postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » גל השריפות – מחדלי ממשלות נתניהו בשירותי-הכבאות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גל השריפות – מחדלי ממשלות נתניהו בשירותי-הכבאות

נושאים דעות, רווחה ושירותים חברתיים ב 27.11.16 1:37

היינו יכולים להסתדר בכוחות עצמנו בכיבוי השריפות, אילו הממשלה לא הייתה מועלת בתפקידה. לממשלות נתניהו לדורותיהן פחות אכפת מחיי האזרחים, מאשר מנתוני הצמיחה. הוא וממשלותיו מפקירים את אזרחי המדינה בכל מגוון השירותים החברתיים, גם באלה, המצילים חיים

מאת: אשר רוכברגר

לממשלת נתניהו שום דבר לא בוער

כולנו הזדעזענו מהיקף השריפות שפקדו אותנו בסוף השבוע שעבר.אני לא רוצה להתייחס לסיבת השריפות ולהחליף בכך את רשויות החוק הרלוונטיות. כדי להיות הוגן, אני בראש ובראשונה רוצה לציין לשבח את תפקוד כל גורמי החירום בפינוי תושבי חיפה , הכול עבר באופן מופתי וללא שום תקלות .

לאחר הקדמה אני כן רוצה להתמקד במה שבעיני כאזרח פשוט, היה לא בסדר. בעוד זמן לא רב אנחנו נציין 6 שנים מאסון הכרמל. זה היה אחד האירועים הטרגיים בתולדות המדינה. לא רק בגלל המספר הרב של הקורבנות, אלא גם כיוון שכל מערכת החירום, כל שרשרת קבלת ההחלטות וכל סדר העדיפויות הלקוי נחשפו במערומיהם.

כמובן,  אף אחד לא לקח אחריות ועל אף אחד לא הוטלה אחריות ואף אחד, חוץ ממשפחות הנספים, לא שילם את המחיר. אבל כולנו זוכרים את ההצהרות החגיגיות של ביבי על סופרטנקר ועל רפורמה במערך הכבאות והקצבת כל סכום הדרוש כדי להתאים את יכולות מערך הכבאות לדרישות של המאה ה21. כמו שקורה בדרך כלל, מה שהתחיל בתרועה רמה נגמר בכל ענות חלושה. כבר לפני 4 שנים מבקר המדינה ביקר בחריפות את הרפורמה בטייסת הכיבוי לפיה ראש הממשלה דאז וגם היום פעל בצורה חפוזה, בפזיזות והתעלם מדעות המומחים וכל זה גרם לבזבוז מיליוני שקלים. נשמע מוכר, לא?

אני, כמו רוב האזרחים, לא מומחה לכבאות, אבל לפני 6 שנים הבנתי שאין במדינת ישראל מערך כבאות שראוי להיקרא כך. הבנתי גם שאם הממשלה הבינה שיש כאן בעיה ועושה רפורמה, אז מן הסתם כתוצאה מאותה רפורמה, מערך הכבאות יותאם לסטנדרטים של המאה ה21. עכשיו בואו נזכר מה ראינו בימים האחרונים. ראינו את הכבאיות הרגילות וכמות קטנה של מטוסי כיבוי קטנים. אין לי טענות ללוחמי האש, הם פעלו  במסירות נפש, כדי לעשות את המקסימום.

מאוד חרה לי לשמוע שקיבלנו סיוע ממדינות כמו קרואטיה, קפריסין ויוון. לא משום שחס וחלילה אני נגד שיתוף פעולה בינלאומי במיוחד במה שנקרא דיפלומטיית אסונות. גם אנחנו כמדינה תמיד נרתמים לסייע בכל רחבי התבל. אבל לפני כשנתיים כולם כבר הספידו את יוון שאו טו טו תפשוט רגל ותתרסק. בסופו של דבר, שום דבר לא קרה ויותר מזה, ליוון יש צי מטוסי כיבוי יותר טוב משלנו. גם קרואטיה וקפריסין לא מעצמות כלכליות מי יודע מה. גם במצרים המצב הכלכלי הולך ודועך.

