חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לאחר הבחירות בארה"ב – ומה עכשיו?

נושאים דעות, פוליטי ב 13.11.16 1:54

האם טראמפ יהיה בובה רפובליקנית או נשיא עצמאי שיבעט בכל כיוון? ומה קורה במפלגה הדמוקרטית? ברני סאנדרס אינו מאבד זמן וממצב עצמו כראש האופוזיציה

מאת: ק. טוכולסקי

האבק מתפזר מעל הבחירות בארצות הברית, ענני היתושים של הפרשנות בטרם הבחירות הוחלפו בפרשנות יותר עלובה. תסכול והיסטריה ניכרים בצד אחד בעוד שבצד האחר קשה לראות חגיגות גדולות, בעיקר לאור העובדה שגם הם התקשו להאמין. יותר מכך, הרפובליקנים שמחים על שימור כוחם בבית הנבחרים והסנאט, ומעודדים מכך שמושלים רפובליקנים שולטים ב-33 מדינות וברוב מכריע של בתי המחוקקים בהן, אבל גם הם לא יודעים בדיוק מה יקרה עם טראמפ. יש בעצם שלוש אפשרויות עיקריות:

  • טראמפ הוא בובה רפובליקנית. הבריון בעל הפה המטונף, הוא לא יותר מאשר הצגה. הוא יעמוד בחזית וינוהל, כמו הנשיא הרפובליקני הקודם, בידי סגנו. הוא יוקף בפקידים שמתאימים לממסד הרפובליקני, שינהלו את המדיניות בהתאם למה שהממסד הרפובליקני ובעלי-ההון, שמממנים אותו, רוצה, ויתעסק בעיקר בתקשורת.
  • טראמפ הוא נוכל מושלם, שישליך מאחוריו גבו את הרטוריקה הפופוליסטית, וינהל מדיניות רפובליקנית טיפוסית של הטבות לעשירים על חשבון כל השאר. מפעם לפעם הוא יזרוק איזו סיסמת שנאה להמונים וינהל מדיניות של הפרד ומשול, תוך ניצול הנטייה של המיינסטרים בתקשורת לסקר אותו בלי הגבלה ובלי הבנה שזה מה שהוא רוצה, ותוך לעג להיסטריה של תקשורת זו מכל שטות שהוא אומר, במקום עיסוק במהות.
  • טראמפ הוא נשיא עצמאי ולא מחויב שיבעט בכל כיוון וירגיז את כולם יבעט בכל כיוון וירגיז את כולם, פעם את הממסד הרפובליקני כשיבטל הסכמי סחר ויגן על תוצרת מקומית ופעם את השמאל כשיפעל נגד מהגרים איגודי עובדים וזכויות להט"ב מיעוטים ונשים.

אני מניח שיש עוד אפשרויות אבל בקרוב נגלה מהן.

בינתיים האמת, חשוב יותר לנו להתעמק במה השמאל יכול לעשות ואיך הוא יעשה את זה. בארני סאנדרס לא מאבד זמן, מכריז כי הוא ישתף פעולה עם טראמפ במה שמשותף להם, אם טראמפ אכן יעמוד במילתו (התנגדות להסכמי הסחר והגנה על העובדים באמריקה) ויאבק בו בכל נושא אחר. בכך ממצב את עצמו סאנדרס, כיום הסנאטור הפופולארי ביותר בארצות הברית, כראש האופוזיציה.

במקביל העמיד מחנה סאנדרס מועמד לראשות הוועידה הארצית הדמוקרטית. אם יצליח מחנה סאנדרס במאבק על התפקיד, הממסד של המפלגה יעבור לידי המחנה וכך יובטח שבבחירות הבאות הממסד לא יפעל לטובת מועמד מסוים של בעלי אינטרסים מסוימים, כמו שהיה הפעם, כשהממסד המפלגתי עבד לטובת המועמדת של הממסד ובעלי ההון.

בגדול, סאנדרס עושה עכשיו בדיוק מה שצריך כדי להמשיך קדימה במהפכה לה הוא קורא מאז תחילת הקמפיין שלו. העברת המפלגה הדמוקרטית מידי קומץ ניאו-ליברלים משרתי וול סטריט וחבריהם של בעלי הון, לידיהם של הבוחרים. לידי צעירים ואיגודים, לידי מיעוטים ונשים, לידי כל מי שרוצה אמריקה אחרת, גדולה, חזקה ובעיקר, יותר סוציאליסטית ושוויונית ופחות מקוטבת, ענייה ומשרתת הון.

השילוב בין מיצוב המחנה שלו במפלגה כאופוזיציה הלוחמנית, אבל העניינית לטראמפ, ביחד עם מאבק על המפלגה עצמה, מראה כי סאנדרס הכין את עצמו ליום הזה והבין מה הולך לקרות.

מה שלא צריך לעשות עכשיו זה לתקוף את טראמפ אישית. וכל הפגנות הקתרזיס נגדו עכשיו יעזרו ככוסות רוח למת. במקרה שהוא יהיה נשיא פעיל ולא מחויב לממסד הרפובליקני שדחה אותו, עדיף לא לדחוק את טראמפ לזרועותיו של הממסד הזה. אם רוצים להחליפו אותו, או כל מועמד אחר של ימין בארצות הברית, בישראל או בעולם, צריך לזנוח את טקטיקת ההשמצות וההתמקדות בתגובות ליריב ולדבר לעניין.

טראמפ יהיה נשיא ארבע שנים ואם יוחלף לפני הבחירות סביר להניח שגם מחליפו לא יהיה טוב ממנו. לכן צריך לעבוד נכון. לבנות את המחנה ולא בגרסתו הניאו ליברלית/דרך שלישית, אלא בגרסה הפרוגרסיבית/סוציאליסטית-דמוקרטית. צריך לתקוף את הנושאים והאג'נדה של הממשלה לא להגיב ביללות למעשיה, ובעיקר להיצמד לנושאים, להציב אלטרנטיבה ולא להיגרר לתגובות כל הזמן למה שהימין אומר, ככה הם מנצחים. יש כמעט שנתיים עד הבחירות הבאות לקונגרס, כמעט 4 שנים עד הבחירות הבאות לנשיאות, והרבה הרבה עבודה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.