postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » להכליל בחוק הדגל, הסמל וההמנון את ערכי הרצל והציונות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להכליל בחוק הדגל, הסמל וההמנון את ערכי הרצל והציונות

נושאים דעות, חינוך ותרבות, משפט ופלילים ב 27.11.16 0:02

כדי לשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, מן הראוי לתקן את חוק הדגל, הסמל וההמנון ולהכליל בו גם את הערכים הציוניים מבית מדרשו של הרצל

מאת: דוד סנדובסקי

במדינת ישראל מתחוללים תהליכים בעייתיים של התעצמות אידיאולוגיות קיצוניות. מדובר באידיאולוגיות יהודיות מוקצנות השוללות ומכפישות את הרצל והציונות. רבנים קיצוניים וקבוצות חסידיהם הפונדמנטליסטיים עוסקים באינטנסיביות בביזוי הרצל והציונות. הסיבה לכך היא התנגדות מהותית לקיום האתוס הציוני הדמוקרטי והחילוני ורצונם לנתץ ולשחוק אותו.

במקום מדינת לאום ישראלית ודמוקרטית הם רוצים מדינת הלכה תיאוקרטית.  מדינה כזאת תהפוך לשיטתם למלכות בית דוד המשיחית והקדושה.  לפי גישתם תהיה זאת "ממלכת כהנים וגוי קדוש". במרכז מהות והוויית יישות זאת יעמוד בית מקדש יהודי בהר הבית שבירושלים. ישי שריד בספרו "השלישי" שיצא לאור ב- 2015, מתאר את תרחיש המשיחיות המדומיין, שעשוי להפוך למציאות מסויטת, ואת הסוף המר וההיפותטי של התרחשות כזאת.

קיימת התנגדות לחזונם של הרצל והציונות בדבר מדינת ישראל "יהודית ודמוקרטית" אשר תהיה משולבת במשפחת העמים. מקור ההתנגדות הוא: תפיסות משיחיות פונדמנטליסטיות. תפיסות אלה גורסות: "עם לבדד ישכון", "עם בחירה", "מצדה" ו"מלחמת אחרית הימים". (מקבילה של "מלחמת גוג ומגוג" הנוצרית). מדובר בחזיונות הרס אפוקליפטיים.

כל האמור לעיל משתלב ומסתנכרן במיתוסים ובחזיונות אפוקליפטיים דומים בברית החדשה. אלה מתדלקים את אמונות הזרם האוונגליסטי המשיחי בנצרות.  גם משיחיים נוצריים אלה, כמו אלו היהודים – גורסים "קירוב-הקץ" – הקרוי גם "אחרית-הימים".  זה אמור לקרות במלחמת "גוג ומגוג". זה אמור, לשיטת ולאמונת האוונגליסטים, להביא ל"שיבתו של ישו".

לאמונתם, זה מותנה בהקמת בית מקדש שלישי יהודי בהר הבית שבירושלים. דבר זה אמור ליצור את הדינאמיקה והנַפָּץ שיביאו לסיטואציות "גוג ומגוג".                     ההקצנות המשיחיות היהודית והאוונגלית שזורות זו בזו. אלה מזינות ומעצימות אחת את השנייה. זה יוצר תשתית לפיצוץ הרה-גורל, שמהיפותזה מדומיינת יכול להפוך למציאות קטסטרופלית.

ההקצנה היהודית בישראל מובלת על ידי רבנים והוגי-דעות תיאולוגיים-משיחיים קיצוניים. אלה משפיעים באופן שלילי ומצטבר על צאן מרעיתם.  הדבר מתבצע על ידי דרשות קיצוניות באופן בלתי אמצעי ובאמצעות הסייבר הדיגיטלי.  התכנים פוגעים בכבוד הרצל והציונות תוך העלבתם ויצירת תודעה כוזבת נגדם.  הכול כדי לפאר ולעשות נפשות לתורות משיחיות שהן אנטי-תיזה לציונות.

מתוך הקצנות מכשירות לבבות אלה, צמחו בין היתר "המחתרת היהודית" בראשית שנות השמונים של המאה העשרים, "הרצח במערת המכפלה" על ידי ברוך גולדשטיין ורצח רבין (שניהם אירעו ב- 1994), וכן תופעות ה"פולסא-דנורא".

