postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » "חותרים לשפיות חברתית- כלכלית": הקשר בין שירותי כיבוי לרפואה ציבורית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"חותרים לשפיות חברתית- כלכלית": הקשר בין שירותי כיבוי לרפואה ציבורית

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 28.11.16 0:44

על מדינה להעניק שירותים באופן שווה לכלל האזרחים ללא אפליה. זה לא המצב בבריאות. הרפואה הפרטית מהווה איום על זו הציבורית. היא גוזלת משאבים ציבוריים לטובת טיפול בלקוחות פרטיים על חשבון כלל הציבור. יש להפריד בין הפרטי והציבורי בבריאות. על כך בספר "חותרים לשפיות חברתית-כלכלית"

מאת: און ארד

את הקשר בין שירותי כבאות לבין רפואה ציבורית ניסח בצורה הייחודית לו, לא אחר מאשר ווינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה בתקופת מלחמת העולם השנייה, איש שהיה ידוע בתמיכתו הנחרצת בשיטה הקפיטליסטית, שבז לכל סממן של סוציאליזם. וכך אמר: " ברור הוא שיש לתקוף מחלה ללא קשר האם האדם, או האישה, העשיר, או העני ביותר סובלים ממנה, על סמך ההנחה הפשוטה שהיא אויב, כפי שעל מכבי- האש לתת את הסיוע המלא לכל בקתה צנועה באותה נכונות כמו לאחוזה החשובה ביותר."

בשבוע שעבר חווינו את השריפות המחרידות בחיפה ובמקומות נוספים בארץ, ואילו כוחות הכיבוי היו מפלים בין שכונות שונות על בסיס עושרם וערכם של הבתים, הייתה ודאי קמה זעקה ציבורית נזעמת. אך באותה עת אנו הולכים ומשלימים עם התפיסה שבישראל אדם בעל אמצעים יזכה לטיפול רפואי משודרג בהשוואה לאחר שאין הפרוטה מצויה בכיסו.

מערכת-הבריאות בארצות הברית מדגימה היטב את הנזק שרפואה פרטית יכולה לגרום. למדינה החזקה והעשירה בעולם, בעלת הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת ביותר, יש מערכת-בריאות היקרה ביותר בעולם. כל ביקור רופא עולה הון ואשפוז בבית-חולים או ניתוח הם מצרכים יקרים עד טירוף. ביטוחים רפואיים נעשים על ידי חברות-ביטוח פרטיות, והפרמיות גבוהות עד כדי כך שרבים מהתושבים אינם יכולים לעמוד בהן. אולם רק מי שמבוטח זוכה לטיפול רפואי ראוי.

ברמה הלאומית, הביצועים הרפואיים של מערכת-הבריאות בארצות הברית מאכזבים מאוד: מבין מדינות העולם המערבי, זמן ההגעה לרופא הוא בין הארוכים ביותר ושביעות הרצון של הציבור ממערכת-הבריאות היא מהנמוכות. ברשימת תוחלת החיים ארצות -ברית נמצאת רק סביב המקום ה־40 (!) מכל מדינות העולם, הרחק מאחורי ישראל, ואפילו מאחורי מדינות עניות בהרבה, כמו צ'ילה וקובה. מסכומי- הכסף האדירים הזורמים למערכת נהנות בעיקר קליקות של רופאים ושל מנהלים בכירים בתעשייה ההיקפית, אנשים המרוויחים מיליוני ועשרות מיליוני דולרים כל אחד.

מערכת-הבריאות בישראל מורכבת משילוב של רפואה ציבורית ופרטית. לכאורה שני אלו משלימים זה את זה: בזכות חוק ביטוח בריאות ממלכתי המערכת הציבורית מקנה לכולנו ביטחון רפואי ברמה גבוהה, והרפואה הפרטית מאפשרת לחולים ליהנות מתנאי אשפוז משודרגים, לבחור רופא מנתח לפי העדפתם, או לזכות בטיפולים משלימים במכונים פרטיים.

אך בפועל אין הדבר כך כלל וכלל. אמנם המערכת הציבורית אכן מבוססת על רפואה ברמה הגבוהה ביותר, אך זה עשרות שנים היא נמצאת תחת עומס יתר ובסכנת קריסה. לא די בכך שהטיפול הרפואי יהיה מקצועי ומתקדם, אם יש להמתין חודשים לתור לניתוח או שעות רבות בחדרי מיון במקרה של פנייה דחופה לבית חולים.

הרפואה הפרטית מהווה איום על הרפואה הציבורית, מאחר שהיא גוזלת משאבים ציבוריים לטובת טיפול בפציינטים פרטיים על חשבון כולנו. מערכת הבריאות מנוהלת בעיקר על ידי רופאים בכירים, המקבלים תמריצים כלכליים גדולים (כיחידים או כקבוצה) לקדם את הרפואה הפרטית. זהו מצב "שהחתולים שומרים על השמנת", והדבר מעודד ניצול לרעה של משאבי מערכת הבריאות הציבורית לטובת הרפואה הפרטית. כך מערך הבריאות מגויס לצורכי הרפואה הפרטית על חשבון הציבור הרחב. כל ההכחשות לא יעזרו, היכן שיש רפואה פרטית בבתי חולים ציבוריים, תורים של מבוטחים פרטיים יקבלו תמיד עדיפות על חשבון מבוטחים מן השורה. רפואה פרטית מובילה להשחתת נורמות מוסריות ולהתעשרות רופאים בכירים מעטים יחסית.

על כן חשוב מאוד לקבוע כי:

 1. לרפואה פרטית אין מקום במתקני מערכת הבריאות הציבורית!
 2. היכן שיש רפואה פרטית חייבים להגביל את שכר המנתחים בסכום מרבי וכן לקבוע ששכרם יהיה לכל היותר שליש מתוך העלות הכוללת. מערכת הבריאות היא זו שצריכה לקבל את חלק הארי של הכסף.

הדברים לקוחים מתוך הספר שראה אור באוקטובר 2016: "חותרים לשפיות חברתית-כלכלית – מדריך מעשי לאזרח המתוסכל " הניתן להורדה כאן בשלמותו בחינם (ללא כל צורך בהרשמה).

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. נטע :

  כאוס מאורגן - הסדר הק.א.פ - הכל קשור בהכל - רשלנות במניעת שריפות* הפרטת מבחני הנהיגה, חוק הק.א.פ, התאגיד, עמורה וסדום,

  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1220307
  במגזין של אושרת קוטלר (26.11.16) התיחסה הכתבת לעניני רפואה לחוק שכלול בחוק ההסדרים ופוגע בנגישות של חולים לטיפול בבתי חולים.

  מיכל בירן מברכת על העברת הטיפול לקהילה? הצחיקה אותי – הטיפול עובר מבתי החולים לגורמים פרטיים שפועלים למטרות רווח (חלקם אפילו מעיזים להשתבח שאין אצלם וועדים ושביתות ולכן משתלם לעבוד איתם).
  ביטן מתנה העברת החוק בתוספת תקציב.

  אבל מיקי רוזנטל צודק.
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3702356,00.html

  יוצא, כמעט במקרה, שתחת ענני העשן נקבעים כל הכשלים של השרפה הבאה – ואנחנו כסומים.

  =====
  *תג' 2 http://www.blacklabor.org/?p=58595#comments

 2. שקד :

  הפרדות

  האמת היא שאנחנו פשוט עושים הפרדות איפה שנוח לנו, וזה מדויק לראות שאיננו מאמינים בערך שוויון חיים אם אנחנו משלימים עם פערים ברפואה, תברואה, ואפילו חינוך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.