חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נפילת מוסול תאיץ את התפוררות עיראק

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 26.10.16 1:03

דאע"ש הוא רק הסימפטום ולא שורש הבעיה. הבעיה היא תפקוד המשטרים בעיראק ובסוריה. שינוי המשטרים והפיכתם לדמוקרטיות מתפקדות הוא האלטרנטיבה לדאע"ש

מאת: יעקב בן-אפרת

המערכה האמריקאית לשחרור מוסול מידי דאע"ש נפתחה בתוף ומצלתיים, מלווה בצילומים של כוחות הפשמרגה הכורדים והצבא העיראקי דוהרים לעבר העיר השנייה בגודלה בעיראק, השוכנת על גדות החידקל בצפון המדינה. אלא שהעשן המיתמר מתוך המערכה רק מטשטש את המציאות, מנסה ליצור מראית עין כאילו מדיניותו של אובמה נושאת פרי והאמריקאים קרובים למחוק את המדינה האסלאמית מעל פני האדמה. בעייתו של אובמה ושל המדיניות האמריקאית בעיראק ובסוריה נובעת מחוסר ההבנה, או חוסר הרצון להבין, שדאע"ש הוא רק הסימפטום ולא שורש הבעיה.

כמו בסוריה, גם בעיראק אובמה קבע לעצמו יעד של חיסול דאע"ש בכל מחיר תוך השארת המשטרים בבגדאד ובדמשק על כנם. הוא מנסה לבודד את דאע"ש מהמציאות הפוליטית והחברתית השלטת בעיראק ובסוריה, אשר הצמיחה לפתע מדינה בנוסח ימי הביניים, השולטת בטריטוריה החוצה את הגבול בין עיראק לסוריה. איך אפשר להסביר שששת אלפים לוחמים חמושים בנשק קל הגיעו עד פאתי בגדאד ודמשק בקלות, ושולטים במדינות בעלות אמצעים ומשאבים כה גדולים כמו עיראק וסוריה, אם לא בכך שהמשטרים האלה הם פשוט מושחתים, כיתתיים, ולא מתפקדים?

הופעתו של דאע"ש בזירה בשנת 2014, והכרזתו על הקמתה של ח'ליפות איסלאמית, אינם אלא ביטוי להתפוררות המשטר העיראקי והסורי. בשתי המדינות מי שמכתיב את המציאות אינן הממשלות אלא כוחות חיצוניים, כמו ארה"ב, רוסיה, איראן, תורכיה, ומדינות המפרץ. כיבוש מוסול על ידי דאע"ש לפני כשנתיים וחצי ציין את היעלמות המדינה העיראקית והצבא העיראקי, שארה"ב השקיעה בשיקומו כ-25 מיליארד דולר. מנוסתו של הצבא העיראקי מפני אלפים בודדים של לוחמים רכובים על טנדרים, הפכה לסמל כישלונה של ארה"ב לבנות מחדש את עיראק לאחר שהפילה את סדאם חוסיין. הכיבוש האמריקאי יצר חלוקה דה פקטו של עיראק בין שלושת מרכיביה האתניים: השיעים השולטים בבגדאד, הכורדים השולטים בצפון המדינה, והסונים אשר עברו לידיה של המדינה האיסלאמית.

טענת האמריקאים שהצבא העיראקי אחראי לשחרור מוסול מידי דאע"ש חוטאת לאמת, בלשון המעטה. האמת היא שמה שמכונה הצבא העיראקי הוא רק מרכיב אחד מהמשתתפים במערכה. לצדו פועלים כוחות אמריקאים מיוחדים, וחיל האוויר האמריקאי אחראי על החיפוי האווירי; בנוסף נלחמות בשטח מיליציות שיעיות הממומנות ע"י איראן, כמו גם משמרות המהפכה האיראניות בפיקודו של קאסם סולימאני. זאת לאחר שבתגובה להתקדמות המהירה של דאע"ש לעבר בגדאד לאחר התנדפותו של הצבא העיראקי, והפחד הממשי מנפילתה של בגדאד בידי דאע"ש, קרא האייטולה עלי סיסתאני למאמיניו להקים מיליציות אזרחיות כדי להגן על העיר. מאז הפכו המיליציות, השייכות לפלגים שיעים שונים הנתמכים ע"י המשטר האיראני, לעמוד התווך של המשטר, והן שולטות במדינה בפועל; מצפון פועלים כוחות הפשמרגה הכורדים, בשיתוף פעולה הדוק עם הצבא התורכי.

המשך קריאה ב"דעם"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.