postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חוק ההסדרים 2017-2018 – התנגדות לשינויים בחוק התכנון והבניה בוועדת הפנים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק ההסדרים 2017-2018 – התנגדות לשינויים בחוק התכנון והבניה בוועדת הפנים

נושאים דיור, תכנון ובניה, חדשות ב 29.11.16 0:38

בדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה נשמעה התנגדות גורפת לשינויים בחוק. סכנה לבריאות הציבור ופגיעה באיכות החיים, אלו ההשלכות של השינוי בחוק התכנון והבנייה, שיזם בחשאי מנהל התכנון

"קרב סוער בין נציגי הרשויות המקומיות לבין מנהל התכנון"  

ועדת הפנים והגנת הסביבה התכנסה אתמול לדון בשינויים לחוק התכנון והבניה כחלק מרפורמת התכנון של חוק ההסדרים.

התנגדות גורפת לתיקון נשמעה מצד רוב יושבי הוועדה ביניהם נציגי פורום ה-15, מהנדס העיר אלעד, נציגת מרכז המועצות האזוריות, החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, חה"כ תמר זנדברג, חה"כ חיים ילין, חה"כ רויטל סויד, חה"כ דב חנין, בדבריהם כללו טיעונים רבים כנגד התיקון המוצע.

חוק התכנון והבנייה במתכונתו הנוכחית, מחייב קיומם של תנאים הכרחיים לצורך אישור תכנית בנייה והוצאתה אל הפועל. תכנית בנייה העולה על מספר מסוים של יחידות דיור חייבת לכלול בין היתר גם גן ילדים, מתקן טיהור שפכים וכבישי גישה רחבים, כמו כן, סקרי קרקע והכשרת הקרקע מזיהום רעלנים פינוי מפגעי אסבסט וכד'.

במסגרת ההצעה לתיקון החוק (סעיף 145 לחוק התכנון והבנייה), היזם יוכל להגיש בקשה לשינויים בתכנית לוועדה המחוזית, וזו תהיה מחויבת לענות בתוך 45 יום. במידה ויחול עיכוב בזמנים, תעבור הבקשה ישירות לוועדת משנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. זו תוכל להחליט בעצמה על ביטול חלקים תכנוניים מהותיים שלא היו עוברים את אישור הועדה המחוזית. יתרה מכך, השינוי בסעיף יחיל את החוק גם על תכניות בנייה של שתשתיות. לדוגמא הקמת ארובות ללא מסננים העומדים בתקנים הנדרשים. התוצאה של התיקון תהיה – קבלת החלטות קריטיות בנוגע לתכניות בנייה בצורה לא יסודית, רשלנית וללא שיתוף ציבור.

אדם טבע ודין: "כל הזמן מכרסמים את האמצעים להגנה ראויה על הסביבה ועל בריאות הציבור" היבטי תכנון מהותיים שכיום מעוגנים בחוק, כמו כבישי גישה, מוסדות ציבור הכרחיים, הכשרת השטח, וכמו כן תכנון מבנים ומתקנים בראיה בטיחותית וסביבתית, יוכלו להתבטל מתכנית הבנייה. מאחר שאותם תנאים הכרחיים הינם חסרי רווח כלכלי ליזמים, השינוי בחוק יפתח צוהר ללחצים רבים על מוסדות התכנון מצד היזמים. כך שהשינוי יקל על היזמים בביצוע תכניות הבנייה אך מנגד אינו מבטיח לציבור תנאי מחייה ומגורים ראויים הכוללים את כל השירותים הנלווים הנדרשים.

עיריית תל אביב: "אתם פוגעים ברשויות המקומיות, ביכולת שלהם לתת איכות חיים לתושבים שלנו"

יו"ר הוועדה חה"כ דוד אמסלם סיכם את הדיון ללא הצבעה, לאור הניסוח הלוקה בחסר ומעורפל של התיקון הנוכחי, ולאור החוסר בתקשורת בין מנהל התכנון לרשויות המקומיות עליהן נכפות השלכות התיקון. לפיכך חתם יו"ר הוועדה את הדיון בדרישה מנציגי מנהל התכנון להוסיף התניות בנוסח התיקון: שיתוף ציבור בתהליך, פרק זמן של 5-10 שנים בין אישור תכנית לביטול ההתניות, רק גורם ציבורי, בעל אינטרס ציבורי יוכל להגיש בקשה לביטול התניות ושבקשה לביטול התניה תהה קשורה אך ורק לדיור.

ההצבעה על התיקון לחוק תתקיים ביום רביעי בבוקר, חה"כ דוד אמסלם המשמעות עצומה: שכונה חדשה, נטולת גני ילדים וקופות חולים, חסרת שצפ"ים, בנויה על קרקע מזוהמת ופקקים בדרך לעבודה ולסופרמרקט. זה העתיד שלנו?!

הודעה מאת שחר מזרחי , דובר המאבק לתכנון אחראי בישראל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. נטע. :

  כן, זה העתיד, כלומר ההווה.
  הנה עוד פטנט של כחלון בבואו להוריד את יוקר הדיור –
  http://www.blacklabor.org/?p=58594

  "בעבר התנגדו הרשויות המקומיות להצעת החוק". מר כהן "מצא להם פתרון".
  http://www.themarker.com/realestate/1.3107601?utm_content=%2Frealestate%2F1.3107601&utm_medium=email&utm_source=smartfocus&utm_campaign=daily&utm_term=20161031-09

  מדובר ביצירת מצב שמקביל אחד לאחד למצב המתואר למעלה.

  הכפלת האוכלוסיה של ישוב בלי כל התניה בנסקר למעלה.
  עבור אותו סכום ארנונה (מחושב לפי גודל דירה) יצטרך הישוב לספק שירותים לאוכלוסיה כפולה (ויש בעיות נוספות שנעזוב כרגע).

  זאת הסיבה שרשויות מקומיות התנגדו לתכנית וכנראה מתנגדות גם עכשיו.

  נראה שכחלון מתכנן הפיכת ישראל לסלאם אחד גדול בתקווה שהמהלך יביא למפץ גדול במחירי הדירות.

  ממש רווח כפול. ועוד לא אמרנו כלום על תמ"א.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.