חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השידור הציבורי – יש מקום לכמה גופי שידור ציבורי

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, תקשורת ב 1.11.16 1:24

שני גופי שידור ציבורי איכותיים יכולים להבטיח את עצמאות התקשורת מפני שרירות השלטון. אך זה לא מה שנתניהו רוצה. להיפך. בימי תקציב אלה, על העיתונאים לעסוק בבעיות תקציב הגזירות שהממשלה בישלה לאזרחיה

מאת: ק. טוכולסקי

יש מקום לכמה גופי שידור ציבורי, לא תחת השלטון הנוכחי

נתחיל מתקציב המדינה, זה שביום שני הוגש לעיונם של חברי הכנסת. תקציב אנטי חברתי, אנטי עובדים, אנטי נתמכים, בעד בעלי הון תאגידים וטייקונים. זה שלא מדברים עליו כי כולם עסוקים בתאגיד השידור הציבורי. ביבי וכחלון ראש הממשלה ושר האוצר יודעים שהוא בעייתי, יו"ר הקואליציה דויד ביטן יודע שהוא בעייתי וגם מרכז הקואליציה בוועדת הכספים מיקי זוהר יודע שהוא בעייתי. איך מתמודד השלטון עם בעיות אמתיות, כמו הורדת מסים לעשירים וקיצוץ בשירותים לאזרחים? באמצעות ספינים.

והספין הנוכחי הוא הקרב בין עובדי רשות השידור המרוטים והמסמורטטים, שהחרב כבר תפסה לה מקום על צווארם, לבין עיתונאים צעירים ורעבים, שלא רוצים להיות דור ב' של תקשורת, אלא להיות הדבר הבא ובשביל זה מוכנים להוציא את דור א' למות בשלג. די מטופש מה שקורה פה. כי עם כל הכבוד לכמה מאות עובדים שהחרב תאכל בשיטת ישחקו העיתונאים לפנינו של ממשלת ישראל, מיליוני אזרחים ישראלים יסבלו מתקציב הגזירות הכפול של השנים 2017/2018 והתקשורת מועלת בתפקידה בכך שהיא מתעלמת לחלוטין מקיומו.

נמשיך בשידור הציבורי בישראל, יש מקום בישראל גם לקול ישראל הוותיקה וגם לתאגיד שידור ציבורי נוסף. יש מקום לעוד שידור ציבורי ולפנים מרובות של שידור ציבורי. הציבור בישראל, אם באמצעות האגרה או באמצעות תקציב המדינה, יכול לשאת שני מוקדים של שידור ציבורי איכותי. שני גופים יהיו יותר יעילים, תהיה יותר שקיפות והבטחת עצמאות מפני שרירות השלטון ומפני מעורבות עמוקה מדי שלו בניהולם.

במדינה נורמאלית, היו מקימים ברשות אחת עוד ערוצים עצמאיים, אבל יש מקום גם לרשות השידור וגם לתאגיד השידור החדש. הציבור בישראל צמא לאלטרנטיבות לזוהמה הירודה שמציפים כמו צינור ביוב מקולקל ערוצי הטלוויזיה הפרטיים. תכניות הבישול והראליטי מטמטמות הנפש והמוח, חדשות ההון של ערוצי שתיים ועשר. יש בהחלט מקום לאלטרנטיבה ציבורית עצמאית.

והנה העיקר. תחת השלטון הנוכחי, המשטר אינו מעוניין לא בשירותים ציבוריים בכלל וודאי שלא בתקשורת ציבורית עצמאית ובועטת. כל הניסיונות לתקן את המשטר הזה, לגרום לו להבין עולים בתוהו עד כדי ייאוש. ביבי ושותפיו לא רוצים טלוויזיה טובה ועצמאית, שתגרום לאזרחי ישראל לחשוב. העיתונאים שלא מבינים את זה וממהרים לשחק לפני המלך בתקווה שהוא יבחר בהם, מדגימים את העיוורון של התקשורת הישראלית ואת היותה מסורסת. עיתונאי תאגיד השידור הציבורי וחבריהם בכלי התקשורת הפרטיים, שרק מחכים כבר שנים למותה של רשות השידור, לא יצא להם דבר מהדרישה לחיסול רשות השידור. רק ייווצר תקדים ליום בו גם הם יחוסלו.

עיתונאי רשות השידור וההסתדרות הכללית, אל תשתפו פעולה עם השלטון הרע הזה נגד עתיד התקשורת בישראל, אחרת תמיד תהיו תלויים בחסדי המשטר. הילחמו ביחד נגד שאיפותיו הנכלוליות של ביבי, ראש ממשלה כושל שבזמן שהמדינה יורדת לטמיון טיפין טיפין כל יום, מעדיף להתמקד בשליטה בתקשורת כדי שהוא יוכל להמשיך לחמוק מאחריותו הציבורית.

במקביל, עיתונאים יקרים, עם כל הכבוד למאבקכם הצודק, העובדה שאתם הופכים אותו לאייטם הראשי במקום לשחוט את התקציב המרושע שממשלת ישראל בישלה לאזרחיה, אתם מועלים בתפקידכם ומצדיקים את האדישות הציבורית למאבק של הממשלה נגד חופש העיתונות.

הקרב על התקציב צריך לצאת לדרך כי כולנו נסבול ממנו. עיתונאים, הפסיקו לשתף פעולה עם הספין של הממשל המרושע הזה! עיסקו בראש ובראשונה בתקציב המדינה, תראו לאזרחים לשם מה הם צריכים תקשורת חופשית, אלטרנטיבית למה שההון רוצה שנראה, ובעיקר אלטרנטיבה בועטת.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    השפה האורווליאנית של נתניהו

    "אני אשקם את השידור הציבורי" – כך אמר בנאום פתיחת מושב החורף של הכנסת ה-20. הורס, אבל אומר שמשקם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.