צריך להבהיר ולהדגיש את לקחי ההיסטוריה האוניברסאלית: תהליכי הקצנה מהפכניים, מקודמים באופן מעשי על ידי פוליטיקאים קצרי ראות.  התהליכים המקצינים בסחרחרת אקסטאטית בלתי נשלטת יוצרים סיטואציות קיצוניות.  בדרך כלל המעודדים השוטים של התהליכים היוצאים משליטה הופכים בשיא המהפכה ל"שמן על גלגלי המהפכה" (דוגמא – המהפכה הצרפתית, שפגעה במחולליה).

תמיד צריך לזכור את לקחי ההיסטוריה של רפובליקת ויימר בגרמניה, בין שתי מלחמות העולם. הכשל הגדול של רפובליקה "נאורה" זו היה אי הגנת הדמוקרטיה על ידי פעולות מנע מקדימות. זה התבטא במתן זכויות פוליטיות בשם חופש הביטוי והדמוקרטיה למהרסיה ומחריביה, הנאצים, בלי לבלום אותם בזמן על ידי פעולות מנע נדרשות.  פעולות כאלה לא ננקטו בזמן  בבחינת "עוז לתמורה בטרם פורענות". המצב המהפכני הרדיקלי הפך לבלתי הפיך, ואת הקטסטרופה האפוקליפטית לא ניתן היה לעצור.

כל המעוניין לקבל מושג על עוצמת והיקף הכפשת הרצל והציונות יכול להקיש בגוגל את הערך: "רבנים מנאצי הרצל והציונות" או ערכים דומים. זה ימחיש לגולשים את בעייתיות התכנים בנושא.

צו השעה: פעולות מנע מקדימות

 1. דרך הטיפול המונע היא: הכללת שמירת כבוד הערכים המותגיים "הרצל והציונות" בחוק הדגל, הסמל וההמנון על ידי תיקונו. לפי החוק האמור תחשבנה פגיעות בכבודם של אלה לעבירות פליליות.  החוק קובע עונש מרתיע הן במאסר עד שלוש שנים והן בקנס עד 58.400 ₪ על כל פעולה פוגענית ומבזה נגד ערכים אלה.
 2. תיקון החוק והוספת הערכים המהותיים "הרצל והציונות" אליו – הוא רק ראשית התמודדות אוכפת על ידי המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט.
 3. ביהודה ושומרון ייאכף החוק לפי האילוצים והעקרונות המשפטיים גם על ידי צה"ל, עקב היות השטח מוחזק וכבוש לפי הדין הבינלאומי.
 4. צה"ל יהיה חייב לאכוף את החוק על המשרתים בו, תוך שימוש במערכות המשפט והמשמעת העומדות לרשותו.
 5. צה"ל אמור לרסן שימוש בתכנים בעייתיים על ידי הרבנות הצבאית – בכל הנוגע לערכים: "הרצל" ו"הציונות".
 6. צה"ל אמור לעודד את חיל החינוך בכל הנוגע להעצמה חיובית של מורשת ותודעת הרצל והציונות בקרב המשרתים בו. הכל – כדי ליצור נוגדנים תודעתיים למשיחיות מסוכנת ופונדמנטליסטית.  הרמטכ"ל מנסה ככל יכולתו ללכת בכיוון זה.
 7. גם במערכת החינוך הישראלית על כל רשתותיה ורבדיה יש לשים דגש על הנחלת ערכי הליבה – חזון הרצל, ציונות, דמוקרטיה, ממלכתיות, מודרנה. הכל כדי ליצור נוגדנים לתהליכים משיחיים וקיצוניות הרסנית.
נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. פוקסי :

  תודה על הפוסט . כותב הפוסט מלין על התופעה של ביזוי הציונות , כתופעה מקוממת ודי בצדק , זה מקומם אנשים רבים .

  יחד עם זאת , כותב הפוסט ( למרות היותו עורך דין כמדומני ) לא מודע לעוצמה או לחשיבות החוקתית של חופש הביטוי במדינת ישראל עושה רושם .

