חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דברים שכבר אפשר לכתוב על הבחירות בארצות הברית

נושאים דעות, פוליטי ב 8.11.16 1:59

על אף שהתוצאות עדיין לא ידועות, יש כבר כמה לקחים שניתן להסיק ממערכת הבחירות ומהמסרים של המועמדים

מאת: ק.טוכולסקי

אין טעם להתיימר ולנבא עכשיו מה תהיה התוצאה בארצות הברית הלילה, התוצאות צמודות והעובדה שהאתרים השונים שמרכזים סקרים חוזים ניצחון קל להילרי קלינטון, אבל בלי אחידות בחיזוי האלקטורים כשבאמת אי אפשר לדעת מה יהיה. מה שכן יש כבר לא מעט דברים ברורים שכבר אפשר לומר על הבחירות.

 • בזמן שהבוחרים בארצות הברית רוצים מדינה יותר מעורבת שתיתן להם יותר ולמעשה הלכו שמאלה, המועמדים של שתי המפלגות הם ימניים. קלינטון יכלה להיות בקלות מועמדת רפובליקנית, טראמפ היה יכול להיות מועמד של הקלאן.
 • חוסר היכולת של הדמוקרטים לבחור במועמד שקורץ לבוחרים המתוסכלים בני המעמד הבינוני הנמוך הלבן שרואים את רווחת חייהם של הוריהם חומקת מהם ובהעדר שמאל (סאנדרס) חותכים ימינה. גם אם הילרי קלינטון תצליח כפי שאני מקווה לנצח, המפלגה הדמוקרטית צריכה להבין שהיא לא תוכל להמשיך מלהיות ימין כלכלי, ולנצח בחירות.
 • המפלגה הדמוקרטית נמצאת בפיגור אחרי הרפובליקנים בכל רמות השלטון המדינתי והפדראלי וגם אם הדמוקרטים יצליחו כפי שאני מקווה לשמור על הבית הלבן ולכבוש את הסנאט. רוב המושלים, רוב חברי בית הנבחרים, רוב החברים בבתי הנבחרים והסנאטים של המדינות שייכים עדיין לרפובליקנים.
 • בטווח הארוך השמאל וגם השמאל מרכז לא יוכלו לנצח מערכות בחירות שלא מדברים בהם על מהות. לא בכדי התקשורת שרובה שייך לבעלי הון ומוטה לימין תמיד תעדיף להשיח את הדיון לסנסציות וזוטות. ברור לכל אדם שעוצר שנייה לחשוב שדונלאד טראמפ מושחת בהרבה מהילרי קלינטון, אבל מתי אפשר לעצור ולחשוב. ברור לכל אדם חושב שכאשר מדברים על מהות אפילו קלינטון מציעה פתרונות לבעיות יום יום בזמן שטראמפ מדבר שטויות לא קוהרנטיות אבל שוב מתי בפעם האחרונה עצרו לחשוב. אנחנו חיים בעולם שמעוצב בידי דוקטרינת ההלם, והעלייה בסף הגירוי שלנו הופכת את השיח לשטחי מהיר רדוד ומלא יותר בספינים.
 • הימין בישראל ולא רק הימין הנאו ליברלי פשיסטי גם הדתי והשמרני תומכים בדונלאד טראמפ, אם בארצות הברית יש אנשי ימין שלא מוכנים לתמוך בטראמפ כי הם שמרנים או כי הם ליברליים בישראל אין. מה שמלמד אותנו שמאחורי המסכות של מהוגנות שמרנית ודתית מסתתר בישראל (כמו האמת ברוב העולם) סתם פשיזם דורסני תערובת של אלימות גזענות וקפיטליזם בשירות ההון.
 • כשמדברים עם בוחרים לעניין על המהות ולא על ספינים אפשר לעניין את הציבור במסרים של השמאל. הציבור צמא למסרים של השמאל כמו שהראה הקמפיין של בארני סאנדרס והבוחרים הצפים מעוניינים בהם יותר מכל. סאנדרס לא הצליח לנצח את המנגנון של המפלגה הדמוקרטית ולא הצליח להעביר לאנשי המעמד הבינוני הליברליים שמהווים בה את רוב הבוחרים את מסריו ואת האמונה שהוא יכול, אבל דווקא לקולות הצפים הוא דיבר וזה בלט בסקרים. בניגוד לקלינטון הוא היה חד וברור וזה דיבר לצעירים, למאוכזבי הצבעה, לקולות צפים. המרים החברתיים, הסוציאליסטיים עובדים והם נותנים מענה למה שהציבור ההולך וגדל של מאוכזבים מהשיטה רוצים לשמוע. איך לגרום לדמוקרטיה לעבוד.