לעומת זאת , אנחנו, מדינת סטארט אפ, מדינה עם צמיחה שאין כדוגמתה ברוב המדינות המפותחות, נאלצים להיעזר בחסדי אחרים. יש כסף לצוללות, יש כסף לטייסות אף 35, כמובן שיש כסף לכל הדרישות קואליציונית של הסיעות חרדיות. למה לא נשאר? נכון, בין היתר לכבאות. אני מתאר לעצמי את ההיגיון המעוות של נערי האוצר מאגף תקציבים: "נכון, היה אסון הכרמל. אסונות כאלה באים פעם בשד יודע כמה זמן. עכשיו אם באמת לשדרג את מערך הכיבוי- זה המון כסף. לא כדאי להשקיע. אם יקרה שוב משהו דומה, אז או שנתגבר בעצמנו, או שנבקש סיוע מאחרים." אני אשמח אם מישהו ישכנע אותי שזה לא היה כך.

עכשיו אני רוצה לתאר אירוע שקרה לפני מספר חודשים בבניין סמוך לביתי בעיר לוד. מדובר בבניין בן 8 קומות, כאשר פרצה דליקה בקומה הרביעית. שום הצתה – הכול קרה בגלל חוסר זהירות של ילדים ששיחקו באש, במלוא מובן המילה, דבר בנאלי לחלוטין, שעלול לקרות בכל זמן ובכל מקום. כמובן שבאו כוחות כיבוי. יש לנו בלוד תחנת כיבוי אש במרחק של כמה דקות נסיעה . באו רק כבאיות עם מיכלי מים. הסתבר להם שיש צורך בפעולה מבחוץ, כנראה כדי לנסר סורגים או להוציא לכודים. כעבור זמן מה הגיע רכב עם סולם. על הרכב היה כתוב שהוא מתחנת כיבוי ראשון לציון. זאת אומרת – בעיר לוד והסביבה, אין רכב עם סולם שיכול להגיע לקומה רביעית. בעיר יש לא מעט בניינים בגובה כזה, גם לא מעט בניינים בגובה של 8,9 ואפילו 13 קומות. אבל ברמה מקומית, אם חס וחלילה  יצטרכו לכבות שריפה, אין מענה מקומי זמין. רק כדי שתבינו – הכבאית מראשון, גם כשהיא נוסעת במהירות המקסימאלית עם צפירה וצ'קלקות, ייקח לה בערך כ- 20 דקות להגיע למוקד השריפה בלוד. זה יותר מדי זמן. זה עלול להיות כבר מאוחר. במקרה הזה, הכול היה בסדר, לא היו פגיעות בנפש, רק ברכוש.

אנחנו כל הזמן מתגאים בחברותנו בארגון ה- OECD, אז יש לי שאלת תם: האם בהשוואה למערך הכבאות במדינות הOECD-  האחרות, אנחנו כרגיל בתחתית הרשימה? מדוע ליוון יש מטוסי כיבוי עם יכולת לקחת 12 טון מים ואצלנו רק 3 טון? אם נניח, היו עושים תחרות בין נבחרת לוחמי אש הישראלית ועמיתיה מאירופה, באיזה מקום היינו זוכים?

שוב, אין לי טענות כלפי לוחמי האש, הם עושים מעל ומעבר, אבל הם לא יכולים לעשות יותר ממה שיש להם. אני יודע שבשנים האחרונות יש מיון מאוד קפדני ורף דרישות די גבוה למועמדים לשירות. לפני שנה בן של מכרה שלי רצה להתגייס למערך הכבאות ולפי האופן שבו היא תיארה את כל שרשרת המיון, צחקנו כי נראה יותר דומה לגיוס לשירותי ביון . אז אני בטוח שנבחרים אנשים מאוד ראויים ואיכותיים, השאלה במה הם מצוידים.

