דמיינו – אילן גילאון ודב חנין חברי ממשלה

ההישג שבהעברת הצעת החוק להעלאת קצבת הנכות הוא בעיקרו סמלי, אבל הוא הזדמנות לראות איך היתה נראית מציאות שבה גילאון ודומיו היו יושבים ליד הגה השלטון

מאת ק. טוכולסקי

ביום רביעי האחרון עברה בקריאה טרומית הצעת חוק להעלאת קצבת הנכות הכללית לגובה שכר המינימום. זה בהחלט הישג פרלמנטרי ראוי לאופוזיציה ובמיוחד ליוזמי החוק חברי הכנסת אילן גלאון ודב חנין. עם זאת אחרי שגמרנו להתרגש מהמעמד, הגיע הזמן לרדת לקרקע המציאות. החוק עבר בקריאה טרומית. זה נכון שיחסית לרוב רובן המוחלט של הצעות החוק גם זה הישג, אבל מכאן ועד התקבלות בקריאה שנייה ושלישית, רישום בספר החוקים וביצוע בלי שאיזה חוק הסדרים יקפיא אותו בהוראת שעה הדרך ארוכה. בכלל השמחה הגדולה על ההצלחה המאוד סמלית הזו מראה בעיקר כמה עגום הוא מצבו של השמאל.

דמיינו לכם, שיוזמי החוק אילן גלאון ודב חנין, אינם זוג חברי כנסת חרוצים באופוזיציה אלא בהתאמה שר העבודה והרווחה ושר האוצר, שהאחד נותן את האור הירוק בוועדת השרים מבחינה תקציבית והשני מציג אותו למליאת הכנסת כשר האוצר כשבשולחן הממשלה יושבים ומהנהנים בחיוב שרים כמו איימן עודה, עמיר פרץ, שלי יחימוביץ, קסניה סבטלובה, תומא אגברייה סלימאן ויוסי יונה ומשולחן הממשלה לוחצים על המקשים שמעבירים את החוק לא דרך המשוכות של הצעת חוק פרטית אלא כהצעת חוק ממשלתית. לא הייתם רוצים להגיע ליום הזה שבו שולחן הממשלה שלנו יורכב מאנשים שפויים, שוחרי טוב ודואגים לאזרחי מדינת ישראל ולא רק לקומץ טייקונים וכמה קבוצות לחץ? לא הייתם רוצים שהאנשים שאנשים שמסוגלים בלי הניד עפעף להצביע נגד חוק שמבטיח לנכים לפחות את השכר שאמור להספיק למחיה מינימלית לא יהיו בכנסת? לא הייתם רוצים שאנשים שטוענים שהם חברתיים/עממיים/דואגים לעם ישראל/נצח ישראל/אזרחי ישראל כמו נפתלי בנט, סופה לנדוור, מירי רגב, זאב אלקין, אמיר אוחנה, ג'קי לוי, יואב בן צור, ענת ברקו, אלי בן דהן, יעקב מרגי, בצלאל סמוטריץ, שולי מועלם-רפאלי, יפעת שאשא-ביטון, יואב גלנט, עודד פורר, מכלוף מיקי זוהר והמפלגות שהם מייצגים, יהיו מיעוט נידח וזניח שנתייחס אליו בסלחנות השמורה למי שאינם מסוגלים להזיק מספסלי האופוזיציה? לא הייתם רוצים אלטרנטיבה שמסוגלת להגיע לשלטון וליישם ממנו מדיניות של צמצום פערים, צדק חברתי, חיזוק הנתמכים החלשים והמוחלשים, הגנה על העובדים, הגנה על הסביבה, סיום הכיבוש, מעבר לאנרגיה ירוקה, הרחבת וחיזוק מדינת הרווחה ועוד כהנה וכהנה הדברים שאשכרה יוכלו לקדם את מדינת ישראל ואת רווחת תושביה?

