חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אמנסטי אינטרנשיונל: על ישראל ללכת בעקבות בריטניה ולהכיר באריתראים כפליטים

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 2.11.16 1:10

משרד הפנים הבריטי פרסם הנחיות המאפשרות לאריתראים לקבל מעמד של פליטים. זאת בעקבות דו"ח אמנסטי אינטרנשיונל. על ישראל להפסיק גירוש מבקשי מקלט למדינה שלישית, להכיר בהם כפליטים ולהתנהל לפי כללי אמנת הפליטים

בניגוד לעמדת שרת המשפטים ורשות האוכלוסין וההגירה, משרד הפנים הבריטי קבע כי כל העריקים או המשתמטים מאריתריאה הם פליטים בעקבות דו"חות אמנסטי אינטרנשיונל; נציגת ועדת החקירה של האו"ם קראה לעצור הגירוש למדינות שלישיות ולהעמיד את המשטר האריתראי לדין בגין פשעים נגד האנושות

בעוד ממשלת ישראל מוסיפה לטעון כי היא איננה היחידה שאינה מכירה בעריקים או במשתמטים אריתראים כפליטים, פרסם אתמול (ב' 31.10) משרד הפנים הבריטי הנחיות חדשות שקובעות שכל האריתראים שנתפשים כעריקים או כמשתמטים מצבא אריתריאה הם פליטים לפי אמנת הפליטים הבינלאומית. ההנחיות החדשות באות בעקבות פסק דין שנתן בית המשפט הגבוה לענייני הגירה בבריטניה ב-20.10 במסגרת הליך שבו הייתה מעורבת אמנסטי אינטרנשיונל" שקבע כי מבקשי מקלט שיוחזרו לאריתריאה ויתפשו כעריקים ומשתמטים מהשירות הלאומי או הצבאי יעמדו בפני סיכון אמיתי לרדיפה על רקע פוליטי.

במקביל, ביום חמישי האחרון (27.10) קראה שילה קית'ארות, נציגת ועדת החקירה המיוחדת של האו"ם, מעל במת העצרת הכללית להעמדה לדין של אנשי המשטר האריתראי בבית המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג. היא אף הוסיפה שקיבלה מידע לפיו במקרים של הרחקה של אריתראים למדינות שלישיות "שבהן אינם מתקבלים ואף נתונים בסכנה", וקראה לחדול ממדיניות זו.

גל הביקורת על אריתריאה מחזק את המסקנות המופיעות בדו"ח אמנסטי אינטרנשיונל ישראל שפורסם לפני כחודש – "משחק מכור" על יחסה הפסול של מערכת המקלט הישראלית לאריתריאים, אשר מצא כי המדיניות הישראלית הקיימת סותרת את אמנת הפליטים. "מקווים שהדי ההחלטה הבריטית יגיעו גם למקבלי ההחלטות בישראל".

משרד הפנים הבריטי פרסם אתמול תיקון של הנחיותיו לטיפול במבקשי המקלט מאריתריאה, בעקבות פסק דין שנתן מוקדם יותר החודש בית הדין הגבוה לענייני הגירה בבריטניה, אשר קובע כי יוצאי אריתריאה שנתפשים בארצם כעריקים או כמשתמטים מהצבא יעמדו בפני סיכון אמיתי וממשי לרדיפה על רקע פוליטי. מדובר בתיקון דרמטי שמשנה באופן עמוק מאוד את היחס לפליטים אריתריאים בבריטניה, שכן הוא קובע באופן ברור כי עריקים ומשתמטים, וכל מי שעלול להיתפש על ידי המשטר האריתראי כעריק או כמשתמט זכאי למעשה למעמד של פליט: "אדם בגיל גיוס, או שקרוב לגיל גיוס, לשירות לאומי או צבאי ועזב את אריתריאה באופן לא חוקי והוא איננו: (א) נתפס כמי שנתן שירות מיוחד ומוערך לממשלת אריתריאה; (ב) בן משפחה למישהו במנהיגות הצבאית או הפוליטית; (ג) מי שברח מאריתריאה במהלך מלחמת העצמאות שלה (לפני שהוקמה) – כנראה יתפש בתור מי שהשתמט או ערק מהשירות ולכן יהיה בסכנה לרדיפה על רקע הדעה הפוליטית המיוחסת לו". ההנחיות קובעות לפיכך כי עריקים ומשתמטים מהצבא באריתריאה: "are likely to qualify for asylum" (סעיף 3.1.3 להנחיות).

