיגים פלסטינים שצמחו מתוך השטחים יערערו את מעמדם של פת"ח ואש"ף שנוסדו מחוצה להם ושהנהגתם שהתה במשך
  זמן רב בגלות ונתפסה כמנותקת מהמציאות היומיומית בשטחים. יש גם הטוענים כי ערפאת דאג מעליית כוחו של ארגון חמאס שערער על עליונותו של אש"ף[5]. "

  אני תוהה באמת , אם יש בך אפילו שמץ של הבנה , איפה אתה חי ….. אתה כותב בדעתנות , על דברים , שאין לך בהם שמץ של מושג עם כל הכבוד . אתה צריך הרבה יותר מזה , בשביל להתגבב כאן איתי .

  נ.ב : ספרי החוקים , הינם המחשה אולטימטיבית , שהרי , חוקים מחייבים , לא רק חוקית , אלא גם הקצאת תקציב מצד המדינה , ומביעים את רצון המחוקק , שלוחו של העם .

  איזה חויה ….ראשי סחרחר עלי …מדברי ההבל שכתבת פה

 12. עבודה שחורה » הסכנה בקבוצות החותרות להקמת בית המקדש השלישי – חלק שני משלושה :
 13. עבודה שחורה » הסכנה בנסיון לממש את ארץ ישראל הגדולה – חלק שלישי ואחרון :

  […] סכנת הקבוצות האמוניות-לאומניות – חלק ראשון משלושה הסכנה בקבוצות החותרות להקמת בית המקדש השלישי – חלק שני משלושה לקריאת המאמר השלם (קובץ PDF) […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.