הם שם על ספסלי הכנסת, מתבזבזים באופוזיציה, האנשים שיכולים להנהיג את המדינה שלנו למשהו טוב. הם נמצאים במפלגות שונות, חלקם כבר לא ילדים, חלקם לא בטוח יבחרו לכנסת הבאה במסגרות הקיימות שלהם, אבל בפיזור שמתחיל בתנועה, (קסניה סבטלובה, יעל פארן, אייל ראובן) מפלגת העבודה (עמיר פרץ, שלי יחימוביץ, יוסי יונה, מיקי רוזנטל, סתיו שפיר, מרב מיכאלי) מרצ (אילן גלאון ותמר זנדברג) באסלמית (מסעוד גנאים) וכל חברי הכנסת של חדש. אנשים שיכולים להיות העתיד של ישראל, האנשים שיכולים להרכיב ממשלות שיפעלו לתועלת מדינת ישראל ותושביה, שיהפכו אותנו ממדינה מקוטבת, מפולגת, שהולכת ונהיית מצורעת שלא לדבר על מקום לא משהו לחיות בו, למדינת רווחה חזקה המאמינה בעקרונות אוניברסאליים וחיה בשלום עם שכניה. זה לא חלום, זאת לא הזיה זאת אפשרות. אפשרות לא הכי סבירה, עם מיליון מכשולים, של אגו, של יכולת לצאת מהקופסא, של אפשרות אדירה של כישלון בגלל שהתקשורת תהיה נגד, ובכל מפלגה ומגזר יהיו נגד ושקשה לשבור מסגרות קיימות ותכלס אפילו את הדבר הנכון בלי שיקולים פשוטים של אגו קשה לעשות. אבל זה אפשרי ובחישוב קר זה גם מה שנדרש. אם אנחנו באמת רוצים, שאת ישראל ינהיגו אנשים כמו אילן גלאון, דב חנין, שלי יחימוביץ, תומא סולימאן, יוסי יונה, עמיר פרץ, איימן עודה קסניה סבטלובה ותמר זנדברג, הם וגם אנחנו נצטרך להתאמץ. אחרת נוכל תמיד להמשיך לחגוג הצלחות קטנות של האופוזיציה, סמליות ברובן או כאלו שבסוף יגמרו בתשדיר של הליכוד שבו הביבי התורן יגיד זחוח למצביעים עם זיכרון קצר שבתקופת כהונתו האחרונה הועלו שכר המינימום/הקצבאות אז תצביעו לי. אפשר לשנות, זה מצריך גם להשתנות.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

18 Responses to “דמיינו – אילן גילאון ודב חנין חברי ממשלה”

 1. פוקסי הגיב:

  טוכולסקי , אתה בוחר כמובן רק לדמיין את טור הזכות , לא טור החובה כמובן ( ולמה שתטרח ? ) מה שעושה את העסק מאוד בעייתי ועם סיכויים קלושים לעבור ( אם כי , אתה מודה בכך , בלי לפרט שום כלום ) .

  בסך הכל , הביטוח הלאומי , משלם בשנה קרוב ל – 12 מיליארד שח' , קצבאות נכות . הפער בין הקצבה היום ( הבסיסית ) לבין שכר מינימום , הינו מכפלה או כפל שניים בקירוב פשוט .

  אז חשבון פשוט גולמי , מבלי להיכנס לסיבוכים ( יש תגמולי נכות שונים ) מצביע על מעל : 24 מיליארד שח' בשנה , 12 מיליארד שח' פרמיום בקירוב , אם תתקבל הצעת החוק .

  ברור שאף אחד לא מאמין , שסכום כזה ישולם ככה , גם לא כחלון האביר החברתי יעשה זאת.

  אם לשמאל היה קצת יותר שכל , היו הולכים על דיל קונסטרוקטיבי יותר :

  כיצד משקיעים הסכום בצמיחה , ורווחה ועזרה בו זמנית לנכים ( נניח , קופונים מסויימים במקום גמלאות , שילוב במקומות עבודה בעלי עדיפות וכדומה ) .

  אבל , מספסלי האופוזיציה , הכל נראה פשוט וברור , כך זה תמיד , התאבדות טהרנית , זה תחום המומחיות של השמאל .

  בלי קשר , ברור שיש להוקיר את כוונותיו הטובות של ח"כ גילאון , שנלחם תדיר , ללא ליאות , בשביל חלשים וחסרי ישע .

  תודה

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  כל פעם שרוצים לקחת מהעשירים שעולים לנו לא 24 מילארד בשנה אלא עשרות מיליארדים בשנה מיד קמה מקהלה ומצווחת: יום עבודה קצר מ-16 שעות?!? אי אפשר, שכר מינימום ?!? אי אפשר, לא לזהם?!? אי אפשר, לשלם בעבור חופשה?!? אי אפשר לשלם עבור חופשת לידה?!? אי אפשר זה לא כלכלי, הכל יקרוס וכו. אי אפשר וראו איזה פלא כל הדברים האלו קוראים והעולם עומד.
  ההון תמיד ירצה לשלם פחות ולקחת יותר, אנחנו צריכים להתמודד עם זה, גם במקרה הזה. יש מספיק כסף, צריך רק לקחת אותו מהמקומות הנכונים.

