חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להפסיק את שיטת עובדי-הקבלן – להקים סוכנות כוח-אדם ממשלתית

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 5.12.16 1:18

המדינה נכשלה מעל 30 שנה בהגנה על תנאי-העסקת עובדי-קבלן באמצעות השוק הפרטי, המרוויח על חשבון העובדים. יש להקים סוכנות תעסוקה ממשלתית שתטפל בתחום העסקה זמנית ובתחום העסקה במשק בית פרטי. על המדינה לקחת אחריות על עובדיה החלשים

מאת: ק. טוכולסקי

יש להקים סוכנות כוח אדם ממשלתית

מה משותף לעובדי קבלן בחברות ניקיון ושמירה שמועסקים במשרדי הממשלה, עובדי סיעוד זרים, עובדי חקלאות פלסטינים וישראלים ועובדי ניקיון ישראלים? המשותף להם שמזה 30 ומשהו שנים ממשלה אחר ממשלה אם הן בכלל טורחות לעשות משהו בנוגע תנאי העסקתם נכשלות בצורה מחפירה בהתנהלות מול חברות קבלניות, לשכות סיעוד פרטיות, ראיסים בענף החקלאות וכך הלאה ולא מצליחות למנוע מצד אחד את תנאי ההעסקה המחפירים ואת העבודה בשחור מהצד השני.

לא ניתן להמשיך וליפות את התמונה. ההעסקה הלא ישירה בישראל במתכונתה הנוכחית אינה יכולה להימשך. מצד אחר, די ברור שיש מקום להעסקה זמנית אצל מעסיקים ויש מקום לגורם שיעמוד בבין המעסיק ובין העובד. רק שהגורם הזה לא צריך להיות שם בשביל לגזור קופון מהעובד. הגורם הזה צריך להיות שם בשביל להגן על העובד מצד אחד ולהבטיח למעביד מהצד השני שיהיו לו עובדים. הגורם הזה צריך להיות ממשלת ישראל באמצעות סוכנות כוח אדם ממשלתית.

ממשלת ישראל הנוכחית, כמו קודמותיה ב-30 השנים האחרונות, הפכה את כוח העבודה בישראל למטבע עובר לסוחר בו היא משתמשת כדי לתת הטבות, חלק מהסובסידיה בחקלאות או במקום קצבה ושירותים הולמים בסיעוד. הגיע הזמן שזה יגמר. גם הניצול של עובדי קבלן ונותני שירותים בשירות המדינה, גם ההעסקה הקבלנית במגזר הפרטי, גם הסחר והניצול של עובדים זרים וגם ההעסקה השחורה. בסופו של יום כל התופעות הללו שנובעות ממדיניות השחיקה בכוחם של העובדים כמעמד שנוקטות ממשלות ישראל מאז התכנית הכלכלית של 1985, פוגעות בעובדים, פוגעות בפריון, פוגעות בהכנסות העובדים ובהכנסות המדינה ממסים.

השוק הפרטי נכשל, כל כולו כשל אחד גדול ומתמשך שעלה מיליארדים לעובדים וגורם לכך שיש עובדים עניים וחסרי ביטחון תעסוקתי ולאחר מכם זקנים עניים. חלק לא מבוטל מהעובדים האלו, במיוחד במגזר הציבורי ובמגזר השירותים, צריך להעביר להעסקה ישירה. אבל צריך גם להודות בכך שיש צורך בסוכנות כוח אדם שתהיה אחראית על הצורות השונות של העסקה זמנית. ברור לחלוטין שסוכנות כזאת, כפי שדי ברור לאחר ניסוי כושל של מספר עשורים, לא יכולה להיות פרטית. לכן יש להקים סוכנות תעסוקה ממשלתית שתטפל בשני תחומים עיקריים, העסקה זמנית והעסקה במשק בית פרטי.

