חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת העבודה – מה שאסד עושה לחלב, הרצוג עושה למפלגת העבודה

נושאים דעות, פוליטי ב 19.12.16 1:25

מפלגת העבודה היא מפלגה שיכולה עם ההנהגה הנכונה, ועם הסיעה הנכונה, להיות מפלגת שלטון בישראל. היא מפלגה שעוברת תהליכים, שיכולים בהינתן ההנהגה הנכונה והדרך הנכונה להוביל את השמאל ה"מהותי" לשותפות בשלטון

מאת: ק. טוכולסקי

מה שאסד עושה לחלב, הרצוג עושה למפלגת העבודה

מתקשר אלי חבר מיואש, לא תאמין הוא אומר לי, ההורים של אשתי שכל חייהם הצביעו עבודה, הולכים להצביע לפיד. מה שעצוב זה שאני מאמין אמרתי לו, אני רואה את הסקרים ואני שומע את הדברים שאתה אומר לי כבר מלא מעט אנשים, לפעמים על עצמם, לפעמים כשהם מספרים בייאוש על קרובים. כן הוא אומר לי אבל ההורים של אשתי, חיים בפריפריה, אנשים עובדים, לא אשכנזים, לא בדיוק בורגנים מגבעתיים, הולכים למפלגת העבודה לאיבוד. הם ישלמו את המחיר על זה, הם חושבים שהם מבינים מה הם עושים, הם בטוחים שלפיד יכול לנצח את ביבי והם כבר לא מוכנים לשמוע את השם יצחק בוז'י הרצוג.

בשביל הרבה מאוד אנשים בישראל מפלגת העבודה היא שמאל. אנחנו יכולים לזלזל בהם, לסנוט בהם, להניד את הראש בייאוש קליל, מה שלא נעשה לא ישנה את העובדה שמאז בחירות 1955, מקבץ המפלגות שמשמאל למפלגת העבודה לא עבר את 24 המנדטים (מפ"ם 10, אחדות העבודה 9, מק"י 6, פעם ראשונה ואחרונה שמפלגות משמאל למפא"י/מפלגת העבודה עברו את 20% הקולות).

גם כיום כאשר 15% מהציבור ( 18 המנדטים של המשותפת 13 ומרצ 5) נמצאים משמאל לעבודה זה מצב טוב יחסית. השמאל המהותי בישראל בסופו של יום לא מצליח לפרוץ את תקרת הזכוכית. בשביל הציבור הישראלי הרחב, בשביל עשרות ומאות אלפי בוחרים שעשויים להצביע למפלגה שאינה ימין מובהק, מפלגת העבודה היא שמאל. רק שמפלגת העבודה לא מדברת כבר בעצמה לאנשים האלה, שכבר לא מסוגלים להאמין בהרצוג ולבני מצד אחד, והקללות והצעקות של מרגלית ואלדד יניב לא עושים עליהם רושם גדול מהצד השני. והאנשים האלה, עשרות אלפי בוחרים שלא נטשו את העבודה במשך שנים, הולכים ומאבדים אמונה ועניין במפלגה הזו.

למפלגת העבודה אין הנהגה. יו"ר לא ראוי, מזכ"ל חיוור, יו"ר הסתדרות אנמי, מעט מאוד ראשי ערים שעוד מזדהים עם המותג וגם הם לא בדיוק אותות ומופתים של סוציאל-דמוקרטיה מהותית. סיעה מסוכסכת מלאה סוליסטים מוכשרים יותר או פחות, אנשי שמאל פחות או יותר. סיעה שלא מדברת לבוחרים. סתיו שפיר יכולה לדרוש שקיפות, מרב מיכאלי יכולה לדבר בלשון נקבה, נחמן שי יכול לטייל בעולם, איתן כבל יכול להיות היו"ר הכי אנמי של וועדת הכלכלה בהיסטוריה של מדינת ישראל, ואיציק שמולי יכול לחוקק חוקים שמשנים שמות במקום מהות, הם לא מעניינים אף אחד. מפלגת העבודה עומדת בסקרים על 10 עד 12 מנדטים. שפל שלא היה כדוגמתו והאשם העיקרי בו הוא יו"ר המפלגה, ויו"ר האופוזיציה הגרוע והחיוור שהיה בישראל מעולם, יצחק בוז'י הרצוג, אדם שגורם לאנשים כמו שמעון פרס ופואד בן אליעזר להיראות כמנהיגים בעלי שיעור קומה. אדם שמעורר געגועים למנהיגים כושלים כמו אהוד ברק. אדם שנאחז בקרנות המזבח באמצעות שליטה במנגנון שמעדיף לרדת לטמיון עם מנהיגו מאשר לפנות את הבמה. מה שאסאד עושה בחלב הרצוג עושה בעבודה, וכמו ששלטונו של אסאד אם ינצח את מתנגדיו לעולם לא יהיה לגיטימי, כך גם הרצוג.

מפלגת העבודה, אולי אינה מפלגה שאנשים שרואים עצמם כשמאל מהותי יכולים להצביע לה, אבל היא מפלגה שיכולה עם ההנהגה הנכונה, ועם הסיעה הנכונה, להיות מפלגת שלטון בישראל. היא מפלגה שעוברת תהליכים, שיכולים בהינתן ההנהגה הנכונה והדרך הנכונה להוביל את השמאל ה"מהותי" לשותפות בשלטון שהוא לא מצליח לכבוש לבד. מפלגת העבודה, אם תחליף את הנהגתה תגרום לכך שאנשים כמו ההורים של אשתו של חבר יקר, וחברים ומכרים יקרים, שמדברים על לפיד כעל אלטרנטיבה יוכלו לחזור אליה.

לרבים זה נשמע מוזר שאנשים שמוכנים להצביע למפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ או שלי יחימוביץ יעדיפו להצביע ליאיר לפיד ולא להרצוג, אבל זו המציאות. אנשים רוצים אלטרנטיבות ברורות ומה שהרצוג ולבני מציעים זה פשוט כלום. לכן אם המפלגה הזו חפצה חיים, כדאי לאנשים שיכולים להנהיג אותה אחרת להתעשת. עמיר פרץ ושלי יחימוביץ לא יכולים להמשיך להתנהג כמו פרימדונות סוליסטיות. זה הזמן שיחברו ויקימו מחנה, שיתמכו האחד בשני, שיעמידו מועמד מוסכם לתפקיד מזכ"ל המפלגה ושאחד מהם יצהיר על תמיכה בשני לתפקיד היו"ר, זה הזמן למחנה סוציאל-דמוקרטי מאוחד במפלגה ולניסיון אמתי ורציני לכבוש אותה ולשנות את דרכה לפני שהרצוג ושלל שותפיו יקבלו שוב מנדט להוליכה אל התהום.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. דליה :

  עמיר פרץ מציג מועמדות לראשות מפלגת העבודה

  טוכולסקי,
  הצעותיך התקבלו. פרץ החליט לרוץ לראשות מפלגת העבודה. מה אתה אומר על כך?

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בשורה טובה
  עכשו רק צריך שכל הס"ד יתייצבו מאחוריו

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.