חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להיכן נעלם תקציב המדינה

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 9.11.16 8:33

התקשורת שלכאורה "רודפת" את נתניהו, עוסקת ברכילות ולא בביקורת אמיתית על מדיניותו. (חוסר) העיסוק בתקציב המדינה הוא דוגמה לכך

מאת: ק. טוכולסקי

בתוך הדיון הסוער בשבועות האחרונים על עתיד התקשורת בישראל והסיקור המרשים שלה בחירות בארצות הברית כאילו אזרחי ישראל עומדים לבחור ביום שלישי אלקטורים שיבחרו את נשיא/ה  ארצות הברית הבא/ה. יכול להיות שכמה יודעי דבר ישימו לב שמהדיון הציבורי נעלם העיסוק בתקציב המדינה (עיסוק משמעותי היה רק בדבר ראשון ושוב שאפו לכלי התקשורת הזה שהולך ומתבסס כאלטרנטיבה בעלת מגבלות מסוימות ובכל זאת). כן תקציב המדינה לשנים 2017/2018, זה שבמסגרתו נקבעים סדרי העדיפויות של ממשלת ישראל ומדיניותה באה לידי ביטוי. זה שבמסגרתו נקבע האם ילדינו ילמדו יותר או פחות וכמה נשלם אנחנו מכיסנו ולא רק במסים שאנו משלמים עבור שירותים בסיסיים אוניברסאליים, האם מיכל האמוניה יועבר ממפרץ חיפה, האם תהיה יותר רגולציה כנגד מזהמים ולמען שמירת החיים  וכך הלאה. בתוך כל הדיון על התקשורת בישראל שמאלנית או לא, בעד ראש הממשלה או לא, ישראל היום או ידיעות אחרונות. צר לי להרוס אבל צריך לומר את האמת. לא בידיעות, ותכל'ס גם לא בהארץ, לא בערוץ עשר ולא בערוץ 2, לא ברוממה ולא בערוץ 9, יש באמת מי שמוכנים לדבר על מה שראש הממשלה לא רוצה שישמעו, על תקציב המדינה ההרסני, האנטי חברתי, האנטי עובדים ונתמכים שממשלת ישראל המרושעת הולכת להעביר פה תוך קצת פחות מחודשיים. תקציב המדינה נעלם כי התקשורת גם זה שאינה מוצאת חן בעיני ראש הממשלה מעלה בתפקידה המסורתי של תקשורת ובאמון הציבור.

אי אפשר לומר שאין מי שמתנגחים בראש הממשלה, אי אפשר להתעלם מתחקירי הארץ על שחיתותו ועל מה שהולך ומסתמן כהפרעה נפשית, אי אפשר להתעלם מהמכות המונחתות עליו ועל ההתנהלות האישית שלו ושל אשתו מצד עיתונאים חוקרים כרביב דרוקר ובן כספית. אבל דווקא בגלל שאי אפשר להתעלם עולה שוב ושוב אותה תמונה עגומה. כל המתנגחים בראש הממשלה אינם מתנגחים בו בגלל המדיניות שהוא מקדם, אינם מתנגחים בו בגלל ההפרטות הפרועות של מקומות עובדה ועובדים, אינם מתנגחים בו בגלל ההזנחה הפושעת של אזרחי ישראל ואזרחיה העתידיים, אינם מתנגחים בו בגלל שישראל הולכת והופכת ממדינה מערבית מתועשת למדינת עולם שלישי. כן זה מאוד מצער שהמשפחה של ביבי קצת מופרעת ושההתנהלות של מגוריו הממומנים בידי הציבור מזכירה ארמונות באפריקה יותר מאשר את מגורי ראש ממשלת שבדיה, זה גם באמת נורא לא נחמד שהם מבזבזים עשרות אלפי שקלים מדי חודש על מותרות. אבל איפה הביקורת על מה שעולה לנו מיליארדים? איפה הביקורת על מאות אלפי ילדים עניים? איפה הביקורת על מאות אלפי עובדים מוחלשים ומאות אלפי מקבלי קצבאות שלא מספיקות לכלום? למה כל אלו שמהבוקר עד הערב מספקים לנו רכילות מרגיזה על המשפחה המלכותית ואפילו מפזרים ענני חשדות לפלילים לא מבקרים את מדיניותו של הפריץ?