אני רוצה שאנחנו נכנס קצת לפרופורציות בכל הקשור להיקף השריפות. היערות שלנו זה לא היערות באוקראינה או בילארוס של מאות קילומטרים מרובעים או יערות בסיביר או יערות אמזונס. נכון, יש לנו סיבה טובה להתגאות, איך תוך 100 ומשהו שנים הצלחנו להפוך את אדמת הטרשים להרבה ירוק, אבל עדיין כל מה שיש לנו זה לכל היותר חורשות פה ושם. לכן, עם כל הקושי של הרוחות העזות, אנחנו היינו יכולים להסתדר בכוחות עצמנו, אילו הממשלה לא הייתה מועלת בתפקידה. הבעיה שלממשלות ביבי לדורותיהן הרבה פחות אכפת מחיי האזרחים, מאשר מנתוני הצמיחה. לכן הוא וממשלותיו מפקירות את אזרחי המדינה (לרבות את אלה שבחרו בו) בכל מגוון השירותים החברתיים, גם באלה, המצילים חיים.

אבל אני גם מאשים את עצמנו, האזרחים הפשוטים. למי באמת אכפת בכל מערכת בחירות, בין כללית ובין מוניציפאלית מהדברים ה"פעוטים" כמו תקינות מערך הכבאות. אנחנו , בדומה לבעל מהבדיחה המפורסמת, דואגים לדברים גלובליים – האם מי שייבחר יחזיר את השטחים או לא יחזיר את השטחים, האם החרדים יתגייסו וילמדו אנגלית, או לא, והאם שרה לא החזירה את הכסף עבור הבקבוקים הריקים, או שכן החזירה? כל המחנות פועלים לפי האינסטינקט הפבלובי וזו אחת התוצאות. הממסד , ללא הבדל בין ימין לשמאל, מעדיף להסיח את הדעת ולהתחמק מהבעיות הבאמת בוערות, תרתי משמע. מי שאשם בזה, זה רק אנחנו.

כדי להדגים על קצה המזלג, את יכולות הכיבוי הקיימות בעולם, אציין שכבר לפני עשרות שנים בברית המועצות (שכל-כך הרבה ישראלים אוהבים לצחוק עליה ועל הפרימיטיביות שלה לכאורה)  היו טנקים שהותאמו וצוידו לכיבוי שריפות. כדי להמחיש את זה, אני מזמין אתכם לצפות בשני סרטונים דווקא מהתקופה המודרנית יותר, הם ברוסית, אבל לא צריך להבין יותר מדי את השפה, כדי להתרשם מהטכניקה. (צפו בסרטון הראשון ובסרטון השני)

רוסיה לא יוצאת מן הכלל ודברים דומים קיימים גם במדינות אחרות, למשל בגרמניה (הסבר באנגלית).

מי שמעוניין, יכול למצוא לא מעט סרטונים דומים גם ממדינות אחרות.

עכשיו תארו לעצמכם אילו טנקים כאלה היו לנו באסון הכרמל. למי ששכח, מדינת ישראל מייצרת טנקים. נכון שלא צריך הרבה, נכון שלא משתמשים בהם יום-יום, אבל כשצריך, זה עשוי גם להציל חיים.

אני יודע שבאתר הזה לא מרבים לצטט חברי כנסת מהליכוד, אבל בכל זאת, כשזה נכון, אז לא משנה לאיזה מפלגה הבן אדם שייך. חברת הכנסת מהליכוד, נאווה בוקר, אלמנתו של תת-ניצב ליאור בוקר שנספה באסון הכרמל, ציינה בראיון לערוץ 10 שבשנת 2010 בארץ היו חסרות 62 תחנות כיבוי. לדבריה, נכון להיום כבר מחצית מהם הוקמו או בתהליך הקמה. אין כתב אישום טוב יותר למחדלי ממשלות ביבי מאשר דבריה של חברת הכנסת ממפלגתו. עדיין חסרות עשרות כיבוי אש, חסרים מטוסי כיבוי וכנראה עוד ציוד רב.