כל העובדים הזמניים, כמו העובדים הזרים, העובדים העונתיים, העובדים היומיים, ממלאי המקום, המועסקים פעם אצל מעביד אחד ופעם אצל מעביד אחר, צריכים להיות מועסקים ישירות בסוכנות   הזו ובתנאים של עובדי מדינה. הסוכנות תשלם את משכורתם ותפריש להם הפרשות כחוק. מי שירצה עובד זמני יוכל לפנות לסוכנות הממשלתית ולשכור את שירותיו של עובד כזה. הסוכנות תהיה אחראית להגן על עובדיה ועל מזמיני השירותים גם יחד ותדאג לתשלום כחוק לעובד, ולמדינה עצמה. כמו כן על הסוכנות להיות אחראית גם על עובדים במשק בית, ישראלים וזרים כדי למנוע יחסי עובד מעביד בין אדם פרטי ובין העובד. המדינה תשכיר את שירותי עובדי הסיעוד, הניקיון והמטפלות לדוגמא לאזרח פרטי הנזקק לשירותים אלו. המדינה תהיה אחראית על שביעות רצונו של המעביד ושמירה על זכויות העובד שיהיה בעצם עובד שלה.

תמורת ההסדרה תוכל המדינה להימנע מתשלום קצבאות לעובדים בשחור ומגביית המס כדין בהעדר עבודה בשחור. אדם פרטי אינו צריך להיות מעסיק, הוא לא צריך להתפתות לנצל, הוא לא צריך להסתבך עם חישובי הזכויות, הוא לא צריך להתפתות להעסקה בשחור.

השוק הפרטי נכשל, גורמי התיווך שמתווכים בין העובדים והמעסיקים הפכו לגורמים נצלנים ולא יעילים. הם לא דואגים להכשרה של העובדים, הם רק יודעים לגזור קופון על עבודתם. הם אפילו לא טורחים להקפיד על החוקים ולהפריש הפרשות כדין ובכך מטילים נטל נוסף על רשויות הרווחה שיצטרכו לדאוג ליותר עובדים עניים לאחר פרישתם משוק העבודה.

כמה שנים עוד נחפש איך לרבע את המעגל ולראות את הניסיונות הכושלים של המציאות הקיימת שכל תכליתה, החלשת העובדים והעשרת קומץ גורמים מתווכים.  המדינה לא חייבת להיות מונופול דורסני בתחום. יש לאפשר לקואופרטיבים להציע שירותים תוך שמירה על התנאים בכל תחום וענף. אי אפשר לסמוך יותר על המגזר הפרטי ואי אפשר לסמוך יותר על העובדה שעובדים מנוצלים מאוגדים בארגונים שמשרתים מעסיקים תמורת תשלום דמי חבר/ארגון, לא הכללי ולא הלאומי, ארגונים שמשתפים פעולה עם ניצול ועבירות על החוק לאורך שנים.

המדינה היא אמנה חברתית בין אנשים. הגיע הזמן שמדינת ישראל תיקח אחריות על העובדים החלשים שבה. הגיע הזמן לתקן את כשל השוק של שוק העבודה. הגיע הזמן להעיף את גורמי התיווך מהמשחק להגן על העובד ועל המעביד ועל האינטרס של המדינה. זה לא משהו שהממשלה הנוכחית תעשה, אבל זאת בהחלט צריכה להיות המטרה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

10 תגובות

 1. פוקסי :

  טוכולסקי , רעיון כזה , קשה עד בלתי אפשרי ליישם . אתה רואה חובות וזכויות כספיות , זה רק חלק מתמונה הרבה יותר רחבה . בפועל , מעסיק או יחסי עובד – מעביד , נקבעים על פי מבחנים של שליטה בעבודה בעיקר . והרי : ברור שסוכנויות ממשלתיות מוצעות כאלו , לא שולטות בעבודה של המועסק . המעסיק הוא זה ששולט ומכתיב מכל הבחינות את סדר היום , היקף העבודה , שעות וכדומה …. לכן , כך או כך , חייבת להיות אחריות של המעביד . זה לא יוכל להיות נטו כך הכל דרך רשות ממשלתית , לא כספית ולא משפטית . יש חובות מתחומים שונים , נניח : בטיחות בעבודה , הטרדות מיניות , התאמות למוגבלים , שעות עבודה וכדומה …