  לא צריך להוקיר את אילן גלאון, צריך להצביע לאילן גלאון והוא צריך להיות או שר העובדה והרווחה או שר האוצר, וכמוהו דב חנין.

 3. פוקסי הגיב:

  רק הבהרה מסויימת :

  לא כל הנטל היה נופל על האוצר במקרה של אישור החוק . זה היה מתחלק בינו לבין המוסד לביטוח לאומי (מקורות עצמייים מתקבולים , הכל על פי הסכם בינהם , והוראות חוק די סבוכות ) . הסכום שציינתי הינו בקרוב הסך הכל .

  טוכולסקי :

  מסבירים לך , שאתה כותב מטאפורית , ותו לאיו !! הדברים האלו לא בהכרח קורים , ולא פעם , כמו עם יוון למשל , כאשר הם קורים , המדינה פושטת הרגל וחוזרת אחורה במנהרת הזמן לפאזה של רעיית עיזים . אתה כותב " מהמקומות הנכונים " , לא כותב איזה !! לא כותב השפעות רוחב . אבל מה שכן :

  אתה עדיין מצפה שיקחו אותך ברצינות . זה באמת מדהים !! ללא ליאות .

  צריך להוקיר את ×—"×› גלאון , ולא להצביע לו . להוקיר אותו , ×›×™ מה שלא ×™×”×™×” , זוהי אצילות נפש לדאוג לחלשים וחסרי ישע תדיר . אבל , אין טעם להצביע בעד מנהיגים , שלא יודעים להיות טקטיקנים , לא יודעים לחיות עם מורכבות אכזרית . , חיים על טהרת האידיאולוגיה והדרך , ובסוף יושבים תדיר באופוזיציה , ורק צווחים . מי שבאמת סוציאליסט או חברתי ורווחתי , יעדיף לעשות משהו , ואפילו לא גדול , להשפיע , לייצר , לעזור , מתוך הממשלה , במקום נאומים ריקים מספסלי האופוזיציה , וחסל …..

  תודה

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  יוון נפלה בגלל עסקאות נשק בעיקר צוללות למעלה מכפי יכולתה ושלא לצורך, נשמע מוכר?
  אנחנו האנשים, אזרחים, תושבים, המעמד השלישי, אנחנו תמיד שומעים למה אי אפשר לתת לנו, למה צריך לעבוד עד גיל 200 ולהעשיר חברות פנסיה, למה אי אפשר לקצר את שבוע העבודה ואי אפשר להעלות את השכר. בכל פעם שניסינו האנושות התקדמה והזעקות של משרתי ההון הוסרו מסדר היום, כל יהיה גם אם נבחר בעוז מנהיגות שתפעל למעננו, אנשים כמו אילן גילאון, יוסי יונה, דב חנין, אעידה תומא סולימאן, סתיו שפיר.

 5. פוקסי הגיב:

  טוכולסקי ,

  אני לפעמים , לא יכול להביע , כמה אתה תלוש ומגוחך , הסמנטיקה האנושית המוכרת , נופלת קצר !!

  האמת היא , שהלקח בכלכלה , הוא תמיד פשוט :

  לצד הרווחה , יש להציג את שורת הצמיחה . צמיחה , פעילות עסקית , יזמות , פיתוח מחקר ומכירות , בארץ ובעולם . בד בבד עם צמיחה , באה רווחה . כשם שאתה בודק את טור ההכנסות במשק המשפחתי שלך , ובהתאמה , מייצר או מנהל את טור ההוצאות .

  לאלו יש להצביע !! רגש ושכל !! כל אחד יודע היטב שכך יש לנהוג !! וכך יש לעשות החשבון :

  מי משלב או יודע לשלב שני אלו באופן נכון וקונסטרוקטיבי, ומעל הכל , יצירתי ( וזה האחרון , ממש נעדר מחיינו לצערנו ) .

  לפעמים , אפילו ביבי יכול להטביע איזה אמרה או גישה נכונה :

  " אין רווחה בלי רווחיים " …

  אפשר לטעון שהוא דואג יותר מדי לרווחים , ולא לרווחה . זה לגיטימי , אבל , האמרה עצמה או הגישה נכונה .

