חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופוזיציה חפצת חיים צריכה לדבר אל הבוחרים בעניינים חברתיים כלכליים ובהסכם עם הפלסטינים

נושאים דעות, פוליטי ב 22.11.16 2:55

המילה "שמאל" אינה מילת גנאי. השמאל עוסק בתחומים כמו חינוך, בריאות, סיעוד וקצבאות, תחומים שממשלות הימין לא רוצות שיתקיים לגביהם דיון. הוא  צריך לדבר אל הבוחרים על נושאים רלבנטיים אלה במקום לחקות את השיח הימני המעורפל

מאת: ק. טוכולסקי

בסיעוד, חינוך וקצבאות ננצח את הימין

בשיח הציבורי הקיים במדינת ישראל המילה "שמאל" היא מילת גנאי. השמאל- מרכז נמלט ממנה כמו ממחלה, המרכז מתחזה לימין. מה שכן, ככל שהשיח נעשה יותר אנטי-שמאלני, הוא נעשה גם יותר מעורפל. מה זה השמאל הזה שכולם שונאים? לא ממש ברור כבר, אם ננתח את הבוז השנאה והלעג שהימין מלבה, נגלה שהוא מתמקד בעקרונות ליברליים שפעם היו גם נחלת הימין הליברלי המנוח, שוויון אזרחי למשל, או חתירה לפשרה טריטוריאלית בין ישראל והערבים. אבל הימין שרועץ את אוכלוסיית בוחריו בפרט ואת אוכלוסיית ישראל בכלל, לא ממש מדבר על מהות בהתקפות שלו על השמאל כי בסופו של דבר, אחרי כמעט 40 שנים רצופות של שלטון ימין פוליטי וכמעט 40 שנים רצופות של שלטון ניאו-ליבראלי, לא כדאי להתקיף את השמאל על מה שהוא אמור להיות, מחנה מייצג מעמד.

מצד שני, חלקים גדולים בשמאל הישראלי אינם באמת כאלה, בעיקר בשמאל- מרכז הישראלי אבל גם במרצ, המייצגת ההולכת וכלה של השמאל המובהק הציוני. יש מעט מאוד סוציאליסטים/סוציאל-דמוקרטים והנהגת מפלגת העבודה ומרצ נמצאות כבר שנים במחנה הליברלי ולא במחנה הסוציאליסטי. בשל כך המחנה הזה של השמאל/שמאל-מרכז הציוני לא מצליח לדבר עם הבוחרים.

אם ישכיל המחנה הזה, להעמיד בראשו מנהיגים שהאג'נדה הבסיסית של השמאל היא אכן האג'נדה שלהם כמו ח"כ עמיר פרץ, ח"כ או שלי יחימוביץ (רצוי ביחד) ומיד אחריהם אנשים כמו ח"כ יוסי יונה, ח"כ סתיו שפיר, ח"כ מיקי רוזנטל וח"כ אילן גלאון, יש לשמאל-מרכז סיכוי להוות אלטרנטיבה. אבל זה לא מספיק, חשוב גם מה האלטרנטיבה מציעה ואיך האלטרנטיבה משווקת את עצמה.

בדיון שהיה בכנסת על חוק ההסדרה השתתפו חברי אופוזיציה רבים. כשח"כ עופר שלח תקף את החוק, זה היה הגיוני. עופר שלח, נציג המרכז-ימין הבורגני צריך ואמור לשחק את המשחק של הימין. למה אנשים כמו ח"כ דב חנין ואחרים מהשמאל והשמאל-מרכז השתתפו בדיון ולא ניצלו את הבמה כדי לדבר על תקציב המדינה שראש הממשלה מנסה להסוות באמצעות הדיון הזה? זה ברור פחות.

שמאל חפץ חיים צריך להיות אלטרנטיבה רלבנטית, לדבר אל הבוחרים. כל אדם ברחוב יודע שאם השמאל יהיה בשלטון, הוא יחתור להשגת הסכם עם הפלסטינים , יפסיק בנייה ואף יפנה התנחלויות מבודדות ואולי אף יותר. מה שהאדם הממוצע ברחוב לא יודע, היא מה עמדת השמאל הזה בנוגע לגובה קצבת הזקנה, או להכנסת ביטוח-סיעודי וביטוח-שיניים לביטוח-הממלכתי או לגבי ביטול ההעסקה הקבלנית. שמאל שרוצה לשלוט צריך לדבר עם האדם ברחוב בדיוק על הדברים האלה, הדברים שנתניהו ושאר מנהיגי הימין והטייקונים, שמפעילים אותם כמו מריונטות, לא רוצים שיתקיים בהם דיון ציבורי.

לדבר באופן מעורפל כמו הימין, השמאל מנסה כבר שנים. זה לא עובד, לצאת בהכפשות על הימין, גם לא יעבוד. מה שיעבוד זה לדבר לעניין. להגיד לבוחרות ולבוחרים דברים פשוטים כמו:

ביטוח סיעודי ממלכתי כחלק מביטוח הבריאות בכיסוי מלא להוצאה על אשפוז במוסד סיעודי ושל סיוע בבית בתמורה להעלאת מס הבריאות ב-1-1.5%.

מסגרות חינוך לקטינים וצעירים מתום חופשת הלידה ועד תום האוניברסיטה, במימון מלא ושעות פעילות מותאמות לשעות העבודה, בלי אותיות קטנות. בלי צהרונים בנפרד, עם מכינות ופסיכומטרי, מ-07:15 בבוקר ועד 17:00 אחה"צ בלי החלפות מסגרת ובלי העסקה קבלנית.

העלאת הקצבאות והצמדתן לשכר המינימום, כך שמקבל קצבאות היום יקבל את סך הקצבאות המגיעות לו, או השלמת קצבאות צמודה לשכר המינימום ובלבד שסך כל הכנסותיו לא יעלה על פעמיים השכר החציוני.

יש עוד לא מעט נושאים לדבר עליהם אבל כדאי להתחיל באלו, לקחת לשם את הדיון ולא להתפתות למלכודות שהימין ימשיך להציב לנו. את ההנהגה הכושלת צריך להחליף ואת הדיון צריך לקחת אל מה שהבוחר יכול להתעניין בו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.