  תוכל לקרוא כאן למשל , כמה זה לא פשוט , רק מן הבחינה הכספית פרופר , בלי לדבר על התמחות של קבלנים ( נניח : סיעוד , חקלאות , הייטק , שמירה , ניקיון וכו…. ) כאן מאמר של לשכת עורכי הדין :

  http://www.israelbar.org.il/article_inner.asp?pgId=9265&catId=287

  תודה

 2. פוקסי :

  רק הבהרה :

  המאמר הוא של רמי אריה , עו"ד ורואה חשבון , אשר התפרסם באתר לשכת עורכי הדין .

  תודה

 3. פוקסי :

  רק לחידוד הדברים :

  עושק הוא לא רק בכסף כמובן . בשביל לשלוט ולמנוע עושק , צריך יחסי עובד ומעביד ושליטה מסתברת ( דוגמא לעושק : מניעת הזכות לעבודה בישיבה על פי חוק ) .

  ישנם בישראל , מעל 200 אלף עובדי קבלן ( שיעור בין הגבוהים בעולם אגב באופן יחסית ) . ברור שמנגנון כמוצע בפוסט , הוא מסורבל להדהים , ובלתי אפשרי פשוט . אפילו רק בכסף או תשלום משכורות אפשר להיווכח כפי בלינק לתגובתי , כמה זה סבוך . תודה

 4. ק. טוכולסקי :

  כל מה שהמגזר הפרטי עושה, המגזר הציבורי יכול לעשות טוב יותר.
  אין מקום לחברות כוח אדם פרטיות, לראיסים, לקבלנים ולכל גורמי התיווך האחרים. בכדי להגן על העובד במציאות שבה לצערי גם חלק מארגוני העובדים דואגים בעיקר לאינטרס של המעסיק הוא העברת האחריות לידי המדינה.

 5. פוקסי :

  טוכולסקי , תקרא שוב התגובות , אל תהיה כזה אהבל שוב !! זה לא קשור למיגזר פרטי / ציבורי , זה קשור תכל"ס לביצוע . במיגזר הפרטי , הסיבוכים מתפזרים בין משרדים וקבלנים שונים ומרובים . במיגזר הציבורי , יש מירכוז של שליטה , ולא ביזור . וזה יכול לייצר מנגנונים מאוד מסורבלים ולא יעילים , כפי במקרה דנן . הכוח של המדינה צריך להיות במקרה דנן ( כפי בדרך כלל ) נעוץ בפיקוח , אכיפה , שליטה , רגולציה , ולא תכל"ס ביצוע .

 6. ק. טוכולסקי :

  פוקסי
  המדינה צריכה להיות המעסיק של העובדים. לא המגזר הפרטי שנכשל בכך. אין מה לעשותיש עובדים זמניים ועונתיים יש מקומות שבהם יחסי עובד מעביד לא יצלחו כמו יחסי עובד מעביד בין קשיש דמנטי למטפל. בכל המקומות האלה המדינה צריכה להיות המעסיק או נותן השירותים ולהעסיק בעצמה ישירות אתה עובדים תוך גביית שכר הוגן.

 7. פוקסי :

  טוכולסקי ,

  לא בכדי , אתה אף פעם לא מתאר בפוסטים שלך , תחשיבים ותרחישים מדוייקים . כאשר עושים את זה , הכל מחוויר !! מנטרות מטאפוריות ערטילאיות , לא עוזרות :

  איך המדינה תהא המעסיק של מעל 200 אלף עובדי קבלן ? אני תוהה לפעמים , מאיזה מערכון של הגשש יצאת ? מאיזה ספר קומיקס ? לא מובן :

  הסברתי לך , ושוב :

  עושק זה לא רק כסף !! יש שכר מינימום סביר בהחלט בישראל . המדינה צריכה רק לאכוף הדבר !! יחסי עובד מעביד , זה דבר מאוד מורכב . מנהל משרד של עובדי קבלן ( ואפילו אם הייתה זו המדינה ) לא יכול לשלוט בדבר :

  נבצע הפשטה , ונמחיש בצורה ברורה :

  ישנו חוק , חוק הזכות לעבודה בישיבה ( ראה לינקים לפסק דין ולחוק עצמו ) . על פי החוק עצמו :

  כאשר אין מניעות לישיבה בעבודה , המעסיק חייב לתת למועסק , הזכות לעבוד בישיבה . אם לא , זה עושק , זה ניצול , ומעסיק משלם סכומים ופיצויים מרקיעי שחקים כקנס ( ראה בפסק הדין להלן לינק , סכום של 100,000 שח' ) .