  אני לא עוסק בפרופוגנדה , אבל , את הגישה הזאת , אין לאתגר !! היא הוכחה בעליל !! וכל אחד יעשה החשבון בהתאמה , למי הוא מצביע . אני בעיקרון , לא אעסוק בכך .

  תודה

 6. פוקסי הגיב:

  רק תיקון טעות :

  " אין רווחה בלי רווחים " ..ולא : " רווחיים " .

  תודה

 7. פוקסי הגיב:

  רק לינק , לאימרה של נתניהו ( נאום בקשר לרפורמה בבריאות הנפש ) להלן :

  http://www.pmo.gov.il/MediaCenter/Spokesman/Pages/spokeHealth0107015.aspx

  תודה

 8. ק. טוכולסקי הגיב:

  פוקסי
  אין מה לומר
  אתה מאנשי הפירורים, אני מאנשי הלא כלום היום, מחר הכל.
  לא נגיע להסכמות

 9. פוקסי הגיב:

  טוכולסקי ,

  אתה מחמיא לעצמך בטירוף . אני ואתה נו מטש , בשום צורה פנים ואופן . מי שקורא ההתגבבות , קולט שאין בכלל יחסי כוחות , אין אפילו ויכוח . חוץ ממטאפורות נלעגות תדיר , פרופוגנדה בגרוש , אתה לא מסוגל לייצר דבר וחצי דבר .

  זוהי האמת הפשוטה , והיא קשה ומרה כלענה !! אבל , אנו מדינה חופשית , וכל אחד רשאי לכתוב ולהתבטא כאוות נפשו , אפשר כמובן , לשלוח אדם כמוך , למחנה חינוך מחדש , עם עבודת פרך , והכל , על רפיסות שכל , אבל :

  לאן נוליך החרפה ?

  סלאמת

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  בידוע הוא שאין רווחים בלי רווחה (מלבד הרווח העצום בין העשירון העליון לשאר בני אנוש).
  רווחה פירושה בין השאר כוח קנייה, במובן הרחב של המלה.
  בסופו של דבר המאבק על שמונה שעות עבודה יושב רק אחרי שבעלי ההון הבינו שבשמונה שעות עבודה הם מכפילים את כוח הקנייה של מה שהם מייצרים.

  וזו רק הערה בקטנה.
  חז"ל ניסחו את זה כך "אם אין קמח אין תורה ואם אין תורה אין קמח".

 11. פוקסי הגיב:

  משתמש אנונימי 10 :

  אז הבנת הענין , עסקינן במעין כלים שלובים , ואין לראות רק את טור ההוצאות , בלי לאזנו עם טור ההכנסות . ועדיין :

  מוטב שיהא יותר קמח , כי אז תהא יותר תורה . יותר תורה לא תביא יותר קמח , אבל , יותר קמח תביא יותר תורה !! משמע :

  אם נגדיל טור ההכנסות ( צמיחה , תעסוקה , יצוא , טכנולוגיה וכדומה ) אזי , נוכל גם להגדיל טור ההוצאות , ולדאוג לרווחה ביתר שאת . ומי יעשה את זה ?

  ח"כ גילאון ? אם כך , הוא אדם ישר , ערכי , נחרץ לדאוג לאוכלוסיות חלשות , אבל :

  אלו מעלותיו כאדם או כפרלמנטר !! אבל :

  האם הוא מנהיג שיוכל להעצים המשק , לדאוג ליותר קמח , על מנת שתהא יותר תורה ? ודאי שזה מגוחך עם כל הכבוד !! ומי בדיוק ? אם כך :

  לזה נצטרך לשבת על חמישים כוסות קפה , והואיל ולא תטרח כהוא זה על אחת אפילו , לא כל שכן , לעוגה ליד ( לכל כוס קפה בנפרד ) :

  נשאיר זאת להזדמנות אחרת ….

  תודה

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מי אמר שיותר תורה לא תביא יותר קמח?
  באיזה עולם אתה חי פוקסי.
  אפילו חז"ל הבינו את זה.
  זה ענין של הסתכלות מאקרו ותכנון כלכלי.
  מאיפה תביא עובדים אם בתי הספר מוזנחים?
  מהו ערך האובדן של ימי עבודה ברפואה מהסוג שאנחנו מקבלם היום?
  תור למרפאה בסיסית (שאין לה חלופה בקהילה) – עלול להישרך לאורך חצי שנה!

