postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מגמה ירוקה: להוציא מחוק ההסדרים את סעיפי הרפורמה בדיור ובתשתיות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מגמה ירוקה: להוציא מחוק ההסדרים את סעיפי הרפורמה בדיור ובתשתיות

נושאים דיור, תכנון ובניה, כלכלה ותקציב ב 1.11.16 1:21

פעילי ארגון מגמה ירוקה פרסמו נייר עמדה נגד הרפורמה בדיור ובתשתיות שתאושר במסגרת חוק ההסדרים ללא דיון ציבורי. דרישתם היא להוציא סעיפים אלה מחוק ההסדרים ולנהל לגביהם הליך חקיקה רגיל

הרפורמה בתחום הדיור והתשתיות- חוק ההסדרים 2017-18: נייר עמדה

ב-31.12.16 תעמוד להצבעה רפורמה גדולה בתחום הדיור והתשתיות במדינת ישראל, במסגרת חוק ההסדרים. החוק מאפשר אישור רפורמות ללא דיון מספק בוועדות, ללא למידה מספקת של חברי הכנסת את הסעיפים ואת הרפורמות עצמן וללא שקיפות והנגשה של המידע לציבור. בנוסף, הממשלה עושה שימוש בחוק זה לצורך אישור רפורמות וסעיפים רבים שחלקם שנויים במחלוקת ולא היו עוברים בכנסת בהליך החקיקה הרגיל. מאחר וחוק ההסדרים עובר בצמוד לחוק התקציב יש להוציא ממנו כל סעיף ורפורמה אשר אינם נוגעים לתקציב המדינה, לדוגמה הרפורמה בתחום הדיור והתשתיות.

מערכת התכנון במדינה טומנת בחובה היבטים רבים המשפיעים על עיצובה של מדינת ישראל בהווה ובעתיד. לאור חשיבות תחום התכנון בישראל אסור להכניסו לחוק ההסדרים אשר נחקק ללא דיון רחב ומספק, וללא התחשבות בכלל תחומי החיים והגורמים המושפעים. בסעיפים המפורטים מטה ניתן לראות קיצורי הליכים במנגנון התכנון, דווקא במקרים בהם חשוב לשמר את מהלך סדר האישורים הקיימים כיום – המאפשרים קבלת החלטות המתחשבות בכלל ההיבטים הרלוונטיים. סעיפים אלו מוצגים על-ידי הממשלה כצעדים לפתרון משבר הדיור, אך ניסיון העבר מראה כי רפורמות מסוג זה לא יקדמו פתרון אמיתי בשוק הדיור, לא יביאו להגדלת היצע הדיור האיכותי ואף לא לשיפור בהתנהלות מערכת התכנון.

הסעיפים אותם יש להוציא מחוק ההסדרים:

 1. פגיעה בהליכי אישור וביצוע במנגנון התכנון- ("הסרת חסמים לביצוע פרויקטים להסעת המונים", הצעת מחליטים, עמ' 67-76, סעיפים 21-25). סעיף זה מציע לשנות את מנגנון שרשרות הביצוע שנקבע בקבלת אישור תכנית הבנייה, אך שרשרות ביצוע אלו הן חלק חשוב מאישור התכנית ולוקחות בחשבון את הגורמים המשפיעים עליה ומושפעים ממנה. בעזרת שרשרות ביצוע אלו ניתן לתאם בין היבטים שונים, כגון: תחבורה, סביבה, בריאות, מקומות תעסוקה וכו'.
 2. תכנון תחבורה ציבורית בהליך מהיר ופזיז- ("הסרת חסמים לביצוע פרויקטים להסעת המונים", הצעת מחליטים, עמ' 67-76, סעיפים 14-20). סעיף זה מציע לקצר את הליכי הרישוי של דרכים ומסילות ברזל על ידי הורדת הדרישות של דרגת הרישוי. מהלך זה מהווה רידוד נוסף למערכת התכנון וחיזוק של הות"ל על חשבון מערכת תכנון שמתחשבת בכלל ההיבטים הרלוונטיים. לכך יש השפעה הרסנית על הסביבה והשטחים הפתוחים, בריאות הציבור, איכות הקרקע ומקורות המים במדינה.

הסעיפים הנ"ל מסתכמים בסכנה אחת מרכזית – הפרת האיזון בין הות"ל לבין מערכת התכנון – הות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות) מנוהלת על ידי נציגי ממשלה באופן בלעדי וללא נציגות של הציבור. מכאן שוועדה זו אינה מתנהלת באופן שקוף לציבור ולא לוקחת בחשבון את צרכיו. בעשרות השנים האחרונות קמו מספר ועדות מסוג זה, אשר מטרתן לעקוף בירוקרטיה ולאשר תכניות בנייה בהליך מהיר ופזיז, אך למעשה הביאו לתוצאות שליליות – אישור תוכניות אשר סותרות את תוכניות המתאר המאושרות, פגיעה במרקמים החברתיים, העירוניים והסביבתיים, פגיעה במעמדה של מערכת התכנון במדינה, והחרפת משבר הדיור. אופן פעולתן של ועדות תכנון עוקפות מסוג זה מביא לכך שתכניות שמאושרות על-ידן פעמים רבות נתקלות בבעיות ובקשיים ברמת הביצוע בשטח, להדרת קולו של הציבור ובמקרים רבים להעדפת האינטרס הכלכלי של היזמים על-פני האינטרס הציבורי.

המציאות מוכיחה שמשבר הדיור כרוך גם במשבר תשתיות. אנו חייבים לפתח את התחבורה הציבורית בארץ כחלק מפתרון משבר הדיור, אך תכנון פזיז וללא הסתכלות מספקת לטווח הארוך יוביל להחרפת משבר הדיור ובעקבותיו גם למשבר תשתיות.

לאור האמור לעיל, אנו, פעילי "מגמה ירוקה", סטודנטים והדור הצעיר בישראל, דורשים להוציא את הסעיפים הנוגעים לדיור ותשתיות מחוק ההסדרים ומחוק התקציב לשנים 2017-2018, ולדון ברפורמה זו בהליך חקיקה רגיל במהלך מושב החורף לשנת תשע"ז.

מור גלבוע, מנכ"לית מגמה ירוקה ופעילי מגמה ירוקה

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

תגובה אחת

 1. פוקסי :

  תודה על הפוסט . אפשר להבין לליבם של המלינים על חוקי הסדרה למינהם . השאלה , מה הם יכולים לעשות ? מה אפשר לעשות ?

  כבר ב – 2004 הייתה עתירה של האגודה לזכויות האזרח , בדבר חוקי הסדר דנן . העתירה נדחתה . בית משפט עליון , קבע שחוקי וחוקתי הדבר בעיקרון .

  כדאי אולי לקרוא העתירה , ולהבין ההתיחסות העקרונית של בית המשפט העליון לדבר , כאן :

  http://elyon1.court.gov.il/files/04/060/031/a04/04031060.a04.HTM

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.