  כלל יסוד בפלילים ראשית , הינו זה , שאין עונשין בלתי כי אם מזהירין . אין אפשרות להגדיר עבירה , שהיא מופשטת , לא ניתנת לחיזוי מדויק , או להימנעות מדויקת ממנה . אחרת , אדם , לא ידע ממה להיזהר , כיצד להימנע מעשיית העבירה , הנה , סעיף 1 לחוק העונשין , תשל"ז 1977 :

  " אין עבירה ואין עונש עליה אלא אם כן נקבעו בחוק או על-פיו. "

  עד כאן הציטוט :

  וכך השופטת בעליון , איילה פרקו'ציה בבג"ץ ואנונו , הנה :

  " דרישת הבהירות בנורמה הפלילית נגזרת מעקרון החוקיות. איסור פלילי שאינו מוגדר די צורכו, באופן שאדם ידע כיצד לכלכל את דרכו ולהימנע מהפרתו, אינו מתיישב עם עקרון היסוד לפיו אין עונשין אלא אם כן מזהירין תחילה. מציאות כזו עשויה לגרום לאובדן הבטחון המשפטי של הפרט… " (בג"ץ 6358/05 מרדכי ואנונו נ' אלוף פיקוד העורף )

  עד כאן הציטוט :

  מכאן , אתה נמצא למד : ברגע שאתה מפשיט איסור , או עושה אותו מופשט , אתה פוגע בעיקרון חוקתי , של צמצום וחידוד הגדרת העבירה . להוציא דיבתה רעה של הציונות , לא כל שכן , על ידי אנשים מן היישוב , הדיוטות וכדומה…מייצר הפשטה , שפוגעת קשות בחופש הביטוי שהיא זכות חוקתית לעילא במדינת ישראל . ישנם מחקרים מדעיים , ישנם סתם קריאות ספונטניות , ישנם מיצגים אומנותיים , ציטוטים מספרי הקודש , כל זה לא מתיישב עם אושיות יסוד הנוגעות לחופש הביטוי . הנה , ההקצנה הכי עוצמתית בהגבלת חופש הביטוי , קיימת בהכחשת השואה , הנה , סעיף 2 , מתוך – " חוק איסור הכחשת השואה " , תשמ"ו 1986 , כך :

  " המפרסם, בכתב או בעל פה, דברים המכחישים את המעשים שבוצעו בתקופת השלטון הנאצי ושהם פשעים כלפי העם היהודי או פשעים כלפי האנושות, או ממעיטים את ממדיהם, בכוונה להגן על מבצעי הפשעים הללו או להביע להם אהדה או הזדהות, דינו ¬ מאסר חמש שנים. "

  עד כאן הציטוט :

  לא רק שהכל בכוונה להגן על מבצעי הפשעים ( יחשב כאסור ) אלא סעיפים 4, ו- 5 שם , מסייגים , הנה סעיף 4 , כך :

  " פרסום דין וחשבון נכון והוגן על פרסום האסור לפי חוק זה לא יראו כעבירה לפי חוק זה, ובלבד שלא נעשה מתוך כוונה להביע אהדה או הזדהות עם מבצעי הפשעים כלפי העם היהודי או כלפי האנושות . "

  וסעיף 5 הנה :

  " כתב אישום על עבירות לפי חוק זה לא יוגש אלא בידי היועץ המשפטי לממשלה או בהסכמתו."

  גם עבירה כזו ( ויש להבדיל בין השואה כמובן , לבין ציונות בכל הנוגע להוצאת דיבה ) כתב אישום עליה , מוגש רק בידי היועץ המשפטי לממשלה , או בהסכמתו . עכשיו :

  נניח שאדם , ערבי , שמאלני רדיקלי , יכתוב ויצהיר כך :

  הציונות , מכשיר קלגסי , בידי כוחות רשע מערביים קפיטליסטים , על מנת לדכות את העם הפלסטיני , ולגרשו מאדמתו …

  האם אופייני ? ודאי !! האם מוציא שם רע לציונות , ודאי ! האם לא יכול להיות מוכח לכאורה , על ידי עובדות ברורות הדבר ? ודאי !! לא מתקבל על הדעת פשוט !!

  נ.ב : אין ולא ייתכן קנס של 58.40 שח' . אולי אתה מתכוון ל – 58,400 שח' . לא מובן .

  תודה

 2. פוקסי :

  רק לחדד הנכתב בתגובתי לעי"ל :

  הכחשת השואה , הינה מעין הכחשת עובדה , שהרוע שלה טוטאלי לכאורה , וחסר או נעדר אפשרות לתפיסה סובייקטיבית סבירה לכאורה .

  ואילו : הוצאת דיבה על הציונות , אינה בבחינת הכחשת עובדה כמובן , אלא : הבעת דיעה סובייקטיבית ואישית . מכאן , שהמופשטות שבמעשה או בביטוי , מהווה פגיעה בלתי אפשרית באושיות חוקתיות במדינת ישראל .

  אבל שוב , גם השואה , הינה בבחינת חריג קשה מאוד , ייחודי מאוד .

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.