  אם קיבלת תור לעוד חודש וחצי – ×–×” פיס.
  גם בקהילה מחכים הרבה.

  בינתיים יש לך עובד חולה שאיננו מטופל.
  איך זה מועיל לצמיחה?
  הדוגמאות הן רבות.

  הכסף דרך אגב נחסך הרבה פעמים במקומות "מתים", שאף אחד לא רואה אותם.
  לדוגמה הקשר הלקוי בין נותני השרות הרפואי.
  זאת ממש חרפה.
  חצי מהזמן החולים משמשים שליחים בין הרופאים, כשבדרך, כמו בטלפון שבור, הם משבשים את המסרים לבלי הכר.
  הרבה זמן, וכסף הולכים לאיבוד והטיפול הלקוי גובה את מחירו.

  אתה רוצה צמיחה עם אוכלוסיה חולה?

 13. פוקסי הגיב:

  משתמש אנונימי 12 :

  אני כותב על הא , ואתה על דא !! קח ריטלין , בחייך :

  כתבתי שם : " כלים שלובים " …. אתה ננעלת על הקמח והתורה . ואפילו כך , מה כתבתי בקשר לקמח ותורה :

  שהקמח קודם לתורה , גם אם מזינים הם אחד השני . ואכן :

  מאיפה היו מלכתחילה לפי דעתך :

  בתי ספר , מרפאות וכדומה …. אם לא ×”×™×” קמח . אם ×”×™×” רק תורה , מה ×–×” ×”×™×” מועיל ? ואפילו כך :

  זה לא ממש מושא הדיון ! שהרי , ישנה רווחה שתורמת לצמיחה , וישנה רווחה שלא תורמת ממש לצמיחה במובנים אקטיבים . בתי ספר , תורמים לצמיחה בטווח הארוך . אבל :

  ישנם למשל סוגי קצבאות , שהערך שלהם לצמיחה הינו רחוק מלהיות ממשי ( במונחים כלכליים ) . בקשר לפוסט :

  הכפלה של קצבאות נכות , לא ממש תורמות לצמיחה של המשק , והסכום הוא אדיר . מאידך , אני בעד שיפור רווחת הנכים במדינת ישראל . ואם קראת התגובות , אזי :

  קראת שהצעתי שילוב בין צמיחה , לבין רווחה , גם מסוגה של זו , שלא ממש מביאה צמיחה ממשית או תורמת לכך ( והכל לצורך סולידריות חברתית ושמירה על פרצופה של החברה ) . זה פתרון !זה שילוב של רגש ושכל . עכשיו :

  מה הסיכוי , שח"×› כמו גלאון , יעשה זאת , וירד לחזר לפתחים של ביבי או כחלון ? להגיע לדיל , ליישר להחליק קצוות וכדומה …. אין לו האינסטינקט קילר !! אין לו הרכות והכריזמה והכישרון הקומוניקטיבי לזה . אבל , הוא כמובן אדם ערכי ואמיץ !! אבל , לא ממש בנוי למנהיגות ופוליטיקה .

  אז חלאס להיות שוטים כאלו !! לקרוא התגובות כמו שצריך , ולהבין הענין . בסך הכל , מדינות עניות , הרווחה שלהן נראית ובפועל הינה עלובה . ומדינות עשירות ( כמו בסקנדינביה ) יש להן יותר פוטנציאל , לקיים רווחה נאותה . העושר הוא פוטנציאל לרווחה :

  מוטב להיות עשיר ובריא , מאשר ×¢× ×™ וחולני …. כמה טיפש אפשר להיות ? עשית פעם חשבון ?

  תעשה פעם : נניח רווחה אופטימלית :

  כבישים אדומים , תשתית לשירות בבתי חולים , מכשירי הדמיה , קצבאות מכל הסוגים , סיעוד מיטבי , איכות הסביבה , משטרה ומלחמה בפשע …. כל אלו , לא יעזור כלום :

  אפילו תכפיל ותשלש תקציב המדינה , לא יועיל לך !! רק יצירת עושר מביאה או עושה ההבדל. שהרי בעית המחסור הינה תמידית בכלכלה . זהו גורלו של המין האנושי !! לרדוף אחרי המחסור תמידית , כי נקודות עוגן או רפים ( רף ) יותר גבוהה של צריכה מתגבש תדיר .