עופר אתר, ראש קמפיין פליטים באמנסטי אינטרנשיונל ישראל, אמר: "אנחנו מברכים על החלטת בריטניה ומקווים שהדיה יגיעו גם למקבלי ההחלטות בישראל. רשות האוכלוסין וההגירה בישראל, ובאחרונה גם שרת המשפטים, טוענות שיש דמיון בין המדיניות של ישראל למדיניות בריטניה. השוואה מגוכחת מלכתחילה –  בעוד שבבריטניה 3,756 אריתראים הגישו בקשות מקלט בשנת 2015 ו-84% מהם הוכרו בפועל כפליטים, בישראל הוכרו רק שישה אריתריאים כפליטים במשך כעשור. כלומר, אפילו לא עשירית האחוז. בעוד בריטניה מתקרבת שוב אל שאר המדינות שפועלות לפי אמנת הפליטים הבינלאומית, ישראל מתרחקת ממנה. רק ישראל ממשיכה להתעקש על מדיניות שמעקרת מתוכן את התחייבותה לאמנה הבינלאומית ופוגעת אנושות בפליטים".

בית המשפט בבריטניה: פגמים חמורים בדו"חות שטענו כי אין סכנה לחוזרים לאריתריאה

לפי ממשלת בריטניה, מבקשי מקלט מאריתריאה היו ב-2015 הקבוצה הגדולה ביותר של מבקשי מקלט בשטחה. בית המשפט פסל בתחילת החודש את העדכון הקודם – מאוגוסט האחרון – של מדיניות משרד הפנים הבריטי לגבי האריתריאים, וקבע שהוא התבסס על שורת דו"חות שנמצא כי נפלו בהם פגמים חמורים.

בית המשפט קבע כי דו"ח של שירות ההגירה של דנמרק שקבע כי ניתן להחזיר במקרים מסויימים בלא סכנה מבקשי מקלט אריתראים הוא "פגום באופן עמוק" ושהביקורת עליו "בצדק נשמעה". יצויין כי החוקרים עצמם, שהציגו את הנתונים שהופיעו בדו"ח של דנמרק, הבהירו שהם מזועזעים מהמסקנות ה"לא מבוססות" של הדו"ח, שהן רחוקות מלהתאים לממצאי המחקר שלהם, אשר "עוותו" לדבריהם. בעקבות זאת, גם בריטניה עצמה קבעה כי היא מסתייגת מהמסקנות של הדו"ח הדני.

בנוסף, בית המשפט הבריטי הכריע וקבע כי נשקפת סכנה לאריתראים שחתמו על מסמך התנצלות על עריקותם ושילמו "מס גלות" לאריתריאה. "לא יכולנו לקבל שהראיות מבססות אפילו אפילו בקירוב את הטענה לפיה תשלום המסים וחתימה על המכתב תאפשר לעריקים ולמשתמטים להתפייס עם הרשויות האריתריאיות. בקשר למכתב החרטה, אנחנו אף נושאים חששות כבדים כי לא ניתן לתארו בתור בסיס לפיוס שיאפשר החזרה בטוחה, מאחר שהמושגים שבו הוא משתמש עולים לכדי הודאה באשמה על ידי החותם על המכתב, באופן שיביא למה שמכנה המשטר האריתראי 'עונש הולם' – בהקשר של משטר עם היסטוריה עגומה מאוד בתחום זכויות האדם" (סעיף 334 לפסק-הדין).

עניין נוסף בו מכריע פסק הדין הבריטי הוא בנושא הבסיסי: האם עריקים אריתראים הם פליטים בעקבות עריקותם. בית המשפט קבע כי המשטר האריתריאי רואה בהם בוגדים או כמזוהים עם אופוזיציה ולכן ירדוף אותם על רקע פוליטי, ולפיכך מגיע להם מעמד פליט לפי האמנה הבינלאומית. בית המשפט מצא שלעמדה של משרד הפנים הבריטי, לפיה לא מיוחסת עמדה פוליטית לעריקים, אין כל ביסוס ראייתי, מלבד ראיון שבוצע עם עובד או"ם אחד שאפילו הוא "לא ענה באופן ישיר לשאלה" (סעיף 490 לפסק-הדין).