זאת הייתה מערכת בחירות רעה שהימין הימר בה על כל הקופה כדי לנסות ולהצליח נגד הדמוגרפיה והשאיפות של רוב האמריקנים שרוצים עלייה ברמת החיים, שינוי באווירה הפוליטית ובאופן הפעולה של מוסדות השלטון וחדשנות ע" שמרנות. השמאל עשה כל טעות אפשרית ואולי למרות נתוני פתיחה טובים יצליח להפסיד את הבית הלבן ולהעביר את השליטה בארצות הברית לרפובליקנים בכל גופי השלטון ערב מינוי שופט שייטה את בית המשפט העליון. אם זה יקרה זה יקרה כי השמאל לא מבין שהוא צריך להיות שמאל והבוחרים רוצים אלטרנטיבות מובהקות ולא עוד מאותו דבר. זה נכון בארצות הברית, זה נכון גם בישראל. בהצלחה לדמוקרטים במאבק על הבית הלבן, על הרוב בקונגרס, על צמצום הפער בבית הנבחרים ובמספר המושלים. אם לא תשתנו אולי תצליחו הפעם, אבל תכשלו בעתיד.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

5 תגובות

 1. פוקסי :

  טוכולסקי , אתה כותב ( בבלבול סכיזופרני מאוד אופייני ) כך :

  " הימין בישראל ולא רק הימין הנאו ליברלי פשיסטי גם הדתי והשמרני תומכים בדונלאד טראמפ, אם בארצות הברית יש אנשי ימין שלא מוכנים לתמוך בטראמפ כי הם שמרנים או כי הם ליברליים בישראל אין. מה שמלמד אותנו שמאחורי המסכות של מהוגנות שמרנית ודתית מסתתר בישראל (כמו האמת ברוב העולם) סתם פשיזם דורסני תערובת של אלימות גזענות וקפיטליזם בשירות ההון. "

  עד כאן הציטוט :

  לא מובן :

  לגבי דידך , יש אנשי ימין בארה"ב ( משמע רפובליקנים מכללא ) שמתנגדים לטראמפ . ולמה : כי הם שמרנים ? כי הם ליברליים ? ובישראל אין תומכי טראמפ אתה גורס , שהם ליברליים או שמרנים ? וזה מוכיח שבארץ , תומכי טראמפ הם פשיסטים , וכרגיל אצלך , חזירים קפיטליסטים ??
  ורפובליקנים , הם לא קפיטליסטים ? ואולי קפיטליסטי זה גם ליברלי , עלה על דעתך למשל ?? ואולי התמיכה כאן בטראמפ בימין , היא תוצר של תפיסה גיאופוליטית , לא חשבת על זה ? ובכלל , מי ששמרן , הרי ייטה לתמוך בטראמפ לכאורה . יש הרבה מן המשותף !!

  האמת ( מכללא ) היא , במקום לגמרי אחר :

  והיא , שבארה"ב , יש חוקה , בישראל אין חוקה !! החוקה בארה"ב , היא מעין קונצנזוס קדוש !! מימין ומשמאל . פה , אין לנו ממש קונצנזוס ערכי משפטי קדוש . צריך לעתור לבג"ץ , בשביל שיהא שר בממשלה מטעם החרדים . יש ערבים אזרחים במדינת ישראל , שקוראים תגר על האתוס שכונן המדינה ( מדינת היהודים ) . יש ערבים חברי כנסת , שקוראים להטלת מצור וחרם על המדינה . יש אפילו שמאלנים במשתמע שכך מאתגרים האתוס שכונן המדינה . על כל זה : דרוזים , נוצרים , מזרחיים , ערבים , ערב רב של קבוצות יריבות ושסועות .

  טראמפ בעיני רפובליקנים רבים , נתפס כאדם שמאתגר אושיות יסוד חוקתיות . ובכך הוא חוצה קווים אדומים !! כך הדבר בארה"ב !! הנה , טד קרוז , המועמד הרפובליקני , רמז לא פעם בקשר לכך ( ראה לינק ) אצטט אותו ישירות לגבי החוקה :

  If you love our country, and love our children as much as you do, stand, and speak, and vote your conscience, vote for candidates up and down the ticket who you trust to defend our freedom, and to be faithful to the constitution.

  אם אתה אוהב את המדינה , את ילדיה , בחר במי שיגן על החופש , ויהא נאמן לחוקה האמריקנית .

  והנה , פרופ' רוברט קוטנר , באמריקן פרוספקט , כך :

  TRUMP HAS ALREADY SENT alarming signals. He would punish the press. He would find ways to settle scores with judges. He would use the power of mobs to intimidate opponents. He would attack the business interests of critics. All of this points to a personalist presidency, contemptuous of constitutional restraints.