הם לא כי הם עובדים בשביל כלי תקשורת שמהווים תוצר של השיטה, ופועלים במסגרת השיטה ולמען השיטה. הארץ לא רוצה פה מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית כי אז לדוגמא האוליגרכים שהם בעלי העיתון, הגרמני, הישראלי והעולה יצטרכו לשלם מסים ולשמור על זכויות עובדים. ואם הארץ, באמת אחד משני כלי התקשורת המשמעותיים האחרונים בישראל שיש לו מידה מסוימת של עצמאות וביקורת על משהו בשיטה הקיימת (השני הוא דבר ראשון האינטרנטי) לא יוצא נגד השיטה מה נצפה מכלי תקשורת של בעלי הון כמו הערוצים 2, 9 ו-10, או מעיתונים של בעלי הון כמו ידיעות ישראל היום ומעריב? או מתחנות רדיו פרטיות של טייקונים או מרשותה שידור הרמוסה עד דק? התקשורת הישראלית (בניכוי קרן נויבך, שאול אמסטדמסקי ורינו צרור, עלי אתנה שכבר לא מכסים שום ערווה) רובה ככולה מחויבת לשיטה הקיימת, לשלטון ההון בישראל. גם תאגיד השידור החדש, הוא עוד מאותו דבר. כן יש שם עלי תאנה, כן הם צעירים וחצופים, מייצגים יפה את כל שכבות החברה, אבל לצפות מאלדד קובלנץ האיש שהפך את צה"ל שתיים הפרועה והאלטרנטיבית לגלגלצ המיינסטרימית לעייפה לחולל מהפכה? זה לא יקרה. נקבל את הגרסה החצופה והצעירה של יחי המשטר הקיים והזה מה יש. גם הם לא עוסקים בתקציב המדינה והם גם לא יעסקו בו, לא בצורה שתגרום לאנשים לחשוב אחרת על המציאות.

תקציב המדינה נעדר מסדר היום הציבורי, כולם עסקו בהרחבה בצהוב שסביבו, במריבות בין ביטן לקיש שגרמו לכך שלא יוצא פיצול חוק ההסדרים ובטעות המביכה (כרגיל) של האופוזיציה שהצביעה בעד התקציב בקריאה ראשונה. אבל אף אחד לא עוסק במה שיש בתקציב ובמה שאין בו. בכך שלמרות ההבטחות של ליצמן אין בו מימון של ביטוח סיעוד ממלכתי ובכך שהתוספות לקצבאות המוצעות בו מעליבות וחסרות משמעות ולעומת זאת הנחות המס המפליגות שיש בו לתאגידים וטייקונים משמעותיות מאוד. שהמיסוי הרגרסיבי לא ירד לעומת הפרוגרסיבי, שהשירותים שנקבל מהמדינה לא יורחבו וההשתתפו העצמית שלנו בהם לא תרד.  על כל זה לא דברו בתקשורת השבוע וגם לא כתבו על זה, לא ברשות השידור ולא בידיעות אחרונות, לא בתאגיד השידור ולא בהארץ, לא במעריב ולא ברדיו האזורי, בשום מקום. כי כל כלי התקשורת גם אלו שמפעם לפעם מספרים לנו שביבי מושחת ושמשפחתו מופרעת, גם הם אולי מעוניינים להחליף את האיש, אבל לא את השיטה. בשל כך אף אחד מהם אינו מהווה באמת אלטרנטיבה תקשורתית לישראל היום ואולי בגלל זה לאף אחד לא באמת אכפת מה קורה לכלי תקשורת, כמו שלאף אחד לא יהיה אכפת אם מחר מפלגת העבודה תרד מתחת לאחוז החסימה. אנשים כן רוצים אלטרנטיבה, בדיוק את זו שלא במיינסטרים של התקשורת או הפוליטיקה מישהו מוכן להציע להם.

תקראו בעצמכם: http://mof.gov.il/BudgetSite/statebudget/BUDGET2017_2018/Pages/default.aspx

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי
  תקרא את הקול הקורא וקבלת את התשובה.
  לא ראיתי את התחקיר של עובדה.
  הבנתי מכל הדיש אחריו שלא היו בו חידושים של ממש.

  האם הוזכר שם התקציב?
  האם דנו שם בפטנט של התקציב הדו-שנתי?
  האם נעשה נסיון לחבר את התחקיר לתכנים משמעותיים אחרים?

  מי שעדיין לא תפס עם איזה אישיות יש לו עסק, התחקיר כבר לא יועיל לו, אולי אפילו יחזק את דחף ההגנה על ה"מסכן" הזה.

 2. ק.טוכולסקי :

  ברור שלא הוזכר בו
  אילנה דיין ושאר אנשי תקשורת המיינסטרים שבויים בחלום הנאו ליברלי

 3. נטע :

  דרך אגב
  בתקשורת הישראלית כבר פרסמו את כל הצהוב שאפשר על תוצאות הבחירות בארה"ב.
  אבל ב-YNET עדיין מציגים את תוצאות הבחירות לפי – המדגמים.

  לא הצלחתי למצוא מידע "יבש". כלום. נאדה באף עיתון.

 4. נטע :

  טוכולסקי - האזכור של דבר ראשון מזכיר לי בדיחה ירושלמית - המקום הכי טוב לגור בו בירושלים הוא מתחם הולילנד כי רק משם אי אפשר לראות את המפלצת של הולילנד

  נניח שמגיע לידי מידע מטריד הנוגע להסתדרות?
  נראה למישהו שאפשר להעביר את זה ל"דבר ראשון"?
  באמת?
  מצד שני כל השאר הרי רק מחפשים את ההסתדרות עם או בלי סיבה.

  אז הארץ ודבר ראשון הם לא אלטרנטיבה .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.