כמו כן, נדחתה טענת משרד הפנים הבריטי לפיה בנסיבות הפרקטיות שבהן המשטר האריתריאי נמצא במחסור כלכלי וכל חודש עוד ועוד חיילים עורקים מהצבא, לא סביר שהוא ממשיך לתפוס עריקים שחוזרים לאריתריאה כ"בוגדים". בית המשפט התבסס בהכרעה זו על דו"ח של אמנסטי אינטרנשיונל משנת 2015 ("Just Deserters") אשר חקר את נושא השירות הצבאי או הלאומי באריתריאה. בדו"ח הוסבר שהמשטר האריתריאי סירב להצעה של 222.7 מיליון דולר מהאיחוד האירופי בתמורה לשחרור של מגויסים ותיקים בטענה ש"הדבר יפר את העיקרון לפיו אף אחד לא פטור מהחובות הפטריוטיות". כך, הראה בית המשפט כי המדיניות של אריתריאה ביחס לגיוס איננה מונעת ממניעים כלכליים אלא ממניעים אידאולוגיים,ומבחינה אידאולוגית העריקים עדיין נתפסים כבוגדים ונרדפים על הרקע הזה במידה שהם מוחזרים לאריתריאה.

ועדת החקירה של האו"ם: פליטים מגורשים ממדינות שלישיות חזרה לאריתריאה

שילה קית'ארות, נציגת ועדת החקירה המיוחדת של האו"ם, הופיעה ביום חמישי האחרון בפני הוועדה השלישית של האסיפה הכללית וקראה להעמדה לדין של אנשי המשטר האריתריאי. בעקבות מחקר ממושך ויותר מ-800 ראיונות שערכה ועדת החקירה היא מצאה כי "פשעי שיעבוד, כליאה, העלמות, עינויים, מעשים לא אנושיים אחרים, רדיפה, אונס ורצח מבוצעים כחלק ממהלך שיטתי ורחב המכוון נגד האוכלוסייה האזרחית. המטרה של המהלך הזה היא לשמר את השליטה על האוכלוסייה ולהנציח את שליטת ההנהגה באריתריאה".

קית'ארות הוסיפה כי "עדיין אין חוקה, אין פרלמנט שבו חוקים יידונו, ייכנסו לתוקף ושבו שאלות בעלות חשיבות לאומית יידונו; שירות לאומי שאינו מוגבל בזמן ממשיך, עם השפעתו השלילית על זכויות אינדיבידואליות; אין תקשורת חופשית ואין ארגונים לא-ממשלתיים, למעט כאלו שהממשלה מפעילה למעשה. האוכלוסייה חיה בפחד והממשלה עדיין שולטת בחיי היומיום".

קית'ארות הרחיבה את ההתייחסות במסגרת נאומה לשימוש באלימות מינית נגד חיילים וכלואים: "במהלך האימונים במחנות ובצבא, ישנן נשים צעירות שמשועבדות לבצע מטלות ביתיות והן אף נאנסות. אונס מבוצע גם במתקני כליאה, על ידי שומרים וגורמים רשמיים, לא רק נגד מספר גבוה של נשים, אלא גם נגד גברים. בעוד שיש צורות של עינויים בהם נעשה שימוש גם נגד גברים וגם נגד נשים, ישנם עינויים שמבוססים על מגדר כגון חבטות בנשים בהיריון בטירונות או בצבא כדי לגרום להפלה. מקרים של אלימות מינית נגד גברים  תועד אף הם על ידי הוועדה החוקרת, בפרט עינוי מיני שנועד בכוונה להבטיח שאותם גברים לא יוכלו להתרבות".