  טראמפ לגבי דידו , כבר הדליק כמה נורות אזהרה . הוא יפגע בתקשורת . יסגור חשבון עם שופטים . ישסה המונים ביריבים וכל מי שעיסוקו בהעברת ביקורת . הכל מעיד , על זלזול באושיות חוקתיות .

  זוהי הסיבה העיקרית , מדוע אמריקנים רפובליקנים לא מעטים , מתנגדים לטראמפ ( מעבר לבעיות האישיותיות לגבי דידם ) . אלא , שערכי החוקה , אין להם מה לעשות בעיקרון , לא עם ליברליזם , ולא עם שמרנות , אלא : ריספקט לאושיות יסוד מקודשות המכוננות חברה ,וכאלו , שאין להרהר אחריהן .

  זה מה שהרס והורס אגב את מדינת ישראל . ואקום חוקתי !! אמנם אין צורך בחוקה ממש , אבל , זה מבחינת שופטים או מערכת המשפט והחקיקה , אבל , לא כך לגבי הציבור הרחב . זה ההבדל !!

  לינקים :

  טד קרוז , בועידה הרפובליקנית בטקסס כאן :

  http://time.com/4416396/republican-convention-ted-cruz-donald-trump-endorsement-speech-transcript-video/

  ופרופ' קוטנר , אמריקן פרוספקט , כאן :

  http://prospect.org/article/donald-trumps-constitution

  תודה

 2. נטע :

  לא ברור לי האם טראמפ אימץ את השיח של השמאל (נגד התאגידים, נגד הסכמי הסחר), כבר על ההתחלה בפרימריז או שהטקסט הזה נבנה אצלו אחרי שראה מה לוקח קולות מקלינטון בזמן הפריימריז שלה.

  העובדה שמדינות דמוקרטיות מסורתיות
  נתנו את הקול לטראמפ (עדיין צריך להתייחס להפרשי הקולות) – למרות שהוא פגע בכל הערכים הדמוקרטיים הבסיסיים, מלמדת אותי שזה מצב רוח דווקא שמאלי-מעמדי שהביא לטראמפ את הניצחון.

  בשלב מסוים הוא התייצב באופן די עקבי על השיח הזה.

  נושא למחשבה

 3. נטע :

  עבר מספיק זמן מאז נפילת ברה"מ וחלקים מהתמונה מתחילים להתבהר וממקדים מספר שאלות שצריך לשאול.

  הסדר החדש עיצב משטר תאגידי גלובלי.
  לא רק היצור עבר לארצות מתפתחות גם שירותים.

  יתכן שמצבו של המובטל האמריקאי עדיין טוב מזה של הסיני שבעבודה קשה, רחוק מאוד מהמשפחה והבית, מתחיל לגרד בקצות אצבעותיו את השלבים הנמוכים של המעמד הבינוני.

  אבל – האם הצמיחה העולמית גדלה או שרק החלוקה הפנימית משתנה?

  כמה זמן יוכל הסיני להמשיך למכור לאמריקאי המובטל את התוצרת מסין?
  (על משמעויות אקולוגיות, עלות ויעילות המשלוחים על פני מרחקים גדולים וכו' מתבקשות גם כן שאלות).

  השמאל העולמי שנלחם במשטר התאגידי הגלובלי – האם נלחם בשם "כל פועלי העולם", או שדואג בעיקר לאחוזה שלו בעולם המפותח, שמתכרסמת באופן שיטתי?

  הבחירה בטראמפ היא בעיני סימפטום. מה ירצה באמת לעשות ומה יוכל באמת לעשות, זו גם כן שאלה.

  לתוך הבלגן הזה בדיוק נכנס הפונדמנטליזם המוסלמי על המלחמות הפנימיות שלו (זה מה שקורה כרגע בעיקר).

  אלה השאלות שצריך לשאול.

  ההצבעות האחרונות (ברקזיט בבריטניה), טראמפ בארה"ב מצביעות על מגמה.

  אנחנו באמבטיה הקטנה שלנו לא פנוים בכלל להסתכל על התמונה הכוללת ועל הכאוס העולמי שמתרחש לנגד עינינו ולא ברור לאן הוא יוביל.

  ובינתיים – מסוריה אין כל חדש.

 4. ק. טוכולסקי :

  ttp://www.blacklabor.org/?p=58059
  כבר במאי כתבתי מי תפסיד את הבחירות ולמה פה באתר זה, לצערי במערכת בחרו לתת כותרת ראשית משלהם שקצת הכהתה את הנחרצות שלי שמובעת בכותרת המשנה אותה אני נתתי.

 5. נטע :

  http://www.blacklabor.org/?p=58059

  קישור למאמר.
  אכן מדהים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.