אבל מה שמעניין את ביבי וממשלתו זה לא השריפות בצפון, אלא כיבוי השריפות בעקבות הפרשיות מביכות שצצות כמו פטריות לאחר הגשם שכל-כך חסר לנו. רק בנו, באזרחים, תלוי, עד מתי זה יימשך.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  לא "מחדלי ביבי" אלא פשוט אופי המשטר הניאו-ליבראלי

  לא "מחדלי ביבי" אלא פשוט אופי המשטר הניאו-ליבראלי.משטר ההפרטה הניאו-ליבראלי המשתולל הארץ הזאת מאז 1984 -1985 בשיתוף פעולה מלא בין המערך והליכוד מאז 40 שנה ,הוא האחראי להרס מדינת הרווחה שהתחילה ךהתבסס בין 1968-1977.
  כל התקציבים מיועדים לשמן את הטייקונים ומקורבי המשטר.
  אין "מחדלים" ,יש שיטה כלכלית אכזרית שבה העם מפסיד לטובת הפלוטוקראטייה השלטת.

 2. נעמי :

  רשימת המחדלים מבעיתה.
  בישראל שוררת תרבות חפיפיניקית, ויחד עם שיטה ניאו-ליברלית חמדנית זהו מתכון לאסונות.

  בתרבות חפיפיניקית לא כל כך יעזרו הרצון הטוב והתגייסות לעזרה, שהם חשובים כשלעצמם.

  כבר שנים מדברים פה על בעיית חורשות האורנים. המעשה משתרך הרחק מאחורי הדיבורים.
  בחלמיש יש בתי עץ – למה? אנחנו חיים על סף המדבר, אפילו הביבי הודה שלא כל השריפות פרצו מהצתות.

  אנחנו אומת סטארט -אפ?
  איפה היציאה מהקופסה? מי אמר שהיום המוכנות לשריפות אמורה להיראות כמו מערך כיבוי מלפני 30 שנה?

  מערך טפטפות מסביב לכל בית, שמתחיל לפעול במזג אוויר מהסוג שהיה כאן ולא נפל עלינו בהפתעה – היה מקטין את הנזק באחוזים ניכרים (בעיקר בבתים נמוכים שחים בתוך חורשות).

  בנייה בחומרים עמידים לשרפה. איפה המחקר הישראלי בתחום? איפה הראש היהודי שממציא פטנטים?

  הערכות בכל בית למצבי שרפה – יש מצבים שחייבים לצאת ועדיין אפשר להשאיר בדירה אמצעים להקטנת הנזק.

  וכו' וכו' וכו'.

  כבר שבע שנים אני בניסיון להפעיל את עיריית חדרה לפעולה מניעתית לפני השרפה הבאה.

  נאדה נאאאאאדה.

  http://www.blacklabor.org/?p=11926

 3. נעמי :

  נה עדכון אחרון שהכנסתי בתגובה אחרונה:

  "נעמי :
  23 בנובמבר, 2016 בשעה 14:29
  מה שיבוא קודם. או שתינקט פעולתה תחזוקתית או שהטבע יבוא וידבר.
  פניה לראש העיריה החדש – 16.6.16, לא נענתה, אפילו לא אישור קבלתה.
  מחכים לשריפה הבאה.
  אם לא יעשו שם משהו – הטבע יפעל.
  היום שלחתי פניה נוספת.

  הדייר הרים ידיים"

 4. מנחם לוריא :

  לא יקרה כלום....

  אני צפיתי בתמונות של כבאים (ישראלים) ממוקדי שריפות שונים. בכולן מכנה משותף אחד – והוא כזה: כבאי אחד לבוש מדי כבאי,מסיכה ובלון חמצן על גבו. כבאי שני לבוש מדי כבאי ותו לו וכבאי שלישי שאפילו את המדים…אין לו. זה,פחות או יותר,אומר הכל.

  למי בכלל איכפת מהשריפות האלה ומהתיפקוד של "לוחמי האש" והציוד שהיה או לא היה להם – ראש הממשלה וחבורת השלטון מצאו עץ להיתלות בו: ערבים/מחבלים שרפו לנו את הארץ.

  זו ה-כותרת של האירוע ובזה יתעסקו עד לאיטם הבא בחדשות היום.