  האם אתה מצפה , שהמדינה , תפתח חברה גדולה , לקבלנות של כוח אדם , ובכל מקום עבודה , על מעל 200 אלף עובדי קבלן , תשגיח בכל מקום ומקום על קיומם של יחסי עבודה תקינים ? נניח בעיניננו : שבכל מקום עבודה רלבנטי , תיושם זכות לעבודה בישיבה ? הרי הזכות לעבודה בישיבה , גם מגלמת מבחינת המחוקק , את החובה לעבוד בעמידה ( כאשר נדרש הדבר ) . החובה לעבוד בעמידה , נקבעת כפררוגטיבה , זכות היתר , של המעביד , לא של העובד . אז איך המדינה תתערב בכל עסק קטן ובכלל ? זה לא ענין שלה , בלתי כי אם : כאשר מדובר במקרה של חריגה מן החוק ואכיפה שלו . לכן :

  אם יש כשלים , זה באכיפה , בחינוך , ולא במגזר הפרטי .

  לינקים :

  חוק הזכות לעבודה בישיבה , ראה סעיף 2 :

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/999_736.htm

  פסק דין , בית דין אזורי לעבודה , פיצוי למועסק של 100,000 שח' על מעביד , שלא יישם הזכות , לגבי פקיד קבלה בלובי של מכון כושר בת"א :

  https://app.box.com/s/dp2fqb3l1ql6hsi0iuavifhxwfnc1vpc

  תודה

 8. פוקסי :

  טוכולסקי , אין לך שמץ של מושג , מהם יחסי עובד – מעביד . זה לא כל כך ברור ושטוח כפי שאתה מדמיין . איןפקט : זה פקינג סבוך להדהים ! אין טעם להשתמש בתבניות לשון מצויות , בלי הבנה משמעותית ואמיתית של הדבר .

  טרחתי קמעא בשבילך ובשביל הקוראים , לא ביג דיל , פסק דין , שדן בהגדרות ובמורכבות של יחסי עובד מעביד בכל הנוגע להעסקה של אדם באמצעות חברת כוח אדם קבלנית .

  זוהי רק המחשה זניחה למי שמגלה ענין בדבר , כאן :

  http://www.law-net.co.il/85025/יחסי-עובד-מעביד-עם-מעסיק-למרות-תשלום-שכר-על-ידי-חברת-כח-אדם

  תודה

 9. פוקסי :

  למי שמעונין בהפשטה של הדברים , יותר סכמטי ופשוט , מה ההגדרה העקרונית משפטית של " יחסי עובד – מעביד " , הנה מאמר הרבה יותר קליט :

  http://www.ovdim.org.il/Page10836.asp

  תודה

 10. פוקסי :

  עוד המחשה לעושק וניצול בעבודה ( של עובדים זרים כדרך משל ) בבג"ץ הבא ( להלן לינק ) הסדרים כובלים , בהם , מתנים ( תנאי ) לעובדים זרים , את אישור העבודה והישיבה בארץ , בכך שיעבדו רק אצל מעסיק אחד . ישנם הרבה מקרים של כליאת שווא , של עיכוב דרכון כאמצעי מינוף ואיום כלפי העובד וכדומה …. כסף , זה לא מינוף מעשק יחידי כמובן , הנה , בג"ץ של ארגוני זכויות אדם וכדומה :

  http://elyon1.court.gov.il/Files/02/420/045/o28/02045420.o28.HTM

  מי שלא מבין , יכול לשאול …

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.