  × .ב : ×–×” נכון אגב , שקצבאות ורווחה גם מעצימים כוח קניה , אבל , לא פיריון בהכרח . לא ערכים מוספים עוצמתיים של ממש בהכרח , כמו : תחרות בשווקים בינלאומיים , מחקר ופיתוח וכו….

  עכשיו : אם אתה רוצה להמשיך להתגבב איתי , תודיע לי רק , האם אתה אותו האנונימי מס' 10 ? ובכלל , תבחר שם , שיהיה לך איזה אופי ופיגורה ושלא נתבלבל פה בפסיכואנליזות אחורה תדיר .

  תודה

 14. פוקסי הגיב:

  אנונימי 12 :

  רק להביע בקטנה , כמה אתה מנותק מסוגיות יסוד , אתה אני רואה , נעול על בריאות ובתי חולים :

  ×”× ×” לך , אפריקה , יבשת מפגרת , עד לפני כמה עשורים , האסיאתים היו אפילו מאחוריהם . האסיאתים עברו אותם מזמן בכל הנוגע לשירותי בריאות , תוחלת חיים וכו… . לא פלא , אחת הסיבות העיקריות , ×”×™× ×” עוני , אי יצירת עושר . וכפי שתקרא בלינק השני , הם בעצמם מבינים , שבלי מדע , מחקר , פיתוח , טכנולוגיה , לא יעבוד !! יישארו מפגרים ( בין היתר , יש שם גם תרבות שבטית בעייתית מאוד ) .

  יש במדינה שלנו , אנשים ,שצריך להעיר אותם עם שוקר חשמלי שיבינו או יצמחו מן הלה לה לנד . לפעמים , אני מתקשה להאמין למה שאני קורא ממש :

  http://secure.kpmg.com/Africa/en/IssuesAndInsights/Articles-Publications/Documents/The-State-of-Healthcare-in-Africa.pdf

  https://www.theguardian.com/global-development/2014/aug/04/africa-fallen-behind-economies-science-technology

  אז שוב :

  מחקר , פיתוח , תחרות , מדע , עשיית עושר , יזמות , צמיחה עסקית , אין דרכים אחרות !! ואת זה , משיגים על ידי סיזיפיות , ועם הסיזיפיות , באה החמלה והרווחה . אין דרך אחרת !!

  תודה

 15. פוקסי הגיב:

  רק תיקון והבהרה לתגובתי לעי"ל :

  עם הסיזיפיות , לא בהכרח , מאליה באה החמלה והרווחה :

  צריך לדאוג לזה , צריך להילחם על זה , שחברה לא תושחת ותהפוך לעדר חזירים מושחתים חסרי רחמים . זה לא מובן מאליו תמיד !! אבל :

  את התשתית החומרית לרווחה וחמלה , כך עושים !! כך ולא אחרת !!

  תודה

 16. פוקסי הגיב:

  רק ציטוט של ג'ודלאק יונתן , נשיא ניגריה לשעבר ( מן הלינק השני ) על מנת לחתוך ולהמחיש באופן יותר מדוייק , איך באפריקה עצמה , רואים הסיבות לפיגור האדיר של היבשת ( בין היתר ) הנה :

  nowhere in this world now you can move your economy without science and technology. For the next four years we will emphasise so much on S&T because we have no choice; without that we are just dreaming."

  בתמצית כך :

  בשום מקום עלי אדמות , לא תוכל להניע הכלכלה , בלי מדע וטכנלוגיה …מבלעדי , אנו סתם חולמים בהקיץ …

  תודה

 17. מני הגיב:

  אילן גילאון לא גלאון.
  יש הבדל בין אילן לזהבה.

 18. פוקסי הגיב:

  מני 17 ,

  תסביר לנו , אתה מפגר ? נראה לך שלא בהיסח הדעת , טעות כתיב וכדומה , יצרו גלאון במקום גילאון .

  אתה מאמין שמישהו התכוון פה לזהבה גלאון ? אתה מסביר לנו , וטורח , שיש הבדל בין שניהם ?

  לזה העלת תגובה ?? צריך לשלוח אותך לעבודת פרך , כמו באפיזודה הגאונית של ציון נאור ( מעלים הידידים ) ככה אולי תלמד להתנהג .

  ביננו , או שאתה פקינג אוטיסט , או שאתה מתחזה עלוב , פקינג ליצן …. איך אדם יבין פה זהבה ?

Leave a Reply