  המציאות,כפי שאט אט מתחוורת (תרתי משמע): חלק,כלשהו,מהשריפות בוצעו על ידי פלסתינאים רובן ככולן בשומרון. חלק כלשהו מהשריפות בוצעו על ידי ערבים ישראלים בתוך תחומי הכפר הירוק. חלק כלשהו מהשריפות נגרמו על ידי ישראלים (יהודים) שמן הסתם לא ברור אם מדובר בהצתה או ברשלנות.

  אז מה יש לנו: יתעסקו ויטחנו עד דק את ההצתות במזיד בידי מחבלים וכל שאר הנושאים החשובים (ציוד,סדרי עדיפויות וכו וגו) יחכו…

  לשריפה הבאה.

  מנחם

 5. ועוד הערה...: :

  הצתה

  יצא לי לחקור איזו הצתה או שתיים…

  כדי שבכלל יהיה ניתן לקבוע האם האש הוצתה בזדון הנדרש בסעיף 448(א)"הצתה" לחוק העונשין צריך קודם כל לכבות כליל את האש.

  אחרי שהאש כובתה צריך לבדוק אין ספור פעולות (כיוון רוח,מספר מוקדים ועוד) על מנת לבסס חשד להצתה.

  ואחרי שהחשד התבסס צריך לתפוס את מבצע ההצתה ולהוכיח פוזיטיבית ששילח אש במזיד בדבר לא לו,ועשה זאת לאחת מהמטרות המנויות בחוק.

  מאחר וההצהרה על הצתות הגיעה עוד הרבה לפני שהאש כובתה היא לדידי,וכאמור לעיל,תירוץ לחמוק מהאחריות למצב הרעוע והלא מתאים לצרכים של כוחות הכבוי בכלל וכוחות הבטחון בפרט.

  גם התירוץ שההצתות הן על רקע לאומי – לא מחזיק מים משום שה"רקע הלאומני" לכשעצמו איננו נמנה בדרישות הזדון של החוק (שתוקן לאחרונה ב 1988).

  …ואם אדם שילח אש בשדה קוצים על מנת לגרום להצתה במזיד של השדה (ובהגדרת החוק זו הצתה במזיד) והאש שאחזה בשדה התפשטה בגלל הרוח ומזג האוויר ושרפה את ביתו של פלוני מאות מטרים ממקור ההצתה – ולמורת רוחו של המצית הוא מתפלל כשישבנו מופנה להר הבית, במקרה כזה יהיה קשה עד בלתי אפשרי להוכיח את הזדון/הרקע הלאומי בכל הקשור לבית שנשרף….

  ואני רוצה לראות שהמדינה תשלם לתושבי חיפה שביתם אבד בשריפה ותפתח את ארנקה תחת הטיעון שמדובר באירוע על רקע ביטחוני – נחייה ונראה.

  מנחם

 6. נעמי :

  סוף סוף זז משהו

  הנה אנחנו מתבשרים שעירית חדרה מתחילה להזיז דברים. נעקוב ונראה.

 7. נטע :

  "אנחנו לא יכולים להתחרות בדיבורים של הפוליטיקאים שמדברים על פיצויים", אמר גורם במשטרה"
  המידע שמוצג בכתבה בהארץ הוא לא פחות ממדהים.
  הוא מאשר את כל התגובות של "הפטפטנים" וכד', כפי שהוגדרו כאן ע"י מגיב אחר.

  "לפי המשטרה, המקרים שבהם יש חשד להצתות נמצאים בחקירה, בה נבדק גם הרקע להצתה. "אנחנו לא יכולים להתחרות בדיבורים של הפוליטיקאים שמדברים על פיצויים", אמר גורם במשטרה, והסביר כי בשלב זה באף אחת מהזירות לא נקבע באופן סופי המניע, למרות החשד הסביר שעולה בחלק מהמקרים. כך למשל, בשריפה באזור נטף נמצאו בקבוקים עם חומרי בעירה, אולם עד כה אין אינדיקציה למניע לאומני מכיוון שטרם אותרו חשודים במעשה".
  http://www.haaretz.co.il/news/law/1.3136643

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.