היא הדגישה כי בעקבות הדו"ח הקודם של וועדת החקירה, שפורסם מוקדם יותר השנה, ההתנהלות כאילו "עסקים כרגיל" באריתריאה, אינה באה בחשבון. קית'ארות התייחסה למצבם של הפליטים האריתראים: "אני שמה לב לכך שמידת ההכרה בפליטים אריתראים באירופה נותרה גבוהה; בין ינואר לאפריל 2016 היא עמדה על על יותר מ-90% באותן מדינות אירופאיות שקיבלו את המספר הגדול ביותר של בקשות מקלט של אריתראים. עם זאת, אני מאוד מודאגת מהדיווחים ההולכים ומתגברים על אריתריאים שגורשו ממדינות שלישיות בחזרה לאריתריאה, ממקרים שבהם ההחזרה שלהם כלל לא מפוקחת". היא הוסיפה כי: "אני חוזרת נחרצות על קריאתי להגן על כל מבקשי המקלט האריתראים מהחזרה ולהימנע מגירוש בכפייה לאריתריאה או למדינה שלישית שבה הם עלולים עדיין להיות בסכנה או לא להתקבל".

בכך פנתה קית'ארות למעשה לישראל מבלי להזכיר את שמה, בהינתן שישראל היא המדינה היחידה שמחזיקה הסדר של גירוש למדינות שלישיות.

באופן דרמטי סיימה קית'ארות את דבריה: "אני נזכרת באריתריאי אחד, שנמנה על אלו שאזרו את האומץ לחלוק את סיפורם איתנו. גבר צעיר, שהיה באופן ברור מצולק רגשית בעקבות חוויות השיעבוד בשירות הצבאי, מעצרים וכליאה שרירותיים חוזרים והכאב של הפירוד ממשפחתו לזמן רב. אחרי שתיאר בפירוט את ההפרות המחרידות של זכויות האדם שמהן סבל, שאלנו אותו בסוף הראיון אם יש משהו שהוא רוצה להוסיף. הוא ענה שהוא רוצה שאנחנו נספר לעולם מה קורה באריתריאה, כך שהקהילה הבינלאומית תעשה משהו כדי להביא צדק לעם האריתריאי וכדי לשים קץ להפרות של זכויות האדם שם. היום, אני כאן כדי לבקשכם לשמוע לתחינתו".

במסיבת עיתונאים שנערכה למחרת, הוסיפה קית'ארות ומסרה כי במקביל להמלצתה להעביר את התיק לבית המשפט הפלילי הבינלאומי, היא מתכוונת בחודשים הקרובים לפנות לאיחוד מדינות אפריקה כדי שנציגיו יחקרו את הנעשה באריתריאה וידאגו להעמדה לדין של הגורמים האחראיים על פשעים נגד האנושות.

עופר אתר, ראש קמפיין פליטים באמנסטי אינטרנשיונל ישראל, אמר בעקבות הופעת המדווחת המיוחדת מטעם האו"ם בפני האסיפה הכללית: "הדיווח הדרמטי של המומחית מטעם האו"ם מראה שגם כעת נמשך השימוש המערכתי והנפשע בעינויים, אונס, העלמות, עבודות כפייה, כליאה ורצח נגד אזרחים באריתריאה שמביא אריתראים רבים להימלט מהמדינה. הדיווח הזה צריך להזכיר שהכחשה והתעלמות אינן הדרך להתמודד עם פשעים נגד האנושות, והן לא הדרכים להתמודד עם קורבנותיהם. הדיווחים על הסכנה שאורבת לאריתראים שמגורשים למדינות שלישיות והקריאה להגן על מבקשי המקלט האריתראים חייבים להישמע בישראל עכשיו, אל מול המדיניות של רשות האוכלוסין וההגירה לדחות באופן גורף בקשות מקלט של אריתראים ואל מול מדיניות הגירוש למדינות שלישיות בהן זכויות האדם של הפליטים מופקרות".

הודעה מאת  גיל נוה, ראש יחידת תקשורת ודוברות, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    יום אחד נצטרך לקחת אחריות על הבושה הגדולה של יחסינו אל מבקשי המקלט בארץ. אנחנו לא טובים בכלום מאילו שסרבו לקבל יהודים ערב ובזמן השואה.
    בושה גדולה, אני רק מקווה שנהיה במצב לכפר ולתקן את העוול ולא במצב שבו נצטרך להידפק על דלתות העולם ולקבל את היחס שנתנו לאחרים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.